1851. «nik imwëmmimmi DONDERDAG 28 AUGUSTUS. BilWIL HfflSWSTMBmm." ütmm courant De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. Oe Prijs per /{wartaal is .ƒ,75 France per Post Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Ooodbei iglen van J6 regels a J,20 behalve het Zegelregt. .1.90. -~>3 GOES, den 28 Augustus. Blijkens de Zeeuwsche Courant van den 27 dezer maand, heelt het llof van Zeeland den 18 bevorens, regtdoende in hooger beroep met vernietiging van een vonnis der regtbank te Goes van den 12 April jl., den heer C. F. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde «verzuimen van aan het Plaatselijk Be- stuur te Hulst aangifte te doen, dat zijn bij hem inwonenden stiefzoon aan de kinderziekte was «lijdende.» Bij de behandeling dezer zaak voor de Goessche Begtbank werd door het 0. M. tot staving der aanklagl overgelegd een Proces-Verbaal, opgemaakt door den Feldwanhter te Hulst, waarin deze ver klaarde, dat de bovengenoemde stiefzoon des beklaag den de kenbare teekenen der kinderziekte op zijn iinngezigl en handen had terwijl overigens diezelfde veldwachter als getuige gehoord werd en met te kennengeving, dat hij zeer goed kinderziekte kende, zijn Proces-Vei baal nader bevestigde. De be klaagde ontkende ten stelligste dat de kinderziekte in zijn huis geweest was van onderzoek of rapport mui deskundigen was geen sprake. De Begtbank oordeelde dat het regtens voldoende was bewezen, dal de beklaagde zich aan het hem ten laste gelegde feit had schuldig gemaakt, en ver oordeelde hem tot betaling eener geldboete van 25 en.de kosten van het geding.' De beslissing der Regtbank is daarom merkwaardig, omdat daarbij aan eenen Fe/dwachter genoegzame kennis van geneeskundige zaken wordt toegeschreven, om zijne opvatting omtrent deze of gene verschijn selen, als wettig en overtuigend bewijs aannemen voor het beslaan der ziektewelke zulk een man voor de oorzaak dier symptomes gelieft op te geven ter wijl het daarentegen bekend isdat de medicinae- doctoren in zeer vele gevallen omtrent het bestaan der kinderziekte in onzekerheid verkeeren en het althans onderling zeer dikwijls daarover oneens zijn. Zoo als te verwachten was, heeft het Hof den be klaagden dan ook vrijgesproken van deze aanklagt, welke aan een' der Goessche praclizijns a priori reeds zoo ongerijmd voorkwam, dat hij het onnoodig achtte om, ofschoon daartoe aangezocht, voor den beklaagden op te treden hetgeen evenwel niet wegneemt dat deze door door kosten van reizen verdediging voor den Hove als onderzins, reeds meer verliestdan de boete bedraagt, waarin hij was verwezen. Het schijnt dat de aanklagte het gevolg is van per sonele oneenigheid tusscben den beklaagde en den burgemeester van Hulst: indien dit zoo was, zou hel dubbel betreurenswaardig zijn, dat men gevolg heeft gegeven aan een Proces-Verbaal, zoo dwaas en belagchelijk, dat het zijn wederga niet ligt vinden zal. Men schrijft uit Middelburg, 21 Augustus: De heer Jan de Kaler notaris te Haamstede bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, van den 22 Mei van dit jaar, schuldig verklaard aan het verduisteren of aan hunne bestemming onttrekken, voor meer dan een derde deel, der kooppenningen geprovenieerd uit eenen openbaren verkoop van roe rende goederen, en zulksdoor den openbaren bewaar houder dier kooppenningen zeiven, eerloos verklaard, veroordeeld tot een confinement voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaien en in eene geldboete van twintig gulden mitsgaders ontzet van zijn ambt als notaris, is bij arrest van den Hoogen Raad der Ne derlanden, van den 19 dezer maand, op deszelfs voor- j ziening in cassatie van alle reglsvervolging ont slagen als stellende het feit, hem ten laste gelegd, noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daar. Dezer dagen inogt de verdienstelijke kunstschilder P. C. PFonder, te Utrecht, het zeldzaam en welligt in de geschiedenis der schilderkunst eenig voorregt ten deel vallen, in de familie van den heer A. v. B te Utrecht het vijjde mannelijk geslacht, naar het leven te portretteren. Met eene vaste hand zag men hem het kind van vier jaren schilderen wiens over-overgrootvader hij als een grijsaard van 94 jaren voor bijna eene halve eeuw insgelijks geschil derd had. Deze merkwaardige reeks van portretten, in hetzelfde vertrek hangende, getuigt, hoe het talent van gelijkenis te treffen niet alleen maar ook de fiksche behandeling van het penceel den heer fFon der tot op hoogen ouderdom zijn bijgebleven. Naar wij vernemen is heden een persoon ge arresteerd als verdacht van den moord in de Kalf jeslaan te hebben gepleegd en moet hij reeds door een der getuigen zijn herkend. Wij kunnen bij deze gelegenheid melden dat het werktuig waarmede de moord gepleegd is geen knip mes (zoo als door «enige dagbladen is medegedeeld), maar een gewoon broodmes was. Ook heeft men op de plaats der misdaad een ffeschje inet zwavelether gevonden er moeten reeds een groot aantal getuigen in deze zaak zijn gehoord, Men schrijft uit 's Gravenhage van 25 Aug.: Dezen ochtend is de bevolking der residentie ver blijd geworden door de heugelijke mare dat II. M. de Koningin in den afgeloopen nacht verlost was van een' zoon. Deze gebeurtenis is door het lossen van het geschut en het uitsteken tan vlaggen zoo van openbare als bijzondere gebouwen, gevierd. Volgens het, dezen ochtend ten 9 ure, omtrent deze heugelijke gebeurtenis opgemaakte bulletin, on derteekend door de heeren dr. Finkhuijzen en JG. P orstman, heeft de bevalling heden ochtend, kwart over 4 ure, ontijdig, doch voorspoedig plaats gehad. Tot 9 ure had II. M. nog weinig gerust, waardoor Hoogstdezelve zwak en zeer vermoeid was. 27 Aug. H. M. de Koningin heeft in den voornacht aan kramp geleden doch in den nanacht redelijk gerust en bevindt zich even als de jong geborene redelijk welvarende. De Leydsche Courant meldt dat de breede kerkeraad der Ncd. Herv. Gemeente den 22 dezer het antwoord van de stedelijke regering op het voorstel van dien kerkeraad betreffende het vereffenen van het steeds hangende geschil over het Huiszittenhuis overwogen en met hetzelve genoegen genomen heeft. Nu zal verder aan eene gemengde commissie uit de beide collegien de eindregeling der zaken opgedragen worden, zoodat de geheele afdoening spoedig te ge- moet gezien kan worden. Bij besluit van heden heeft Zijne Majesteit goed gevonden te bepalen, dal een aantal van veertien op zieners of werkbazen op rijks kosten naar Londen zullen worden gezonden, ten einde onder geleide van twee deskundigen de tentoonstelling te bezoeken. De minister van binnenlandsche zaken, met de uit voering van dit besluit belast heeft tot geleiders aangewezen den hoogleeraar dr. P. L. Rijke en den secretaris der Geldersche maatschappij van landbouw, dr. JFC. IJStaring. Men meldt uit de Willemstad van den 26 dezer Omtrent de verbinding van Nederland met Belgie door eenen spoorweg waarvan het nog onzeker is of dezelve over Breda dan wel over de Willemstad zoude loopen kunnen wij mededeelen dat zich alhier een Belgisch ingenieur bevindt ter opmeting en opneming van het terrein van hier over Rozen- daal op Antwerpen, ten einde naauwkeurig te weten te komen welke weg het verkieslijkst zijn zou die over deze plaats dan wei over Breda alwaar even eens, zoo als wij vernemen, die opneming zou plaats hebhen. DUITSCIfLAND. - Frankfort den 24 Augustus. Men meldt uit Parijs, dat hel ontwerp der Orlean- nisten om den Prins van Joinville als candidaat voor het Voorzitterschap der Republiek te doen op treden, bij de Pruissische Bewindslieden weinig bijval vindt en aldaar als een verkeerde maatregel wordt aangemerkt, ook voor de belangen van het Huis van Orleans. Beriglen uit Italië, van eene der Oostenrijksche Regering niet vijandige zijde, melden, dat in het noor den van Lombardije, en inzonderheid in de bergach tige streken als Brescia, Coino, Bergarno, Valtelin en aari de grenzen van Zwitserland, eene schier onver zoenlijke haat tegen Oostenrijk blijft heerschen die geene verbetering belooft maar dat' die vijandige gezindheid gaandeweg afneemt als men meer in de vlakte komt en aan de oevers van de Po bijna niet meer merkbaar is. in Milaan zijn de gemoedereu verdeeld; maar over't geheel meent men te bespeuren, dat vele dergenen, welke onder de welgestelder! kun nen worden gerekend niet zeer zijn ingenomen met de socialistische en communistische grondbeginselen welke onder de Mazzinisten worden verbreid en uit dien hoofde niet begeeren dat de raddraaijers der genoemde partij het bewind in banden zullen bekomen. Uit Home wordt gemeld, dat de tegenstanders van het Pausselijk Bewind thans als regel hebben aange nomen, dat men de geestelijke personen naar de wijze der Oostenrijkers, dot is met stokslagen, moet beje genen, en dal een'bejaarde prelaat, Mazolini Argy, welke nil Modenawas gekomen, om eenige kerkelijke belangen te regelen, daarvan het slagtoffer is geweest, vermits hij in den lateri avond, door slechts een be diende vergezeld, huiswaarts keerende, dooreen aan tal jongelieden is overvallen en duchtig mishandeld. De graal' van Chambord schijnt zijne reis naar Wiesbaden voorloopig opgegeven te hebben daar ter plaatse was nog niets van zijne komst bekend. Uit eene opgave van de Preuss. JPehrx-ig blijkt, dat Frankrijk, van alle mogendheden op hel vasteland in geval van eenen oorlog de meeste troepen in hel veld kan brengen, namelijk 459,000 man; terwijl de troepen, die Rusland disponibel heeft, op 41 2,000, van Pruissen op 308,000 man en van Oostenrijk op 208,000 man geschat worden laatstgenoemde mo gendheid namelijk, wanneer Italië bezet moet blijven. Is dit niet het geval, dan kan Oostenrijk 308,000 man tegenover den vijand stellen. De maarschalk Radetsky is «an Milaan naar Verona vertrokken en wordt ie Venelie verwacht. De wijze, waarop de fransche krijgsmagt zich te Rome heeft ingerigt, en waarbij de bevelhebber der- zelve zich er bijzonder op heeft toegelegd om zich von het kasteel van Sl. Angelo te verzekeren dé

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1