COURANT 1 No. 65. i DONDERDAG 14 AUGUSTUS. EXTRACT UIT HET PROCES-VERBAAL BIIIIIL IIIWCTHBIKIR i. ifM t '<CÏA> Z>« uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per kwartaal is J. 75 franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a 20 ots. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigien van 6 regels a J ,20 behalve het Zègelregt. Met dit No. der Courant wordt gratis verzonden vervolg en slot van het Fersfag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de zomer-vergadering van J85J. EERSTE OPENBARE ZITTING van dsn GEMEENTERAAD ALHIER. Op gisteren 13 Augustushad alhier de eerste openbare zitting plaats van den Gemeente-Raad. Een talrijk publiek bevrees zijne belangstelling. Afwezig waren de heeren van der BiltSoutendam en Saaijmans Fadervan de redenen dezer afwezig heid bleek niets ter vergadering. Uit de voorlezing der notulen bleek dat de raad, in zijne vorige bijeenkomstmet 7 tegen 1 stern het besluit genomen had om in het vervolg de ver gaderingen in het openbaar te houden. De behandelde zaken bepaalden zich 1°. tol goed keuring van den staat van restitutie aan handelaren over het le halfjaar 1851, wegens betaalde stedelijke belastingen onder genot van afschrijving of vrijdom. 2°. Over het ondershands verpachten van eenige perceelen gronds en een woonhuis, en het arresteren eener pacht-conditie voor openbare verpachting. 3°. Over de tijdelijke opdragt van het Secretariaat aan den heer II. C. Pilaarwaaruit bleek dat de Commissaris des Konings vermeende te moeten adviseren om op het deswegens vroeger genomen besluit terug te komen omdat de tijdelijke waar neming dier betrekking, volgens het oude reglement, niet mogt opgedragen worden aan iemand builen den Raad. De Voorzitter deelde daarop mede dat de vacature ontstaan zijnde vóór de invoering der gemeente wel met aandrang verzocht was ge worden, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, om zoo spoedig mogelijk in deze vacature te voorzien; doch dat deze geantwoord had geene noodzakelijk heid te vinder, om deswegens nog eene voordragt aan den Koning te doen. Op pree-advies van den Voorzitter persisteerde de raad bij zijn vorig besluit, en ontwikkelde de heer van Kerkwijk de gronden, waarop hij meende dat de Commissaris des Konings de zaak verkeerd beoordeeld heeft. 4°. De begrooting der Oeconomische Spijsuitdeeling dezer Stad wordt ter tafel gebragt en zal aan de leden worden rondgezonden. 5°. Ten slótte komt ter sprake het poortgeld in hoeverre dit te dezer Stedebij de invoering der gemeente-wet, al of niet als afgeschaft kan worden beschouwd. Op grond der deswegens gevraagde in lichting aan Gedep. Staten, wordt gelezen eene mis sive van den Commissaris des Koningsals het ge voelen van dat collegie mededeelende, dat de poort gelden moeten worden beschouwd als te zijn eene plaatselijke belastingwelke alleen krachtens een besluit van den Raad afgeschaft kunnen worden. Het gevoelen van den Minister van Binnenlandsche Zaken op dit punt gehoord ondersteunt deze stel ling en op grond van een en ander besluit de Raad het poortgeld te blijven heffen, tot dat middelen zullen zijn beraamd om in het defroijement der poor tiers te kunnen worden voorzien; en, naar luid van het prro-advies des Voorzitters behoudens het toe passen van die geregtelijke vervolgingen welke men later zal noodig oordeelen tegen die enkele ingeze tenen welke bereids geweigerd hebben hetzelve te voldoen. Na hoofdelijke rondvraag wordt de Vergadering gesloten. van het verhandelde in de voorloopige bijeenkomst van Kiezers voor den Gemeente-Raad der Stad Goes gehouden den J3 Augustus J85J. Uit de Presentie-Lijst blijkt dot 58 Kiezers ter vergadering tegenwoordig zijn. Tot Leden van het bureau worden bij meerder heid van stemmen benoemd dc Heeren Mr. M. P. BLAAUBEEN Voorzittei) Dr. R. B. va» de» BOSCH (Secretaris) Mr. J. J. van DEINSE en W. A. ANEMAET (Stemopnemers). Wordt, op voorstel van den Voorzitter besloten dal eene tweede voorloopige bijeenkomst zal gehou den worden op PPbensdag20 Augustus aanstaande, avonds ten zeven ure in het logement dc Prins van Oranje zullende de kiezers andermaal daartoe bij biljetten worden opgeroepen en uitgenodigd om alsdan tot de formering van een grostal over le gaan, door bij hunne komst aan het bureau in te dienen een stembriefje, bevattende elf namen van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeente-raad. Voor estract conform R. B. van de» Bosch, Secret. GOES, den J4 Augustus. Bij het vreesselijke onweder dat in den afgeloo- pen nacht over ons eiland trok hebben wij weder een groot ongeluk te betreuren. De bliksem ingesla gen zijnde in de Hofstede van den landbouwer Cor nells Feliusle Yerseke, was in weinige oogenblik- ken het geheele gebouw met den schuur eene prooi der vlammen. Noch van de meubelen, noch van den in den schuur aanwezigen voorraad heeft men iets kunnen redden. De van hel dorp toegesnelde spuit heeft hoegenaamd van geen nut kunnen zijn, aange zien de iel woedende vlammen alle denkbeeld van redding verbanden. Behalve het huisraad zijn onge veer 56 mudden gedorsehen Koolzaad en 34 mudden oude Tarwe benevens eene geildoor de vlammen vernield. Gelukkig dat de nieuwe oogst van Tarwe en verdere vruchten nog niet in de schuur waren op gezameld. Gebouwen en roerende goederen, alsmede de vruch ten waren tegen brandschade verzekerd. Nog verneemt men dat onder Stavenisse eiland Tholen eene hofstede of schuur door het onweder moet getroffen en vernield zijn. Ook meent men van hier, in de rigting van Colijnsplaat (eiland Noord- Beveland) een zwaren brand bespeurd te hebben. Deelden wij, eenigen tijd geleden, min gunstige 'berigten mede aangaande den oogst der Tarwe, daar ook hier, in sommige streken, een zoogenaamd kwaad in dit gewas bespeurd werd; thans kunnen wij melden, dat over het algemeen de Tarwe-oogst vrij goed naar wensch binnen komt, en het gevreesde kwaad dus niet die nadeelen heeft te weeg gebragt, die men ver moedde. Ook van de overige producten van Land bouw kan men gunstige berigten mededeelen. Het Koolzaad alleen hoewel van goede kwaliteit heeft over 't geheel weinig beschot opgeleverd. Volgens aan ommezijde vermelde Advertentie, zullen de liefhebbers der Kermis gelegenheid hebben, tegen betaling der uitvracht, kosteloos san Rotterdam terug te keeren, LL Maandag werd te Middelburg de 25 jarige ambts-belrekking van den Commissaris des Konings in deze provincie, Jhr. Mr. E. Baron van P re- denburch met de ondubbelzinnigste blijken van belangstelling gevierd. Beeds vroegtijdig wapperde de vaderlandsche vlag van alle stedelijke en andere publieke en particuliere gebouwen terwij! door het klokkenspel het heuge lijke van den dag van heden werd aangekondigd. Bij al het eervoile, dezen dag den hooggeplaatsteri feesteling te beurt gevallen en bij de zoo duidelijk sprekende bewijzen van ware deelneming, zal het hem voorzeker niet weinig welgevallig zijn te aan schouwen hoe ieder zijner medeburgers als om strijd lot den rninstbemiddelde toe zijne buide en dankbaarheid tracht te doen uitkomen aan hem dien zij gedurende een vierde van eene eeuw aan het hooid van het bestuur hunner provincie bezaten, en nog langen tijd als zoodanig hopen te bezitten daar men bijna nergens zelf niet in de afgelegenste wijken dezer stad is achterlijk gebleven in het uit steken der vlaggen. Ais nadere bijzonderheden tot bovengemeld feest, deelt de Midd. Cour. ook nog het volgende mede In den loop van dien belangrijken dag werden bij den algemeen geachten staatsdienaar vele zoo bur gerlijke als militaire autoriteiten en personen toe- gelalen welke hem de verzekering hunner gehecht heid en hunne deelneming in zijn zeldzaam geluk kwamen brengen. Des avonds werd hem, op zijne buitenplaats tus- schen de Lnngevijle en Seispoorten onder begunsti ging van het heerlijkste weder door het korps mu zikanten der stedelijke schutterij, eene serenade met fakkellicht gebragt, onder den toevloed van eene on telbare menigte menschen, die zich reeds eenigen tijd te voren aldaar hadden verzameld, ter bijwoning ook van dit aan het hoold hunner provincie te geven blijk van achting. Eri hiermede eindigde voorliet publiek de heuge lijke dag, welke voorzeker lang in ieders herinnering zal blijven ingeprent, en waarop menigeen den wensch heeft geopenbaard dat het den hooggeschatlen ma gistraatspersoon nog langen tijd moge gegeven zijn den staat van billijkheid en regtvaardigheid welke onder zijn 25jarig bestuur steeds hand aan hand gingen, en het kenmerk waren zijner handelingen, te kunnen bestendigen. Men weel, dat de Nederl. vice-consul le Smirna, de heer Richard van Lennep onlangs in de na bijheid van zijn landgoed dooi vier personen overvallen, naar het gebergte gevoerd en niet eer ontslagen werd. dan nadat hij een losgeld var, 50,000 piasters had geleverd. Thans verneemt men dat de aldaar resi derende consuls zich tot hunne ambassades te Kon- slanlinopel hebben gewend om bij de Por'.e te doen aandringen dat niet slechts aan den lieer van Lennept de afgeperste soin gelds worde terugge geven maar ook maatregelen getroffen worden om de personen en den eigendom der Europeanen te beschermen want dat men in het tegenovergestelde geval tot dit einde Europesche krijgsmagt zoude bezigen. Het Nederrijnsch-Nederlandscli zangersfeest le Arnhem is met veel belangstelling gevierd. Het stads.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1