bhul mmwmmwmK liezigd wordt, zal hij, die op die half ingevulde bil jetten voorkomteenen voorrang verkrijgen boven anderen, die welligt geenzins met uwe bedoeling over eenkwam. Mistrouwt ook hem, die, vroeger naar u niet om ziende, thans eensklaps, zich bij u indringt, op aangename en in gerneenzamen toon met u omgaat spreekt en zich uwe belangen ten sterkste schijnt aan te trekken mistrouwt hem want hij wil uwe stem slechts tot bereiking van zijn doeleenmaal de verlangde grootheid verkregen zijnde, zult gij te laat berouw hebben wanneer gij bespeurtdat die ver trouwelijkheid geveinsheid wasen die gemeenzaam heid, wanneer men u niet meer npodig heeft, plaats maakt voor onverschilligheid en trots. Weestdubbeld op uwe hoede, Kiezers! tegen hem, die u door beloften zijne verkiezing als wenschelijk voorstelt. Kiest hem nietdie u tracht te doen ge- looven, dat gij meer aandeel zult hebben in de leve rancien aan de Stad of hare inrigtingen; het is bedrog, want behalve, dat bij het groot aantal neringdoenden Ie dezer stede ieders beurt slechts zeer zelden kan terug kotnen, is deze bemoeijiDg geheel en al buiten den werkkring van den Raad gelegen een raadslid kan daarop geenen invloed hoegenaamd uitoefenen alleen Burgemeester en Wethouders hebben daarover te beschikken, wat de stad betreft; de bestuurders der instellingen voor zoo veel deze aangaat. Kiest ook hem nietdie 11 met veel ophef groote veranderingen in het belasting-stelsel als het gevolg van zijn toedoen voorspiegelt; die u wil doen ge- looven dat hij betere verdeeling der lasten zal be werken; die er u op wijst, hoe deze of gene rijkaard, thans minder betaalt dan gij, die niet gegoed zijl; die u b. v, een hoofdelijken omslag als het herstel vlier ongelijkheid en onbillijkheid voorhoudt. Het is wederom bedrog en moedwillige misleiding; want noch de geheele Raad, noch één van zijne Leden, vermag iets te dezen opzigtede gemeente-wet wijst met bepaalde en juiste trekken het plaatselijk belastingstelsel aan daaraan kan geen Raadslid iets veranderen in dat belastingstelsel is tot eene zekere hoogte ook de hoofdelijke omslag begrepen; zoover de wet dit toelaat, zal die soort van belasting van zelve ingevoerd moeten worden ook al was de ge- heele raad er legen doch ook verder dan de ge meente-wet kan geen stedelijke raad gaan, al Wenschte hij ook eenparig alle andere belastingen af te schaf fen en door een hoofdgeld te doen vervangen. En will gij nu ten slotte nog weten weten wien gij dan wel kiezen moet Welnu het antwoord is gereed. Gij hebt eene lijst van zestien personen voor u. Zoekt hieruit acht mannen, die bij u be kend zijn als eerlijke menschen wier eigen belang het minste met de stedelijke verordeningen in aan- laking kon komen; kiest zoo veel mogelijk diegenen, die gij hoogacht ook zor.der dat zij met eenige waardigheid bekleed zijn; van dezulken kunt gij een reglvaardig, onpartijdig en eerlijk bestuur verwach ten; tot een bestuur, uit zulke mannen zamengesteld, kunt gij met eerbied en vertrouwen opzien. Door den Heer 0. Verhagen zijn in menigte verspreid briefjes van dezen inhoud Vele burgers stemmen de volgende 8 persoonen a. Smallegangr. IV B. vak dek Bosch. o. vbkr a gen C. ns Wit Hamrr. ,1. vak Deiksb. H. K. J. v, d. Bossche J, K. VAN Baalek. J. Fn. vak or Potte. Een exemplaar, door den Heer Verhagen eigen handig geschreven, is in het bezit van den inzender. Hoe vinden de Kiezers dat J. OPENBARE VERGADERING van oen It A A 11 dkr ST J D GOES. OP HAANDAG 15 SgFT. 1851. f'eivotg en Slot van ons vorig JVotnmetj. Na inededeeting van de rekening der Diakenen over 1850, wordt voorlezing gedaan eener missive van den Breeden Kerkenraad van Goes.d.d. 10 September 1851 waarbij kennis wordt gegeven dat de Dia conie op de vroegere wijze hare administratie niet kan blijven volhouden, en zich met 1°. Januurij 1852 aan den cenen kant ontslagen zal rekenen van de verpligtingen voortvloeiende uit het contract van den 27 October 1845, en aan de andere zijde afstand doet van alle concessien, voor haar uit dat contract voortvloeijende. De Voorzitter herinnert den Raad aan de vele moeiten en bezwaren tot de daarstelling van aange haald contract vereischt geworden en daaraan ver bonden geweestdat dan ook alleen na genomene proeve, dat contract met wederzijdscb genoegen is ge sloten en daarop de goedkeuring der Hooge Autori teit gevraagd, terwijl sedert dien tijd het collegie van Diakenen steeds de meeste tevredenheid over dat contract aan den dag heeft gelegd. Ten einde de Leden meer op de hoogte der zaak te brengen verzoekt de Voorzitter den fungerenden Secretaris voorlezing te doen van de deswegens be staande resolutie van September 1846, na welke voorlezing de Voorzitter zegt te verineenen dat de nu aanhangige zaak van het grootste belang iszoo wel uit een zedelijk oogpunt als uit een geldelijk be lang en preadviseert om vermits binnen kort een geheel nieuwen Raad den tegenwoordigen zal ver vangen en in dien Raad welligt geheel nieuwe begin selen kunnen prevaleren, de zaak in statu quo te hou den, vooral, in aanmerking nemende dat eene nieuwe armenwet bereids is voorgedragen en deze misschien weder zou omverwerpen, wat nu besloten zou worden. Z. Ed. A. vermeent alzoo te moeten voorstellen om aan den Kerkenraad die bezwaren medetedeelen en te kennen te geven, dat men voor als nog geene goedkeuring kan schenken aan het in deszelfs mis sive geuitte denkbeeld. De Heer van Kerkwijk verzoekt, alvorens deszelfs gevoelen uit te brengen dat de Heer Ferschoor tevens Lid van den Kerkenraad eenige nadere in lichtingen omtrent deze zaak geve die ten aanzien van het lot der Diakonie-Armen zeer duister is, daar het hem onbegrijpelijk is dat men concessien afwijst, zonder het genot waarvan men verklaart niet te kun- blijven bestaan. De Heer Ferschoor deelt daarop mede, dat de Kerkenraad eenstemmig hare goed keuring aan dit besluit heeft gehecht. De Heer Soutendam stelt voor, de ingekomene missive een voudig voor notificatie aan te nemen. De Heer van der Bilt verklaart zich met den Heer Soutendam te vereenigenmaar is voor het voorstel van der, President. De Heer Saaijmans Fader vermeent, dat de Dia conie is een zedelijk ligchaam en niet bevoegd om harerzijds alléén het wederzijdsch verbindend con tract te verbreken hij wenscht de Diaconie op haar standpunt terug te brengen. De Voorzitter zegt dat de Diaconie niet zoo direel verklaart dit contract te verbreken maar alleenlijk de hoop te kennen beeft gegeven dat er bij dezen Raad geene zwarigheid zou bestaan om de voorge stelde verandering goed te keuren. De Heer FerveHne vereenigt zich met het pre- advies van den Voorzitter, op dc dooi Z. Ed. aan gevoerde gronden. Niemand meer iets in hel midden le brengen heb bende stelt de Voorzitter voor le antwoorden zoo als bereids door hem was gepreadviseerd en leest eene concept missive voor in dien geest, welke met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Bij monde van den Heer van Kerkwijk wordt een verzoek Ier tafel gebrogt van den aannemer van den postweg, om op eigen kosten een gedeelte Dijks achter de Meestoof te mogen uitgraven de koren- aarde te werpen in de vest en het zand voor het gebruik van den postweg le bezigen, tegen uitbetaling tan 30 aan de Stad. Eene commissie (de Heeren van KerkwijkJ. Kakebeeke en Fh. Fervennc), heeft deze zaak onder zocht en praeadviseert dit verzoek toe te staan. Diensvolgens wordt besloten en Burgemeester en Wethouders gemagtigd met den aannemer dien con form te handelen De Voorzitter verklaart dat er besteding ophanden is van den Kaaimuur en de Zerken én vraagt of de Raad de goedkeuring der deswegens te ontwerpen voor waarden verlangt aan zich te houden waartoe zij vol gens de wet geregtigd is of wel of zij dit als naar ge woonte aan Burgemeester en Wethouders wil overlaten. In laatstgenoemden zin wordt besloten. De Voorzitter vraagt Authorisatie van den Raad om cenig Vaamhout en Mutsaard benevens eenige Afbraak van de oude Boomkaai, openbaar te verkoo- penhetwelk wordt goedgekeurd, doch met opmer kingdat hoe digter bij den winter die verknoping plaats I beeft, hoe meer geld er kan bedongen worden, enz. Daarna wordt de Vergadering gesloten. GOES, den J8 September. In den laten avond, omstreeks 10 ure, van 15 September II. is onder de gemeente Driewegen eene hevige brand uitgebarsten, waardoor de schuur, behoorende aan de Hofstede van de wed. C. JVijsse, met al wat zich daarin bevondbestaande uit den geheelen ingezamelden oogst, benetens 2 Varkens en 1 Veuleneene prooi der vlammen geworden is. Niettegenstaande spoedig aangebragte hnlp zoo uit deze als uit de naburige gemeenten en de ijverigste pogingen van elk der toegesneldenmogt het niet gelukken iets uit de vlammen te redden. Hoewel de oorzaak van den brand voor als nog niet met zekerheid bekend ismeent men echter reden te hebben, daarbij aan kwaadwilligheid van vreemden te denken. Het gebouw was voor brand schade verzekerd bij de Onderlinge Zeeuwsche Brand waarborg-Maatschappij van de aanwezige goederen was echter niets verwaarborgd. Op Maandag 15 11. is door Z. M. den Koning op de gebruikelijke wijze de Zitting der Kamers van de Staten-Generaal geopend,--De daarbij uitgespro- kene Troonrede, die wij door plaatsgebrek verhinderd zijn over te nemen, geeft, meer dan ooit, voldoende aanleiding tol tevredenheid in onze tegenwoordige Staathuishouding vooral uit een finanlieel oogpunt beschouwd. Eene zeer talrijke menigte bevond zich op den weg, langs welken zich dé Koning iri statigen optogt naar hel hotel der Staten-Generaal begeven heeft en later van daar naar H. D. paleis teruggekeerd is. Ook in de vergaderzaal zelve waren allen loges en tribunes zeer bezet. Z. M. ontving vele blijken van die gehechtheid, welke den Nederlander aan Oranje verbindt. Het getal ingezetenen van andere plaatsen, dat zich ter bijwoning dezer opening herwaarts be geven had was ook ditmaal zeer aanzienlijk en er heerschte dan ook eene groote drukte in de residentie. De plegtigheid is in de meest geregelde orde afgeloopen. Men schrijft uit Numansdorp, (gezegd de Bui- tensluis) den 16 September: Naar men verneemtzijn dezer dagen twee inge nieurs begonnen met het onderzoeken van den bodem en het doen van opmetingen onder deze gemeente voorden van Antwerpen naar Rotterdam daar testel len spoorweg waardoor dus de geruchten bevestigd worden welke te dezer zake in verscheidene dag bladen zijn medegedeeld. amiTiimi, Heden beviel voorspoedig van eene DOCH TER M. ZANDER Echlgenoote van 18 September 1851. .1. DEKKER Lz. Die iets verschuldigd zijn aan of te w»* vorderen hebben van den boedel van wijlen den WEd. Geb. Heer D. DOIHIIICV8 VAK ÏEKSEKEgelieven daarvan binnen veertien da gen opgaaf te doen ten Kantore van den executeur testamentairMr. M. F. Blaaubbkh te Goes Keizerstraat Wijk D. N°. 20. Van stonden aan UIT db HAND te PACHTEN, om met Maart te aanvaarden, eene Kapi- tale en bijzonder aangenaam ge legene HOFSTEDE onder Nieuw- en Sint Joosland, met circa 53 Bunders, HOF, BOOM GAARD WEI, ZAAILAND en DIJK, geheel Tiende Frij. Te bevragen bij den Penningmees ter db Foutr, IV*., aan de Markt te Goes. Brieven Franco. De Ondergeteekende Gedelegueerde van de 2de Klasse der Staats-Loterij berigtdat voor de loopende 215de Loterij, waar van de trekking der 2de Klasse zal geschieden den 22 dezer, bij hem verkrijgbaar zijn GEHEELE en GEDEELTEN van LOTEN in Koop en Huur, naar Prijs-Courant. Goes, P. EAEEENE 18 September 1851, KlokstraatC. 165. Te Goes, bit F. Kikeowbns Zoo».

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2