UOESSCIIE COURAMT. 1851. mmmm mmmmwmm* Biwik iiiswra«i«i0 MAANDAG OCTOBER. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKI NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden BilTIlk ÏHIiWITI®II«E De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f j,~5 Franco pet Post .t ,90. Gewone Advertentien worden a 20 etsde regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbertglen van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. OPENBARE VERGADERING van dbn ten ra adhuizk aldaar op Vrijdag den JO October J85J des namiddags ten half een ure. Dat het Suppletoir Kohier, -wegens het PATENT- REGT, over het jaar 1851 op 1852, voor deze Ge meente, over het eerste kwartaal van dat jaar door Zijne Excellentie den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland executoir verklaard, den 25 Septemberd jl., aan den Ontvanger van's Rijks Belastingen ter invordering volgens de wet toege zonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien ver maand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van gemelden Ontvanger, zijn verschuldigde, overeenkom stig de bepalingen der wette voldoen op straffe van daartoe onderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben zich van een dubbcld van hetzelve ten Kantore van den Ontvan ger zullen kunnen voorzien en zij die zouden ver- meenen, dat hun aanslag te hoog of niet overeenkom stig is met hunne opgave zich deswegens met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het algemeen be staande, door tusschenkoinst van den Controleur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid, voor wende,'zal deze worden afgekondigd en in de Stads- Courant gepluutst. Gedaan te Goes, den 4 October 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De waarnemende Secretaris H. C. PILAAR. De Officier van Justitie bij de Arrondissements- Regtbank te Goes, maakt krachtens Art. 499 junclo Art. 498 Burg. wetb. bekend dat bij vonnis dezer Regtbank van den 22 September, jl., CORNELIA KARREMAN weduwe Willem Wondergem, wo nende te Corlgene, op haar verzoek, wegens zwak heid van vermogens is gesteld onder Curatele. De Officier voornoemd De KNOKKE van der MEÜLEN. GOES, den 6 October. Men schrijft uit Vlissingen van den 2 dezer: Bij het uitzeilen eener Belgische loodskotter, heden morgen uil de haven dezer stad wilde een roeijer van het Belgische loodswezen de tros losmaken waarmede gemelde kotter riog aan het uiterhoofd was vastgemaakt, om te beletten dat de kotter door den hevigen wind tegen het andere hoofd zoude wor- worden geslagen juist toen hij daarmede bezig was, sprong de tros en slingerde het eindtros, hetwelk nog niet geheel was losgemaakt, met zoodanige kracht tegen zijne beenen, dat hij omver werd geworpen en een been brak. Naar men ons mededeelt, heeft heden morgen aan het Veer van het Sloe (gemeente's Heer Arendskerke) een dergelijk ongeval plaats gehad. Bij het nederlaten van het fokkezeil eener schuit, met steenen geladen, slingerde zich een der touwen om het been van den Heer A. Ritmeester van Ellewoulsdijkmet dat nood lottig gevolgdat het been boven den enkel geheel verbrijzeld werd. De hoogleeraar Rijke is den 29 September van de hem door de hooge regering opgedragen zending naar Engeland, meteen gedeelte van de werkbazen, terug gekeerd. Bij het van wal gaan te Londen hebben deze aan Z.H.G. een geschenk aangeboden, vergezeld van een adres, hetwelk hunne dankbetuigingen inhield, voor de ten hunnen behoeve aangewende moeite en de onderrigting hun gedurende hun verblijf in En- gelands hoofdstad gegeven. Den 22 September is de heer Staringh met de landbouwers naar de westelijke graafschappen vertrokken, om daarna over Huil naar Nederland terug te keeren Men schrijft uit 's Gravenhage 8 October H. M. de Koningin heeft gisteren een uitstapje naar Scheveningen gedaan, waaruit men met genoegen opmaaktdat het met hoogstderzelver gezondheids toestand vooruitgaat. Wij vernemen dal den 25 dezer eene proef met hel door den heer Alberding uitgevonden hori zontaal windwerk te Zaandijk is genomen en dal hel in toepassing op een kleinen watermolen vol komen aan de verwachting heeft beantwoord. De uitslag kwam daarop neder, dat bij de windstilte op dien dag, de wiekenmolen van 12 Amst. voeten vlugt welke vroeger op dit waterwerk stond be paald niet zoude gewerkt hebben terwijl de molen van den heer A. met draaiwerk van 6 Amst. voeten het water fiks uitwierp. In den daarop volgenden nacht heeft die molen gedurende den tijd van 6 uur, dat men hem heeft laten werken, den geheelen polder droog gemalen. Niet alleen om de kracht maar ook om het gemak dat hij nimmer op den wind behoelt gesteld te worden wordt die molen voor de waterwerken bijzonder geroemd. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen zich van de goede werking te kunnen overtuigen heeft de heer A. het gebruik van dezen molen aan den heer Cs, P is aldaar toegestaan. Stoomp Te Rauwerd, in Friesland, is een geheel nieuw model van een vaartuig gemaakt dat door deszelfs zamenstelling de geschiktheid heeft om tegen den wind op te zeilen. Wannner deze vinding in allen deele toepasselijk is op de groote vaartuigen dan zoude hierdoor eene aanmerkelijke verbetering aan den scheepsbouw zijn toegebragt. De uitvinding is wel der moeite waardig nader onderzocht te worden, weshalve wij ons dan ook beijveren zullen zoodra mogelijk eene meer uitvoerige beschrijving te leveren van het geheel werktuigelijk zamenstel- Den 27 September is in de ijzergieterij van de heeren L.J. Enthoven en Comp,, te 's Gravenhage, gegoten het kolossale standbeeld van Rembrandt, bestemd om een der pleinen van 's Rijks hoofdstad te versieren. Het beeld is allezins zuiver en in over eenstemming met het ontwerp van den beeldhouwer Royer. Oofschoon het eene hoogte heeft van 15 a 16 voeten is het uit één stuk gegoten met. een betrekkelijk geringe ijzerdikte. Men mag aannemen dat de goede uitslag van dezen in ons land buiten gewonen arbeid de vaderlandsche nijverheid tot eer zal verstrekken. Na den afloop der afgieting zijn de werklieden der fabriek op eene gepaste wijze onthaald. Dezer dagen is te Brussel overleden de heer T. Olivier Schilperoort bekend in Nederland door menigvuldigen letterkundigen arbeid. Tijdens de staatkundige gebeurtenissen van 1830 en de eerste der daarop gevolgde jaren, heeft hij zich in Engeland opgehouden cn aldaar, terwijl hij de Engelsche taal volkomen magtig was de elders zoo zeer miskend wordende regten van zijn vaderland in dagbladen zoo wel als anderzins verdedigd. Teruggekeerd in zijn vaderland heeft hij een verdienstelijk werk uit gegeven over den staatkundigen toestand van Groot- Brittannie vóór de jongste belangrijke veranderingen in deszelfs staathuishoudkunde. Hij heeft den ouder dom van 71 jaren bereikt en zijne laatste levensdagen in kommerlijke omstandigheden doorgebragt. Den 30 September is te Clerkenwel niet ver van Londen, eene daad bedreven, welke de bewoners van geheel den omtrek met afgrijzen heeft vervuld. Een welgestelde winkelier, met name Antony Faw- cettis, zoo men meent, ter zake van eene mis lukte onderneming in zijn bedrijf, zoodanig in toorn ontstoken, dat hij terwijl hij zijne huisvrouw had uitgezonden om brieven naar de post te brengen eerst zijne drie jonge kinderen zijnde twee meisjes en een zoontje van anderhalf jaar en toen zich zei ven, den hals heeft afgesneden of pogen af te snijden Hij zelf en twee der kinderen zijn dadelijk bezweken. Een der meisjes is zwaar gekwetst en in zeer be denkelijke toestand. De moordenaar een man van middelbare jaren, moet dit misdrijf hebben gepleegd met drie messen die te voren waren aangezet. Het huis is dadelijk door honderden bestormd en de tusschenkomst der politie is gevorderd om de orde te handhaven, ENGELAND. Londen, den 30 September. Aangaande het leggen van den kabel voor den elcctrischen telegraaf ionder zee verneemt -men dot de uitgevoerde kabel tengevolge van het afdrijven van hét stoomschip Blazer, eene groote re bo'gt be schrijft dan waarop is gerekend zoodat de kabel den Fraiischeh wal niet geheel heeft kunnen berei ken en men genoodzaakt is .geweest het einde aan een boei te laten zinken om hét naderhand weder op te halen en met een stuk kabel te vereenigen dat thans te Londen in de werkplaats wordt gereed gemaakt. Sedert den 29 September echter is de onderzeesche telegraaf voltooid en aanhoudend worden over en weder berigten naar den Franschen en Engelschen wal overgemaakt. Ook hééft eene électrieke vonk langs den kabel van Dover geloopen te Calais een stuk geschut afgestoken. De beide einden van den kabel, waarmede nu slechts vooiloopig is gewerkt, zullen nu voor duurzaam gebruik worden ingerigt. Zoodra de telegrafische gemeenschap tusscben de heide lande geregeld was heeft men het verblijdende be- rigt daarvan aan H. M.de Koningin en den Hertog van PVcllington gezonden. Onze Napelsche correspondent zegt de Daily News, heeft ons in staat gesteld de volgende opgaaf van het getal gevangenen mede te deelen, hetwelk op de registers der policie van af 1848 lot dusverre is ingeschreven. Veroordeelden in het Ergastolo 36 veroordeelden totde bagno's 1000; veroordeelden lol. de bagno's doch in hunne gevangenis gelaten 300 na teregtstelling op de eilanden verbannen 800; zonder vortn van proces naar de eilanden verbannen daar-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1