VEREEPilGIU VOOR ZEEUW» Van de volgende Artikelen he Goes, tHUZIJE-FEESTEN. He Lloyd heeft Zaturdag II, een brief ontvan gen van -den Sehout-bij-nacht John Ross geda teerd van liet schip Felix liggende bij Stranraer 25 Seplemberwaarin hij kennis geeft dat de Amerikaansche schepen Advance en Rescue na in Baffinsbaai overwinterd te hebben Godhaven bin nenliepen den 21 sten Junij van daar zeilden en den 24 Augustus op weg naar Amerika waren, na een vruchteloos onderzoek flaar de expeditie van sir John Franklin ingesteld te hebben. Er waren twee per sonen door ziekte bezweken, doch de overigen wa ren welvarend. Gisteren kwam sir John Ross in deze stad aan. Men verneemt dat uit zijne berigten de be vestiging blijkt, van hetgeen men in den afgeloopen herfst van de Eskimo's vernam; liierop nederkornen- dedat de schepen, onder bevel van sir John Franklin, in de herfst van ,1846 in het noorde lijkst gedeelte van de Baffins-baai- vergaan zijn en dat een gedeelte der bemanning door eenen vijande lijken inlandsclren volkstam zoo men zegt in die oorden woonachtig, om het leven gebragt is. Sir John Ross is van gevoelen dal sir John, Franklin nim mer het Wellington-kanaal bezocht heeft doch ,dat hem op zijne terugreis het ongeluk trof. De Esqui- mosche tolk legde, alvorens zijne vroegere betuiging te herhalen voor een magistraat te Godhaven den eed of van de waarheid te zullen zeggen. Sir John Ross ware niet teruggekeerd maar zou het onder zoek in de Baffinsbaai voortgezet hebben hadde hij genoegzaam levensmiddelen voor den aanstaanden win ter aan boord gehad. Zalurdag namiddag werd een stuk Californjsch goud in het Ameriknanscb gedeelte der tentoonstel ling geplaatsthetwelk door grootte en kostbaarheid de aandacht trekt. De waarde van hetzelve kan men daaruit opmaken dat de eigenaar het voor de Bom van 3,250 p. «t. niet wilde afstaan. Hjj heeft dit sluk naar Engeland medegenomen om daarvoor werktuigen te koopen welke geschikt zijn om de mijnenwaaruit hetzelve verkregen isverder te bewerken zelf is hij een even opmerkelijk en he- langrijk personaadje als zijn schat hij is juist uit do mijnen gekomen en draagt een vervaarlijk grooten gouden horologiekelting liet overbrengen van den metalen draad, voor den onder de zee doorloopenden telegraaf van Ztiid- Vnorland (bij Dover) naar dé Fransche kust bij Ca lais, is nog niet geheel gelukt. Donderdag avopd is hel stoomschip Blazer, van hetwelk de draad in de zee werd nedergelaten de Fransche kust tot op anderhalve mijl genaderd maar men heeft toen het werk moeten staken wegens de duisternis. Den vol genden ochtend heeft men getracht de kust te be reiken doch toen woei het zoo hevig, dat het ge noemde vaartuig genoodzaakt was zich van de kust te verwijderen. Men heeft toen het nog overige ge deelte,,van den draad, na het aan eene boei bevestigd te hebben o'ver boord geworpen en zaj het eerst daags ophalen en dan verder naar de bestemde plaats brengen. Op een dezer dagen te Tiverton te zijner eer gegeven gastmaal hel woord voerende heeft de minister Palmerslon verklaard dal hij veel hoop had dat het jaar 1852 zou voorbijgaan zonder die schokken en vieesselijke gebeurtenissen op te leveren, welke velen daarvan verwachten. FRANKRIJK. Pabus, den 28 September. Dé Car. Gén. kondigt aan dol binnen eenige dagen eene populaire geschiedenis van den prins tian Joinville hét licht tul zien, uit de pen Van iemand, dié éls schrijver én redenaar even beroemd is. Dit wérk - zal mét een aantal -gravures en, het, fttcsimilie des prinsen versierd zijn. Er zal tussehen het ministerie van binnenlandsche zaken én het poleis van St. Cloud een eleclrische telegraaf van één draad worden ingerigt, ten einde een middel van gemeenschap daar te stellen tussehen de ministers en den president der republiek, zoo lang hij zich op het land bevindt. Óver het algemeen blijft de bevolking dezer hoofdstad zeer rustig en kalm. Van de zijde der warme democraten wordt ijverig verbreid, dat de la gere standen der maatschappij 2eer ontevreden zijn over den loop der zaken en aanstalten maken om zich in het jaar 1852 op eene krachtdadige wijze te doen gel den. Otiparlijdige personen die dezer dagen de kwar tieren van deze hoofdstad hebben bezocht, welke meer in 't bijzonder door de arbeidende volksklasse worden bewoond verzekeren, dat alles, wat te dien aanzien door de ultra-republikeinen wordt verbreid geheel uit de lucht is gegrepen. Dit laatste is hier en elders met genoegen vernomen door degenen die van meening zijn datwat ook de uiterste partijen mogen doen en welke aanslagen ook door hen mogen worden beraamd zij steeds omnagtig zullen zijn om omwentelingen of burgerkrijg uit te lokken, zoolang zij geen gehoor vinden bij de groote volksmenigte en gehoorzaamd worden door de arbeidende klassen. Vele welgezinden houden het voor pligt, de verontrustende berigten, die steeds door de Demagogen worden uitgestrooid met het klaarblij kelijke oogmerk, om bij de menigte eene spanning te onderhouden die hunne sleehte oogmerken en be doelingen moet in de hand werken, waar en wanneer het slechts eenigzins kan geschieden, tegen te spreken. Inmiddels schijnt het er voor te moeten worden-ge houden dat de eigenlijk gezegde arbeidende klassen zeer republikeinschgëzind zijn en de Republiek blijven beschouwen als eene weldaad welke door het volk aan Frankrijk is gesehonken. Zij verlangen echter voor het oogenblik niets andersdan rustig te blij ven voortleven en de onruststokers onschadelijk te maken. Men maakt de opmerking dat men in die werklièdèn moeijelijk dezelfde personen kan herken nen, welke in Februarij en Junij 1848, door eenige volksleiders op het dwaalspoor gebragtin de clubs de oproerigste taal deden hooren en onder de leus van het regt van den arbeid aan handel en nij verheid den doodslag zochten toe te brengen. Over het algemeen meent men het er voor te moe ten houden, dat, ingeval de'roódë-republikeinsché partij in de gegevene omstandigheden eenen aanslag mogt willen beproeven op de thans bestaande maat schappelijke orde van zaken, de meerderheid dér ar beidefs zich aan de overheid zou aansluiten. Onder de werklieden bestaat voor 't overige dezelfde ver deeldheid, als in de hoogére kringen over den gëschikt- sten candidaat voor het Voorzitterschap. Sommigen zijn voor den heer Lodewijk Napoleon gestemd anderen voor den Prins van Joinville maar allen begrijpen gelijkelijk dat de Republiek in de eerste en voornaamste plaats behoort te worden in stand ge houden. Diegenen pnder hen, die zeggen dat zij den republikeinschen candidaat voor het voorzitter schap zullen ondersteunen geven onbewimpeld te kennen dat zij zich zullen ondèrwèrpèn hetzij aan den heer Lodewijk Napoleonhetzij aan den Prins van Joinville, ingeval een dézer personen de meer derheid van stemmen mogt erlangen want dal de Republiek genoegzaam diepe wortelen heeft geschoten om aide pogingen, die ter harer omverwerping mog- ten worden beproefd weerstand te bieden. Men maakt teregt de opmerkingdatingeval de maatschappelijke orde in 1852 werkelijk wordt be dreigd, dit vrij wat meer is toe te schrijven aan de in de hoogere maatschappelijke kringen bestaande tweedragtige stemming, dan aan ontevredenheid onder de lagere stpnden, Een beroemd liefhebber van luchtrèizen de heer de Montheulenis dezer dagen overleden, eene söm van 10,000 fr. legaterende voor dengenen, die er het eerst in slagen zal eene luchtballon in regie linie voort te doen gaan. Eergisteren heeft in eene der zalen van hel stad huis eene bijeenkomst van de ratlenjagers plaatsgehad, daar thans het tijdstip gekomen is waarop men het meest door het bedoelde gedierte geplaagd wordt. Deze zitting heeft de volgende bijzonderheden op geleverd 1°. het aantal der in 1850 vernielde ralten, wier staarten op het stadhuis gedeponeerd zijn be draagt 144,331 2°. de zoogenaamde Oostersche rat heeft bijna geheel de hoofdstad verlaten, en is voor zijn vijand dén Noorweégschéh ratbezweken en 3°. heeft men op grond van onderzoekingen en waar nemingen berekend, dat ér nog omstreeks een millioen ratten te Parijs aanwezig moeten zijn. Ten slotte is met bijna eenparige stemmen besloten, dit jaar de nicotine te gebruiken, als middel om de ralten te ver nielen. Van den 16 tot den 30 September 1851, Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f7,13. Rogge f5,50. Vroege Gerst f3,77. Late Gerst f 3,47. Boekweit f 0,00. Haver f 2,42. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 5,17. Graauwe Erwten 0.00. Tarwe Meel f 9,13. Rogge Meel f 7,15. allen per mudde. Boter f 0,82. Noord-Hollandsche Kaas 50 es. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 16* cs. Rogge Brood 125 cs. Ossen-Vleesch 55 cs. Koe-Yleesch 55 cs. Kalls- Vleesch 55 cs, Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Yarken-Yle'esch 60 cs. Gerookt Var ken-Vleesch 80 cs. allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 0,00. Late Aardappelen f 1,80. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f7,50. Esschen Hout f 7,50. per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00, de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,OOihetvat. Koolzaad f 9,33. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs» het ned.pond. mmmmrn* die genegen mogten zijn tot de Leverantie van ruim 2000 Ne- derlandsche Ponden GORT en' ongeveer 40 Mud den Engelsche STEENKOLEN, ten behoeve van de (ECONOMISCHE SPIJSUITDEELING tb GOES gelieven daarvan, met overlegging van Mon sters voor zooveel de Gort betreft, en opgave van Prijsvóór of op den 15 October eerstkomende kennis te geven aan den OndergeteekeiidenLid en Secretaris van opgemelde inrigting, P.J.A. TAM DAM. De DIRECTIE deb STADS-TEE- KENSCHOOL adverteertdat zij op Maandag den 6 October 1851, des avonds van 7 tot 9 ure zal vaceren tot het Inschrijven der LEER LINGEN welke van de Lessen in het aanstaande Teeken-Saisoen zullen verlangen gebruik te maken. Goes, den 2 October 1851. Namens de Directie voornoemd J. TAK BK\TliKCKJt DE FOI W Secretaris. Onder aanbeveling derzelve betuig ik zeer te vreden te zjn over de wijze waarop door de Vordrechlsche Maatschappij can Brandverzekering de schade, welke ik door het Afbranden mijner Hof stede, in de maand Augustus, ji.leed, geregeld is, zoo wel door lusschenkomst van deszelfs Directeur, als die van den Heer J. MULDERAgent dier Maatschappij te Goes. CORAEUS C». I KIilAl Yersbke, (Eil. Zuid-Beveland den 30 September 1851-, De Ondergeteekenden hebben de eer aan HH. Inteekenaren op het plan van Fereeniging voor Zeeuwsche Muzijkfeesten te berigtendat hnnne pogingen aanvankelijk met goeden uitslag zijn achtervolgd geworden heb bende tot heden in onderschei dene Steden der Provincie J40 Inteekenaren, waarvan 48 als Donateurs en 9B als Leden deelgenomen. Overeenkomstig Art. 7 van het bedoeld plan, waarbij de Ondergeteekenden zich bereid hebben verklaard tol de inning en het voorioopig beheer der gelden zullen zij mitsdien de vrijheid nemen om de ingeteekende bijdragen tegen quitanlie te doen ophalen, in de verwachting dat eene nog meer algemeene deelneming van beoefenaars en voorstan ders der Toonkunst het uitligt moge verwezenlijken, 't welk nu reeds bestaat op het doen plaats hebben van een Derde Zeeuwse!) Muzijkfeest in 1853. R. B. van den BOSCH. G. A. FOKKER. M. F. LANTSHEER. G. de BRUIJNE. Tk Gobs, bij F. Klkbdwbns Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2