(.IHWUM! COURANT. 1851. MAANDAG 22 SEPTEMBER» MfWEII 4 MMIiWMTffllo PUBLIEKE BESTEDING. ingezondeIl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal if f J ,75 Franco per Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J—6 regels a f d,20 behalve het Zegelregt, Post J ,90. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 27 September 1851, des na middags ten een ure, ten Stadhuize aldaar, publiek en aan de minstaanuemenden trachten aan te besleden De Leverantie van de benoodigde STEEN KOLEN ten dienste van onderscheidene Stedelijke Inrigtingen gedurende den aanstaanden FF inter. Waarvan de conditiën ter Secretarie Ier lezing zul len liggen van heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags tien tot des namiddags een ure; volgens welke afzonderlijk zal moeten ingeschreven worden, voor de leverantie van New-Castelsche- en Brabandsche Kolen beide per mud. Gedaan te Goes, den 20 September 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De waarnemende Secretaris H. C. PILAAR. De Heer VERHAGEN en de Goesche~ Courant van 23 September 1850. In de Goesche Courant van 23 September 1850. N°. 76, wordt een allezins herlezingswaardig artikel aangetroffen waarvan de wettige vader schijnt een vrijzinnig KiezerLid van Altijd in Roeren en waarin onverminderd een aantal andere fraaije en curieuse passages, de volgende wordt aangetroffen. De dag van den 19 Sept. zoo belangrijk voor dit gelteele district, was dit inzonderheid vooreen «groot gedeelte der inwoners dezer Stad. Immers bij den uitslag der Herstemming voor acht Leden der Prov. Staten van Zeelandbleek onder anderen «dat ook den heer Otto Verhagen de eervolle onderscheiding der benoeming tot deze betrekking te beurt viel. Dat gedeelte der inwoners van het kies-districl Goeswelke zijne beginselen kennen en hem om die reden hoogachten smaken eene ware zelfvol- doening tot deze benoeming te hebben medegewerkt «daardoor toch zal in de Provinciale Slaten-Regering «van Zeelandeen der nuttigste en talrijkste klas— «sen der Maatschappij (zij, die de nijverheid beoefe- nen) op eene wijze vertegenwoordigd worden waarvan de vruchten niet zullen uitblijven voor alle ingezetenen dezer Provincie. Met dit thans jarige nieuwsblad in de hand, was het mijn buurman, die, vooral drukkende op de laatste der zoo even aangehaalde woorden waarvan hij in den tijd dadelijk scheen akte te hebben genomen mij kwam aanspreken, zeggendedat hij in weerwil van het meest taaije geduld nog niets hoegenaamd van de beloofde vruchten hebbende kunnen bemerken in vreeze verkeerde, dat hij bij de uitdeeling daarvan, door den heer Verhagen soms bij vergissing was overgeslagen en zoo nietnamelijk dat alles voor alle ingezetenen tot dus verre wel was uitgebleven, of men dan nu na een vol jaar toevens, redelijker wijze niet mogt verwachten dat met de uitstorting der zegeningen over alle ingezetenen dezer provin cie eén aanvang werd gemaakt: het was ook in »t belang van den heer Verhagen zelf, zeidehij, dien gouden regen niet langer uit te stellen nademaa! de vrijzinnige Kiezer, als zich voor den heer Verha gen sterk makende, bij anticipatie had gesproken van de overtuiging dat zijn onafhankelijk en vast karakter niemand zal beschamen en tevens den wensch geuitdat de heer Verhagen door zijne nut tigheid zijne tegenstanders spoedig moge 6e- schamen en te schande maken. Dat alzoo (dus ging de buurman voort) het ook nog daarom voor den Heer Verhagen zelf meer dan begeerlijk was om den dag der distributie van de vruchten die niet zouden uitblijvenvoor «alle ingezetenen dezer Provinciën 't zij in klin kende specie, 'tzij in natura zoo veel mogelijk te vervroegen al ware het alléén maar ten einde hij en vooral de vrijzinnige Kiezer zich zouden kun nen verlustigen in de lange gezigten van die ongeloo- vige en verstokte tegenstanderswelke welligt zich niet ontziende dagelijks den spot te drijven met de toegezegde vruchten deze laatsten met berispelijke voorbarigheid misschien reeds voor bombarie en kwakzalverij hadden uitgekreten. Geheel onvoorbereid op deze interpellatie van mijnen geachten buurman, opperde ik de bedenking, of daar dit artikel door den heer Verhagen wel even weinig gezocht konde zijn als zijne benoeming tot lid der Provinciale Staten, zijn Ed. in dezen wel als debiteur van het Zeeuwsche volksgeluk konde worden aangesproken; waarop mijn buurman, die niet losliet, repliceerde, dat, door op het artikel te zwijgen de lieer Verhagen den op hem getrokken wissel als 't ware had geaccepteerd en er voor zijn Ed. nu niets overbleef dan dien met betaling te honoreren, dat is, handtastelijk ons de heilrijke gevolgen zijner benoeming te doen gevoelen. Hierop gaf ik te kennen dat bij het artikel geen termijn zijnde bepaald de vervaldag eenigzins in 't onzekere was gebleven, dat mijn buurman nog een weinig geduld moest oefenen, dat zijn schema eenig zins de strekking scheen te hebben van geld bij de visch dat echter het criterium nopens het juiste tijdstip van de verpligte liquidatie des heeren Ver hagen jegens de provincie Zeeland, bezwaren ople verde tot welker oplossing als allemans werk niet zijnde, deze of gene specialiteitindustrieel, finan- tieel of regtsgeleerde zoude worden vereischt. Zoude de heer Verhagen dus ging ik voort in dezen niét veeleer moeten worden gelijk gesteld met jong geplante meekrap of een nieuw aangelegd as- pergie-bed, beiden dingen die niet voetstootsmaar op tijd werken; waarvan doorgaans de vruchten niet uitblijven. Overigens heeft zijn Ed. ook niet stil gezeten welligt is zijn Ed. bij voortduring niet vreemd aan de onderneming om eene verbeterde meekrap- fabriek te Goes te stichten(zie Zeeuw sche Courant van 27 December 1850 N°. 351,) die alsdan door haren luisteren omvang de nu inden Wilhelrnina-Polder bijna volbouwde als prullewerk geheel in 't niet zal doen verzinken; verdienen niet eervoile vermelding de schitterende uitkomsten en industriële woekerwinsten door zijn Ed. in spijt van eene partij domme boeren verworven, op 't stuk der gepachte Stedelijke mestspecien zoodanig, dal zulks alléén even als zijn Ed. steenkooperij welligt reeds een fatsoenlijk bestaan «oplevert.» Heeft zijn Ed. het hem toevertrouwde talent niet dienstbaar gemaakt aan eene nieuwe uitvinding? die namelijk om opgaand geboomte zonder roeijing te doen trepasseren, dat is: door zekere industriële kunst bewerking de sappen derwijze te doen verdroogen, dat er de dood na volgt, zoodat ten gerieve der belang hebbenden hel noodige ter verwarming reeds als brand hout aan de boomen zelve is verkrijgbaar gesteld; een 30 a 40 tal lijken als eene soort van tentoonstelling op den langsten onzer cingels staven ais zoo veie stomme getuigen beter dan onze zwakke woorden het regtgeniale'van het denkbeeld, hetwelk (doch dit maai onverdeeld) eene bekrooning oserwaardig was. Eindelijk wilde ik mijnen buurman nog opmerk zaam maken daarop, dat hij misschien niet kende de door den vrijzinnigen Kiezer aangeprezen beginselen van den heer Verhagen welke op zich zelve reeds eenen waarborg schenen op te leveren dal eenmaal en ter bekwamer tijd zijn Ed, even ais Vlaer Kol of Ketwich Voombergh eene oproeping zal doen aan alle ingezetenen dezer Provincie om ten zrjnen Kantore te komen ontvangen de (alsdan verschenen) vruchten die niet zullen uitblijven voor alle ingezetenen van dit gewest. Mijn buurman echter die bij het hooren noemen der beginselen reeds oogen opzette als of hij mij wilde verscheuren liet mij naauwelijks uitspreken en meenende dat ik den spot met hem dreefliep hg toornig van mij weg waardoor ons gesprek van zelve eene einde nam. Iets over het rondzenden van Briefjes bij de Kiezers Zoodra bet dubbeltal bekend was na de eerste stemming werden er door zekere personen al da delijk briefjes verspreid van den volgenden inhoud Uit het dubbeltal wenscht men gekozen te zien Dr. N. J. F. Verschoor. Mr. van der Meer Mohs. C. P. soutendam. P. H. Saaijmans Vader. Ph. Vekvenne. G. H. Kakebeeke, P. A. Hochart. J. K. van Baalen. Bij velen aan wie soortgelijke briefjes werden over handigd werd namens derden de uitdrukkelijke wensch gevoegd: vooral Verhagen c. s. niet ie kiezen. Vele Kiezers, welke mij daarvan kennis gaven.-ver klaarden alsnu het voornemen te hebben mijnen naam alléén op hunne billetten te stellen om het welk tegen te gaan, als nimmer tot goede uitkomsten kunnende leiden door mij een acht-tal namen zijn overhandigd om te strekken als tegenhanger voor bovenstaande lijst. Terwijl ik openlijk aangeraden heb en nog aanrade, om geen acht te slaan op het bedanken van sommige Candidaten, daar de benoeming van dezen alleen aan leiding kan geven tot eene geheel vrije stemming. Ziedaar de oorzaak en het doel van mijne hande ling, welke openbaar genoeg plaats heelt gehad, om te bewijzen dat deswegens geene geheimhouding wordt verlangd. v.khacm. Tot dusverre in partibus. VEKKUSZINCtEK van LEDEN van dsn GE MEE NT K-RA d D. (HERSTEMMINGEN.) De uitslag der herstemming in die Gemeenten van dit District waar zulks noodig was, is als volgt Te 's Heer Arendskerke voor de ontbrekende

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1