I«iWWMlfS«§> Van de volgende Artikelen te Goes, Onmiclilelijk nadat te Scheveningen mot zeker heid de ramp was bekend geworden, welke de pink Sckevenings Welvaren heeft getroffen, heeft het H. M. de Koningin-moeder behaagd mevrouw Maas te magtigen al de nagelaten betrekkingen ten .ge tale van zeven en dertig, uit hoogstderzelvèr fondsen van rouw-kleederen lè voorzien, Men verneemtdat door dé algemeéne synode der Ned. Herv, Kerk eene aanschrijving gezonden is aan de prov. kerkbesturen behelzende eene uitnoo- diging om door der zake kundige, liefst kerkelijke personen ouderlingen of oud-ouderlingen in hun ressort een streng onderzoek Ie doen instellen om trent de misbruiken in het beheer der geestelijke goederen. Zoo als bekend is werd deze zaak door verschil lende kerk-besturen naar aanleiding van een toen genomen synodaal besluit, reeds vroeger onderzocht. De rapporten toen ingezonden, zijn thans weder in handen van dezelfde kerk-besturen gesteld, door wie zij vroeger waren ingeleverd. De synode wil insgelijks een onderzoek hebben in gesteld omtrent al zulke vicarijen die door een vroeger koninkl. besluit tot vergoeding van de afge schafte rijksbeurzen ad studia zijn bedoeld. Uit de Willemstad schrijft men van den 15 dezer De opmetingen voor den ijzeren spoorweg van Belgie naar Holland door de ingenieurs Fijnje en van den San/heuvelzijn thans afgeloopen. Dat de lijn voor deze spoorbaan over deze stad korter is dan die over den Moerdijk is algemeen be kend dat in den winter de rivier hier bijna nooit vost zit en er ten allen tijde gelegenheid bestaal om over te zetten. Als de bovenrivieren vast zitten is hier slechts weinig ijs alleen hij het losgaan der rivieren is de overtogt hier wat moeijelijker maar toch nimmer zoo als aan den Moerdijk en andere ri vieren. DUITSCHLAND. - Frankfort, den J2 October De koning van Pruissen heeft zich voor het Deen- sche voorstel van de troonopvolging verklaard met het aanbod van eene geldelijke schadeloosstelling aan den hertog van Augustenbarg van 70 k 80,000 th. 'sjaars, De hertog heeft tot dus verre rekenende op de ondersteuning van Pruissen, dergtlijken afkoop volstandig geweigerd. Ook andere groote mogend- beden moeten eene zoodanige schikking als zeer wenscbelijk hebben voorgedragen. De Zwitsersche regering houdt zich ernstig on ledig met het beramen van maatregelen ter bevorde ring der landverhuizers naar Amerika. Tot dit einde beeft zij twee besluiten genomen waarvan het eene tot onderwerp heeft de Zwitsersche landverhuizers tegen de knevelarijen der agenten te beschermen terwijl bij het andere gedurende het tijdsbestek van 4 jaar, jaarlijks eene vrij aanzienlijke som toegestaan wordt, ter bestrijding van de reiskosten. Men vleit zich door dezen maatregel aan een aanlal behoeftige huisgezinnen een beter lol voor de toekomst te verzekeren. De bondsdag zal zich eerstdaags onledig houden met beraadslagingen over eene nieuwe wet op de drukpers in Duitschland. Het ontwerp bevat vele strenge wetsbepalingen, zoowel tegen den uitgever en drukker nis den schrijver. Over het besluit van den bondsdag waarbij dezelve zijne goedkeuring hecht aan hel uittreden der Pruissiscbe oostelijke provinciën uil den Duitsclien bond, zegt een der voornaamste Duitsche dagbladen, dat Oostenrijk daarin slechts toegestemd heeft, op de uitdrukkelijke voorwaarde dat dit geen invloed zou uitoefenen op de inlijving van al de Oostenrijkselie staten in den Duitsclien bond. Pruissen heeft het uittreden zijner provinciën slechts op dien voet ver langd. terwijl het algemeen bekend is, dat over deze aangelegenheid vooraf onderhandelingen watert gevoerd tusschen Oostenrijk en Pruissen. Uit Rusland schrijft men, dat de Keizer voor nemens is om het lievelingsdenkbeeld van Keizer Alexander ten uitvoer te leggen en langzamerhand het lijleigenschap af te schaffen. Daartoe heeft de Keizer als voorbereidende maatregel de grondeige naars aangemaand, om aan de lijfeigenen de gelegen heid Ie verschaffen zich op billijke voorwaarden vrij te koopen of door hunnen arbeid die vrijheid hij contract te erlangen. Aan die grondeigenaars, welke niet gereedeJijk daartoe mogten overgaan, worden in het verschiet andere maatregelen getoond, die minder met hun belang zouden overeenkomen. Men zegtdat in Rusland eerlang de gewone loterij zal worden ingevoerd. ENGELAND. Londen, den A2 October. Te Nieuw-York is een ontwerp gevormd om in het aanstaande jaar daar insgelijks eefie tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid van alle volken te houden almede in een daartoe van ijzer en glas te vervaardigen gebouw. Dit ontwerp vindt hier bijval. Het schijnt, dat Kossuth eerst den !3 dezer te Southampton zal aankomenen niet met de Mississippimaar met een vaartuig van eene der hier te lande bestaande stoomboot-maatschappijen. Er is besloten, zoo Kossuth met het eerste vaartuig mogt komen dat de stedelijke regering hem dan m gala-kleeding aan boord zal gaan geluk wenschen Indien hij met de gewone poststoomboot van Lissa bon arriveert zal men hem in eene der zalen van hel stadhuis afwachten. Vervolgens zal men hem een groot banket aanbieden. De gezant der Vereenigde Stalen bij ons hof, de heer Lawrence, zal hel ban ket bijwonen terwijl de doorluchtige balling zijn intrek zo] nemen bij den Amerikaanschen consul te Southampton. Den volgenden dag zal Kossuth naar de hoofdstad vertrekken. Dezer dagen werd uit Gloucester gemeld dat nldaar een luchtbol was nedergekomen waaraan een briefje gehecht was, geschreven aan boord der Erebus, een der schepen, gebezigd tot opsporing der espeditie van sir John Franklin. De admira liteit heeft gemeend dit berigt te moeten tegenspre ken daar de Erebus geen luchtbol heeft mede genomen. LI. Zaturdag heeft de alderman Salomons aan zegging gekregen, om voor het koninklijk geregtshof te verschijnen, ten einde zich te verantwoorden over de op hem rustende beschuldiging van in het lager huis zitting genomen te hebben zonder vooraf den door de wet gevorderden eed te hebben afgelegd. Een Engelsch vaartuig, genaamd Thomas Ar~ bul/mot, is alhier aangekomen met eene kleine gou den baar ter zwaarte van 4i pond welke uit de Australische mijnen herkomstig is. Wanneer men dat onwederlegbaar bewijs in aanmerking neemt, dan valt er niet meer te twijfelen of de bodem van dat land is rijk aan goud. Reeds wordt er onder dege leerden getwist, aan wien de eer der ontdekking toe komt. De kolonisten schrijven dezelve eenvoudig aan den heer Hargraves toe. Doch de heer Clarke predikant in het kerspel van St. Leonard, te Sydney, doet ook zijne aanspraak op de eer der ontdekking gelden en wil voor den heer Hargraves niet on derdoen. Zijne aanspraak is van oude dagteekening, dewijl hij, volgens zijne verklaring, reeds 10 jaren geleden, in een openbaar gemaakten blief, het be staan dier mijnen heeft vermeld. Wie van beiden de Christophorus Columbus of de Americus F er- pucci is, zal de toekomst moeten ophelderen. In middels komt denbeer Clarke de eer eener ontdek king toe. die hem niemand zal betwisten, namelijk het aanwezen van goud op den bodem san den At lantische» Oceaan. Volgens zijne berekeningen zijn er vier groote goudlagen op den aardbol, te welen: het Ouralgebergte in Rusland de Cordillieres van Californie, de Australische bergen en den bodem der zee tusschen Brazilië en Afrika. Wat deze laatste bewering aangaat, kan hij gerustelijk iedereen uittar ten om hem het tegendeel te bewijzen. Zij berust op de daadzaak dat die sier punten op gelijken af stand san 90 graden liggen. De ontginning der mijnen, op den bodem san den Atlantischen Oceaan gelegen, zou der maatschappij welke, naar men zegt, opgerigt wordt tot daarstelling san een electrischen onderzeeschen telegraaf, tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zeer te stade komen. De equipage san de Arbuthnot heeft verhaald, dat de goudkoorts bij het volk zijn hoogste standpunt had bereikt. Men zag bij het vertrek van het vaartuig te Sydney slechts gesloten winkels. De levensmiddelen zijn duur geworden de prijs van den handenarbeid heeft eene aanzienlijke verhooging ondergaan, en niet verreis het oogenblik moer verwijderd, waaropmen, zoowel in Australië als elders, zal erkennen, dat hei bebouwen der aarde nog verkieslijker is dan het goud vvnsscbon. FRANKRIJK. Parijs, den J2 October. De Constitutionnel deelt mede dat de revoluti- onnaire partij eerstdaags en uiterlijk tegen half No vember zal overgaan tot de benoeming van haren kandidaat voor het presidentschap der republiek, en wel door middel eener trapsgewijze verkiezing. In elk kanton züllen' de aanhangers der partij zaïnenko- men en afgevaardigden voor het departement verkie zen en deze zullen uit hun midden eene commissie benoemen die den kandidaat zal hebben te kiezen. De commissie zal welligt buiten 's lands haren zetel vestigen ten einde voor stoornis' van de zijde der Fransche policie veilig Ie zijn. Het oorspronkelijke plan om deze commissie eenvoudig door de leden der jbergpartij in de wetgevende vergadering en door eenige andere leiders der revolulionnaire partij te laten verkiezen, is volgens de Constitutionnel door Ledru- Rollin en de overige uitgewekenen te Londen, afge keurd, als zullende leiden tot de keuze van den heer Carnot of Nadaud, of iemand van dien stempel tot kandidaat, en is dien ten gevolge opgegeven. Volgens eene Correspondence Générale heeft de generaal Changarnier de hem door de legitimisten aangebodene kandidatuur voor het presidentschap der republiek aangenomen. Lodewijk Napoléon heeft andermaal bezuini gingen ingevoerd in zijne wijze van leven. Het voorbeeld van sommige Amerikaansche en Engelsche vrouwen, om eene kleederdragt aan te ne men bijna gelijkstaande aan die der maftnen heeft ook hier reeds drie navolgsters gevonden die giste ren gevolgd door eene talrijke volksmenigte eene wandeling langs de boulevard de la Madeleine deden. Eerstdaags zullen zij een lokaal huren waarin vergaderingen belegd en redevoeringen ge houden zullen worden om de overige dames tot haar kleedingsstelsel over te halen, De prefect van het departement der Meuse heeft het houden van elke staatkundige vereeniging, onder welken naam vorm of voorwendsel ook strengelijk in zijn departement verboden. De policie van Rouaan heeft eene geheime bergplaats van kruid kogels en wapenen ontdekt een en ander in beslag genomen en eene instructie tegen de schuldigen bevolen. 1 Van den 1 tot den 15 October 1851 Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,05. Rogge f6,00. Vroege Gerst f 3,90. Late Gerst f 3,62. Boekweit f 0,00. Haver f 2,80. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 5,45. Graanwe Erwten f 0.00. Tarwe Meel f 9,05. Rogge Meel f 7,65. allen per mudde. Boter f 0,80. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 Cs. Leidsche Kaas 30 cs Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 16* cs. Rogge Brood 125 cs. Ossen-Vlecsch 55 cs, Koe-Vleeseh 55 cs. Kalfs- Vleesch 55 csv Schapen-Vleesch 35 es. Lams-Vleesch 35 cs.' Verseh Varken-Vleesch 60 es. Gerookt Vor- ken-Vleesch 80 cs. allen per ned, pond. Vroege Aardappelen f 2,20, Late Aardappelen' f 2,25. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. muddeKool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00.' het vat. Koolzaad f 9,27, Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 Cs. het ned.pond. iJfiifiiTiiü t Bevallen van eene DOCHTERW. M. VAN HAAFTEN Echtgenoote van to n'imfgeii,u, L, van HAAFTEN. 12 October 18ai. In Lossing NEW-CASTLÉ MAAT- en SCHAAL-, en RUHR-KOLEN, voor rekening van 1, nG°f.<>-■ C. M. STEENDIJK. 17 October l8oJ. Tf. Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2