En hot dienstjaar 1349 Een batig- saldo, hetwelk mede in de zoo evengemelde begrooting gebragt kan worden ten bedrage van- 6967,53 Benevens, aan nog invorderbare restanten op 31 December 1850, wegens de gewone en bui tengewone opcenten ten behoeve der provincie, over de dienst 1849, de som van - 184,61 Terwijl het dienstjaar 1850 kan gerekend wor den op December 1851mede een batig saldo te zullen opleverendaarvolgens de hier- voren gestelde specificatiegedurende het jaar 1850over de dienst 1850meer is ontvangen dan uitgegeven f 28488,575 Enin den loop van dit jaar over gemelde dienst, nog ontvangen kan worden- 12819,36* Te zamen- 41307,94 Waarvan afgetrokken, cle in den loop van dat jaar. bereids gedane en nog te mandateren uit gaven, over de dienst 1850, die mogelijk kunnen bedragen 36307,94 Zoo datmet eenigen grond het batig taldó van de dienst 1850* kan gerekend worden, op 31 December 1851 te zullen bedrageneene som van ongeveer5000,00 Bij deze uitkomsten en met het oog op dé steeds plaats gehad hebbende jaarlijksche aflossing van de daarvoor uit- geloten aandeelen in de provinciale leeningenkan de toe stand der geldmiddelen van de provincievoor het tegen woordigeniet ongunstig genoemd worden. Om zoodanig een toestand evenwel te bestendigenzal men middelen moeten beramen om met dezeen de overige inkomsten der provincie, in de geregelde aflossing en interest-betaling der gedachte leeningen, in de uitvoering van de hoodzake lijk geachte werken, en in de bekostiging der vérdere uit gaven ten laste der provincie, naar vereisch te kunnen voor zien vermits, bij de Wet van den 2<lca Mei 1851, Staats blad No. 27), is ingetrokken art. 14 der wet van 12 Julij 1821 Staatsblad No. 9), krachtens welke, ter bestrijding der uitgaven van provinciaal belang, zes opcenten geheven worden op de hoofdsom der belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en op het personeelwelk getal opcenten jaarlijks aan de Provincie een inkomen van 50000 opleverdenen eene daarmede gelijkstaande opbrengst, ons noorljg voorkomt, om, met de overige inkomsten der provin cie, ufc hierboven bedoelde uitgaven te kunnen bestrijden. Voor het loopende jaar waren die opcenten voor zoo ver de grondbelasting betreftwegens de daarvoor aan U be kende redenen tot opcenten verminderd. Bij de behandeling der begrooting van dë enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven r voor de dienst 1852, zal zulks een punt van naauvvgezette over weging moeten uitmaken. HOOFDSTUK lil. HUISHOUDING der GEMEENTEN. Zamcnstelling der Gemeente-Baden. Wij zouden hier in de eerste plaats opgave moeten doen van het getal kiezers voor de Gemeente-raden, en tevens onze opmerkingen mededeelen omtrent de stemopnemingen den uitslag der verkiezingenen de voornaamste beslissin gen waartoe deze aanleiding gegeven hebben. Daar intusschen die verkiezingen, welke, als gevolg der nieuwe gemeente-wetzullen moeten plaats hebbennog niet zijn geschiedmoeten wij deze aangelegenheid voor ditmaal nog met stilzwijgen voorbijgaan. Gemeente-Ambtenaren. Omtrent de dienst der Secretarissen en Plaatselijke Ont vangers der steden en gemeenten, hebben wij niets bijzon ders te vermelden, dan alleen, dat, hoezeer enkele hunner zich, eenigzins achterlijk in de behandeling der aan hunne zorg toevertrouwde zaken, betoonen, verreweg het meeren- dcel zich, althans voor zoo ver ons, uit de bij het Gewes telijk Bestuur inkomende stukken, blijkt, door een getrouwe en ijverige vervulling hunner ambts-pligten, en een naauw- gezette behandeling van zaken onderscheiden. GEMEENTE-ARCHIEVEN. Staatontvang en maatregelen genomen Ier beschrij ving en regeling der archieven. Ook met betrekking tot dezeeene splitsing in oude en nieuwe aannemende, kunnen wij daaromtrent het navolgen de mededeelen Oude Archieven. Uit het algemeen verslag nopens het Archiefwezen in Zeeland, waarover wij in het hoofdstuk provinciale archieven gespro ken hebben, is ons gebleken, dat een aantal gemeenten nog in het bezit zijn, van plaatselijke archieven, en voorname lijk de zoodanige welkedoor koophandelscheepvaart of anderzins, zieh in vroegeren of late ren tijd tot den rang of het aanzien van steden hebben weten te verheffen. Van daar ook, dat de rijkste verzameling wordt aange trollen in het archief van Middelburg, de hoofdplaats van dit gewest; terwijl daarop volgen de archieven van Zierik zee, Goes, Sluis, Hulst, Axel, Veere, Tholen, Brouwers haven, Aardeuburg, Arnemuiden, Biervliet, Domburg, Neu zen OostburgSt. Anna ter Muiden en Westkapelle. In bijna geene der plattelands-gemeenten wordt daaren tegen meer eenig oud charter of register gevondenwaarvan de oorzaak daarin te zoeken isdat die gemeenten vroeger bijna geen administratieven werkkring hadden, immers het voornaamste gezag bij de Schepensbanken berustte, en de van deze collegien nog overgebleven stukken, meest in oude vonnissen-registers en eigendoms-registers bestaande reeds ten jare 1811 zijn overgebragt, eerstgenoemde naai de Regtbank van het arrondissement, en laatstgemelde naar het kantoor der hypotheken, waaronder elke gemeente destijds ressorteerde. Wij zouden, ten aanzien der meerdere of mindere be* langrijkheid van de hierboven afzonderlijk aangewezene plaatselijke archievenzoowel als nopens die der oude Schepensbankenbij de Regtbanken en hypotheekbewaarders, zich bevindendevoorzeker in meedere bijzonderheden kunnen treden, zoo wij niet vreesden te breedvoerig te wordenwaarom wij dan ook hier alleen nog bijvoegen dat aan de wijze van bewaring en eene goede systematische rangschikking en inventarisering dier belangrijke verzame lingen veel ontbreektdat eene voorziening daarin allezins wenschelijk zoude zijnen men van de Hooge Regering ten deze nadere voorschriften te gemoet ziet. Nieuwe Archieven. Te dien aanzien valt voor het tegenwoordige niets te melden, dan dat nopens het bijhouden der inventarissen bepaalde instructien bestaanvan welker geregelde nako ming wy allezins reden hebben ons overtuigd te houden. Begraafplaatsen. Dé toestand dér begraafplaatsen in dit gewestisvoor zooveel ons bekendbevredigend. Jaarlijksche Begrooting. Het gezamenlijk beloop van de, bij de begrootingen der steden en gemeenten voor 1850beraamde gewone en bui tengewone ontvangsten, is geweest 807965,52 zich ver- deelende in gewone ontvangsten tot een bedrag van ƒ648069,69 en in buitengewone ontvangsten tot een bedrag van 159895,83. De op dezelfde begrootingen uitgetrokken gewone en bui tengewone uitgaven, hebben te zamen bedragen 793950,271, zich verdeelende in gewone uitgaven tot een bedrag van 619944,25| en in büitenwone uitgaven tot een bedrag van 174006,02. De toestand der geldmiddelen van de steden en gemeenten is, over het algemeen, niet gunstig. In de meeste steden en gemeenten moeten, tot bestrijding der gewone behoeften waaronder de subsidien voor de armbesturen niet de ge ringste zijnzware belastingen worden afgedragen. In 3 steden en 106 gemeentenzijn de gewone eigen middelen niet toereikende geweestom al de vereischt wordende uitgaven te bestrijdenen zijn daarvoor hoof delijke omslagen geheven moeten worden, welke gezamen lijk hebben bedragen 134894,28terwijl voorts tot be strijding van buitengewone behoeften, door 2 steden en 14 gemeenten geld-opnemingen hebben plaats gehadtot een bedrag van 19417,06. Het beheer der geldmiddelen van de steden en gemeenten mag gezegd worden, algemeen goed te zijn; orde en regel maat worden daarbij in het oog gehouden. HOOFDSTUK IV. MEDISCHE POLICIE. De gezondheids-toestand der ingezetenen was in 1850, bij zonder gunstig. Geene besmettelijke of andere ziekten van een ernstig karakter zijn onder hen waargenomen. Alleen beeft de kinderziekte^ met meer of mindere hevig heid hier en daar geheerscht. In twaalf gemeenten was dit het geval. Deze zijn Middelburg, Vlissingen Zierikzee Bruinisse Brouwershaven, Colijnsplaats, Kats, Kortgene, Wissekerké, BiervlietHontenisse en St. Jansteen. Het gezamenlijk getal lijders, bedroeg 350. Daarvan zijii 21 overleden. Oiider de aangetasten waren Vroeger gevaccineerden. 83. Ongevaccineerden267. Tot liet verder tegengaan der verspreiding werden dadelijk doelmatige maatregelen voorgeschreven en bewerkstelligd. Omtrent den gezondheids-toestand van het vee viel niet te klagen. Zoo als hierboven reeds .is medegedeeld was de gezond heids toestand ondér de ingezetenen bevredigend. Van daar, dat aan het nemen van eenigen büitengeworien maatregel, ter voorkomingof tót genezing van bedenkelijke ziekten van eenigzins algemeoneri aard geene behoefte bestond. Nogthans beeft het verkoöpen van samengestelde geneë*- middelen van zekere soertentot geneeskundig gebruik door onbevoegde personen, onze aandacht doen vestigen op het gevaar, waarmede de welstand der ingezetenen daardoor kon worden bedreigd zoo als ook onze bezorgd heid opgewekt is geworden, door het bedenkelijke, gelegen in de onbeperkte aflevering van de Aether Sulphuricus en Chloroform, die als verdoovende geneesmiddelenthans vrij algemeen in gebruik zijn, en ook als pijnstillende middelen, bij meer, of min gewigtige kunstbewerkingen, soms onver* wachte en doodelijke gevolgen hebben te weeg gebragt. In overleg met de provinciale geneeskundige commissie zijn door ons ter gemelde zakeeenige voorzieningen aanbevolen. De koepok-inenting ondervindt, bij voortduring, be- belangstelïing. Men ondervond daarin, loffelijke medewerking van de zijde der geneeskundige faculteit. Het getal gevaccineerden en gerevaccineerden, bedroeg in 18503646waarvan 1429 gratis. Het getal der zoogenaamde gast- of ziekenhuizen in dit gewestwaarvan ook in het 8ste hooldst., Armwezenmeer bijzonder gewag zal worden gemaaktbedraagt slechts 3 welke zijn gevestigd in de steden Middelburg, Sluis en Aar denburgterwijl voorts ook nog drie gestichten bestaan, te weten: in de steden Vlissingen, Goes en Veere, die tot de Godshuizen behooren en vangemengden aard zijn, in welke ziekén ter verpleging worden opgenomen. De toestand van al deze gestichten is, over het algemeen, gunstigalleen dat te Goes vordert eene ^uitbreiding voor eene tweede ziekenkamer, en een afzonderlijk verblijf voor lijderessen van geheime kwalen. Er bestaat vooruitzigt, dat in die behoefte, eerlang zal kunnen worden voorzien. De geneeskundige behandeling en verzorging van dein voorschreven gestichtenopgenomen lijdersmag gezegd wordenbevredigend te zijn. In die gestichten zijn, gedurende het jaar 1850, opgeno men 295 lijders, waarvan 219 hersteld en 65 overleden zijn. Krankzinnigen-gestichten bestaan in dit gewest nietde laatst aanwezigen zijn in 1845 opgeheven. HOOFDSTUK V NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJEN, o. Nationale Militie. Het getal der, tot de loting voor de Nationale Militie, ingeschrevenen voor de ligting van 1851 is 1383 man. Het bedrag van het, door de provincie, geleverd kon- tingent klimt tot 434 man. Tegen de uitspraken van den Militie-raad, zijn. in hoogcr beroepbij ons 8 bezwaarschriften ingekomen. Bij onderzoek en beslissing werd bevonden dat slechts 2 reclames gegrond zijn bevondenen alzoo verbetering hebben ondergaan zijnde van de overigen de uitspraken van den Militie-raad gehandhaafd. b. Schutterijen. De toestand van de Dienstdoende en Rustend'c Schutterijen is, voor zooveel ons bekend is, bevredigend. De wapenen en het ledergoed worden, in goeden staat, onderhouden. In hare behoeften wordt, door de uitbetaling van de daarvoordoor ons bij de begrooting der schutterijentoe gestane credietenvoorzien. Dienstdoende schutterijen zijn aanwezig: te Middelburg, Zierikzee, Goes en Vlissingen. Zij zijn zamengestelddie in eerstgemelde stad, uit een half bataillon van drie kompagniendie in de overige 3 steden, elk uit eene kompagnie. De rustende schutterijen bestaan uit 3 geheele en 3 halve bataillons. De geheele sterkte der schutterijen in dé provincie be droeg op 31 December 1850 Dienstdoénde. Actief. 736, Reserve640, Rustende. Te zamen Actief. Reserve 2221, 2270, 1376 man. Te zamen4491 man. Totaal van de sterkte, zoo dienstdoende als rustendé schutterijen 5867 man. Tegen de uitspraken van de commissie tot onderzoek voor de dienstpligtigheid der schutterij, is slechts één enkele voorziening in beroep bij ons ingekomen. Het bezwaar ge grond bevonden zijnde, is de uitspraak der commissie diens* volgens verbeterden de belanghebbende finaal van de dieost vrijgesteld. Tegen de vonnissen van de sehutters-raden, is mede slechts ééne voorziening in beroep bij ons ontvangen. Het vonnis van den schutters-raad daarbij betrokken, ter zake Van herhaald verzuim in het opkomen van eenen schut ter bij dé exercitienis gehandhaafd. Wordt vervolgd) Tb GOES r au F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 6