DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. MIIÜLT DOMEINEN. P. J. DE WIJS, Lange Kerkstraat, Wijk C. N°. 33 heeft wed erom ont vangen een nieuw en fraai assortiment FRANSCHE PENDULEN, beste kwaliteit, naar den laalsten smaak bewerkt en tot civiele prijzen. C. J. DE WIJS, op den Aprel MIDDELBURG en ROTTERDAM tóf rènsachtige onderneming, door den vreemdeling, a méerendeelsonder onze oogen te volvoeren mede brengt. Het ware onverantwoordelijk voor eigen welvaart, en die van ons nageslacht! Een zeehaven te kunnen worden en wel op den druk bezochten waterweg tusschen de Schelde en den Rijn is een uitzigthetwelk menige stad vooral in den tegen- woordigen tijd, ons zeer zal benijden;- en zouden wij dan zulk een kans geheel onbenuttigd laten voorbij gaan Verre van ons zoodanige verwachting, en wij twijfelen niet of bijzondere personen zullen zich voelen opgewekt om handen aan het werk te slaan, eh in ernstige overweging te nemen al datgene, wat nog zou kunnen worden gedaan om de rigting van het kanaal langs Goes te verwerven, of althans de Stad met een zijkanaal te verbinden aan het groote kanaal. Dat inen het voorbeeld der ondernemers volge, en eene Vennootschap oprigteom de verbinding van Goes met de groote vaart daar te stellen en te ei- ploiteren Welligt dat 3 ton gouds voldoende zijn, om hel oogmerk te bereiken, en, al ware het meer, zoodanige sotn is welbesteed, en belooft zelfs betere winst dan menige andere onderneming. Het zou ons niet bevreemden dat hel Bestuur der Maatschappij van de Polders der Oosler-Schelde genegen zoude wezen, om met belanghebbenden uit Goes in schik king te treden over den aanleg van het kanaal in andere rigting, of over de aansluiting vaneen zijkanaal van Goes naar de hoofdvaart. Dat Bestuur echter heeft geen belang om daartoe de eerste schrede te doen. Het voorstel zou van Goes behooren uit te gaan, en besloot men daartoe, zoo zien wij niet in, dat de Maatschappij harerzijds onhandelbaar zoude wezen. Hare belangen doen veeleer het tegendeel veronderstellen doch het wordt tijd om dezerzijds handen aan het werk te slaan. Wij hebben alléén de aandacht op dit hoogst aangelegen onderwerp wil len vestigen, en vleijen ons, dat weldra eene vergadering van belangstellenden zal worden belegd, waarin deze zaak in gezette overweging worde genomen Mogl zulks onverhoopt niet geschieden, mogl niemand daar toe liet initiatief nemen dan hopen wij nog op den nieuwen Stedelijken Baad, die den 9 September 1851 zal worden verkozen en die het welbegrepen belang dezer stad zal inzien en weten te behartigen. Wij zouden vermoedelijk het initiatief ook bij den tegen woordige» Stadsraad reeds zien genomen, ware het niet dat dit achtbare ligchaam zijn einde nabij gevoelt, en de personen, daartoe behoorende, welligt liever daar mede zullen wachten, tot dat het vertrouwen hunner medeburgers hen herplaalse inden nieuwen Stadsraad, die zijn bestaan waarlijk niet grootscher zou kunnen aanvangen dan door het initiatief te nemen tot ver betering van de middelen van gemeenschap dezer Stad niet een scheepvaart-kanaal, dat in 1852 op geringen afstand zal worden gegraven. Welke loop de zaak ook neme: wij, als belang- -lellenden in de Goessche Courant, in de Courant van y.uid-Itevetand 'hebben onze laak volbragt, door deze beknopte herinnering aan de groote gevolgen eener onderneming, huiten ons Eiland ontstaan, doch weldra daar binnen en aan deszelfs grenzen te volvoeren. Eene Stem uil het Volk. GOES, den JJ Augustus. Volgens aan ommezijde vermelde Advertentie, zullen de liefhebbers der Kermis gelegenheid hebben, tegen betaling der uitvracht, kosteloos van Rofterdam terug te keeren. Z. de Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan de Commissarissen des Konings in de pro vinciën liet navolgende Ie kennen gegeven Bij het 2de lid van ait. 254 der gemeente-wel is bepaald dat de poortgelden en de recognitiën wegens uitoefening of aanvaarding van bedrijven en bedieningen in geene gemeente worden geheven. Schoon naar hel mij voorkomt, deze bepaling, vergeleken met art. 29! geene dadelijke afschaffing dezer gelden en recognitiën vordert; eene afschaffing, welke ook in onderscheidene gemeenten niet dan met gelijktijdige aanvulling uit eene andere bron van in komsten zal kunnen geschieden, aelit ik het evenwel zeer wenschelijk dat vooral de heffing van poort gelden mijns inziens hoogst onbillijk zoo spoedig mogelijk ophoude. Ik verzoek u derhalve liet zoo mogelijk, daar henen te wenden dal de besturen der gemeenten waar poortgelden woiden gelteven, hoe eer hoe beter bedtiilen die heffing af te schaffen en dal besluit aan \- Konings goedkeuring onderwerpen. Men schrijft uit 's Bosch van den 8 dezer Heden morgen hielden een 20tal burgemeesters der verschillende door den jongsten hagelslag geteisterde gemeenten aan het lokaal van het provinciaal be stuur alhier eene tweede vergadering ten einde de meest geschikte maatregelen te nemen oin zoo veel mogelijk de schaden der behoeftige slagtoffers van de zen ramp te kunnen vergoeden, Op onmiddelijke toestemming van gedeputeerde sta ten is dan ook besloten eene provinciale collecte te doen bewerkstelligen, waarbij tevens direct eene com missie is benoemd tot het regelen en het, naar mate der schade, gelijkelijk verdeelen der opbrengsten dezer collecte. Nog is in deze vergadering besloten en aan de reeds benoemde commissie opgedragen, een adres aan den koning te rigten ten einde van Z. M. te ver krijgen dal er eene algemeene rijkscollecte worde daargesteld. Hopen wij dat de ijverige bestuurders dier gemeenten in hunne pogingen, om de rampen hunner ingeze tenen te lenigen naar wensch mogen slagen. BÜ eene oppervlakkige beschouwing heeft men berekend, dal de algemeene schade, door den hagel slag aangerigt nagenoeg 300,000 bedraagt. De Delftsche Courant meldt het volgende Onder de personen, die zich hebben aangemeld, om het staatsexamen af te leggen, vastgesteld bij ministeriële resolutie van Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en gedurende deze maand alhier te houden, behoort de persoon Alias l'aga- nini genaamd beroemd bij de volksvermakelijk- beden die in Haarlem gegeven werden en van be roep koopman in lucifers te Amsterdam welke zich dan ook jl. maandag aan het gebouw der koninklijke academie heeft aangemeld ongelukkiglijk een half uur na den voorgeschreven tijd, waardoor hij in par ticulier onderhoud met den president kwam die spoedig gewaar werd wie de persoon was en met welk doel hij gekomen was. Afgezonden door eenige jongelieden uit Amsterdam voor een pak kleederen en eenig geld heeft hij zich laten ornkoopen om de reis naar Delft te maken die als mislukt te be schouwen is, doordien hij niet toegelaten werd lot de commissie belast met het examen. BlfiTHL ffliiWgTHiiHSg. FRANKRIJK. Parijs den 6 Augustus. In den avond van gisteren is op het Stadhuis, ter eere der Engelsche genoodigden een zeer luisterrijk bal gegeven. Reeds vroegtijdig had de lord-mayor zich, in zijn officieel rood gewaad, derwaarts begeven, vergezeld door de aldermen, die in het bruin waren gekleed en degens droegen. Omstreeks tien ure is de Voorzitter Lodewijk Napoleon op het bal ver schenen. Hij heeft, vergezeld door den prefect Ber ger lord Normanby en verscheidene ministers, de zalen doorwandeld, in welke bijkans al de beroemde en aanzienlijke personen dezer hoofdstad vereenigd waren. De Voorzitter is daar tot omstreeks midder nacht gebleven. De dansen zijn tot het aanbreken van den dag voortgezet. Heden middag heeft de prefect llerger een prachtig dejeuner aangeboden aan den iord-mayor en deleden der Londensche commissie. Omstreeks 200 genoo digden woonden dit dejeuner bij. De prefect heeft de gezondheid ingesteld van Koningin Eictoria waarop de heer Granville heeft geantwoord door het instellen van een feestdronk op den Voorzitter der Republiek. Op den oogenblik dat de iord-mayor eer gisteren te Versailles met de leden der deputatie uit de City de commissie van de tentoonstelling en de fabriekage der hoofdstad de waterwerken in oogen- scbouw nam werd een handelaar van de voorstad Montmartre, de heer B. die zich in het park bevond eri zijne echtgenoot den arm aanbood, door eenedier jeugdige elegante vrouwen aangesproken wier toilet op eene duidelijke wijze verraadt dat zij in hel kwartier Breda Mobille of Chateau Rouge te huis behooren. Ik betrap u dan eindelijk riep deze jonge vrouw op een toornige loon uit om een ander verliet ge mij en gij gaaft voor op reis te gaan «Maar ik ken u niet,» antwoordde de koopman gij bedriegt u in den persoon zie mij wel aan. Ik ken u wel hernam de jonge vrouw hem bij den kraag schuddende tegelijk begon zij een langdradig relaas harer grieven, toen de wettige vrouw tusschen beiden kwam en vioeg of zij wel wist, dat het de heer Bwas met wien zij te doen had. Op het hooren van dezen naam scheen de jonge vrouw door ontzetting getroffen wierp hare dwaling op eene onverklaarbare gelijkenis en verwijderde zich eindelijk. In minder dan een kwartier uurs daarna, bemerkte de heer B. dat zijn horologie en ketting verdwenen waren. 7— PROVINCIE ZEELAND. Ingevolge de wet van den 29 Augustus 1848, (Staatsblad No. 39), zal, al of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de provincie ^ee- landop Maandag den J September J85J des voormiddags ten 11 uredoor de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Goes en Middelburg in het Nederlandsch logementin de Abtdij te Middelburg ten overstaan van den Notaris D, J. van der H orst SerlÉ worden overgegaan, tot de openbare veiling en toewijzing, bij opbod en afslag, van eenige DOMAEUÏALR GOEDEREN, zijnde, BOUW- en WEILANDEN en SCHOR, onder de Gemeenten IVcmeldinge 's Heer Abts- kerke IVo!phaartsdijk Vere Vlissingen en Bitthem breeder omschreven in den Catalogus welke voor den prijs van 10 Cents te bekomen is ten Kantore van de Ontvangers der Registratie en Domeinen Ie ColijnsplaalGoes Hulst, Middel burg Sluis, Tholen en Zi.erikz.eevan den Ont vanger der Domeinen te Sas van Gent en van die te 's Hertogenbosch en 's Gravenhage. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing, ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernement en ten Kantore van ieder Directeur der Registratie en Do meinen voorts ten Kantore van de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Colijnsplaat Goes. Middelburg Tholen en Zierikzee ten Raad- en Gemeentehuize te Middelburg en St. Maartens dijk en bij de Notarissen Serlé en kV as aldaar. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland, VAN TEIJLINGEN MEen Span Bruine Merrie PA A R« DE.N oud 9 Jaren trouw en mak in alle Tuigen alsmede twee RIJTUIGEN. Adres bij den Eigenaar GEIJPte Kortgeen, NB. Is ook tevens voorzien van een fraai assorti ment ANKER-, CILINDER- en andere HOROLO- GIEN en van alles wat tot het vak behoort. van de Marktheeft ontvangen een fraai assortiment FRANSCHE PENDULENnaar den laatsten smaak en is ook voorzien van alle soorten van GOUDEN- en ZILVEREN WERKEN. NB. Neemt ook alle Gouden- en Zilveren Speeien of Munten in betaling. VARENDE IN I1ET BEURTVEER TUSSCHEN DE STEDEN EN OP ALLE DAAR TUSSCHEN GELEGENE PLAATSEN. Ter gelegenheid van de ROTTERDAMSCHE KERMIS zullen de Reizigers welke op Vrijdag of Zalurdag naar Rotterdam vertrekken zich bij de Conducteurs kunnen voorzien van een Vrij Passage- Riijet om op Zalurdag of uiterlijk Zondag den 17 dezer van Botterdam terug te keeren. Tr. Goks. bij F. Kleeuwens <£-. 7,oon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2