DONDERDAG 10 OCTOBER® liMiik mwm ummm, De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 franco per Post .1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigien van J6 regels d d ,20 behalve het Zegelregt. GOES, den J'S October. Wij vernemen met genoegen, dat do vereeniging van genees- en heelkundigen in Zeelandbij meer andere verrigtingendie het welzijn harer stad- en gewestgenooten kunnen bevorderlijk zijn het wenschelijk geacht heeft, dat de bakérs-sland worde verbeterd; dat zij tot dat einde eene permanente commissie benoemd heeltaan welke zij de zorgen heeft opgedragendie tot de verwezenlijking van dien wensch zouden kunnen leiden. Deze commissie heeft hare werkzaamheden aan gevangen met in een klein geschriftopgedragen aan vrouwen en moedersdit onderwerp wat meer uiteen te zetten de noodzakelijkheid tot verbetering aan te wijzen, de middelen om daartoe te geraken, en waarvan zij tot dat einde wenscht gebruik te maken mede te deelen en eindelijk de medewer king in te roepen van alle vrouwen en moeders tot bereiking van haar doel. Die medewerkingwelke der commisse zonder groote offers kan worden geschonken en waarvan de nuttige uitvloeisels in het vervolg van lijd niet kunnen achterblijvenis in bovengezegd boekje (uitgegeven en verkrijgbaar bij de boekhandelaars J. C. en IV. Altorffer te Middelburg) vervat. Wij hopen dat van hetzelve algemeen kennis zal worden genomen en dat do goede bedoelingen der commissie dat is de behartiging en bevordering der belangen van de vrouw in de gewigtigste tijd perken van haar leven door ieder belanghebbende op waren prijs zal worden gesteld en hunne goed keuring zal mogen verwerven. MiddelbCour.) Jongstleden Woensdag had te Delft, in de ge wone vergadering van de afdeeling der maatschappij ter bevordering van nijverheid, de plegtige uitreiking plaats eener gouden medaille, aan der, hooggeleerden dr. S. Bleekrode, hoogleeraar aan de koninklijke akadeinie als bekrooning toegekend in de 74ste algemeene vergadering der maatschappij voor eene met den heer Otlo Verhagen, van Goes, ingezon den verhandeling: over de bereiding van den meekrap. Nadat de voorzitter den bekroonde had geluk ge- wenschttoonde hij na een historisch overzigt te gebben gegeven van de vooruitgaande meekrapcultuur in Frankrijk, en de hier te lande verminderde ver bouwing van dat belangrijk handels-artikel, het nut tige en voordeelige aan dat er voor ons vaderland en vooral voor Zeeland door de wetenschappelijke onderzoekingen aangeboden werd in de bekroonde verhandeling, daarin tevens een bewijs vindende voor de belangrijkheid van het bestaan der maatschappij ter bevordering der nijverheid in Nederland. (D. Ct Men meldt uit 'sGravenhage van den 14 dezer l Wij gelooven met zekerheid te kunnen beriglen dat de schout-bij-naeht Enslie, tot hiertoe de minis- lerieele portefeuille van Marine nog niet heeft aan genomen en dat de onderhandelingen die deswege in de laatste dagen zijn gevoerd nog niet geëindigd zijn. Heden houden zich de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wederom bezig met het onderzoek van de ontwerpen der belastings-wetten. lieeds twee afdeelingen hebben dien arbeid volbragt. Uit'sGravenhoge wordt gemeld, dat voor eenige dagen twee personen iri zeker publiek huis aldaar grove verteringen gemaakt en met Russische coupons betaald hebben, waarvan een, verder in omloop ge- bragt zijnde, bevonden is valsch te zijn. Verleden Vrijdag, toen diezelfde personen zich weder in dot huis bevonden en op nieuw ruime verlet ingen maak ten, is daarvan aan de politie kenuis gegeven, welke daarop de bewuste lieden heeft aangehouden en bij een hunner omstreeks 40 valsche Russische coupons van ƒ50 gevonden heeft. De bedoelde personen zijn daarop in verzekerde bewaring gesteld. Naar men verneemt zijn zij te Amsterdam woonachtig. Uit Amsterdam meldt men van den 13 dezer: De valsche coupons, waarvan hierboven melding is gemaakt zijn van twee soorten 1. Russische coupons van 50 van Hopie, allen betaalbaar 1 Jan. 1851 2. coupons van obl nationale werk. schuld betaalbaar met f 12,37s, onderteekend C. Barbe, allen van 1 Jnlij 1851. Zij zijn uitgegeven vooral te Amsterdam misschien te Haarlem vervolgens in Rotterdam, 'sGravenhage en Leyden. De offic. van justitie mr. C. IIB. Boot, heeft Zalurdag ochtend een der schuldigen aangehouden 's nachts werden ook twee anderen te 's Hage gearres teerd. Bij de huiszoeking op drie verschillende plaat sen te dezer slede gedaan, zijn er in beslag genomen eene menigte nieuwe horologien en ringen, denkelijk betaald met valsche coupons en voorts een groot pakket dier coupons, gedeeltelijk onafgesneden en nog niet met nummers ingevuld. De huiszoeking geschiedde door den regler-com- missaris mr. M. Schooneveldmet den bovenge- melden heer officier en in tegenwoordigheid der com missarissen van politie, de heeren IBaldeck, van 's Hage en Heilbron van de 1ste sectie alhier. In dc N. Bolt. Cour. leest men Wij maken onze lezers opmerkzaam op de valsche coupons, welke dezer dagen gebleken zijn in omloop te wezen. Behalve de reeds vermelde hebben wij heden ook een valsche coupon gezien van f 12 50 (betaalb. met 12,375), van obligatien Nederlandsche Werkelijke Schuld vervallen 1 Julij 1851 dra gende de handteekening van C. Barbe en ver meldende de administratie kantoren van S. D. Saporlas van Maarseveen Le ./olie, en Buis Kerkhoven. Deze valsche coupons zijn vrij moeije- lijk van de echte te onderscheiden alleen lette men op het volgende: uithoofde men er bij het namaken vermoedelijk niet op gerekend heeft, dat de coupon van 1 Julij de bovenste van het blad is heeft de echte van boven een breederen witten rand dan de valsche welke digter bij de letters afgeknipt is ook bevindt zich onder aan deze soort van coupon een regel, waarvan de inhoud en vorm is als volgt; Julij 1851. Nu is op de valsche coupon de G dunner dan op de echte. Maar er is een nog gemakkelijker en vol strekt onbedriegelijk kenmerk. Bij de echte loopt er een krul van het watermerk door bovengenoémden regel, welke op de valsche geheel ontbreekt. Men hebbe dus slechts de coupon tegen den dag te zien, of er door den ondersten regel eene krul van hel watermerk looptin den vorm van eene boog. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Jmsterd. Courant Onder de geruchten waartoe de komst van den schout-bij-nacht Enslie alhier heeft aanleiding ge geven, behoort dat die heer, met het lid der Tweede Kamer, Hugenhollt,zou bestemd wezen zitting te nemen in eene commissiewaartoe nog andere per sonen als leden zouden worden uitgenoodigdf, ten einde over de belangen van onze marine te raadple gen en de nocdige voorstellen deswege aan het gou vernement te doen. Men meent dat de tegenwoordig waarnemende minister van Marine Speng/er die commissie zal presideren om, aan hare voorlichting, verschillende vraagstukken te onderwerpen, Dewijl men over de activiteit van dien heer, ten gunste van den handel, zeer te vreden is, vei wacht men daar van alles goeds. Onder de voorstellen welke bij de commissie ter tafel zullen werden gebragt, telt men, die over de uitbreiding onzer srheepsmagt, in betrek king tot de gelegenheid welke onze zeegalen aan bieden voor de dieplreding der oorlogsbodems, en over de inkrimping en vereenvoudiging van de admi nistratie der marine. Men zou voornemens wezen de verregaande centralisatie daaromtrent op le heffen. Eerst nadat de bedoelde commissie baar rapport zou hebben uitgebragt, en de grondslagen der organisatie door Z. M. zouden zijn goedgekeurd zou er eerst aan de benoeming van eerien minister van Marine worden gedacht ten einde zoodanige minister niet reeds aanvankelijk personeel ten doel le stellen aan het ongenoegen en den wrevel, door de nieuwe maat regelen te veroorzaken, Men verneemt, dal de heer dr. E. Al. Beyma-, conservator bij het museurn le Leyden eerlang eene reis zal ondernemen naar Belgie Frankrijk, Italië, welligt ook naar Spanje en Portugal. Voorts bestaat hel voornemen om onderscheidene plaatsen aan de kusten der Adriatische en Middellandsche Zeeën en onderscheidene eilanden in dezelve aan |le doen en te bezoeken. Verdei heeft hij hel voornemen om over Turkije en klein Azie liet Heilige Land te bezoeken en Egypte door te reizen, om van Alexan dre over Duitscblond terug te keeren. Deze reis zal hij doen in gezelschap van jonkhr. ran Heemstra uit Friesland. Het is le wenschen dat hij hel letterkundig en belangstellend publiek in Nederland op de vruchten zijner opmerkingen en nasporingen zal vergasten nu het volbrengen van die reis, welke bij in den tijd van acht maanden hoopt te vol-v brengen. Men meldt uit Scheveiiingen van den 12 dezer: Op den 10 dezer zijn alhier nog twee en giste ren een haring schuit aangekomen, als I inet 38,000; 1 met 04,000 en 1 met 20 000 stuks steurharing. De vangst van de beide eerstgenoemde was van één nacht. Betreffende onze talentvolle landgenootede zangeres mevr. de Vries van Os vernemen wij zegt de Amsterdamsche Courant dat zij na haar verblijf te New-Orleans, naar Europa zoude terug gekeerd zijn om eene haar aangeboden voordeelige verbindtenis te Marseille te aanvaarden, doch hiervan heeft afgezien tengevolge van haar schitterend de buut te New-York alwaar zij thans voor eenigen lijd is geëngageerd. De Morning Courier, een dagblad dier stad deelt een voor mevr. de Vries van Os zeer vereerend artikel mede, waarin o. o. wordt gezegd dot de Norma welke rol zij ver vulde bij haar debuut in den schouwburg te Castle- Garde nog nimmer zoo voortreffelijk te New-York was gezien. Zij wordt de beste zangeres en na Parodi de beste tooneelkunstenares genoemd die ooit aldaar is opgetreden, «Wij verwonderen ons derhalve geenszins dus vervolgt het blad na «hare gaven te hebben opgesomd, dat zoo vele ailet- tanten te New-Orleans haar verre boven zoo veel- andere vocale sterren gesteld hebben die daar verschenen zijn,

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1