MIIETHfSlio (Ja 30a JJÖSjSTg BOEKEN. BOEKEN, LIEFHEBBERIJEN, ENZ. ai5<le Staats-Loterij. Volgens de jongste telling bedraagt de bevol king van Hongarije thans 7,669,151 zielen, waarvan slechts de helft eigenlijke Magyaren zijn. De hertogin van Orleans leeft thans weder geheel stil en ingetogen te Eisenach. Hare hofhou ding bestaat steeds uit drie dameswijders uit de gouverneurs der beide prinsen. ENGELAND. Londen, den 20 September. Uit Nieuw-Zuid-Wallis zijn hier tijdingen ontvan gen van 11 Junij. Zij bevestigen niet alleen de vroe gere opgaven van het vinden van eene groote hoe veelheid goud in de omstreken van Bathurstmaar doen tevens zien, dat de Britsche overheden zich ern stig met de zaak bemoeiden en datofschoon er eene groote opschudding onder de bevolking heerschte, echter de maatschappelijke orde behoorlijk gehand haafd werd. Den 22 Mei heeft de gouverneur van de genoemde kolonievice-admiraal Charles J. Fitzroy te Sydney eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat al de goudmijnen en al het «oud in de beddingen der rivieren, enz., binnen het gebied van Nienw-Zuid-Wallis, alsmede inde kroon landen en in de gronden van bijzondere personen het eigendom der Kroon is; dat mitsdien nergensgoud gegraven of gezocht, of weggenomen mag worden, zonder verlof van het gouvernement; dat degenen, die dit doen, volgens de wet gestraft zullen worden; dat hij nadere verordeningen omtrent die zaak zou bekend maken en de voorwaarden aankondigen waarop vergunning tot het zoeken van goud verleend zou worden. Deze proclamatie is niet vergezeld ge weest noch gevolgd door maatregelen, om het on geoorloofd goudgraven te beletten, waartoe het gewis ook aan middelen ontbroken zou hebben maar uit een bijzonderen brief van 11 Junij blijkt dat de vergunning om goud te zoeken, verleend werd tegen betaling van 30 schellingen (18 guldens) in de maand, en dat deze retributie gewillig door de goudzoekers voldaan werd. In den bewusten brief van 11 Junij leest men voorts de volgende bijzonderheden «Er zijn thans rnim 3000 menschen in de Summer Hill-creek (bij Bathurst) bezig met het zoeken van goud en dit metaal is ook in 2 of 3 andere plaatsen in die streek gevonden. Onder die lieden heerscht eene gewenschte orde. De vrees, welke aanvankelijk gekoesterd werd dal de landbouw geheel verwaar loosd zou worden, ten gevolge van de zucht om goud te zoeken is gelukkig niet bevestigd. Tot dus ver blijkt het niet, dat de landbouwende klassen in groo- tett getale haar bedrijf gestaakt hebben. Voor alsnog zijn de mijnen meest door handwerkslieden en koop lieden uit de steden bezocht en velen hunner zijn reeds teruggekeerd nadat zij bemerkt haddendat zij niet berekend waren voor het werk. Het is echter te verwachten, dat met het begin van hét warme sai- soen ook vele landbouwers zich naar de mijnen be geven zullen en van de naburige eilanden zal zeker eene gioote menigte volks derwaarts stroomen. Men kan het als zeker aannemen dat deze kolonie door den toevloed van menschen door de vermeerdering van hel vertier en door den overvloed van goud, boven alle berekening zal bloeijen. In een ïroeger berigt uil Sydney, van 5 Junij, wordt het aantal der personen, die in de goudstreek werkzaam waren veel hooger geschat namelijk op 16 a 20,000. In dat berigt meldt men, dat de streek van hel Blaauwe-Gebergtewaarin het goud gevon den werd, bijna 400 (eng.) mijlen lang en 40mijlen breed was. Verder wordt daarin verzekerd, dat twee aanzienlijke personen die zich derwaarts begeven hadden oin zich persoonlijk te overtuigen van hel vinden van goud te Sydney teruggekomen waren met eene hoeveelheid van dat metaal ter waarde van 1000 p. st. waaronder een stuk gedegen goud van 46 en een ander van 20 oneen dal zekere ijzer smid in ééne holte elf ponden goud had gevonden dat te Bathurst een stuk goud van 31 pond was aangebragt, enz. De vinder van dit laatste stuk had verhaald, dat hij het goud had verzameld even alsof hij aardappelen rooide maar de man was krankzin nig geworden, en vulde nu zijne zakken met steenen, meenende dat alles wat hij vond goud was. Ten einde het vvegloopen van ambtenaren naar de mijnen tegen te gaan heeft de gouverneur den 27 Mei bekend gemaakt, dat alle in 's lands dienst zijnde personen, die zonder verlof hun post verlaten, hunrte betrekking onherroepelijk verliezen. Ten blijke, hoezeer bij de lagere volksklasse het verlangen bestaat om de tentoonstelling te zien diene dat eene arme visschersvrouw van 84jarigen ouderdom uit het kerspel Paulin Cornwallisden weg naar de hoofdstad te voet heeft afgelegdzijnde een afstand van 350 mijlen. Zij heeft daartoe in het geheel vijf weken besteed, In berigten uit Californie wordt gewag gemaakt van eene zeer belangrijke expeditie naar Japan ten doel hebbende, den handel met dat rijke land van 40 miilioen inwoners, voor degeheele wereld te openen, en men stelt zich voor tnsschen San Francisco en China eene linie van vier stoomschepen aan te leggen. Gebeurtenissen die zullen plaats hebben, werpen hare schaduw voor zich uitDe handels-expeditie naar Japan wanneer zij ook ondernomen wordt, zal ver moedelijk tot de verovering van een gedeelte van dat land voeren. De vraag ontstaatof het vulkanisch en bergachtig binnenland van het groote eiland Niphon niet even zooveel goud zou opleveren als Californie, De breedte-graden komen ten minste overeen men houdt het voor onmetelijk rijk aan goud. Californie zou eenen genoegzamen voorraad 7an kolen voor zijne stoomschepen op de Zuidzee hebben, daar zeer onlangs weder twee tot drie rijke koolbeddingen in dat land zijn ontdektwaarvan er een nog geene acht (Eng.) mijlen van Benicia gelegen i9. Ook heeft men aan de noordzijde van den Oregon rijke kolenmijnen ontdekt. Uit Dublin meldt inen, dat de opgewondenheid, welke door den eisch van het gouvernement om te ruggave der voorgeschoten gelden tot leniging der armoede ontstaan is, dagelijks toeneemt. Voortdurend gaat de landverhuizing op ont zagwekkende wijze in Ierland voort. Te Limmerick alleen zijn in den omloop van dit jaar meer dan 30,000 personen vertrokken. FRANKRIJK. Parijs, den SO September. Er zijn op nieuw dagbladen in beslag genomen. Het 1ste nommer van f Événement duPeuple, welk dagblad VÉvénement heeft vervangen is even als de Presseeen voorwerp der vervolging van het parquet. Men ziet met leedwezen dezen oorlog van de regering tegen de dagbladen en de openbare mee ning keurt die zoo ver gedrevene maatregelen van beteugeling zoo weinig goed dat zij zelfs van in vloed op de beurs geweest zijnen eene daling ver oorzaakt hebben. Hoewel deze bladen juist niet altijd in hunne polemiek die gematigdheid in acht namen, waardoor de periodieke drukpers zich steeds behoorde te onderscheiden zoo is het echter niet staatkundig ze tot een mikpnnt van vervolging te stellenomdat zij daardoor zelfs een gedeelte van hunne vijanden op hunne zijde krijgen. Op den duur zijn allerlei geruchten van een op handen zijnden coup d'état in omloop. Deze ge ruchten beginnen nil zelfs de menigte te verontrusten, die anders lot dusverre te dien opzigte vrij onge- loovig en onverschillig was. Zoo men zegt heeft de politie eenige personen gearresteerd, welke dergelijke tijdingen uitstrooiden klaarblijkelijk met het doel om daarmede op de beurs te speculeren. Al verder is aan de orde van den dag, dat de regering maatregelen tegen de leden der bergpartij in den zin heeft. Men begroot het aantal derzulken, welke het gouvernement in het oog heeftop 65 de reden echter, waarom zij in hechtenis genomen zouden worden, is zoo vreemd dat men geneigd is het geheele gerucht als een prnatje zonder grond te beschouwen. De 65 volksvertegenwoordigers namelijk van welke sprake iszijn diegenen die voor de leening Mazzinni hebben ingeschreven en het zou deze inschrijving zijn welke hunne, arrestatie zou veroorzaken. Dit kan in ernst de reden niet zijn en indien de regering inderdaad dergelijke plannen mogt koesteren dan zal de oorzaak wel wezen dat zij door de helft van de bergpartij achter het slot te brengen het aantal tegenstanders van de herzie ning wil verminderen. Wat de kandidatuur voor het presidentschap aan gaat blijft alles op den ouden voel: met dat enkel onderscheid dat de gematigde legitimisten die zich sedert den laatsten tijd legen de inconstituliouneele herziening van den president schenen te willen ver klaren thans schijnen in te ziendat zij wat ver gegaan zijn en het de zaak iseenigzins op vroegere besluiten terug te komen. Men heeft trouwens ai vroeger voorspeld dat deze fractie ten slotte voor Lodewijk Napoleon zou stemmen. De prefect van policie had eene commissie benoemd, om eene door den heer Petin uitgevonden vlieg- of luchtmachine te onderzoekenterwijl het ongunstig gevoelen dat die heeren uitbragten, voor namelijk berustte op het gebruik van twee stoom machines die den toestel in brand zouden kannen steken. Men verzekert nu dat de heer Petin van het gebruik van die twee stoommachines heeft afge zien om zich aan de andere gedeelten van zijn stelsel te hondenweshalve hij dan ook toestemming ver kregen zou hebben om eene opstijging in het veld van Mars te bewerkstelligen. In den morgen van den 18 dezer vond men in de nabijheid der gemeente Grigny de lijken van drie gendarmenwaaronder een brigadier van dat wapen. Deze had een kogel in het hoofd ontvangen, terwijl de twee anderen na door geweerschoten ge wond te zijn, door dolksteken en kolfslagen afgemaakt schenen te zijn. Er is een streng onderzoek naar de moordenaars ingesteld, die men gelooft, dat onder de socialisten der gemeente Givors schuilen. (Latere berigten doen zulks echter als een valsch berigt kennen). prijzen Van 1000 en daarboven. 2de Klasse. lste Lijst. Nó. 9141, een Prijs van 1250. No. 7986een Prijs van 1000. 2de Lijst. No. 8864, een Prijs van 1250. No. 8261, 10508, 15471 en 17473, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst. No. 7807, een Prijs van f 20,000. No. 9850een Prijs van f 5000. No. 3806 eer. Prijs van 2500. No. 2267, 5706, 15035, 15683 en 19076, ieder een Prijs van 1000. Ondertrouwd P. TISSER, van Schiedam Goes en 24 September 1851. M. P. OVERSLUIJS. Eenige Kennisgeving. Die iels verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van den boedel van wijlen den WEd. Geh. Heer D. AAJiniCIIü VAK ÏERSEKE, gelieven daarvan binnen veertien da gen opgaaf te doen ten Kantore van den executeur testamentairMr. M. Blaacbeen te Goes Keizerstraat Wijk D. N°. 20. magazijn houder van dames-handwerken te Utrecht, Heeft de eer te berigten dat hij Donderdag 25 September alhier komen zal met een groot assorti ment begonnen DAMES-HANDWERKEN, en ver der alles wat tot dit vak behoort. Hij zal gelogeerd zijn bij den Heer Breker. Zal slechts twee dagen blijven. W. P. DE JONGEmet de Wed. I*. EROM- BOUWBB.zijn voornemens in den loop van November of December e. k. wederom te honden PUBLIEKE VERKOOPING van Zij die hierop (mits goede partijen) zonden willen bijvoegen vervoegen zich bij een der voornoemden. Einde dezer en begin der volgende week in Lossing puike BRABANDSCHE STEENKOLEN. Worden tevens verwacht best brandende ENGEL- SCHE- en RHUR KOLEN, voor rekening van J. FRANSEN VAN DE PUTTE. In Lossing BRABANDSCHE-KOLEN voor R. C- PIEAAll Te Goes, rij F. Klehuwbns Zoo».

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2