(iOE>SN( HE CRURA AT. 1851. DONDERDAG OCTOBER. BISIIIL IIIOTCTIJMIMIo BWIik IIMWCTMBIMIIo V*. w$f -•• De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Ddodberigtpn van Jr—6 regels a f J.20 behalve het Zegclregt. J.90. GOES, den 9 October. In onderscheidene gemeenten van Noord-Beveland worden kerkelijke collecten gedaan ten behoeve der ongelukkige gereformeerde gemeente te Haaksbergen, welker kerkgebouw, bij den ramp van 16 Augustus, mede werd verwoest. Mogten ook elders soortge lijke bijdragen worden verleend en de Christenen met daden toonen, ook in den uitwendigen welstand hunner godsdienst belang te stellen, opdat in het zoo zwaar bezochte Haaksbergen eerlangonder Gods zegen een nieuw kerkgebouw moge worden opgerigt. Ten gevolge der aanbieding in de laatste zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van on derscheidene wets-ontwerpen die in de vorige zitting der kamers aangeboden doch onafgedaan gebleven zijn zijn tot hiertoe nog niet op nieuw ingediend de volgende wets-ontwerpen die mede in de vorige zitting aangeboden waren 1. dat betrekkelijk den af stand in gebruik van domeinen, tot oprigting van eeue landbouwschool te Borculo2, dat tot regeling dei- verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele departementen 3. dat op de zamenstelling der reg- terlijke magt en het beleid der justitie en 4. dat tót regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering. Men verneemt, dat de minister van justitie zich bezig houdt met het in gereedheid brengen der wel nopens de regterlijke organisatie, die, eenigzins ge wijzigd, eerlang wederom aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Prinses Marianne der Nederlanden houdt haar verblijf nog altijd op Sicilië. Het nog steeds te Voor burg en 's Gravenhage achtergebleven personeel wordt van tijd tot tijd verminderd. De uit het Oosten mede- bragte kleurling is op eene kostschool te Leyden ge plaatst. Rusthof is en blijft te huur maar de ge vorderde aanzienlijke huurprijs schijnt weinige liefheb bers uit te lokken. Gisteren ochtend heeft H. M. de Koningin voor het eerst de openbare godsdienst-oefening weder bij gewoond, in de Nieuwe-kerk, onder hel gehoor van den predikant Benninh ,/anssoniuswelke den Allerhoogste heeft gedankt voor Hr. Ms. gelukkig herstel. Men schrijft uit 's Gravenhage van 8 dezer Z. M. de Koning is heden morgen ten ruim zes ure uit deze residentie naar het Loo vertrokken alwaar hij eenige dagen zal doorbrengen. Volgens te Scheveningen ontvangen brieven uit Engelandheeft de ter steuringharingvisscherij uitgeruste vloot niet alleen door den op 27 Sep tember jl. aldaar gewoed hebbenden hevigen storm veel geleden, maar is ook, voor de haven van Flam- borough met man en muis vergaan de pink Sche- venings fPelvaren, toebehoorends aan den heer J. Hoogenraad, en gevoerd door stuurman L. Mos. Door deze rreesseüjke ramp zijn zeven moeders waaronder in zwangerschap verkeerende vrouwen, en £1 kinderen eensklaps van hunne broodwinners beroofd. De equipage bestond uit zes matrozen en pén jongen zijnde de broeder van den stuurman. Men schrijft uit Groningen van 6 October Heden overleed alhier de heer S. student aan de Jioogeschool alhier. Deszelfs dood moet vermoedelijk aan onvoorzigtigheid worden toegeschreven waarvan de bijzonderheden hierop nederkomenVoor onge veer 3 weken waren eenige jongelieden vrij vrolijk in een koffijhuis te zamen onder deze bevond zich de heer S.die toen door eene hevige hoofdpijn gekweld werd, weshalven hij zich met eau de cologne waschte en wel zóó, dat er bijna eene groote flesch over hem werd uitgestort. Alstoen kwam een van de andere jongelieden een kundig en beschaafd jongeling die als zoodanig hier ook algemeen geacht wordtop het ongelukkig denkbeeld om die eau de cologne met een lucifer in brand te steken hetwelk dan ook geschiedde maar ten gevolge had dat de heer S. zijn gelaat en de regterhand deerlijk brandde en, zoo als wij boven opgaven heden is overleden. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 5 October. Den 4den dezer heeft de politie te Berlijn een ge heim genootschap gestoord en een aantal leden daar van opgeligt, 't welk van de min gegoede klasse kleine tvekelijksche bijdragen verzamelde, om daarvoor schiet geweer en buskruid te koopen en een en ander in gereedheid te houden, ten einde, in geval van staal kundige spanning en woeling, de volksmenigte daar mede te wapenen. Men heeft een zeker aantal ge weren in beslag genomen en men beweert de stof- ielijke bewijzen te hebben gevonden van het misdadig doel der vereeniging. Dein verzekerde bewaring ge stelde personen zijn onbekend, en behooren in't minst niet tot degenen, die zich tot dusver als hoofdleiders der democratische partij op den voorgrond hebben gesteld. Volgens berigten over Triest hier ontvangen zal de JSngelsche vloot in de Middellandsche Zee be duidend vermeerderd worden. - Het Ryks-staatsblad wordt in Oostenrijk thans in 19 verschillende uitgaven openbaar gemaakt, naar gelang de volkstaal in de onderscheidene Stoten der monarchie dit vordert. Al deze uitgaven bevatten den Duitschen tekst van de daarbij vermelde wetten en besluiten en de verdere talen welke daarbij in aanmerking komenzijn de Ilaliaansche de Hon- gaarkche de Boheemsche, de Poolsche, de Slowak- sche de Croalische de Servische de Rulhenische en de Bomanische (Wallachijsche) taal. Van de Provinciale bladen kent men niet minder dan 80 uitgaven. Men hoort hier nog dagelijks vun stoutmoedige diefstallen gepaard met braak en geweld en men verzekert, dat dien ten gevolge het aantal der politie- bedienden eerlang aanmerkelijk zal worden vermeer derd. Men beweert, dat deze misdrijven veelal door herwaarts gekomen vreemdelingen worden gepleegd. De even voor de omwenteling van Maart 1848 ingestelde en door dezelve gestoorde politie-conferen- tien voor de Zuid-Duitsche Staten, zullen spoedig worden hervat. Ten gevolge van de vrijlating van Kossuth schij nen de vroegere vriendschappelijke betrekkingen tus schen Oostenrijk en de Verhevene Porie ernstig ge stoord te zijn. Een Oostenrijksc.h ministerieel dagblad verklaart althansdat de tusschen deze beide staten bestaande verdragen als het ware, geene verbindende kracht meer hebben. Het verdere beslaan van Turkije beeft voor Oostenrijk slechts in zoo verre eenig belang, dat hetzelve tot het behoud van den algemeenen vrede dienstbaar zoude kunnen zijn. De Oostenrijksche zaakgelastigde heeft de Verhevene Porte verantwoor delijk gemaakt voor al de gevolgen welke de ver breking van dit verdrag voor Oostenrijk zouden kunnen na zich slepen. De Porte zal, alvorens dien gevaarlijken weg te be treden, wel in overweging genomen hebben, in welke handen zij haar toekomstig heil gelegd heeft. Het Journal de Francfortdal gezegd wordt, de denkwijs van de kabinetten van Weenen en Pe tersburg uit te drukken betreurt het, dat de Prins van Joinville als kandidaat voor bet presidentschap der Fransche republiek zal optreden, daar zulks alleen kan dienen om de partij der orde nog meer te ver- deeien en een doodelijken slag toe te brengen aan het monarchaal beginsel. Er kan zoo heet het verder, geen sprake wezen van inmenging in de inwendige aangelegenheden van Frankrijk maar wel van het nemen van krachtige maatregelen lot voorkoming, dat de waarschijnlijke gebeurtenissen in dat land de rust in Europa weder in gevaar brengen. Zoo begrijpen het de Noordsche mogendheden. Zij zien in, dat de onzekere toestand van Frankrijk nog lang zal aan houden, daar de eerzuchtige bedoelingen der invloed hebbende personen en de hartstogten der volksmassa's als wedijveren om het veld voor mogelijke kansen open te laten. Frankrijk zal zich nog jaren lang in die omwpntelingscrisis bevinden, waaraan noch Napoleon noch Lodewijk Philips een eind heeft kunnen maken, zoo min als de Bourbons, dewijl het dezen niet gelukt is een wettigen vorm voor de herstelling vari het monarchaal beginsel op hechte grondslagen te vinden. De s.taatkunde der mogendheden laat dan ook op dit oogenblik de personen en de politieke beginselen bui ten liet spel, en is alleen bedacht op het beginsel van maatschappelijke orde hetwelk bijna alle partijen in Frankrijk uil hel oog verloren hebben. Zij zien zeer goed in dat de onzekere toestand von dat land niet in één dag lijds vervangen kauworden door gevestigde instellingen strookende met de monarchale rigting van het overige Europa. Maar zij begrijpen ook, dat de regeringloosheid kracht uit die eigen bronnen gaat putten welke men tot nog toe als de bronnen der orde heeft willen aanmerken. Zij gevoelen, dat, in dien de prins van Joinville tot president wordt ver kozen, het slechts de verlaging der monarchie tot het peil der republiek zijn zal en dat, 7.00 hij niet ver kozen wordt, hel nog eene vernedering te meer voor de monorchio zal wezen. Prins Metternich moet openlijk verklaard heb ben, dat hij voortaan den keizer wel met zijnen raad bijslaan doch geenszins eene openbare betrekking bekleeden wil. Uit Malta heeft men het berigt ontvangen dat hel Brilsche eskader in de Middellandsche Zee niet alleen versterkt zal worden maar dat, op bevel van den admiraal eenige schepen welker diensttijd af- geloopen wasen die naar Engeland zouden terug- keeren op hunne tegenwoordige standplaats moeten blijven. Sedert 1840 was het eskader der Middel landsche Zee nimmer zoo groot als thans ook zal het garnizoen van het eiland dat 4000 man bedraagt met 2000 vermeerderd worden, zijnde eene legermagt, welke aldaar sedert den algemeenen vrede niet ge zien is, De ontdekking van het commité eener onder neming welke ten doel had het leveren van wape nen aan revolutionnairen heeft tot talrijke inhech tenisnemingen geleid van personen uit den arbeiders-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1