GEDEPUTEERDE STATEN VERSLAG VAN AAN DE STATEN DER PROVINCIE ZEELAND, GEDAAN IN DE ZOMER-VERGADERING VAN 1851. Vervolg HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Er zijn in deze provincie aanwezig 102 Nederduitsch-Hervormde Gemeenten met 113 Predi kanten 1 Waalsche Gemeente, met 1 Predikant, 1 Engelsch-Her vormde Gemeentemet 1 Predikant 4 Evangelisch-Luthersche Gemeenten, met evenveel Predi kanten 2 Doopsgezinde Gemeenten, met 3 Predikanten, 12 Christelijk Afgescheidene Gemeenten, met 5 Predikanten, 32 Roomsch-Katholijke Gemeentenmet 42 dienstdoende geestelijken, waaronder 14 Pastoors, 17 Deservanten, en 11 Kappelaims, Vicarissen of Onder-Pastoors, en eindelijk 4 Israëlitische Gemeentenbij welke geene geestelijken aanwezig zijn, en die nog voorloopig ressorteren onder het Rabbinaat van Gelderland, enz.; wordende de dienstbij de openbare Godsdienst-oefeningen in die gemeentendoor voorzangers of onderwijzers waar genomen. De toestand waarin de kerkgebouwen en pastorijen in dit gewest verkeerenmag in het algemeen bevredigend worden genoemd. Wel zijn er eenige die herstel of verbetering zouden be hoeven doch waarinbij gebrek aan de noodige fondsen niet kan worden voorzien. Maar toch is men er allerwege zoo veel mogelijk op uit, om in de ten deze beslaande be- behoefteu te gemoet te komen. Jammer is het, dat door de plaats gehad hebbende bezui niging op de Staatsbegrooting, bepaaldelijk op de hoofdstuk ken voor de twee departementen van Eeredienstvoor be langhebbende gemeentenhet uitzigtalthans voor het te genwoordige, grootendeels benomen is. om van 's Rijkswege met eenigen onderstand te worden te hulp gekomen. Zoo zijn dan ook in het afgeloopene jaarvoor kerken én pastorijen geene andere subsidien verleend dan door de Algemeene Sijnode der Nederlandsche Hervormde Kerk, uit het bestaande fonds voor noodlijdende kerken en personen te weten: één van 500 aan de Hervormde Gemeente te Ouwerkerk, tot herstelling van haar kerkgebouw, waaraan reeds in 1849 eene gelijke onderstand was verleend één van 300 aan de Hervormde Gemeente te Sir Jansland, tot herstel van kerk en pastorijen één van 500 aan de Hervormde Gemeente van Ellewoutsdijktot herstel der pastorij. De geestelijke en stoffelijke belangen der kerkelijke ge meenten in deze provinciewordenvoor zooveel ons be kend isdoor de personen en collegienaan wie de zorg daarvoor is opgedragenzoo veel mogelijk behartigd. De geestelijken en bedienaren van de openbare eeredienst munten over het algemeendoor eenen voorbeeldigen handel en wandeluit. Wat hunne bezoldiging aangaat, voor zoo veel wij die kennengelooven wijnaar onze meeningte moeten kenbaar maken, dat die der predikanten ten platten lande, vooral in evenredigheid tot hunnen stand in de maatschappij, in den regel als te gering moet worden beschouwddoch hoe wenschelijk wij het zouden achten, dat hierin eene verandering ten goede konde ontstaan, zouden wij verlegen zijn de middelen aan te wijzen, om daartoe te geraken, hetgeen dan ook niet tot onze roeping behoort. Het beheer der kerkelijke goederen van de onderscheidene gemeenten, wordt, yoor zoover wij weten, met orde en regel maat gevoerd. Bij de Hervormde gemeenten, wordt daarop, op den voet van het kerkelijk reglement van Februarij door het provinciaal Kollegie van toezigt, tevens de noodige surveillance gehouden. Giften en legaten tot Godsdienstige doeleindenzijn in het algeloopen jaar niet verleend geworden; dan alleen aan de Roomsch-Katholijke kerkfabrijk te Hulst, een legaat, bestaande in de helft van 1 bunder 80 roeden 10 ellen bouwland, aan haar besproken, door wijlen den Heer F. Serruusin leven lid van den Raad der stad Hulst onder verpligting omgedurende 15 jarenna het overlij den zijner echtgenootals wanneer de fabrijk eerst in het genot van het legaat zal komen, in de kerk jaarlijks zes gezongene missen te doen vieren. HOOFDSTUK Vil. ONDERWIJSKUNSTEN bn WETENSCHAPPEN, a. Scholen voor lager onderwijs Hun getal bedraagt 155, daaronder begrepen het stedelijk instituut van middelbaar onderwijs te Middelburg. Geene andere verandering heeft daarin plaats gehaddan dat het openbaar instituut voor jonge heeren te Zierikzee, in ver band is gebragt meten een onderdeel uitmaaktvan het stedelijk gymnasium aldaar. De staat van het onderwijs op de openbare scholen is voortdurendop niet eene derzelveslecht. Op 15 is de zelve matigop 73 goed en op 51 zeer goed. Eene zoodanige gunstige getuigenis mag, m het algemeen, ten aanzien van de bijzondere sckoleji der 2de klassegege ven worden, Slechts op eene derzelvezijnde die van eenen hoogbejaarden onderwijzeris de staat van het on derwijs ongunstigop 6 is hij goedop 9 zeer goed. Het behoeft geen betoog, datmet den staat van het onderwijs, in een onafscheidelijk verband staan, het school- opzigt en schooltoezigthetwelk allezins loffelijke vermel ding verdientgelijk ook de bekwaamheid en het gedrag der onderwijzerswaaromtrentin het algemeenmede zeer gunstig kan worden getuigd. Slechts enkeleen wel openbare onderwijzers, bevlekken hunnen wandel in meer dere of mindere mate. Twee van hen werdendoor hun nen districts-schoolopzienerernstiglijk vermaand de eene wegens dronkenschap, de tweede wegens onzedelijk gedrag; twee anderen wérdenom herhaald wangedrag of pligt- verzuim, tijdelijk in hunnen post geschorst; terwijl de acte van algemeene toelating van eenen vijfdenuit aanmerking van een hem opgelegd regterlijk vonnisdoor ons is inge trokken geworden. Verreweg het grootste deel der school-localen met hunne school-meubelen en van de onderwijzers-woningen is doel matig en behoorlijk ingerigten bevindt zich in eenen goe den staat. De voorzieningen welke daaraan in sommige gemeenten worden vereischt, bevordert men zooveel doenlijk, doch moeten wel eens vertraging lijdendoor gebrek aan fondsen. b. Scholen van bijzonderen aaril en strekking. Er zijn in deze provincie 5, meerendeels welingerigte, bewaarscholen met 623 kin deren waarvan ruim de helft gratis ter school gaan 30, meerendeels niet gunstig ingerigte, klein kinder- of maitressenscholen met 745 leerlingen; 7 Herhalingsscholenwaarvan 3 weinig bijval vinden, doch stand houden en de overige in gunstiger staat ver keeren; zamen 371 leerlingen bevattende; 5 Zondagsscholen, wélke ruime gelegenheid tot onderwijs aan volwassenen verleenen, en 351 leerlingen tellen; 5 Zangscholenwaaronder ook voor minvermogenden met 252 leerlingenen zulke boven en behalve het zang onderwijs in de gewone openbare en bijzondere scholen; wordende in het algemeenaan het zang-onderwijs met ieder jaar meer deelgenomen. 3 Gymnastie-scholenwaaronder mede voor minvermogen den met 183 leerlingen; 1 Industrieschoolmet 60 leerlingen. Voorts zijn in de drie eerste districten van het gewest gevestigd, oefenings-scholen voor ondermeesters en Kweekelingen welke in verband staan tot de schoolonderwijzers-gezel schappen, waarin door kundige hoofd-onderwijzersweke lijks, zamen aan 55 ondermeesters en kweekelingen on derwijs wordt gegevenen die reeds zigtbaar veel toebren gen tot de vorming van kundige en geschikte onderwijzers. In het 1ste district is daaraan aanvankelijk toegevoegd onderwijs in de landhuishoudkunde. Voor het onderwijs in de natuur- en landhuishoudkunde zijnreeds eenige jaren geleden in het 3<le districtdoor den Heer F. G. J. van den Boschlid van de voormalige Commissie van Landbouw in deze provincieen deu Heer J. ab Utrecht DresselhuisSchoolopziener in dat district, de grondslagen gelegden is hetzelve sedert, met ondersteu ning uit het fonds van den landbouw, te Goes, bij geves tigde onderwijzersin vereeniging met eenige gevorderde ondermeesters, in de op den landbouw toegepaste schei kunde gegeven onder de leiding van den Heer J. Walra ven van Kerkwijkaldaar, lid der provinciale geneeskundige commissie in Zeeland terwijl men zich thans in de plau- ten-kunde oefentonder de leiding van D*. R. B. van den Bosch President der Botanische Maatschappij hebbende tevensonder hunne leidingde oefeningen der onderwij zers ten platten lande eenen aanvang genomenwaarvan eenige dit onderwijs eens of meermalen 's weeksop de landelijke jeugd trachten over te brengen. De provinciale commissie van onderwijs in dit gewest, acht het van zeer groot belang, dat dit onderwijs stand houde, en zich krach- tiglijk uitbreide, en verzoekt, dat daartoe voortdurend, ook geldelijke ondersteuning moge worden verleend. Het onderwijs op de, thans 25 jaren bestaan hebbende school, lot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrou wen in dit gewesthoezeernaar het oordeel der provin ciale geneeskundige commissie, voor verbetering en wijzi ging vatbaarwaarvan zij de verwezenlijking afhankelijk achtvan eene wet op het hooger onderwijslevert nog- tans voortdurend goede uitkomsten op. Het getal leerlin gen bedroeg, op 1 Januari) 1850, 33, hetwelk tot 1 Janu ary 1851werd vermeerderd tot 48 waai vanna afleg ging van examendoor vertrek naar eldersof door over lijden zamen van 9op laatstbedoeld tijdstip nog 39 aan wezig waren. c. Provinciale commissie van onderwijs. Door de aftreding van den Heer J. J. Sprengerals lid van Gedeputeerde Statenis het voorzitterschap bij de commissie opengevallen. In zijne plaats is door ons be noemd gewordenons oudste medelid de Heer C. Vis. De commissie heeftgedurende het afgeloopen schooljaar geëxamineerd 55 personen, van welke acten van alge meene toelating zijn verleend Aan 8 personen als schoolhouderessen; voorts aan 39 personen als schoolonderwijzers, zijnde 8 personen, onder welke 1 onderwijzeresom ongenoegzame ervarenheid afgewezen. d. Schoolonderwijzers-gezelschappen. Zoodanige zijn er in dit gewest 19, met 202 leden, name lijk 131 hoofd-onderwijzers, 54 ranghebbende ondermeesters, 10 honoraire leden en 7 kweekelingenzonder onder wijzers-rang. e. Latijnsche scholen of Gym.nasien. Er bestaan in dit gewest, voor het tegenwoordige, geerie afzonderlijke latijnsche scholen. Die te Goes is nog gesloten. Inmiddels heeft de plaatselijke school-commissie aldaarin verband met die schooleen plan van middelbaar onderwijs ontworpen, en aan het stedelijk bestuur voorgedragen, bij hetwelk hetzelve in overweging is. Twee gymnasien zijn in de provincie aanwezig: Dat te Middelburg hetwelk op het laatst des vorigen jaars, bij beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, namens den Koning, onder de erkende instellingen van dien aard is opgenomen, en waar op het onderwijs op eene voldoende wijze wordt gegeven zóó dat hetzelve kan geacht worden in eenen allezins bloei- jenden staat te verkeeren, en volkomen op de hoogte des tijds te stSan en dat te Zierikzee, tot welks oprigting, in het begin dézes jaarsbij gelijke beschikkingvoorloopig zoo als in den regel plaats vindt, als eene proeve voorden tijd van twee jaren, magtiging is verleend. Ook op dit gym nasium is de staat van het onderwijs zeer gunstig, van het welk de vruchten bij de meeste leerlingen hoogst verblijdend zijn, waarom het voortdureud bestaan van hetzelve, aller- wenschelijksl wordt geacht. Op den 15 Januarij dezes jaars, had het eerste 20, en het laatste 16 leerlingen. Hooge Scholen en Athenaa. Die bestaan in deze provincie niet. g. Kunsten en Wetenschappen Onder de bestaande maatschappijen genootschappen en vereenigingen tot bevordering van kunsten en wetenschap pen in dit gewest, kunnen wij de volgende rangschikken A. Het Zeeuwsch genootschap der weienschappen, opge- rigt te Vlissingen ten jare 1768, en in 1801 naar Middelburg overgebragt. Zijn doel is, dc bevordering van allerlei nuttige weten schappen en kunsten hetgeen men tracht te bereiken lo. Door het uitschrijvenen met eereteekenen bekroonen van prijsverhandelingen. 2o. Door het instandhouden van onderscheidene kabinetten of verzamelingen, waaronder een kabinet van oudheden en merkwaardig heden meest de provincie betreffende, van medailles of gedenkpenningenvan schelpenvan vogelsalsmede van eene vrij uitgebreide bibliotheek. 3o. Door het onderling houden van bijeenkomstenwaarin de leden, beurtelings, verhandelingen van wetensehap- pelijken aard voorgedragen. Het genootschap staat, onder het beschermheerschap van Zijne Majesteit den Koning. Het bestaat uit directeuren, leden en corresponderende leden. Het getal directeuren is32 leden158 Corresponderende ledenl Er is een voorzitter, vice-voorzitter, thesaurier en secretaris. B. Het Middelburgsche departement tot Nut van 't Alge meen opgerigt in 1793. Departementen van het Nut van 't Algemeen, bestaan wijders te Zierikzee, Tholen Goes, VlissingenSluisSt. Maar tensdijk, Oostburg, Biervliet, GroedeKrabbendijke Fort Bath, Neuzen, een in het eiland Schouwen en een in het eiland Noord-Beveland (en te üeinkenszand?) Deze departementen tellen zamen 551 leden. C. Het departement Middelburg, van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid, opgerigt in 1815. Het doel dier Maatschappij is, de bevordering van nijverheid. Wijders bestaat een dergelijk Departement te Goes, sa mengesteld uit drie directeuren één thesaurier en èén se cretaris.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 3