(■OLSM HE COURANT. 1851. DONDERDAG II OCTOBER. MHlIk ÜIIlCTl»Ii®I8 BS1TIIL ifMTOWffllMlïL Dé uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is J,75 Franco ver Post J ,90 Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte^;, .Huwelijks- en Doodberigten van J—~6 regels a f J$0 behalve het Zegelregt. GOES, den 2 October. Blijkens het gedrukte 27ste jaarlijksche verslag van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen bedroeg het getal leden op 31 De cember 1850 8481 in 34 afdeelingen. In 1850 werd aan 673 godsdienstig onderwijs en zedelijke op leiding verleend; 895 zijn onderwezen in lezen, schrij ven en rekenen in gevangenissen waar zulks van gouvernementswege niet geschiedtaan 288 gevan genen is eenige arbeid verschaft 336 ontslagenen hebben eene tijdelijke onderstenning in hunnen nood druft ontvangen en 323 zijn aan een middel van be staan geholpen van welke laatste 17 zich deze hulp hebben onwaardig gemaakt. Men meldt uil Vlissingen dat zich aldaar sedert eenige dagen, verschijnselen van kolijk vertoo- nen, zoowel onder de voornamere als onder de min dere standen, In sommige huisgezinnen zijn er zelfs reeds 4 personen te gelijk door aangetast geworden. De lijders ondervinden hevige buikpijnen gepaard gaande met vrij langdurig braken. Men heeft op gemerkt dat deze ziektegevallen zich eerst hebben geopenbaard na den zwaren mist, welke verleden Donderdag over die stad heeft geheerscht, Men schrijft uit 's Gravenhage van 30 Septemh. Het was gisteren in de residentie een waar volks feest. Het was de laatste dag der algemeene tentoon stelling, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw uitgeschreven, welke dag tevens was aan gewezen tot het houden der tentoonstelling van het vee en het pluimgedierte. Groot was het getal per sonen, die van elders waren overgekomen om deze al gemeene tentoonstelling te bezigtigen en aan die feest viering deel te nemen. De tentoonstelling werd dan. ook gedurende den geheelen dag buitengewoon druk bezocht. Van vele zijden werd hei leedwezen uitge drukt. dat zij reeds dien dag zou worden gesloten. Vooral was de aandacht ditmaal gevestigd op het vee en pluimgedierte dat in het Willemspark vereenigd was en dat het bewijs leverde wat er ook in dit opzigt in Holland kan worden geleverd. Des namiddags werden de prijzen toegekend die door de daartoe benoemde commissie waren uitgeloofd. Des namiddags ten 5 ure had er in het lokaal op den Fluweelen Burgwal éen luisterrijke gemeenschap pelijke maaltijd van de leden der maatschappij plaats, waaraan ruim 200 personen deelnamen. Des avonds ten half elf ure werd de tentoonstelling feestelijk besloten door het afsteken van een schitte rend vuurwerk in het veld van den Maliebaan dat wederom eene zeer talrijke menigte naar het veld en naar den omtrek had gelokt. Daarmede werden zoowel de tentoonstelling als de volksvermakelijkheden der laatste 4 dagen besloten. Met het meeste genoegen kan men hierbij voegen dat zij in de beste orde zijn afgeloepen. Niettegen staande de groole menigte die zoowel op de plaat sen der tentoonstelling als bij de volksfeesten aanwezig was heeft er eene overeenstemming tusschen de in gezetenen dezer residentie en hunne landgenooten ge heerscht die allerloffelijkst mag genoemd worden. De beruchte danseres Lola Monlez laat te Brussel veel van zich spreken. Na in den Schouw burg te zijn uitgefloten heeft zij eene uitnoodiging ontvangen namens den ondernemer van den zooge naamde Ilippodróme om tegen een billijk loon eenige malen op te stijgen te paard, onder aan eene luchtballon. Lola Monies heeft den zaakgelastigde van dien ondernemer op eene vervaarlijke wijze uit gescholden gevraagd of hij wel wist dat zij was gravin van LansfeldGrootkruis der Orde van Maria-Theresia; dat zij toegang had in de paleizen der Koningen, en in betrekking stond met vele hoog geplaatste personen in Europa De toorn van Lola Monlez is ten laatste zoo zeer toegenomen, datde voor standers haar r.iet dan moeite hebben kunnen terug houden van het plegen ran geweldadigheden ten aanzien van den zaakgelastigde, die ziende, dat Lola bij gebrek aan ander wapentuig, eene zilveren tafelvork opnam het geraden heeft geoordeeld om zich in allerijl uit de voeten te maken. Dit tooneel had plaats in het hotel de Suéde ten aan- hoore van eene menigte personen die op het onge wone rumoer waren toegeschoten. Uit Lyon wordt gemeld dat de moordenaar ,/obard niet het minste berouw aar. den dag legt over hei door hem gepleegde schrikkelijk misdrijf. Uil zijne afgelegde bekentenissen blijkt dot hij eerst een manspersoon heeft willen vermoorden doch daarvan heeft afgezien omdat hij vreesde dat de kleederen tegenstand zouden bieden, en hij er mits dien niet in zon slagen, om zijn slagtoffer terstond doodelijk te treffen;dat hij daarna tot het besluit is gekomen om eene vrouw te dooden en te eerder daartoe is overgegaan omdat volgens hem de vrouwen godsdienstiger zijn dan de mannen en het toeval hem misschien eene vrouw kon doen aantreffen, die in eenen toestand van boetvaardigheid verkeerde en gerust den dood kon te gemout gaan, DU1TSCHLAND. - Frankfort den 28 September. De verwachting, weikernen in Hannover koesterde, ten aanzien van het bijeenhouden van de Duitsche oorlogsvloot zal, naar het zich laat aanzien geens zins worden vervuld, Hannover en andere Noord- Duitsche staten hebben zich ter bereiking van dat doel, nog al veel moeite gegeven. Het kan ook niet worden ontkend dat het bijeen en in goeden slaat houden van deze scheepsmagt, voor de bijzondere be langen van die Stalen bevorderlijk had kunnen zijn; doch zij zijn daarin niet alleen niet ondersteund door- de kleine Zuid-Duitsche staten maar ook geenszins door de beide groote Duitsche mogendheden. Deze laatstgenoemden zijn thans overeengekomen om bij de Bonds-vergadering een voorstel in te dienen, nopens de voorwaarden, op welke zij het materieel der vloot zouden willen overnemen. Welke die voorwaarden zullen zijn is nog onbekend. Bij herhaling wordt verzekerd, dat de Britsche regering op de daartoe gedane aanvragen van de voor naamste besturen van het vaste land de verzekering heeft gegeven, dat zij maatregelen zal nemen, ten einde de naar Engeland uitgewekenen te beletten om de gemoederen in Europa in onrust eu spanning te houden. Welke middelen degenoemde regering daar toe zoude willen aanwenden is niet bekend. Sedert eenigen tijd worden hier ter stede bij voort during allerhande stoutmoedige diefstallen, soms met zeer verzwarende omstandigheden door de geluk zoekers gepleegd die zich uit al de oorden van het beschaafd Europa herwaarts begeven. Desniettegen staande wordt beweerd dat het der policie niet aan waakzaamheid ontbreekt. De landverhuizing neemt in den Pfalts weder buitengewoon toe. Door de bemiddeling van den agent van^éen hujs, zijn onlangs op eenen dag onge veer 300 personen vertrokken. Het grootste gedeelte dier personen bestaat uit jonge lieden die naar de nieuwe wereld geen ander kapitaal medenemen dan twee krachtige armen en eenige kundigheden en ginds zoeken, wat zij in hun vaderland niet altijd vinden, namelijk arbeid. Doorgaans zenden zij een gedeelte van hun in Amerika verdiend geld aan de in het vaderland achtergeblevene bloedverwanten over; maar het bedrag hiervan is op verre na niet zoo groot, als de aanzienlijke sommen welke door de landver huizers uit hetzelve worden medegenomen. De Amerikaansche stoomboot aan boord van welke Kossuth zich bevindt, is in de golf van Spezzia verschenen. Verscheidene personen van aanzien heb ben zich dadelijk derwaarts begeven om hem te begroeten. Tot dus verre is hij, zoo ver men weet, niet aan wal geweest, en zou hij, op zijne aanvraag, om verlof te bekomen voor een kortstondig- verblijf op Siirdinischen bodem, tot antwoord hebben ont vangen dat de Regering niet gezind was, om hem daarin te bemoeijelijken maar hem niet te min in bedenking wilde geven den onaangenamen toestand waarin hij, door hem in hare staten toe te laten, ten aanzien van naburige staten (Oostenrijk) zou kunnen geraken en het aan zijne gemoedelijke overweging ie willen overlaten, of hij, onder dergelijke omstandig heden, wel gebruik van het regt van gastvrijheid zou behooren le maken." In elk geval heeft's mans komst aan de kusten van Genua, alwaar zich ook eene En- gelsche vloot heeft vertoond opzien gehaard. Vorst Metlernieh is: in vrij goeden welstand te Weenen aangekomen, en bij het ontschepen door eenige voorname en getrouwe vrienden opgewacht en ontvangen. Hij heeft zich gehaast zijne villa te bereiken en is door de verzamelde volksmenigte betamelijk bejegend. Men twijfelt er niet aan of deze staatsman zal, dadelijk na 's'keizers terugkomst uit Italië een bezoek van Z. M. ontvangen. Dat zijn raad rnenigwerf zal worden ingeroepen en niet zal worden versmaad lijdt geen twijfel maar reeds is van eene half-officieele zijde verzekerd, dat 's Vorsten terugkomst geenszins het teeker, zal zijp tot hel terug brengen van de regeringsbeginseien op een stand punt waarop zij vóór 1848 waren. ENGELAND. Londen, den 28 September. De aannemers van bet glazen paleis hebben, volgens de Sunday Times, van hel uitvoerend 'corijitté aan zegging ontvangen oni. met het afbreken van het ge bouw op 11 October te beginnen. De Observer hoopt echter, dat hieraan niet zal begonnen worden, alvorens hel parlement zijn besluit ten deze heeft ken baar gemaakt. - Men heeft bij de Lloyd hel berigl ontvangen dat de admiraal sir John Ross kommandant der Noordpool-ejpeditie met de schoener Felix in het gezigt van Stranraer gekomen is en bij de kusten het anker heeft geworpen. Met dezelve heeft men geen tijding van sir John Franklin ontvangen men ge looft, dat het onderzoek niet met kracht kan door gezet worden dan met behulp van een schroefstoom- schip. De admiraal en zijne equipage zijn welvarend alleen betreuren zij het niet slagen hunner zending, Gisteren is te midden der toeschouwers in het glazen paleis een der bezoekers plotseling dood po- bleven.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1