HOOFDSTUK. XV. AMBACHTS- en FABRIEK-NIJVERHEID. Dc voornaamste fabrieken in dit gewest zijn De calicots-weverijen, de garancinef'abrieken en de meestoten. De calicots-weverijen zijn aanwezig in de gemeenten Mid delburg v VlissingenVeere, Zierikzee, Goes, Arnerauiden, DomburgWest-Kapelle en Wilhelminadorpzij hebben in het afgeloopen jaar eene vermeerdering van voortbrengselen opgeleverd. Het getal daarin vervaardigde stukken calicots, was: Van 5/4 breedte68162 stuks. «6/4 71831 'Te zamen. 139993 stuks. Daarvoor is aan werkloon de belangrijke som van 104378,00| uitgegeven. Zijnde erbij vergelijking met 1849meer vervaardigd Stukken 5/4 21156 Doch daarentegen minder aan 6/4 15934 Blijvende er alzoo meerder vervaardigd over 5222 stuks, met eene vermeerdering van werkloonten bedrage van 2466,88. Een duizendtal personen, van de behoeftige volksklasse, erlangen daardoor werk en broodterwijl anders nijpende armoede, bij gebrek aan arbeid en lediggang, hun lot zoude zijn. Twee garancine fabrieken bestaan in dit gewest als 1 te Middelburg, 1 te Zierikzee. Van de eerste zijn wij, ten gevolge van hare nog slechts kortstondige werking, niet in staat mede te dee!enof en in hoever hare werking aan de verwachting beantwoordt. Omtrent de andere hebben wij aanleiding tot eenen goeden dunk. Die fabriek schijnt in bedrijvigheid toe te nemen. De meestoven, ten getale van 59, bestaan in 37 gemeenten. De hoeveelheid der in dezelven gereede meekrap, gedurende den reed tijd van Jfli kan. ^ier n,et worden vermeld, uit hoofde de opgaven van de verschillende plaatselijke besturen dienaangaande, nog niet allen zijn ingekomen. Men treft in dit gewest overigens aanwind- en water-, koren-, mout- en pelmolens bierbrouwerijenazijnmaker ij en zoutziederijenzeepziederijensteenbakkerijenstijfsel-fabrij- kengrofsmederijenhuiden-bereiderijenkoper-slagerijen lijnbanensmelterijen van vet en andere stoffenook eene ijzergieterijen nog andere inrigtingeh lot de nijverheid hehoorende- In het verleden jaar is de garancine fabrieken eene ■ijzergieterij te Middelburg" nieuw opgerigtterwijl de be staande fabrieken en trafijken, of inrigtingen, vermeerderd zijn met de volgende, als: Met 2 meestoven, 1 te Poortvliet en 1 te St. Annaland 1 steenbakkerij te Aardenburg; 1 Gestfabriek te Koewacht; 4 wind-korenmolens, te OudvossemeerPoortvliet, Hein- kenszand en Rilland. Voorts is 1 bierbrouwerij te Aardenburg, tevens tot eene azijnmakerij ingerigt; terwijl eindelijk in het Laboratorium eens Apothekers te Middelburg, eene stoomketel, ter ver vaardiging van camphine is daargesteld. Voor al die inrigtingen zijn, naar mate de bestaande wet ten en verordeningen zulks voorschrijven, de vereischte ver gunningen verleend. Geene vergunningen zijn ingetrokken. Het aantal stoom werktuigenbij fabrieken in gebruik bedraagt 5 als Twee garancine fabrieken Een olie-molen Een koren-molenen Een Pel-molen het aantal arbeiders in de fabrieken werkzaam, kunnen wij niet vermelden. Nopens andere inrigtingen ontbreken ons de opgaven. Geene nieuwe werktuigen zijnzooveel ons bekend is met betrekking tot het fabriekwezen, in 1850 ingevoerd, noch aan de bestaande verbetering aangebragtof het zou in eenige meestoven in Sehouwen moeten zijn, alwaar, van zoodanige verbeteringsprake schijnt te zijn. HOOFDSTUK XVI. HANDEL en SCHEEPVAART. a. Binnenlandsche Handel: De Binnenlandsche handel kon gunstiger zijn. Hij verkeert in geeneu opgewekten staat. De kleinhandel moge hier en daar al eenige lëvendigheid opleveren, menig winkelier heeft nogthans gröote zorgen en moeitenom zich op den duur staande te houdenhooge lasten en de mededinging van vreemde leurders en uitpak- kers, vooral die van manufacturen, drukken hem zeer. b. Buitenlandsche handel De voornaamste handels-betrekkingen met het buitenland zijnin dit gewestdie met Engeland en Belgie. De voornaamste artikelen van invoerzijn steenkolen en twist voor de callicots-weverijen. De uitvoer bestaat hoofdzakelijk uit granen. De koloniale producten uit de Oost-Indische bezittingen, worden voor rekening der Handel-Maatschappij, aangebragt. c. Binnenlandsche Scheepvaart. De binnenlandsche scheepvaart heeft steeds behoefte aan opwekking. Het aantal schepen, benevens derzelver tonnenlast, voor de binnenlandsche vaart, in gebruik, kunnen wijbij ge brek aan bouwstoffenniet mededeelen. Stoomsleep-diensten bestaan in dit gewest niet. Werven voor den scheepsbouw bestaante Middelburg Vlissingen, Arnemuiden, Zierikzee en Neuzen, (en te Goes?) De arbeid bepaalt zich aldaar echter meestal tot het her^ stellen van vaartuigenkalefaten breeuwen enz. d. Buitenlandsche Scheepvaart. Het getal in- en uitgeklaarde zeeschepen, bij'de navol gende havens, bedroeg, volgens de bij ons ingekomené in lichtingen als volgt a. Zeeschepen. Inklaring 91 schepen. Uitklaring 54 schepen. b. Rivierschepen. Inklaring, 116 schepen. Uitklaring 73 schepen. Nopens het belangrijke Bathvoor de vaart op Belgie bezitten wij geene aanteekeningen. Langs Veere en Brouwershavenbeide zeehavens, zijn geene schepen naar die havens bestemd, uit zee of Belgie ingekomen. Aan de laatstgemelde plaats, zijnde tevens eene eersteen uiterste wacht, voor het binnenkomen en uitgaan van zee schepen uit zee, naar Zuid-Holland bestemd, en omgekeerd, zijn intusscben iri 1^50. Ingekomen206 bodems. Uitgezeild47 De tonnen-inhoud van al die schepen, is ons onbekend. Werven voor den scheepsbouw i vindt men te Middelburg en Zierikzee. HOOFDSTUK XVII. INRIGTINGENIN VERBAND STAANDE MET DE UITOEFE NING VAN HANDEL EN ANDERE BEDRIJVEN, a. Maten en Gewigten De op dat stuk bestaande verordeningen worden behoor lijk gehandhaafd. De ijk en herijk is op den daarvoor be paalden tijd bewerkstelligd. De Arrondissements-ijkersbenevens de overige daartoe bevoegde policie-ambtenarenwaken zoo veel mogelijkte gen overtredingen van de bestaande wetten en verordeningen. In het laatstleden jaar ister zake van dusdanige over tredingen slechts één persoon voor de Arrondissements- Regtbank te Goes behoeven te worden vervolgd. Hij is tot de daartoe staande geldboete veroordeeld. De ijk heeft in hetzelfde jaar opgebragt 4073,32. b. Middelen van vervoer te water. Stoombooten zijn in de vaart Te Middelburg 2 op Rotterdam, en tusschenliggende plaatsen. Te Vlissingen eene, mede op voormelde stad en plaatsen. Zij vaart ook, op de tusschendagen, eenmaal 'sweeks naar Antwerpen. Daarbij wordt tevens de haven van Neuzen aan gedaan. Voorts bedient eene andere het veer van Vlissin gen op Breskens. Te Zierikzee eene op Rotterdam en tusschen beide gele gene plaatsen. Op de dienst dezer middelen van vervoer, zijn ons geene aanmerkingen voorgekomen. De dienst der beurtschepen en van de vaartuigen, in de overzetveren in gebruikgeschiedt in overeenstemming met de daaromtrent bestaande verordeningen. Op den goeden staat en het onderhoud dier vaartuigen wordt, met naauw- gezetheidtoegezienen het jaarlijks onderzoek geregeld bewerkstelligd Veranderingen in die dienstenhebbenten voorleden jaregeen plaats gehad. c. Middelen van vervoer te lande. De middelenwelke tot vervoer van reizigers en goederen bestaanbewegen zich alleen langs de gewone wegen spoorbanen bestaan in Zeeland niet. Het getal der verleende concessien voor de nieuw aange legde diligences, of postwagendiensten, bedroeg in 1850,3, namelijk voor het aanleggen van eene nieuwe postwagen- dienst tusschen Breskens en Oostburg over Schoondijkeen van twee dergelijke, tusschen Hulst en St. Nicolaas (Belgie). Eene der postwagen-diens ten tusschen Goes en het Katsche veer, heeft hare werking gestaakt. De postwagen-dienst tusschen IJzendijke en Gent (Belgie) is, ónder eenige wijziging, op naam van eenen anderen concessionaris overgegaan. d. Broodzetting. Het werk der broodzetting is, in dit gewest, geregeld door plaatselijke verordeningen, gegrond op het Koninklijk besluit van den 15 April 1843 (Staatsblad N°. 13) De zetting geschiedt door de plaatselijke besturenen verandert telkens, wanneer de prijs van het graan eene genoegzame rijzing of daling ondergaat, om den prijs van het brood per pond met eene halve cent of meer te ver meerderen of te verminderen het hoofdbeginsel isdat de zetting van het brood in een maximum, waar niet boven, doch wel beneden, mag verkocht worden. Waar geene graanmarkten bestaan zijn voor de prijs regeling van het graan, de meestgeschikte naburige markt plaatsen aangewezen. In het 2«3e district van dit gewest, ook te Zierikzee. heb ben onderscheidene gemeente-besturen goedgevonden de broodzetting, met onze bewilliging, af te schaffen, behou dens bet gewone poli tier toezigt, tot voorkoming van verkoop van brood metvoor de gezondheid schadelijkebestand- deelen bezet Men denkt hierdoor eene meerdere mededinging tot de levering van goed en goedkoop brood open te stellenen alzoo het belang der ingezetenen te bevorderen. Proefbakkingen hebben in het laatstleden jaar, niet plaats gehad- e. Verordeningen op de Botervaten en dergelijke. Verordeningen van den eerstbedoelden aard bestaan in dit gewest niet- Het andere vaatwerk, bij de bedrijven en neringen in gebruik wordtvolgens de bestaande verordeningente zijner tijd geijkt of herijkt. Klagten over de werking dier verordeningen, zijn ons niet bekend, vooral nude bezwaren, omtrent den ijk van oude vaatwerk, ten dienste der bierbrouwerijen, welke hebben bestaanmeerendeels uit den weg zijn geruimd. Aldus gearresteerd te Middelburgden 28sten Junij 1851. De gedeputeerde staten van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. Te GOES, bi.i F. KLEF.UWKNS ZOON.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 4