«0«HE IWIRWT. 1851. MAANDAG 27 OCTOBER. iICTW.II k lilIiICTEAfm GEMEENTE-RAAD TE GOES, ^o. m: m-ê> iff MM De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,7.5 Franco per Post f J ,90. Gewone Adverténtien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien van ,i6 regels a, f behalve hel Zegelregt. OPENBARE VERGADERING der BENOEMDE LEDEN van ben NIBÜ WES ten raadhuize aldaar, op Zaturdag den J November J85J des voormiddags ten tien üre. Het KOLLEGIE van REGENTEN over het HUIS van ARREST te GOES, zal op Woensdag den 5 November J85Jdes namiddags ten een ure, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar en onder na dere goedkeuring van Z. E. den Minister van Justitie, aanbesteden Het ONDERHOUD der GEVANGENEN in genoemd Gesticht gedurende het jaar .1800 twee en vijftigen zulks in twee perceelen. Het eerste perceel, bevattende alleen de Leverantie van het dagelijks benoodigde ROGGEBROOD. Het tweede perceel, bevattende de verdere Voeding en de Verpleging der Gevange nen. met al den aankleve van dien, uit gezonderd de leverantie van het Rogge brood) benevens de Verlichting en Verwarming van het Kantoor van den Cipier. Zullende daarna deze beide perceelen vereenigd worden aangeboden. De voorwaarden voor deze aanbestedingzullen van heden al tot den dag der aanbestedingter Se cretarie ter lezing liggen van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Goes, den 25 October 1851. Het Kollegie voornoemd J. C. van der MEER MOHR H. C, PILAAR Secretaris. '"""BiliidmwmmswL GOESden 27 October. In de onderstaande Gemeenten van ons District heeft de installatie en beëediging van den nieuwen Raad plaats gehad, en zijn daarin tot Wethouders en tot Secretaris benoemd Te Ovezande, tot Wethouders Adriaan Rijk en Jan M. Rijk tot Secretaris en OntvangerC. de Fouw. Te Wemeidinge, tol Wethouders: Adriaan Bas- tiaanse en F. van Wabeketot Secretaris en Ontvanger: A. Magnin. Te Yerseketot Wethouders: F. Hieftje en Oostdijk tot Secretaris de Graaff. Men leest in de Sloomposl De aëllopodische wagen van fV. Minderhout, mo lenmaker op den Noordweg te Middelburg, heeft in de laatste dagen meermalen tot het nemen van proeven gewerkt, en is met Welgevallen door onderscheidene personen gezien. Daar deze wagentjes kunnen inge- rigt worden om zoowel met de handen als door de voeten in beweging te worden gebragten naar ge- ang de rijder zich meer geoefend heeftdes te meer spoed maken, zoo zijn zij bijzonder geschikt voor de genen, die dagelijks een groot eind wegs te gaan heb ben (voetboden en dergelijken) maar ook tot parti culier gebruik tot gezonde ligchaams-oefening voor jonge lièden op buitenplaatsen enz,, kunnen zij als zeer dienstig voor aangename tijdkorting worden aan bevolen. De aëllopodische drie-wiels-wagen eene uitvinding van den heer Revis van Cambridge in 1839 of iets vroeger wordt in beweging gebragt door beur telings de treden neder te trappen. Elke trede is door eene kruk aan de as der groote i aderen beves tigd die door hel beurtelings nedertrappen eene rondloopende beweging verkrijgenwelke het ge- heele werktuig zulk eene snelheid mededeeltdat mén een groot uur gaans in minder dan een kwar tier uurs kan afleggen indien men namelijk eenen goeden effenen weg heeft. De snelloopende vier- wieiige-wagen van Minderhout laat zich zeer ge makkelijk wenden zoodat dé rijder vlug kan uit halen en keeren en een geoefend stuurman met eenen straal van weinige voelen rond eenen boom en met gelijke snelheid achter- en vooruit rijden kan. Zoodanige wagen kost slechts f 50 a ƒ60. Uit Neuzen schrijft men aan het Handelsblad het volgende Zondag avond (19 Oct.) had, naar wij wel onder» rigt zijn, een deurwaarder uil IJzendijke, bijgestaan door twee maréchaussée'seen landbouwerin hel Belgische dorpje Watervliet te huis behoorende, ten gevolge van een daartoe strekkend bevel gevangen genomen. De aangehoudene moet onder het geleide zich zoo teweer hebben gesteld, dat weldra eene za- menscholing van Belgen (want men was nabij de gren zen) er het gevolg van was, sprekende men van c.a. 100 man. Spoedig was het plan gevormd en even schielijk uitgevoerd om den gevangene te ontzetten en over de grenzen te voeren hebbende bij die ont voering de policie-beumbten min ol meer ernstige wonden bekomen terwijl de deurwaarder van een hoogen dijk is nedergevsorpen. Men schrijft uit Scheveningen. Na den 20sten dezer zijn nog drie schuiten van de steurharing-vis- scherij met 136,000 stuks haring aangekomen entwee derzelve reeds voor de tweedemaal hetgeen als eene zeldzaamheid mag beschouwd worden, en waaruit moet worden afgeleid dat de vangst zeer verschillend is daar toch nog slechts 17 schuilen van de vloot be staande uit 63 vaartuigen zijn aangeweest, en alzoo 7 minder dan verleden jaar op hetzelfde tijdstip, toen 59 vaartuigen ter stenrharing-visscherij waren uitge rust, Laat zich de haring-visscherij niet te voordeeiig aanzien met de kant-visscherij is het allerongunstigst gelegen. Het heugt toch niemand dat de pinken zoo weinig visch aanbragten als thans nu het niet zelden gebeurtdat zij behalve met eenige weinige roggen, zonder eenige vangst hoegenaamd uit zee lerug- keeren. Met betrekking tot den verschrikkelijken moord, op den 17den Augustus jl. in de Kalfjeslaan te Amster dam gepleegd, vernemen wij, dat, na een uitgebreid onderzoek hetwelk velerlei bezwaren van schuld te gen den verdachte heeft opgeleverd, op gisteren door den heer regter-commissaris eene belangrijke ontdek king is gedaan. De ontdekking betrelt de plaats waar de goederen aan de vermoorde ontvreemd, zijn ver borgen geworden. Al die goederen zijn in beslagge nomen. De verdachte die gedurende twee maanden had volgehouden onschuldig te zijn is voor de kracht van dit nieuw bezwaar bezweken en is er weinige uren na die ontdekking toe overgegaan, om te belij den dat bij werkelijk de dader van het misdrijf is. Volgens die erkentenis moet boe ongehoord het ook schijne de moord op verlangen van de versla- gene zelve zijn geschied. IHandelsbl.) Tot verdere aanvulling van bovenstaand berigt, meldt hetzelfde blad nog de volgende bijzonderheid. Onafgebroken was de beschuldigde 5 zijne schuld aan gemelden moord blijven ontkennen, zelis nog toer. de regter hem had verklaard dat de bewijzen tegen hem zich zoozeer hadden opgestapeld dat dit herri niet zou baten en daarom bij hem aandrong tot het doen van bekentenis. Op dat oogenblik liet de regter een bloempot voor hem plaatsen, welke van zijne wo ning was gehaald en gelastte hem de voorwerpen onder de aarde verborgen, daaruit te balen. Ofschoon aanvankelijk ontsteld deed hij het met schijnbare bedaardheid en bragt eenige der vermoorde toobe- hoord hebbende voorwerpen te voorschijn. Toen hij nu, in weerwil van des regiers aandringen nog. bleef ontkennen, liet de regter hem wegvoeren. Naauwe- lijks echter in zijné cel teruggekeerd ontwaakte de vreeselijke stem van den inwendigen regter door de Almagl in 's menschen boezem geplaatst op zijn eigen verzoek werd nu de beschuldigde voor den regler ge bragt en legde daar eene opregte en volledige beken tenis zijner misdaad af. Verleden Dingsdag is er in het tand van den landbouwer,/. T. Huismante Schild tvolde, bijbel graven van klei, op eene diepte van ongeveer 9 voet, het geraamte van een hert gevonden, waarvan de hoor nen', of het gewei de lengte hebben van 64 ned, duimen, en voorzien zijn van vier uitspringende tak ken en de kakebeenen lang zijn 40 ned. duimen. In aanmerking genomen zegt de berigtgever de wie weet hoe veie, maar welligt 10, 12 eeuwen 'dat dit geraamte in den grond heeft gelegen, is het ten hoogsten te verwonderen, dat deze hoornen en been deren zoo onbedorven gebleven zijn. Er zijn geruchten in omloop omtrent verre gaande ongeregeldheden, welke aan de Militaire nka- demie zouden zijn voorgevallen die zoo zij be waarheid wierden eene zware verantwoording op de directie zouden doen rusten, en ook in verband met vroegere zeer ongunstig zouden getuigen van den aldaar heersebenden geest en tucht. (Ned.) De Bredase/te Courant zegt omtrent het door den Nederlander gegeven berigt (hierboven mede gedeeld) nopens verregaande ongeregeldheden aan do koninklijke militaire akademie, dat daarvan, te Breda zelf, volstrekt niets bekend is. Men meldt uit Lobith 23 .October. Heden avond bij de opvaart der stoomboot IJssel, gevoerd door kapitein Eikelboomisop de hoogte van Pannerden lusschen Arnhem en hier gelegen op het alleronverwachtst en zeer voorspoedig van eenen gezonden knaap verlost, eene vrouw, aan den Boveu- Rijn te huis behoorende en die zich inet haren mar. als passagiers aan boord der sloomboot bevond. Hel gedrag van den kapitein bij dit voorval en zijne menschlievendheid verdienen allen lof. Zijne kiee- dingstukken stelde hij dadelijk ter dispositie van eene moeder die voor het oogenblik niets bezat, om het wicht waaraan .zij onder zoo buitengewone omstan digheden het leven schonk, te kleeden en te dekken. Daarom dan ook in het bijzonder verdient deze edel moedige en kloeke daad eene openlijke vermelding. Ook ten opzigte van den burgerlijken stand schijnt niets te zijn verzuimd daar de nieuw benoemde tweede ambtenaar van den eivielen stand zich bij aan komst der stoomboot onmiddelijk aan boord lieert begeven. (ff,)

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1