GÖWHE COURANT. 1851. DONDERDAG 31 JE LIJ. <s.r r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post J,90. Gewone Advertentien worden a SO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Buwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J,20 behalve het Zegelregt. Met dit No. der Courant wordt gratis verzon den vervolg van het Verslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de zomer-vergadering van J85J. GOES, den 28 Julij De Rott. Cour. zijn opgevuld met beschrijvingen van de festiviteiten bij gelegenheid van Z, M. be zoek binnen die stad. Maandag morgen ten I I ure arriveerde Z. M. per extra spoortrein vergezeld van Prins Hendrik en gevolg en werd aan het prachtig versierde stations-gebouw door het Stede lijk Bestuur en verdere autoriteiten ontvangen. Naauwelijks was Z. M. aan het hek van het sta tion genaderd of daar verhief zich hel gejuich des volkswelks massa niet te overzien was. In weer wil der politie-verordeningen was het gedrang zóó groot, dat er voor paarden noch rijtuigen voldoende ruimte overbleef. Niet zonder moeite en na herhaaldelijk blijken van hooge tevredenheid gegeven te hebben, bereikte Z. M. de groote marktwaar de Koning door de gezamenlijke bataillons der Schutterij werd gewacht. Te midden van het gejuich dér zich verdringende menigte en de muziek van het korps Schutterij doorliep Z. M. de gelederen bij deze gelegenheid eenige kompagnies-kommandanten minzaam toespre kende. Z. M. reikte daarop in handen van den luit.-kolon. kommandant der Schutterij het nieuwe prachtige rijk gestikte Vaandel uiten sprak daar bij eeuige hartelijke woorden die door den kom mandant werden beantwoord. Z. M. begaf zich daarop naar de voormalige lands- werf en nam aldaar plaats in de prachtige konink lijke sloep om naar de vermaarde fabrieken der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij op Peijenoord over te steken. Het zou vruchteloos zijn te trach ten een volledig verslag te geven van zulk een hoog bezoek op eene zoo belangrijke plaatswaar de in dustrie zich in al hare verhevene ontwikkeling ver toont. Blijkbaar was de Koning getroffen over de schoone werktuigen en derzelver verbazende uitwer king. Onderscheidene werklieden werden door den Koning vriendelijk toegesproken en geene der vele werkplaatsen werd door Z. M. verlaten zonder dat een driewerf herhaald hoerah door de werklieden was aangeheven. Geen lokaal der moeite waardig werd door Z. M. onbezocht gelaten. De Koning even als prins Hendrik deden aan de directeuren van het etablissement de meest vleijende betuigingen, en meenden, dat deze inrigting met de beste vari dien aard in Europa kon wedijveren. Na nog onderscheidene andere merkwaardigheden te hebben in oogenschouw genomen keerde Z. M. naar het hotel des Pays-Bas, waar H. D. zijn in trek nam. Gedurende den heen- en terugtogt te water, waren de koninklijke sloepen op eenigen alsland dooreen groot aantal bootenen kleine vaartuigen om ringd, hetgeen op de rivier een heerlijk gezigt ople verde. Aan den avond van dien dag doorreed Z, M. ver schillende gedeelten der stad, die overal, zoowel aan openbare als bijzondere gebouwen, op de prachtigste wijze was geïllumineerd. 29 Julij. Heden morgen omstreeks 11 ure heeft Z. M. de koning met prins Hendrik en gevolg zich naar het Stadhuis begevenom gebruik te maken van het déjeuner hetwelk den koning door het stedelijk bestuur was aangeboden. Na den afloop heeft de koningvergezeld van HH. burgemeester en wethoudersde voornaamste kerken van onderscheidene gezindheden bezigtigd zoo mede het museum Booymans het gasthuishet genootschap van proef ondervindelijke wijsbegeerte enz. enz. Na afloop van deze bezoeken was er di ner in het Hotel des Pays-Basbestaande uit 50 couverts. Alstoen bragt het korps muziekanten der schutterij den koning eene luisterlijke serenade. Onder de uitgevoerde stukken waren drie compo- positien van den kapelmeester Hutschenruyter namelijk eenè expresselijke voor militaire muziek ge componeerde ouverture en twee marschen. Midden onder de uitvoering welke zeer verdienstelijk was werd het korps uitgenoodigd om in de receptiezaal te komen, .alwaar aan de leden eenige ververschingen werden aangeboden. Er heerschte tijdens de uitvoe ring der muziek eene groote stilte onder het publiek, dat bij groote massa's tegenwoordig was, zoo als het Z. M. tijdens zijne verschillende bezoeken', overal had gevolgd. Ten 10 ure begaf zich Z M. naar het Bal, ge geven door de Sociëteit Harmonie vergezeld van H. D. broeder prins Hendrikbij het intreden der prachtig gedecoreerde zaalwerden Z. M. en ge volg met gejuich en het uitvoeren der volksliederen verwelkomd. Z. M. gaf herhaaldelijk blijken van H. D. tevre denheid over dit schoone feest en onderhield zich met onderscheidene genoodigden. Even na half twee ure heeft Z. M. het bal verlaten, dat evenwel nog voortduurde en eerst ten 3 ure eindigde. Van de vele bijzonderheden die omtrent de illu minatie enz. nog worden medegedeeld, willen wij al leen overnemen dat bij den spiegelmaker Gazan in de Westewagenstraat te midden eener treffende verlichting, een spiegel was ten toon gesteld, waarop in verschillende kleuren geschreven was De schoonste spiegel voor den Koning Die nimmer hem misleidt Het kostbaarst meubel in zijn woning Is 's Kolks genegenheid. 30 Junij, Heden had het feest der Yachtclub plaats. Hoewel door het ongunstige weder, dat den geheelen morgen aanhield en eerst na den middag be daarde, veel van het voorgestelde genoegen benomen werd, had echter de voorgenomen wedstrijd plaats en werd weder door eene onafzienbare menigte bijge woond. De uitdeeling der prijzen had plaats door Z. K. H. Prins Hendrik. Met dezen dag eindigden verder de feestelijkheden, die lang in ieders aanden ken blijven zullen. Men schrijft uit Leeuwarden van 26 Julij Na op gisteren nog eenige merkwaardigheden dezer stad te hebben bezigtigd en de nabij gelegene dorpen Beetgum en Marssum te hebben bezocht, is Z. K. H. de prins vau Oranje in gezelschap van zijnen gouverneur jhr. de Casembroot heden voormiddag ten 10 ure uit deze stad vertrokken, om de terug reis aan te nemer.na alvorens nog eenige plaatsen in dit gewest te hebben bezocht. Men meldt uit Harderwijk van den 29 dezer Heden middag ten half vier ure arriveerde alhier Z. K. H. de prins van Oranjevergezeld van H. D. gouverneur jhr. de Casembroot, komende van Kam pen nadat men den heer burgemeester en den luit.-kol., garnizoent-kommandant, de kaserne, groote kerk weeshuis kinderhuis en Sophia-badhuis be zocht te hebben is Z. K. H. ten 7 ure weder virtrokken naar Amersfoort. Er worden in de naijheid van Séheveningen vele toebereidselen gemaakt tot het houden der wed rennen welke den 9 Augustus in de nabijheid van die badplaats zullen plaats hebben. Reeds is er eene tribune opgeslagen en worden de afsluitingen daar- gesteld ter voorkoming van ongelukken. Het zal den 9 Augustus eene ware feestviering zijn. Li. Zondag morgén had te Leeuwarden ten huize van eenen vuurwerkmaker, op het onverwachtst eene vrij hevige uitbarstingen ontbranding van aldaar aanwezig vuurwerk plaats terwijl al de bewoners van dat huis nog ter ruste, lagen. Geiukkig inogten eenige op het geraas toegeschoten voorbijgangers er spoedig in slagen den brand die bereids ook aan meerdere daar aanwezige stukken vuurwerk en andere voorwerpen zich had meêgedeeid te blusschen en werd. iilzoo het dreigend .gevaar, ook voor de be lendende gebouwen, afgeweerd. Een opzettelijk in het werk gesteld onderzoek beeft de hoogst opmer kelijke uitkomst opgeleverd dat de oorzaak dier ontbranding eenigiijk-daarin moet gezocht worden dat, bij een der stukken vuurwerk zeker kunst- mengsel in kleine hullen vervat tot voortbrenging van dusgenoeind blaanwvuur was gebezigd dat bij onderzoek bleek de eigenschap te hebben om vochtig geworden van zelf te ontvlammen. Kleine hullen met dit mengsel gevuld en van buiten lig- telijk met eenig water besproeid, deden, rustigdaar- heen gelegd na verloop van 2 a 3 uren eensklaps een op elkander werken der stoffen en weldra hare plotselinge ontbranding waarnemen. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Juister- damsche Courant Bij het al meer en meer droog worden van den bodem van bet Haarlemmermeer, hoe meer het tijd stip nadert der voltooijing van dat grootscbewerk vroeger zoo vaak gewenscht en voorgenomen doch waarvan de eer der ten uiivoerbrenging voor onze eeuw was weggelegd, hoe meer ook bij mij, en waar schijnlijk ook bij velen met mij met het oog op ai wat in vroegere tijden, op én in de onmiddelyke na bijheid van dien plas voorviel op zoo menige kiel door de golven verslonden het denkbeeld levendig wordt, dat men welligl voorwerpen zal opdelven, die voor de geschiedenis vari belang kunnen zijn of om welke andere reden dan ook, een naau.wkeurig onderzoek ten volle waardig zijn. Het kan dus welligt zijne nuttigheid hebben en in eenen tijd dat publiciteit aan de orde van den dag is, zalmen het niet ongepast mogen noemen, indien men met beschei denheid vraagt, wat er in dezen zal gedaan worden, of indien hetgeen men zegt waarheid is dat er be reids eenige oude wapenschilden enz. gevonden zijn wat daarmede gedaan is Met eene belangstelling, die gewis steeds klim mende is ontvangt de natie het maandelijksch ver slag der commissie voor de droogmaking en brengt dan hare hulde aan de loffelijke en moedige pogingen dier commissie, alsmede aan de naauwgezette wijze, waarop zij van hare verdienstelijke werkzaamheden maandelijks verslag geeft; maar ongetwijfeld zou zij, door ook omtrent het hierboven besproken onderwerp van tijd tot tijd eenig narigt te geven, dien dank en die bolde bij velen niet weinig doen klimmen.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1