<01II VI 5r* MAANDAG 25 AUGUSTUS. 1851. Mjr rfB- \o. 68. lie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs jier R wartaal is J,75 Franco per Post Gewone Adiiertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d J ,20 behalve het. Zegelregt. JfiO. BIlfiMI k MÜIIiCTMf* BEKENDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaan mag Dat de Lijstbedoeld bij de wet van den 4 Julij 1850, (Staatsblad N°. 37,j aanwijzende de Perso nen die tot het kiezen van LEDEN FAN DEN GEMEENTERAAD bevoegd zijn, opgemaakt naar aanleiding van de door den Ontvanger der Directe Belastingen ingezondene en door hem gewaarmerkte opgave aangevuld op heden, volgens Art. 3! der vorengenoemde wet, in verband met Art. 286 der Gemeente-Wel van den 29 Juni] 1851 Staatsblad N°. 85) bepaaldelijk vastgesteld en gesloten zijnde dadelijk ter gewoner plaats in deze Stad aangeplakt, en op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd is. Eu zal deze alomme binnen deze Stad worden .aangeplakt en geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize von Goes, den 23 Augustus 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezeben De waarnemende Secretaris ïL C. PILAAR. INGEZONDEN. Bij het grostal van Candidaten voor het Lidmaatschap van den Gemeente-Raadme degedeeld in ons vorig Nommer, behoort nog gevoegd te worden de Heer P. H. Saaijmans Vader met 16 stemmen. Onwillekeurig was die naam in onze vorige opgave onvermeld gebleven. De ondergeteekende verzoekt bij de stem ming van Leden voor den Gemeente-Raad te Goes, niet in aanmerking te komen. J. J van DEINSE. Aan mijne Mede-Kiezers Hét komt mij voor, niet ongepast te zijn, omlegen de op handen zijnde verkiezing van de Leden van den Gemeente-Raad de Kiéxers opmerkzaam te maken op de véreischtêih voor dat Lidmaatschap zoo als die voorkomen in de artikels 19 tot 23 van de Ge meente-Wet. Leden van den Raad kunnen alleen zijn Meerder jarige Ingezetenen der gemeente gedurende het laatste jaar, die Nederlanders en in het volle bezit der Bur gerlijke en Burgerschaps-regten zijn. Bloedverwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad mag niet bestaan tusschen den Burgemeester en de Leden van den Raad, noch tus schen de Leden onderling. Het-Lidmaatschap van den Raad is onvereenigbaar met de betrekking van Hoofd van een departement van Algemeen Bestuur. Commissaris des Konings in de Provincie Lid der Gedeputeerde Staten. Commissaris van Policie. Ambtenaar fan wege het Gemeente-Bestuur aan gesteld of daaraan ondergeschikt, (dit is niet van toepassing op leden van Arm-Besturen Godshuizen en andere instellingen van Welda digheid, ook niet op Genees- Heel- en Verlos kundigen met de armen practijk belast.) Ambtenaar met het ontvangen of uitgeven der gel den van de gemeente belast, of aan eenige aan het Gemeente-Bestuur ondeigeschikte admini- stratie rekenpligtig. Geestelijke of bedienaar der Godsdienst. Krijgsman in werkelijke dienst. Voorts acht ik het niet overbodig hierbij te voegen, dat de tegenwoordige leden van den Baad, zijnde de Heeren Mr, JC, van der Meer Mokr. Dr. JfPneckings J. PF. van Kerkwijk'. Kdkebeeke. Mr. FN. van der Rilt. C. P. Soutendam. Mr. P. HSaaijmans Fader. Dr. N. J. F. Ferschoor en Ph. Fervenne N%. allen verkiesbaar zijn tot léden van den nieuwen Ge meente-Raad; niet om die heeren, bij voorkeur daar toe aan u aan te bevelen, maar om het verkeerde denkbeeld weg te nemen dat bij sommigen schijnt te bestaandat de Leden van den tegenwoordigen Raad niet kunnen herkozen worden; terwijl de Bur gemeester, zonder zoodanige verkiezing, geen Lid van den Raad woiden kan. Een Kiezer. Mijnheer de Redacteur Het Proces-Verbaal der voorloopige Kies-Vergadering, vol gens besluit der vergadering door Uwe Courant openbaar gemaaktbevat wel de resultaten van de overwegingen der Kiezersmaar acht ik het tevens van het hoogste belang dat Het publiek bekend worde gemaakt met de bijzonder heden die aan die werkzaamheden zijn voorafgegaan en verzoek ik UEd. daarom beleefdelijk een plaatsje in Uwe Cou rant voor dit geschrijf. Ter vergadering waren tegenwoordig 90 Kiezers. Nadat de President de vergadering geopend bad en her innerd dat deze belegd was om tot het formeren van een grostal over te gaan, werd door de Heer O. Verhagen het woord gevraagd. Dit aan hem gegeven zijnde, deelde hij der vergadering mede Dat tusschen deze en de vorige algemeen belegde kies- vergaderingdoor hem en een dertigtal andere kiezers «eene bijeenkomst was gehouden, waar men over heginse- len had gesprokendat daarop door die kiezers was aan- genomen het beginsel, dat zoo veel mogelijk specialiteiten «in den raad moesten worden vertegenwoordigd dat hij c daarom de vrijheid nam om namens die 31 kiezers voor «te stellen, dat in stede van Kandidaten te kiezen, (het- geen volgens hem zou zijn eene aanmatiging van de min- <c derheid) men zou aannemen het navolgend programma Dat lot léden van den raad moeten verkozen worden Drie Regtsgeleerden. Drie Neringdoenden. Een Financier. Een persoon voor dé hervorming van het Armwezen en SchooLOnder wij s. Een persoon bijzónder bekend met Gemeentelijke Admi nistratie en Twee personen bekend met de behoeften va» de Inge zetenen. k en dat die 31 kiezers hadden beslotenomimmers voor «als nog, niet mede te werken tot de zamenstelling vaneen grostalof eenige kandidatuur hoegenaamd. De President refuteert de Heer Verhagen bestrijdt op goede gronden het voorstel om specialiteiten in den raad te brengen en vermeentdat men juist door het uitbrengen zijner stem in algemeen belegde vergaderingen het gevoelen van de meerderheid der kiezers kon leeren kennen., waar om het in deze alleenlijk te doen is. De Heer van den Bosch bestrijdt insgelijks het geposeerde door den Heer Verhagen toont aandat juist eene hande ling als die van den Heer Verhagen c. s.iseene aanma tiging van de minderheid tegenover de meerderheiden dat men, zelfs door specialiteiten te kiezen, er niet buiten kan om namen te noemen dat bovendien het kiezen van spe cialiteiten zoo al niet bespottelijk dan ten minste onverstan dig zou zijn, dewijl men zeer goed zich een juist begrip kon vormen van het policie-wezen of dergelijke, zonder daarom die algemeene kennis van zaken te hebben, die van een lid van den raad noodzakelijk gevorderd wordtindien toch zoo danige specialiteit alleen voor het speciale gedeelte waar toe zij gekozen was de geschiktheid bezat, zou de gansche- verantwoordelijkheid (b. v. de hervorming van het Armwe zen of Onderwijs) geheel berusten op zoodanig lid of die leden daartoe benoemd, terwijl evenwel volgens de Gemeen- tewet, alle de raadsleden daartoe moeten medewerkenenz. De Heer Zandijk daarop het woord bekomen hebbende zegt: dat het eene onwaarheid is, dat eenig besluit door de vergadering van 31 kiezers zou zijn genomen en hij. zich verpligt gevoelt ter liefde van de waarheid den Heer Verha gen op dit punt tegen te spreken. De Heer Verhagen daarop het woord bij vernieuwing er langd hebbende, zegt, dat hij wel tegenspraak, doch geen zins zulk eene felle bestrijding had gewacht dat wat het gezegde van den laatsten spreker aanging, deze daarin ge lijk haddat het geen formeel besluit der bijeenkomst was geweest hetgeen hij dan ook niet zou gezegd hebben dat hij evenwel vermeende, dat de vorige sprekers zelve had den verklaard dat zij tegen het stemmen van kandidaten zouden zijn, wanneer zich geen honderdtal kiezers ter ver gadering sisteerdeen dat hij alzoo vermeende te moeten persisteren bij liet voorstel om geen grostal te formeren. De Heer B. D. Cohen op de bijeenkomst van die 31 kie zers tegenwoordig geweest zijnde, vermeent de vergadering nog te moeten mededeelen, dat de Heer Verhagen verklaard heeft te wenschen bij de te doene keuzen buiten eenige aan merking te blijvenop dat geene stemmen zouden verloren gaan. De Heer Janssen doet daarop eenemotie, om over te gaan tot de orde, en. wel door het stemmen voor een grosta!. Hel voorstel van de Heer Verhagen in omvraag gebragt zijnde, wordt verworpen met 73 tegen 11 stemmen (6 leden hadden zich tusschentijds verwijderd.) Daarna wordt het grostal opgemaakt, gelijk dit in het Proces-Verbaal is vermeld en ten slotte besloten om op Wo.ensdag den 3 September over te gaan om uit dat grostal, bij betrekkelijke-meerderheid, te kiezen een 22tal en daarna bij volstrekte meerderheid een 11 tal Kandidaten. Door de plaatsing van bovenstaande zult UEd. verpügten. die de eer heeft zich met achling te noemen - UEd. D.W.Dr. Op de jongst gehoudene Kiezers-Vereeniging te dezer Stede, is door dep Ondergeteekende bet volgende schrifte lijke voorstel ingediend, namens 31 Kiezers, welke zich een paar dagen vroeger vereenigd hadden, ter vaststelling van eenige regelen, welke bij de keuzen vau Raads-Leden in hun oog, als wenschelijk werden geacht. VOORSTEL VAN 31 KIEZERS. In aanmerking nemende dat hel proclameren van perso nen tot candidaten voor leden van den raad, in bun oog. altijd blijft eene aanmatiging der minderheid, tegenover het geheele getal kiesgeregtigdenten ware deze allen deel namen aan zoodanige voorloopige bijeenkomst; doch aan de andere zijde evenzeer doordrongen van het wenscheiijke, om geschikte middelen te beramen, ter verkrijging van een goed geheel en vooral zekere éénheid en overeenstemming bij het officieel uitbrengen der stemmen, zoo is bet, dat zij besloten hebben tot het doen van het volgende voorstel. Dat deze vergadering mogt besluiten, om, in stede van candidaten te proclameren, bepaalde regelen vast te stellen uit. welke specialiteiten men algemeen wenschelijk acht dat

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1