wmm k mimmmwfia» 18ISI- MAANDAG 4 AUGUSTUS. Ss ADVERTENTIE. PUBLIEKE BESTEDING. ««Ik «WITi»»& ESsSivIsWR>" ij: De uitgave dew Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal ts f J ,75 Franco Gewone Adverteritien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglcn van J6 regels- a 3,20., behalve kei Zegclregt. Franco per Post J,90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad zal beginnen op Zaturdag den 16 Augustus eerstkomende en eindigen op Zaturdag den SO der zelfde maand. 1 Dat op dezelve geene Kwakzalvers, Horoscoop- trekkers en dergelijke toegelaten, en alle Draai borden DobbelspelenBijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven bepaalden aanvang der Jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in Nederlandsche elle- moat, zullen moeten geschieden aan de Marktmeesters A. Zitters en A. J. A. P. van Calmthout aan welken een ieder, alvorens te kunnen worden toege laten deszelfs Patent zal moeten verloonen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 19 Julij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd Bij afwezigheid van den Burgemeester De WethouderDECKING, Ter ordonnantie van dezelven De Slads-Seeretaris N. J. F. VERSCHOORl. s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 16 Augustus 1851 des namiddags ten een ure ten Stadhuize aldaar publiek en aan den minst aannemende trachten aan te besteden Het Timmerwerk, met de Leverantie van het benoodigde Ijzerwerktot HER STELLING vade BOOMKAAl, bui ten de Bleekveldsche Poort dezer Stad. Waarvan lokale aanwijzing zal geschieden, Woens dag den J3 derzelfde maand, des middags ten twaalf ure. Zullende de Voorwaarden van Aan besteding ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing liggen, van heden af tot den dag der Besteding. Gedaan te Goes, den 4 Augustus 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelve, De waarnemende Secretaris, 11. C. PILAAR GOES, den h. Augustus. Op 11. Vrijdag, 1 Aug., vierde de Koninklijke Hand boogschutterij Altijd in Roeren alhier, haar jaarlijksch Konings-feesten werd de overwinning in den doel behaald door den heer (J. A. Fermandedie ten tweeden male als Koning werd gehuldigd. De heer O. V er hag en werd bij vernieuwing als Kroon prins en de heer B. F ermande als prins erkend. Een eenvoudig Collation waaraan vele leden en genoodigde gasten deel namen verhoogde de genoe gens van de aanwezigen en getuigde van de voort durende eensgezindheid welke in deze Vereeniging van burgers uit de verschillende standen der Maat schappij heerscht en waaraan dan ook wel het steeds toenemend getal leden dezer Vereeniging mag worden toegeschreven. Men schrijft uil Breda van den 1 dezer Het gerucht wil, dat Z. M. den koning in de eerste dagen van September onderscheidene steden der provincie Noord-Brabant en o, a, ook onze stad zal bezoeken. Door onderscheidene landhuishoudkundigen hier te lande is dikwijls den raad gegeven dat het gou vernement alle lands-, en de stedelijke of dorps-be sturen alle gemeente-wegen moesten beplanten met boomen hetzij voor timmer- of brandhout, of met ooftboomen, zoo als in sommige oorden van Duitsch- land wordt gedaan. De minister van openbare werken in Belgie zal dezer dagen de levering van 3550 boomen, te plaatsen op der. weg van Talmignaal naar Bouillon, openbaar aanbesteden. Aan een' der Nederlandsche inzenders van voor werpen op de Londensche tentoonstelling is eene gc« wone medaille toegewezen voor een' ploeg. Wij vernemen daj, eene der voorwaarden welke de directie van onzen Bijn-spoorweg zich heeft moeten laten welgevallen ten einde de aansluiting aan de Duitsche spoorwegen te verkrijgen, is, eene vernaauwing van het spoor, terwijl bij die gelegenheid tevens een tweede spoor over den ganschen weg zou worden gelegd. Tot bestrijding van de zeer aanzienlijke kosten der spoorvernaauwing, zou de regering niet ongenegen wezen eene bijdrage uit 's rijks kas te verstrekken en vermoedelijk zal eerlang een daartoe strekkend wets-ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig wor den gemankt. De tijdingen, welke men uit zee van de haring vloot ontvangtzijn allerongunstigst. De prijzen van den haring, 11. Zaturdag te Vlaardingen aangebragt zijn gestegen tot 93 de maatjes en f 60 de volle per ton zijnde sedert eene reeks van jaren gecne zoo hooge prijzen voor vangers-haring besteed. Z. K. U. de prins van Oran/e heeft, na verschil lende plaatsen in Friesland en ook de oudste stad dezer provincie, Stavoren, te hebben bezocht, de terugreis over Zwolle Kampen en Harderwijk aan genomen. De Vorst is den 30, met zijnen gouverneur, den heer de Casembroodt bij II, K. M. de konin- ginne-moeder op het kasteel van Soestdijk aangeko men en heeft den volgenden dag de reis naar 's Gravenhage voortgezet. De berigten betredende do schade welke liet zware onweder op 29 dezer in onderscheidene ge meenten der provincie Noord-Braband heeft aange- rigt, zijn zeer bedroevend. Zoo zijn, onder meerde ren de gemeenten Tilburg Goirle Moergestel Oisterwijk Gemonde enz. zoo zeer getroffen en is de verwoesting der veldvruchten aldaar zoo groot, dat meer dan het drie-vierde gedeelte van den oogst is vernield. in de gemeente Haren berekent men de schade, alléén aan de te veld staande vruchten, op meer dan f 5000. In de gemeente Zeeland is de vernieling algemeen en men berekent de schade op ƒ20,000. Te Schijndel zijn al de aan de vrindzijde geëxpo seerde glazen ingeslagen aan de B. K. kerk alleen zijn er meer dan 800 verbrijzeld. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van den hevigen wind, waarmede de hagelbui, dieslechts eenige minuten duurdevergezeld gingdientdat op het gehucht de Borst nabij Schijndelvier groote Kanadaboomen met den wortel uit den grond gerukt én vijf andere, ter hoogte van eenige voeten, afgebroken en vefscheidene passen ver zijn wegge worpen. Ook heden middag dus ruim twee dagen na het onweêrtoonde men een stuk ijs ter groette van een vuist uit hagelsteenen aaneengevoegd dat zoo hard was als in het midden van den winter. Ook in onderscheidene gemeenten der provinciën Utrecht, Znid-Holland en Gelderland, heeft het on weder en de hagelbui geweldige schade aangerigt. Uit Dirschau wordt gemeld dat aldaar het begin van dc zon-eclips op den 28sten Julij niet goed is kunnen worden waargenomen uithoofde van den bedekten hemeldoch dat van lieverlede de wolken zijn verdwenen en de zon nadat reeds meer dan de helft der schijf door de maan was bedekt, geheel vrij is geworden. Kort voor de gc-heele verduistering daalde de thermometer zeer sterk en verhief zich een koude wind, en met het verdwijnen van de laatste zonnestraal, werd het bijkans zoo donker als des nachts en werden eene menigte hemcl-ligchamen zoowel planeten als vaste sterren duidelijk zigtbaar. Men onderscheidde onder anderen zeer duidelijk Venus Mercurius Regulus Spica Jupiter Weg a enz. De donkere maan was door eene onbeschrijflijke f schoone-lichtglans omgeven. Met gewapend oog ion men duidelijk roodachtige vlekken op de maan onder scheiden, weike door sommige werden gehouden voor door schemerlicht zigtbaar geworden bergtoppen. De verduistering der -geheele zonneschijf heeft omstreeks drie minuten aangehouden en het plotselings invallen van den nacht heeft, niettegenstaande iedereen daarop voorbereid was, een sterken indruk op allen gemaakt. Vooral bespeurde men bij de kinderen groote angst en een meisje van 8 jaren vroeg of er eene aard beving zou komen Ieder gevoelde liet Veéinde en pleglige van het lang verwachte oogenblik der duis ternis, die te kort duurde om ai de verschijnselen in het bijzonder goed waar te nemen. De wcder-vcr- schijning van de zonneschijf cn dé oogenblikkelijke terugkeer van het daglicht, heeft een indruk gemaakt, die weinig minder was dan die van het verdwijnen des lichts. Elk gevoelde zich als het ware van eerie drukkende last ontheven. Nog elf minuten na net ophouden der geheele verduistering was de planeet Fenus zigtbaar. Ge durende de tweede helft der zonsverduistering is de hemel weder met wolken bedekt geworden. Tc Koningsbergen en Dantzig is de zonsverduistering bij eénen geheel helderen hemel waargenomen ge worden. DUlTSCHLAND. - Frankfort, den 30 Julij. In Hongarije is men vele politieke zendelingen op het spoor die met hel revolutionaire commitc te Londen in onmiddelijke verbinding staan en door hetzelve bezoldigd worden. Dientengevolge wordt een streng toezigt gehouden op alle aankomende Engclschen Frunschen en Amerikanen die zelden verlof bekomen om de Hongaarsche grenzen te overschrijden. Het vraagstuk der Hongaarsche vlugtelingen in Turkije is nog niet beslist naar men verneemt zal onze nieuwe internuntius niet naar Konstanlinopel vertrekken voor deze aangelegenheid geheel gere geld is. Het proces Bocarmc heeft bouwstoffen opge leverd tot een drama dat in de eerstvolgende dagen

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1