MIfiiL IIilWgfU»lE 2i5 e Staats-Loterij. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 22 October. Een telegrafisch berigt uit Weenen meldt het over lijden van de hertogin van Angoulême op het kas teel van Frohsdorff, de gewone verblijfplaats van den graaf van Chambordden Franschen pretendent. Deze Vorstin, dochter van Koning Lodewijk XFI, is met hare ongelukkige ouders in 1792 en 1793 in de gevangenis van den Tempel opgesloten geweest en heeft in J830, na den afstand van Koning Karei X, ten behoeve van haren echtgenoot, aanspraak kun nen maken op den titel van Koningin van Frankrijk. De landverhuizing heeft sedert eenigen tijd weder zeer toegenomen. In den loop der vorige maand zijn nagenoeg 9000 personen uit de Duitsche Staten naar Amerika vertrokken. Zij hebben zich meestal te Havre, Bremen en Hamburg ingescheept. Heden morgen zijn van hier ruim 80 landverhuizers uit het naburige Seckbach, naar Meints vertrokken, om van daar ver der den Rijn af te zakken. Toen de Keurvorst van Hessen zich onlangs van W'ilb.elrnshöhe naar Kassei begaf, heeft iets plaats gegrepen dat aanleiding tot allerlei vermoedens gaf. Ér had namelijk, toen hij met zijn rijtuig een blinden muur passeerde, eene ontploffing van buskruid plaats, gevolgd door een hevigen slag. De verschrikte paarden steigerden en waren op het punt het rijtuig omver te werpen. In weerwil van alle gedane navorschin- geu is het nog niet. gelukt de daders te ontdekken. ENGELAND. Londen, den 2J October. De lords der admiraliteit hebben van iord Pal- merslon bevel ontvangen om de bevelhebbers van Brilsche oorlogschepen le verbiedende consuls der Nederlanden te salueren; daar de schepen van laatstgemeld rijk het gewone saluutslechls voor hunne eigene consulaire agenten lossen. Sir John Ross is Zaturdag 11. van Schotland alhier aangekomen heeft zich vervolgens naar de admiraliteit begeven, waar heen hij verschillende voor werpen heeft mede genomen die hij op zijne reis hekomen heeft en die men veronderstelt te hebben toebehoord aan de expeditie van sir John Franklin. Onder de blijken van achting en sympathie aan Kossuth, meldt men het aanbod van een heer, die zijne woning zijne dienstboden en zijn rijtuig ter beschikking van den beroemden Hongaar zal stellen voor den getieelen tijd welken hij in deze stad zal doorbrengen. Een der meest bekende bankiers uit ue citydie langen lijd lid van het parlement is geweest, zat Kossuth eveneens, gedurende diens ver blijf in de hoofdstad zijn prachtig hotel aanbieden. Eindelijk heelt de eigenaar van eene der meest gaachle jongenskostscholen in de omstreken der hoofdstad aan den beroemden Hongaar doen weten, dat hij met het grootste genoegen diens zoon gratis in zijne inrig- ting wil opnemen dat bij hem de beste opvoeding zal geven en deze zoolang in zijne inrigting kan ver- loeven als Kossuth zulks goeddunkt. De groote kabel waardoor de gemeenschap lusscheri Groot-Biittannie én het vasteland daargesteld wordt is thans gereed. Sedert liet eerste tijdstip van heileggen van den onderzeeschen telegraaf, name lijk van den «ogenblik af dat de kabel te kort be vonden is en waarin men denzeiven met eene ver lenging van giitta percha heeft moeten voltooijen is men in de werkplaatsen der maatschappij onophou delijk bezig geweest, om bet ontbrekende gedeelte gereed te maken en in het laatst, der afgeloopene week was dien arbeid geheel ten einde gebragt. Men had eenige hezoigdlieid gekoesterd of me.tt in staat, zou wezen om aan liét vereehigingspunt van den ouden niet den nieuwen kabel de noodige hechtheid te geven; doch het is thans bewezen, dat dit gedeelte even sterk is als ëenig ander en de electrische ge meenschap op eene duurzame wijze daargesteld is. Ër zijn befigten van het laatst van Julij van den heer Kennedy, kommandant van de particuliere expeditie, door de bemoéijingen van mevrouw Fran klin tot stand gebragt De Prince Albert is het, eenige vaartuig dat zich thans in de noordpool streken bevindt. Ongetwijfeld, zal het vaartuig al daar overwinteren want hei is ruim van levens middelen voorzién en door moedige manschappen bemand waaronder de dappere John Hepburn, de getrouwe volgeling op de vroegere togten van sir John Frankhn die zich ine.de aangeboden heeft tot opsporing van zijn meester, de onverschrokken Ballotbehoorende tot de Fransche marine, welke door den Engelschen kommandant voor het moedigste en beste lid der equipage gehouden wordt. De heer Kennedy wanhoopt niet sir John Franklin en zijne medegezellen te vinden die, naar zijne meening, de westkust van Amerika moeten hebben bereikt. Thans wordt er te Cincinnati een ontzaggelijk vaartuig gebouwd, waarop zich een tooneel en eene menagerie zullen bevinden. Het zal 400 voet lang en 60 voet breed zijn en 4000 aanschonwers kunnen be vatten. Er zullen daarmede gedurende den zomer voor stellingen in de verschillende stéden aan den Missi- sippi worden gegeven en gedurende den winter zal het vaartuig voor New-Orleans ten anker blijven. FRANKRIJK. Parijs den 20 October. De laatste uit Sancerre ontvangene berigten houden in, dat de Orde én rust aldaar geheel hersteld waren. De prefect en de onder-prefect van het departement hadden, even als de generaal dfAlphonse die ge meente weder kunnen verlatén. Uit alles, wat men tot dus ver heeft vernomen, blijkt inmiddels, dat dp onlusten met groote moeite zijn bedwongen geworden. De procureur-generaal had op de plaats zelve een begin gemaakt met het geregtelijk onderzoek, 't welk al spoedig tot belangrijke uitkomsten moet hebben geleid. Vooreerst schijnt het te zijn gebleken dat de op roerige bewegingen zijn uitgelokt.door de handlangers van een geheim genootschap, 'twelk zeer uitgebreid is en in verband staat met volksleiders in verscheidene departementen in 't midden des landsen meer in 't bijzonder in die van de AlJierde Nièvre en de. Cher. Verder zou het aantal der gewapende oproer makersdie het land zijn doorgetrokken minder groot zijn geweest, ingeval niet vele lieden, uit vrees voor persoonlijke mishandelingen, zich bij de muite lingen hadden gevoegd. Vele der gevangen genomene. insurgenten waren in 't bezit van penningen welke als herkennings-middelen werden gebezigd. Vooral deze laatsten waren goed gewapend, zoowel rpet ge weren, als met messen en dolken, Een der oproer makers had bij zijne gevangenneming een voorwerp, waarschijnlijk een zoodanigen penning ingeslikt. Volgens de Ordre heeft mén te Bralignole, in de nabijheid van den schouwburg, een huis gebouwd, op een van welks muren te lezen staat dat het verplaatst kan worden en uit vil.t vervaardigd is. Tot het bouwen vari dit huis zijp 215,000 opde vilten hoeden gebezigd. °P voorstel van den minister van, binnenl. zaken, heeft de president eindelijk het besluit ge- teekendwaarbij dé departementen der Niévre en Cher in staat van beleg worden verklaard. Men zegt, dat de staat van zaken in die deparlementeii et) zelfs in sommige naborige dien maatpegel noodzakelijk heeft gemaakt. Men spreekt van de. ontdekking, van ernstige zamenzweririgen, van geheime verëen.igjngen, welke hare vertakkingen in negen departementen zouden hebben van eene aanstaande uitbarsting van de vruchteloosheid der pogingen door de soci alistische chefs beproefd 'om het, begin, der bewe ging voor het bepaalde tijdstip te verhoeden enz De justitie zal weldra licht over deze aangelegenheid verspreidenin allen gevalle is het. voorzigtig om er voorloopig geen onbepaald geloof aa,n te hechten. Eenige nadere bijzonderheden nopens het overlijden van Gützlaff. Het voorloopig berigt wegens het overlijden van den beroemden zendeling Dr. Karei. Gützlaff Chineesch secretaris bij het Góuternemènl te Hong- Kong en bij den plenipotentiaris en superintendent van den Engelschen handel in China heeft zich maar al te zeer bevestigd," zoowel door een' té Botterdam ontvangen bijzöhderen brief zijner weduwe als door het dagblad Overland Friend of China van den 24 Augustus II. waarin eenige bijzonder heden wegens zijn afsterven en een uittreksel uit de kort daarna door den eerw. Dr. MONCRiEFFgehouden leerrede gevonden worden aan wélk een en ander de Rolt. Cour. het volgende ontleent: Gedurende ruim veertien dagen leed Gützlaffaan rheumalische jichtdie inzonderheid de nieren aan deed en algemeen waterzucht ten gevolge had aan welke hij den 9 Augustus, te Victoria op Hong- Kong, in den ouderdom van 48 jaren bezweek. Zijne begrafenis werd door den gouverneur en den heer Mr. Jardine als eerste rouwdragersverder door den luitenant gouverneur den secretaris van het gezantschap den kolonialen secretaris en al de voornaamste ambtenarenin zoo ver ziekte hen niet belettebijgewoond. Na den afloop der En- gelsche diensthield de eerw. Genaehr van het Bijnsche Zendeling-Genootschap eene toespraak tot de talrijk aanwezige Chinezen waarna de dienst eindigde met een beurtzang door Chinesche jonge lieden uitgevoerd, welke sedert eenigen tijd onderwijs van. dien zendeling ontvangen. In zijne boven vermelde leerrede zegt Dr. Mon- crieff onder anderen hoe hij geroepen was Gütz laff in zijne ziekte bij te staan. Bij het eerste bezoek scheen nog weinig gevaar te bestaan, althans de lijder zelf voorzag het nietmaar beklaagde zich alleendat zijne ongesteldheid hem de tijdelijke voortzetting van zijn taak belette. Toen hem later het gevaarlijke van zijnen toestand onder het oog gebragt werd en men hem vroeg of hij eenigen wensch voedde, antwoordde hij: «Ja, ik heb éénen wensch te sterven en met Christus te zijn,terwijl hij zijne bedienden van de voortreffelijkheid des ge- loofs, dat hij zelf beleed, trachtte te overtuigen. Ook in minder heldere oogenblikken sprak hijin de verschillende talen, welke hem eigen waren, van niets anders dan van de Evangelieverkondiging of rigtte zich in het gebed tot den Zaligmaker. AJsDr. Mon- CHIeff hem vroeg, wat hij wildedat voor de hem inzonderheid toevertrouwde kudde gedaan werd, was zijn antwoord Ik heb hen den Heer des wijngaards aanbevolen en gebeden dat Hij hen zijnen Zoon ten erfdeel geve. Daarna sprak hij over het groote werk, dal in China nog verrigt moest worden, én zulks in het vast ver trouwen, dat het eenmaal geheel zal slagen. Niet lang vóór zijn vèrschëidèn gebruikte hij de teekenen des H. Avondmaals, tot groote stichting der aanwezigen, en zeide, met stemverheffing, den geestelijke de woor den na Voor mij gebroken, voor mij vergoten.» Tóen men hem voor het laatst te bed bragtwaren zijne woorden In uwe handen beveel ik mijnen geest; gij hebt mij verlost.» Zijne echtgenoot her innerde hem de Apostolische lofverheffing: «Gedankt zij God die ons de overwinning gegeven heeft waarop hij met bijna stervende lippen het woord overwinning herhaalde. Kort daarna zeide hij het is afgedaan en blies den laatsten adem uit. Dr. Moncrieff zegtniet opgetreden te zijn om eene lofrede op Gützlaff te houden. Echter mogt hij niet nalaten te doen uitkomen hoe deze steeds met ongelooflijken ijver gearbeid heeft en dagelijks drie verschillende klassen van Chinesche bekeerlingen onderwees, behalve de prediking buitenshuis, en zulks na de drukke werkzaamheden zijner officiële betrekking zonder eenige andere vergelding dan de bewustheid van een goed werk te doen. Voorts wordt gezegd, dat Gützlaff groote persoonlijke op offeringen voor zijne lievelingszaak heeft gedaan en het plan had gevormd om eerlang alle wereldlijke betrekkingen te laten varen, om zich en het zijne geheel aan zijne zending lp wijden. prijzen van 1000 en daarboven. 4de Klasse. 4de Lijst. Geene. Middelburg, den 21 October 1851. Heden avond overleed alhierna eene korte doch hevige ziekte in den ouderdom van 60 jarenmijn geliefde Echtgenoot de Wel Edel Gestrenge Heer JACOBUS SLEGT, Bidder der Orde van den Ne- derlandschen Leeuw Griffier der Staten van Zee landenz. enz. M. de KANTEK Wed. J. Slegt. Algetneene Kennisgeving. OPENB&RE VERKOOPING, Op Donderdag den 30 October 1851 des mor gens ten 10 ureaan den Dijk bij Hendrik van den Berge, van VAAMHOUT en MUTSAARD, en daarna, op het Stort, van AFBRAAK van de BOOMKAAIBOOMSTAMMEN en wat er meer der zal worden opgeveildbij partijtjes tot ieders gerief, alles aankomende de STAD GOES. Information zijn le bekomen ten Kantore van den Notaris A. Smallegange te Goes. Te Goes, bij F. Klebcwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2