wstmsL mmmmsmsL MAANDAG 18 AUGUSTUS. SIII1IL IIIOTITIMIillo Vv De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per /Twartaal is f J,75 Franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel gepjaqist. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J.20 behalve hét Zegelregt. GOES, den J8 Augustus. Zijne Majesteit de Koning heeft goedgevonden te bepalen, dat de gewone bijeenkomst van de verlofgan gers der nationale militiein de maand September e. k., ten einde in den wapen-handel te worden geoefend ook weder in dit jaar niet zal plaats hebben. Men verneemt, dat, ten verzoeke van jhr. R. L. van Andringa de Kempenaer, gedagvaard zijn de heeren van Hall, oud-minister; generaal-majoor Nahuys van Burgst; J. D. Kruseman oud-indisch hoofd-ambtenaar J. A. fValdeck, commissaris van policie B. Léon; de BruinA. H. van Gorcum; L. van Hoogeveen Sterk, te Montfoort en C. A. Deschamps, te Brussel, en zulks om als getuigen op te treden in het aanhangig proces tegen de konink lijke erfgenamen. Ook verneemt men dat nog an dere dagvaardingen ten zelfden einde zullen geschieden. Men schrijft uit Brusseldat de Belgische re gering zeer genegen is, om zich met de Nederlandsche te verstaan ook ten aanzien van het daarstellen van een verbeterd onderling verkeerdoor middel van ijzerbanen en posterijen. Men verzekert, naar de alhier in omloop zijnde geruchten dat gelijke geneigdheid bij de Nederlandsche regering bestaatzoodat men zich vleijen mag dal de onderhandelingen over die gewigtige onderwerpen, tol eenen gewenschten uitslag zullen leiden. Den 14 dezer is te Amsterdam de 37ste algemeene vergadering van hel Nederlandsche Bijbelgenootschap gehouden, onder voorzitting van den heer mr. 5. baron van Heemstra, Commissaris des Konings in de pro vincie Utrecht. Uit het door den SecretarisMr. B. J. Bloois van Amslelvoorgelezen verslag van den staat en de verrigtingen des geooolschapsge durende het afgeloopen jaaris o. a. gebleken dat het getal der afgeleverde bijbels en testamenten in dat jaar geweest is 26,980. Ook de staat der geldelijke aangelegenheden mogt over het algemeen gunstig genaamd worden. Van de werkzaamheden en den staal der afdeelingen werden bij voortduring verblijdende berigten ontvangen. Belangrijk was mede het verslag van den secre taris prof. F. J. Domela Nieuwenhuis van den staat en de werkzaamheden des genootschaps in en en voor dè overzeesche bezittingen, De afgevaardigden Gericke, Matt hes, Neubronner van der Tuuk en Hardeland, waren met ijver bezig met de overzetting van den bijbel in verschillende talen. Vervolgens werd door den bibliothecaris G. de la Fontaine, een breedvoerig verslag voorgelezen van hetgeen meer in het bijzonder de bijbelverspreiding den druk enz. betrof, en deelde de penningmeester, Mr. FFC. Backer, nog eenige opmerkingen mede, aangaande den slaat der geldmiddelen. Na dén afloop der beraadslagingen over de voor stellen die vroeger ingezonden waren of ter tafel werden gebragtis in plaats van prof. 5. Muller die als lid van het hoofdbestuur moest aftreden tot onder-voorzitter verkozen de edel achtb. heer Mr, S. van Naamen, welke zich die benoeming liet welgevallen. Met dankzegging aan God heeft de voorzitter de vergadering gesloten welke door een aanzienlijk ge tal afgevaardigden van onderscheidene afdeelingen is bijgewoond. Men schrijft uit Vollenhove van 7 dezer In het aangrenzend ambt Vollenhove had dezer da gen een even lagchenswaardig als vreemdsoortig voorval plaats. Een inwoner onzer gemeente, aldaar den weg passerende, werd plotseling door een stortregen over vallen en nam de wijk in een nabijgelegen boeren huis. Naauwelijk heeft hij zich op den stoel neergezet hem door den herbergzamen landman aangeboden of hij blikt onwillekeurig naar den zolder en nu ontwaart zijn oog een voorwerp, welks aanschouwing hem niet slechts in hooge mate doet ontstellen, maar ook in een oogwenk sprakeloos doet vlugten. De boer en diens gezin weten van deze raadselach tige verdwijning zich geen denkbeeld te vormen. Wel dra echter wordt hun de zaak ontknoopt door hunne naburen, die van hel gebeurde kennis hadden beko men, door middel van den angstiger) vlugteling zelven. De zaak was deze De goede man hield zich onbetwistbaar overtuigd, dat. hij ten huize van den boer een zelfmoord had ont dekt, door middel van ophanging gepleegd, waarvan alsnog het zigtbaar bewijs aan den zolder voorhanden, en hij gewis de eerste getuige was geweest. Thans verdween alle schrik en verbazing, en maakte plaats voor hartelijke lachlust. Dit boerengezin namelijk had de zonderlinge gewoonte, om bij het maken van bloed worst niet slechts darmen en zakjes te bezigen, maar ook de in het huisgezin versletene en onbruikbare kousen met die specie te vullen en zoo had zulks ook nu met een tweetal volslagen mannen-konsén plaats gehad en waren deze aan den zolder opgehangen. Deze twee beenen in een eenigzins duisteren hoek hangende maakten de schrik des bezoekers uit. (Stecnw. Cl.) DUITSCHLAND. - Frankfort den J5 Augustus. In onderscheidene kleine Duitsche staten is men thans niet zonder ernstige bezorgdheid met betrekking tot de maatregelen welke door den bondsdagter be- snoeijing der aldaar beslaande constitutien worden voorbereid. In Lusemburg schijnt dat minder het geval te zijn en koestert men de hoop dal de ko ning-groothertog niet gedoogen zal, dal de aldaar be staande vrijzinnige constitutie opgeheven worde. Volgens particuliere berigten uit Weenen is het nog zeer twijfelachtig, of de keizer zich naar Italië zal begeven. Bij de vijandelijke stemming, die aldaar onder de bevolking heerscht vreest men eenen aan slag tegen het leven van den jeugdigen vorst, op wien de hoop van het gansche keizerrijk gevestigd is. Dit is zeker dat men in de Lombardisch-Vebetiaansche provinciën in de laatste dagen, onderscheidene zamen- zweringen op het spoor is gekomen, ten gevolge waar van in Milaan Bologna, Brescia en Verona velen in verzekerde bewaring zijn genomen. Uit Zwitserland wordt medegedeeld, dat in af wachting van het definitive besluit der bondsvergade ring. de regering bevel heeft gegeven, bij wijze van represaille reeds voorloopig op de uit de naburige Duitsche stalen ingevoerd wordende producten hoo- gere ingaande regten te heffen. Uit het kanton Tessin hoort men klagten over de aanmatigingen der soldaten van het Oosten rij k3che kordon, die de grenzen overschrijden en zich op Zwit- sersch grondgebied allerlei gewelddadigheden veroor- looven. Het schijnt er op gemunt te zijn om ern stige conflicten te provoceren. De berigten uit Lombardije zijn bij voortduring van eenen verontrustenden aard. Overal bestaat er haat en verbittering legen de regering, die echter van hare zijde op de talrijkheid en de getrouwheid der troepen rekent om elke oproerige beweging in den kiem te onderdrukken. Het Oostenrijksche leger in Opper-Ilaüe bestaal nagenoeg uit 160,000 man. Op dezen oogenblik is er voor de handhaving der open bare rust niet te vreezen die enkel ernstig bedreigd kan worden door eene nieuwe omwenteling in Frank rijk die weder alles in vuur en vlam zou zetten. De reactie doet reuzenschreden in Duitschland. In Mecklenburg is de leeneed hersteld, als bevonden wij ons in de middeleeuwen. Twee aanzienlijke lieden, die uitgestrekte landerijen hadden aangekocht, hebben den 8 dezer dien eed in handen des ministers van jus titie moeten afleggen. De Oestenr. Heichszeitung behelst een artikel, waarin de staatkunde van lord Palmerstón, met be trekking tot de Hongaarsche viugtelingen ernstig wordt gegispt en hij als degene wordt aangewezen, die de sedert vele jaren bestaan hebbende goede ver standhouding tussehen Engeland en Oostenrijk heeft doen ophouden. De spanning tusscheri de Pausselijke en Fransche regering wordt steeds grooter. De Paus verlangde van dert generaal Gemeau ophelderingen over het bezetten van onderscheidene posten in de nabijheid des Vatikaans, waarop de generaal moet geantwoord hebben, dat hij daartoe uit Parijs bevel had ontvangen. ENGELAND. Londen, den J4 Juhj De heer Charles Dupin, president van de Fran sche commissie voor de groole tentoonstelling heeft, alvorens de hoofdstad te verlaten, prins Albert zijne hulde betuigd over bet aandeel, door dien vorst aan het tot stand brengen dier onderneming toegebragt. De dagbladen houden ziclt meer en meer bezig met het ontwerp tot het overbrengen van de Cleopatta- zuil uit Egypte. Er moei-eene aanbieding zijn gedaan, om die voor 2500 p. sj, over te brengen. De Times spot met de bezwaren daartegen waarvan laatstelijk in het parlement gewaagd is en ineent dat er ge noeg schepen en handen werkeloos in de Middei- iandsche Zee zijn om dit gedenkstuk herwaarts te brengen. Hel blad prikkelt 's volks eigenliefde er mede daar het de plaatsing van de aloude zuil in deze hoofdstad eene hulde noemt welke aan sir Ralph Abercromby en de andere Engelschen wordt bewezen die den heldendood in Egypte zijn ge storven. Met de Lady Peel is uit Canton eene Chirte- sche familie van zeer hoogen rartg gearriveerd bestaande uit den Chinees Cung-Atlai zijne echt- genoote A/iaphare beide zusters en eene vrouwe lijke dienstbode. Deze familie had zich ingescheept, met het doel om de opening van de tentoonstelling bij te wonen maar door aanhoudende tegenwind is het schip nu eerst aangekomen. De dames zullen aan de koningin worden voorgesteld. Het gouvernement heeft een onderzoek ingesteld naar den steller der logenachtige berigten welke onlangs door onderscheidene dagbladen opgenomen zijn, als zouden er in het land des Eskimo's lijken van lieden zijn gevonden die sir John Franklin vergezeld hebben. Dit onderzoek heeft tot dusverre tot niets geleid.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1