«OESSIBE COURAiT. i fy-v-J 1851. DONDERDAG 24 JE LIJ. BICTM» ÖIIWMlft NOTIFICATIE. BilTIIk IIIOTWIMIML />e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d, 75, franco per Post J ,90. Gewone Advertcntien worden a. SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f d ,20 behalve het Zegelregt. Met dit No. der Courant wordt gratis verzon den vervolg van het Kerslag van Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in de zomer-vergadering van J85J De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de PROVINCIE ZEELAND, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten, is bepaald dat de Jagtop Ganzen, Eenden en Watersnippen, in deze Provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande, met dien verstande echter, dat dezelve, ■wal de Publieke Jagt aanbelangtalleen op het water langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de bosschen alsmede op bouw- en weilanden tot het gewone jagtveld behoorende. Zullende de opening der Groote Jagt nader wor den bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad worden geplaatst, mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Gemeente-Besturen ter afiixie worden ge zonden. Middelburg, den 21 Juli] 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. GOES, den 24 July. De voorloopige lijst van kiezers voor den raad te dezer stede bevat 348 namen. Volgens de gemeente wet zullen de verkiezingen geschieden den tweeden Dingsdag in September. - Naar wij vernemen zal op morgen in de Ko ninklijke Handboogschutterij Altijd in Boeren het jaarlijksche koningschieten plaats hebben, na den af loop waarvan men het voornemen heeft zich aan een collation te vereenigen. Aanstaande maandag avond ter gelegenheid van 'sKonings verblijf in Rotterdam, zal daar eene algemeene illuminatie plaats hebben. Van stadswege zullen het Stadhuis en een aantal andere openbare gebouwen verlicht worden. In verscheidene gedeelten der stad hebben de ingezetenen zich reeds vereenigd voor eene eenparige illuminatie. Woensdag, SOJulij, zal het prachtige nieuwe gebouw der Kon. Ned. Yachtclub, aau de Westerkade, (waarvan de eerste steen indertijd door Z, K. 11. den Prins van Oranje gelegd is) ingewijd worden. Z. M. de Koning zal het alsdan daar te houden diner met zijne tegen woordigheid vereeren. Wij vernemen aangaande de werkzaamheden van de synode der Ned. Hervormde kerk dat zij zich wat het regt van de diaconien der Herv. ge meenten betreft, houdt aan de beginselen, door haar in 1844 of 1845 vastgesteld en welke bij eerbiedig adres welk adres door prof. Booijaards is opgesteld aan Z, M. den koning zijn opgezonden. Tot dus verre mogt op dit adres geene goedkeuring volgen en ook niet op een nader schrijven op een later ingezonden adres is geantwoord dat men verwezen werd naar de eerlang te verwachten wet op het armwezen. \N. B. C.) Men leest in de Amst. Courant Uit eene bron waarop ik vermeen te kunnen staat maken geloof ik u - het belangrijk berigt te mogen mededeelen dat d# onderhandelingen tot aansluiting van onzen Rijn-spoorweg met de Pruis- sische ijzerbaaneindelijk tot wederzijds genoegen zijn gesloten en alle bezwaren die zich daartegen verzetten geheel en al zijn opgeruimd. Zijn mijne informatien jnist dan is het tractaat dienaangaande door de wederzijdsche gevolmagtigden bereids getee- kenden wordt de heer van der Kun eertsdaags alhier terug verwacht. Tusschen den 10 en 12 Julij II. is in een akker kanariezaad in den polder Koegras binnen de ge meente Helder op de pachthoeve Noord-Holland bewoond door den landbouwer Noot, een kleine zoogenoemde Dondersteen (meteoor ofaëroliet) geval len. Men heeft dezelve eenige duimen diep in den grond gevonden en ontdekt dat waar de steen is neergekomen in een omtrek van vijf voeten het te velde staande zaad letterlijk verbrand was terwijl bovendien nog vijf voeten verder hetzelve ver schroeid was. Deze meteoor heeft den omtrek van 3 palmen 5 duimen en weegt Ned. oneen. Zij is overdekt met eene dunne korst die zwart is en eene ruwe oppervlakte heeft. Van binnen is zij graaawachtig en korrelig, en heeft een sterken zwavelreuk. Onder het microskoop ontdekt men er grijze korrels in andere als geroest ijzerhebbende de magneet er echter geen vermogen op. DUITSCHLAND. - Frankfort, den 2J JuHj. De jongste tijdingen uit den Kerkelijken Staat zijn niets minder dan bevredigend. De paus tracht op alle mogelijke wijzen zich aan het protectoraat der Franschen te onttrekken. Binnen weinige dagen zal te Berlijn in hellicht verschijnen een werk getiteld Mutterleid und Mutterfreude, naar het Hollundsch van mej. Tous- saint. Men schrijft uit Napelsdat twee Engelsche oorlogschepen onlangs gezien zijn op de hoogte van Sicilië belast met het in bezit nemen namens de Engelsche kroon, van een nieuw eiland in de nabij heid van Bandeleria dat zigtbaar in omvang toe neemt. Welligt zijn het deze schepen welke aan leiding hebben gegeven tot het gerucht nopens een Engelsch eskader dat gezien waskoers zettende naar Tunis. De hertog van Nemours heeft Weenen weder verlaten hij begeeft zich naar Schotland om daar eene bijeenkomst met de hertogin van Orleans te hebben die aldaar van Claremont is aangekomen. Hel schijnt nietdat de hertog eene bijeenkomst met den graaf van Chambord heeft gehadof eene uitnoodiging had ontvangen naar Frohsdorf te ko men. Bij voortduring stroomen vele aanzienlijke le gitimisten derwaarts, invoege het voorgenomen con gres daar schijnt gehouden te worden. In het groothertogdom Baden worden bij voort during vele personen begenadigd die wegens deel neming aan den jongsten opstand tot gevangenisstraf voor eenige jaren waren veroordeeld. De groothertog zal eerstdaags eene reis door zijn land ondernemen ten einde zich in persoon van de stemming der ge moederen te overtuigen, bijzonder in het zoogenaamde Oberland waar de vroegere onlusten hunnen voor- naamsten zetel hadden. De Badensche kamers zullen reeds in October aanstaande bijeengeroepen worden. Naar men verneemtmoeten de Russen in den Kaukasus wederom eene geduchte nederlaag hebben geleden, en de verliezen aanzienlijker zijn dan in de jongste twintig;jaren het geval is geweest. Men zegt, dat een der in Hongarije gekominandeerd hebbende generaals met het beleid van den oorlog in den Kau kasus zal worden belast. ENGELAND, Londen, den 20 July. Te Providence in Noord-Amei ika bevindt zich thans een jongetje van slechts 19 jaren oud, die acht voeten hoog in zijne schoenen staat en vierhonderd pond weegt. Geneeskundigen zijn van oordeel dat hij nog twee voelen langer zal worden. Hy gaat naai de wereld-tentoonstelling. Gelijk bekend is, had een New-Yorksche klee dermaker het eerste biljet tot een concert van Jenny Lindsoor 575 dollars gekocht en werd daarom door alle verstandigen voor een' dwaas gehouden. Hij was echter zoo dwaas niet, als hel scheen. Hij had namelijk eenige bijzondere weddingschappen voor 10, 20 en 50 dollars aangegaan, dat hij het eerste entree biljet koopen zoude en toen de som der afzonder lijke weddingschappen 1000 dollars bereikte, was het hem zeer aangenaam 575 dollars entree te betalen Jenny Lind te hooren, een beroemd man te worden en 425 dollars in den zak te steken. Te San Francisco is men terstond na den laatsten verschrikkelijken brand weder aan het bouwen gegaan. In de eerste acht dagen stonden reeds 368 huizen. Men doet nu speculatien met huizen van ijzer vele ondernemers zijn in dit artikel werkzaam. Zoodra de beroemde treurspeelster Baehel on langs te Manchester was nfgeslapt werd haar een brief van dezen inhoud ter hand gesteld Mejufvi ik ben, Engelschman, dichter en bewonderaar van uw bewonderingwekkend talent. Maar ik heb slechts één pond sterling meer over en vrees dat gij eerst na verloop van vier dagen zult optreden. Dit zou ge lijk staan met mij ter dood te veroordeelen alvorens ik u gehoord had en ik zou in slaat zijn van ver driet daarover te blijven leven. En ik wil over morgen sterven. Speel dan reeds morgen, mejuf- vrouw en dan zal ik u kunnen toejuichen. Zie hier hoe ik mijn laatste goudstuk besteden zal twee dagen voedsel 10 francs, eene plaats in het parterre 7 francs een bouquet om aan uwe voeten te Werpen 3 francs en een ffesch vergift 2 en een halven franc totaal 22 en een halven franc. Mejufvrouw Baehel heeft onverwijld de voorstelling van Andromaque doen aankondigen. Te Greenock in Schotland heeft verledéu maandag avond eene bloedige vechtpartij op de stralen plaats gehad tusschen R. Katholiekenen Protestanten. De aanleiding daartoe werd gegeven dooreen dweeper, die in 't openbaar eene tegen het Pausdom gerigte voorlezing hield. Bij dit zeer betreurenswaardige oproer zijn de glazen van verscheidene kerken inge slagen. De overheid is met krucht tusschen beiden gekomen, en eenige deelnemers aan de geweldenarijen zijn in hechtenis gesteld. Zaturdag II. werd de tentoonstelling door 9326 personen bezocht, terwijl de ontvangst 2360 pd. 15 sh, bedroeg. Deze dag werd gekenmerkt door de ontvangst van een nieuw voorwerp hetwelk voor-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1