GOESSCHE COURANT. somr: I85Ï. DONDERDAG 30 OCTOBER. BiCTÜ» It IBllIiimiTili» w Ï3 m ff I m w-r. uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J ,7 5 f ranco per Post f J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d J ,20 behalve hel Zegelregt. De STAATSRAAD. COMMISSARIS des KO NINGS ik de Provincie Zeeland Verwittigt de belanghebbenden, dat de eerste bij eenkomst der Najaars-Vergadering van de Pro vinciale Staten van dit gewestzal plaats hebben op Dingsdag den 4 November aanstaande des voormiddags ten elf ure, in de Concertzaal te Mid delburg en dat de deur van het gebouw uitko mende op de Groenmarkt, voor het publiek zal wor den opengesteld. Middelburg den 29 October 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBERCH. INGEZONDEN. Indien Stembevoegden vaneenen niet Calamiteusen Polder het gevoelen omhelzen niet tot aflossing der schulden van den Polder verpligt te zijn, isdanhunne stelling niet pijnlijk voor de toekomst te achten? Al thans, als men, bij buitengewoon onderhoud, voor den Polder steeds negotieer! en niet aflost wat moeten dan daarvan de gevolgen worden Immers niets an ders dan eindelijk Calamiteus te worden verklaard? En wanneer nu alle niet Calamiteuse Polders zooda- digen weg eens insloegen, hoe zoude het Rijk dan al de Polders anders kunnen onderhouden, dan door hef fing van een drukkend dijkgeschot of opdrijving der opcenten op de grondbelasting en het personeel, ten behoeven van denzelve, tot eene ongehoorde hoogte zeer verderfelijk voor de waarde van den grondeigen dom en het daarop gevestigde hijpotheek. Hel zal derhalve misschien niet kwaad zijn dat men bij de schepping van nieuwe Polder-Reglementen bedacht zij op bepalingen dat een Polder geen nieuwe lee ningen zal mogen aangaan dan onder guarantie van behoorlijke aflossing en zoodanige Polderswelke met gevestigde schuld beiast zijn, worden verpligt, om middelen te beramen, dezelve met eene geringe op offering, hoe langzaam ook, successiveiijk uit te del gen. X. BiiMiL mmimmmsL GOES, den 27 October. Te Wemeldinge zijn benoemd tot Wethouders Adriaan Bustraan en Foort ff abekedoch niet, zoo als in ons vorig No. van Maandag den 27 Octo ber staat: Adriaan Bastiaanse en F. van ffabeke. Door de gemeente-raad van Kattendijke c. a zijn tot Wethouders benoemd, Jacob Koert en PPil- lem de Groene. Tevens is met algemeene stemmen goedgevonden te bepalen dal de wethouders en leden van den raad, noch jaarwedde noch presentie-geld zullen genieten. Te Kruiningen heeft verleden Maandag de in wijding plaats gehad van een nieuw gebouwd school lokaal. Door den heer burgemeester ff. J. Janssen bij verhindering van den heer districts-schoolopziener, wegens dringende bezigheden werd bij die gelegen heid eene toepasselijke rede gehouden daarbij vooral gedenkende aan de welwillende ondersleuning, onder vonden van wege de Hooge Regering en Gedeputeerde Staten dezer provincie. Na hem betuigde de onder wijzer J. van der Bel Jr. zijnen hartelijken dank aan allen door wier medewerking de gemeente een voor het onderwijs zoo alleszins doeltreffend gebouw had verkregen. Een en ander werd afgewisseld, door het zingen van voor deze gelegenheid vervaardigde zangstukjes door de aanwezige schooljeugd welke daarna werd onthaald op eenige ververschingen en voor wie dien dag een dag vaii ware vreugde was. (Midd Ct.) Ingevolge art. 64 der provinciale wet zullen de staten van onderscheidene provinciën, hunne tweede gewone vergadering van dit jaar, aanvangen op Dings dag 4 November aanstaande. Dezer dagen is van regeringswege, tot proef nemingen inde onderscheidene provinciën, uitgedeeld eenige zaaitarwe ingezonden door Zijner Majesteits consul-generaal te Caraccas en afkomstig uit de vallei Aragoa waar die graansoort veel opbrengt. De proeven met haar in Schotland genomen, schij nen mede zeer voordeelige uitkomsten te hebben gehad. Behalve diegenen onzer landgenooten, die wegens de door hen naar de groote Londensche tentoon stelling gezondene voorwerpen mei medailles zijn bekroond is aan de volgende heeren om dezelfde reden eene eervolle vermelding te beurt gevallen namelijk: H.D.deBaan, !e Rotterdam, voor Raap olie fisser, JVolet Comp te Schiedam, voor Aardappelmeel; M. S. fisser, te Amersfoort, voor gele Was; T. van den Hoogen te Dordrecht, voor Touwwerk; P. S. Cats Comp., te Amster dam voor Paardenhaar Hvan der f oortte Boxtel voor Damast J. Zuurdeeg Sf Zoon te Leyden voor wollen Dekens C. Becker te Arn hem voor Balansen; Gebr. Lurasco te Am sterdam voor bronzen Figuren Enschedé Zn., teHaarlem, voor gestereotypeerde Letters en Vormen; H. J. Begeer te Rotterdam voor Bindwerk. Den 21 dezer 's morgens ten 9 ure is te Zwolle het lijk van den hooggeachten leeraar Dr. van Sen- den ter aarde besteld op het nieuwe kerkhofde ontslapene rust zeer nabij het graf van onzen groolen dichter Bijnvis Feilh. De lijkstatie die door de familieden breeder) kerkeraad der Protestantsche gemeente en alle leeraaren der overige Protest, Ge meenten ter dezer stede werd geopend werd ge.' volgd door eenen stoet van 137 peasonen bestaande uit leerlingen van den overledene, en onderscheidene commissien waarbij zich vrienden des overledene hadden gevoegd. Aan het graf werd door den oudsten zijner amb'genootenen een zijner voor malige leerlingen, in hartelijke woorden afscheid ge nomen van het stoffelijk deel dat ons van den ge leerden man overbleefen gewezen op een beter leven alwaar zijne werken hem volgen zullen. Met genoegen verneemt men, dat denagelalerre betrekkingen van den wel-eerw. zeer gel. heer dr. G. H. van Senden, aan zijne talrijke vereerders, uit den schat zijner leerredenen, een paar bundels zullen afstaan, die, voorzien van zijn portret, binnen kort het licht zullen zien. De steurhai ing-visscherij schijnt plotseling eene gunstiger wending te hebben genomen althans ge durende de laatste dagen zijn niet minder dan dertien schuiten te Scheveningen aangekomen met een ge zamenlijk bedrag van 861,000 stuks. De schuit, die tot dus verre de meeste haring heeft aangebragtis die van den lieer P. f arkevisser., t welke eene be zending had van 94,000 stuks. Thans hebben reeds 6 pinken twee reizen gedaan. Sommigen vangen den baring even als verleden jaar op het laatst van de teelt hel geval was op slechts eenige uren jafstands van onze kust. De prijzen loopen zeer uiteen. Ver leden jaar op dezen tijd waren er 1,701,000 stuks haring aangebragt, thans beloopt hel aantal 1,649,000 en alzoo 52,000 minder. jwTiik liiwmeMn DÜITSCHLAND. - Frankfort, den 26 October, De staat van zaken in Frankrijk doet bij de Duit- sche regeringen ernstige bezorgdheid ontstaan. In den Palts zullen de troepen vermeerderd en een legercorps gevormd worden waarvan het opperbevel aan den generaal Thurn u. Taxis zal worden toevertrouwd. Door de onderscheidene daarbij belanghebbende regeringen worden reeds voorloopige maatregelen ge nomen voor de aanlegging van den nieuwen spoor weg lusschen Deutz en Wiesbaden. Men witzoo mogelijk de vestingen Mainz en Ehrenbreiistein met denzelven in verbinding brengen. Door een kapitein bij het korps ingenieurs is het plan te berde gebragtom Berlijn tegen uit- en inwendige vijanden te bevestigen hij meent, dat de som van 10 millioen thaler, welke daartoe zou ge vorderd worden niet te veel is als men he; groot gewigt van deze zaak overweegt. De ffehrzeitung, die zoo men zegt onder hoogeren invloed staat is ook voor dit plan doch wil zich voorloopig be palen tot het bouwen van'eenige citadellen, geforli- fioeerde ,bruggehoofden en redouten. De angst voor het jaar 1852 en voor de democraten is het welke soortgelijke voorstellen in de pen geeft. De hertogin van Angouleme, dezer dagen te Froshdorf overleden heeft haar geheel vermogen 't welk op meer dan een milioen florijnen wordt geschataan den graaf van Chambord den Fran- schen pretendent vermaakt. Nog in den loop van de maand November zullen zich ruim 500 landverhuizers uit het groot hertogdom Baden naar Noord-Amerika op weg be geven. Zij behooren in. onderscheidene verarmde dorpen te huis en worden door de regering onder steund ter uitvoering van hun voornemen, Tot dat einde onderhandelt zij met onderscheidene agenten om billijke voorwaarden voor den overlogt dier land verhuizers te erlangen. ENGELAND. Londen, den 25 October. Onze dagbladen zijn opgevuld met verhalen van de luisterrijke ontvangst, welke de gewezen Ilongaar- sche dictator Kossuth te Southampton genoten heeft. Daaruit blijkt, dat die uitgewekene ook door de be volking van de genoemde stad met eene zeer buiten gewone onderscheiding en de levendigste geestdrift is bejegend. Toen de Hongaarvergezeld door den lord-mayor van de Madrid aan iand stapte is hij niet alleen door zijne talrijke landgenooten die zich te Southampton vereenigd hadden, met de levendigste aandoening en blijken van gehechtheid omarmd, maar verdrongen zie'n ook de duizenden inwoners der stad, welke naar de landings-plaats waren zamengeslroomd, om den uitgewekene persoonlijk blijken van achting te geven. Nimmer (dus leest men in een der be- rigten) heelt Southampton zulk een tooneel van aan doening en geestdrift opgeleverd."

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1