Bllliik IMffiJlia MfilTMTME PUBLIEKE VERPACHTING. GOES, den 7 July. Bene vergelijking van den onzuivere» opbrengst der Stedelijke Belasting op de dranken en eetwaren te Goes, over de maanden Mei en Junij 1850 met de zelfde maanden van 1851 levert het volgende ver schil in voordeel van het loopende dienstjaar op, en bewijst den invloed welke de vereenigingen voor het Muzijkfeest de Maatschappij van Landbouw en van het 6de Landhuishoudkuodig Congres, op de stedelijke inkomsten, in dien tijd, heeft uitgeoefend. 1850. 1851. Dranken Mei f 597,85i Junij - 834,17 f 1432.025. 653,42. - 1286,045. 1939,46.. 1827,39. - 1716,131. Mei 1827,39' Eetwaren 1 I Junij - I 4o4,la 3281,545 1 3543,52». Bij Kon. besluit van 2 Julijis1°. de ont vangst van de dir. bel. en ace, en van de vuur-, ton er, bakengelden wat de gemeenten Bath en Rilland betreft, afgescheiden van hel kantoor Krabbendijke en vereenigd niet die van de in- en uitgaande regten Ie Bath 2°. benoemd tot ontvanger der dir. bel. in- en uitg. regten en ace., te Bath, c. a.. de heer fV. F. G. L. Kerpesteijn, thans ontv. te Medem- blik 3°. de ontv. C. Dominions te Kruiningen Waarde en Krabbendijke, levens belast met de ont vangst der dir. bel. en acc. van de gemeente Yerseke, c. a, 4°. benoemd tot ontvangers der dir. bel. en acc., te Colijnsplaat, c. a., de heer S. W. Praag, thans ontv. te Arnemuiden te Arnemuiden c. a. de heer Kvan Valkenburg van de Kreke thans ontv. te Yerseke c. a. Den 2 dezer is te 's Gratenhagedoor den Minister tijdelijk belast met de zaken van de her vormde en andere eeredienstenmet eene indruk wekkende rede de vergadering der algemeene Synode der nederl. hervormde Kerk geopend. fn deze Vergadering hebben onder anderen zitting de Heereh IVL. van Oosterzee pred. te Goes en mr. J. C. van der Meer Mohrouderling te Goes. De tweede haring-jager is donderdag middag den 3 dezer te Vlaardingen binnengekomen. Overgenomen uit het yilgemeen Muzikaal Tijd schrift CAECIUa, van J July 11.) TEH HERINNERING VAN HET TWEEDE ZEEUWSCHE MUZIJKFEEST, Gevierd te Goes den 7 en 8 Mei J8S.I. Vervolg en Slot valt ons vorig Hommer- liet Orohesl bestond uil meer dan 60 leden, deels kunstenaars, deels liefhebbers. Uit de Naamlijst der Medewerkenden blijkt, dat ook vele niet-Zeeuwsche beoefenaars der Toonkunst met de Zeeuwsche ver eenigd waren. Het gevolg daarvan was eene wel beraamde volmaaktheid van het Orchest die iels volmaakts deed verwachten. Dezelfde ijver, dezelfde liefde tot da zaak waarvan Koor en Solisten door drongen wareo, bezielden ook dit Orchest bij de re- petiliën en uitvoeringen, en zoo kan de verwachting van zulke middelen, door den uitslag niet dan over troffen worden. Ook hel lokaal verdient als een wezenlijk moment tot hel welslagen van het schoone plan te woiden aan gemerkt. Het was eene zeer ruimehooge niet overwelfde Kerk, over welker hoofd-ingang men eene stelling voor Koor en Orchest opgerigl had. De plaatsing en inrigting van dit Orchest zoo als ook de buitengewone ruimte van het. gebouw werkten zeer goed zamen, om tie beoogde akustische werking soort te brengen. De sterkste toonmassa's konden zich klaar en onverward ontwikkelen als een stroom, tl ie vrij en gelijkmatig over eene breede bedding af vloeit terwijl tegenovergesteld de fijnste schake ringen der meer teedere partijen voor den toehoorder niet serioren gingen. Al deze gunstige omstandigheden werkten zamen om de uitvoering van eên zoo grootsch toonwerk als de Paulvs is te doen gelukken en de aanwezigen een verheven kunstgenot te schenken. De geestdrift, waarmede het werk volbragl werd, vond dan ook den zuiversten weerklank hij een pu bliek, dat onbevooroordeeld en om zoo te zeggen Muzikaal onschuldig genoeg wasom zich zoo gansch met de Muzijk te verheugen en hare geestige indrukken met een open hart te ontvangen. Yoor den medewerkenden kunstenaar was dit een ongemeen verblijdend verschijnselhet deed hem goed. Hij vond in het Zeeuwsche Muzijkfeest datgene terug wat bij dergelijke latere feesten in de grootere Hoi- landsche steden eenigzins op den achtergrond raakte, en wat de eerste Muzijkfeesten in 1834 en 1836 tol zulke aangename herinneringen gemaakt had voor iederdie daartoe medewerkte hij vond hier weer op nieuw de onverdeelde liefde tot de kunstdie moeite noch inspanning te groot acht om maar eene regl goede uitvoering te bewerken en nergens ont moette deze lieide tot de zaak die soort san Biasirt- heit,die een Muzijkfeest om den toevloed van tal rijke feestgenooten niet onbelangrijk vindt en het feest zelve buiten de Muzijk zoekt. Het feest van den tweeden dag werd met werken van vaderlandsche Componisten geopend en besloten; wij bedoelen de Ouverture van ÏV. B. Ceulen, Mn- zijk-direteur te Middelburgen de Feest-Ouverlure van J. H. lubeck. Aangezien de eerste nog niet zoo algemeen bekend isals de laatste zoo zal eene korte karakterschets hier niet ongepast zijn. Ziedaar hetgeen de Heer C. Baïfdie zelve als Componist geacht ister waardering van Ceulen"s Ouverture aan den schrijver heeft medegedeeld Aus der Introduction, F dur Andante f Takt, taucht ein melodiöses Motif auf, dass.nach verschie- denen Wendungen nnd Nuancen zuiii Allegro in Takt übergehtum dié Halfte schneller als Haupt- motis auftritl und in ioteressanten Wendungen sich durchs ganze Allegro hinzieht. Die Gcsanggruppen enthalten frische angenehme Melodiender Mittel- salz ist gewandt dnrchgeführt. Sehr schön kündigt sich das Haupmotiv mit Oboe und Horn wieder an, der Schluss ist voll Leben und Feuer. Die Zeich- nung des ganzen Tonbildes ist fein und edel, dieln- strumentirong vortrefflifeh das Orchester mit eben so grosser Sicherheit als Freiheit behandelt.» De uitvoering dezer Ouvertureonder des Com- ponists eigene leiding heelt bewezen dal het Or chest alles deed om eene Compositiewaarmede het bij de eerste repetitie was ingenomen, ook schoon en waardiglijk aan het publiek terug te geven. De verscheidenheid en afwisseling, die het Pro gramma van dezen avond aanbood was allezins ge schikt om aan aller wenschen te beantwoorden. Ook aan de Solisten werd daardoor meer bijzonder gele genheid gegeven, om hunne kunsttalenten in de voordragt van Muzijkstnkken van verscheidenen aard ten toon te spreiden; en benevens de Compositiën van Beethoven, Spohr en Fr. Schneider verscheen ook, ter vertegenwoordiging van de door Melodie en Rhyt- mus schitterende Italiaansche school de Aria met Koor (N°. 8) uit den Stabat mater Van Rossini en werd hartelijk toegejuicht De 24e Psalm van Fr. Schneider en later de Duo uit Die lelzlen UingeOratorium van L Spohr welke beide stukken zoo als ook de Ouveiture Oberon en Beet hoven's Symphonie N°. 2 met den besten uitslag bekroond zijn, maakten den overgang lot hel Vatcr Jjnservan Mahlmann Muzijk van L. Spohr. Is de Duo uit Die ietzien Dinge op zich zelve reeds de edelste uitdrukking van een godzalig ver trouwen, de voordragt door Mej. Borst en den Heer Tiryn gaf aan deze Compositie eene verhevenheid en schoonheid, die op den hoorder den diepsten indruk maakten. Er is sedert eeuwen geen tekst in zoovele talen der wereld overgebragtals het Onze Vader. Eene niet minder schoone taak de overzetting van- denzelfden tekst in de eenige wereldtaal, de Muzikale, is door Sphor het schoonst en waardigst vervuld. Het eigenaardige van Spohr's genie spiegelt zich het klaarst af in deze Compositie, zoo als ook in het geestverwante De toejuiching gold echter in deze meei de stem en voordragt van de Zangeresse, Mej. linthoren, men het glans rijke dan den geest der Compositie; want wie maar eenig zins het karakter én van den tekst én van de Muzijk van dit stuk nagaat, zal (en wanneer hem de oude Compositie van Palestrina voor den geest zweeft, dan moet hij, door de herinnering van dezen weg gesleept) Rossini's Compositie van den Stabat mater houden voor eene te zeer in het oog loopende mesalliance van woord- en toontaalom niet in het belang van beiden eene scheiding voor hoogst wenschelijk te verklaren. De hartverscheurende jammer eener moeder over den smadelijken dood haars eenigen zoons is de ziels toestand door de woorden van het stuk aangeduid; de Muzijk der Aria is eene der schitterendste der Italiaansche school. Men moet Rossini zelf zijn, om zulke tegenstrij digheden te vereenigen. Oratorium Die letxten Dinge, Hoe meesterlijk zijn de Solo's en het Solo Quartet behandeld, hoe schoon Koor en Orchest daarmede verbonden Dat ook dit stuk naar zijn karakter juist begrepen en met ziel en waarheid is uitgevoerd geworden en dat dus de uitslag van den tweeden feestdag even gelukkig was daarover heerschte maar één gevoelen. En dit alge meen gevoelen, hier herhaaldelijk uitgesproken, moge dan ook de plaats innemen van een meer beoordeelend verslagtot dat eene andere pen, meer bekwaam dan die des schrijverszich daarmede zal belasten om de uitvoeringen van het Tweede Zeeuwsche Muzijk-* feest meer en détail te beoordeelen* Ten slotte moet de schrjjver, uit naam der kunste naars en liefhebkers, die zich zoo gul en gastvriend- schappelijk in Zeeland begroet zagen openlijk nog een woord van dank zeggen aan de Feest-Commissie in het algemeen en aan den Heer van den Bosch in het bijzonder. In den heerlijken uitslag van het Tweede Zeeuwsche Muzijkfeest zal de Heer van den Bosch het loon gevonden hebben voor de veeljarige pogingen tot opwekking, ontwikkeling en verspreiding van echt Muzikalen zin in Zeeland, en hij zal in de daar bloeijende Zangvereenigingen de levendige erken tenis van zijn streven erkennen. Moge de invloed van zulk een man op de bevordering van den Muzi kalen zin lang voor Zeeland behouden blijven en het Tweede Zeeuwsche Muzijkfeest eens door een derde niet minder waardig gevolgd worden. J. B EXTRACT uit de Registers van den Burgerlij ken Stand der Stad Gobs, gedurende <fe maand Junij 1851. Gbhüwd Dirk Kouweuberg en Pieternella Harink. Geboren: Den Jsten. Jannetje Corneliadochter van Pieter Dirk Bij- kaard en Sara Haffner. den 7den. Jobje dochter van Jozina Jacoba Hoogesteger. den 9den. Abraham Johanneszoon van Jacob Meijers en Adriana Jacoba Temperman> den J2den. Cor nells Willemzoon van Johannes de Jonge en Ne eitje Pieter nella de Jonge. Willem Johan zoon van Air. Pieter Hen drik Saaijmans Vader en Gabrielle Louisa van Rijswijck. den J4den. Magdalena Adriana Catharinadochter van Janus Osse- waarde en Dirkje de Vreugd, den ÏOsten. Catharina Elisabeth dochter van Cornells Johannes Maximiliaan Magnin en Johanna Willemijna de Munter. Maria Johannadochter van Mathijs van Fraassen en Adriana Kuijffel. den 24sten. Janzoon van Pieter Johannes Meijler en Elizabeth van B litters wijk. den 26sten. Johannes Hermannszoon van Gregorius Francois van Himste en Arremina Bcllo van Iersel. den 28sten. David, zoon van Bastiaan van Asperen Vervenne en Sara Anthonia Visser. Otto zoon van Otto Verhagen en Cornelia Jacoba Cruque. den 29sten. Jan zoon van Johannes Dirk.se en Maria Janstr Willems. Johanna Jacobadochter van Philippus Wessels en Adriana Cornelia Lindeman, den SOsten. Corneliadochter van Antonie Brand en Maretje Biere. Dus 8 van het mannelijk- en 7 van het vrouwelijk geslacht in het geheel JS. Overleden Den Jóden. Pieter Hendrikoud 2 maanden, zoon van Cor nells van der Swan en Elisabeth Johanna Cremer. den Jóden Maria Philippinaoud J6 jarendochter van Joannes van den Wijngaert en Maria Philippina Matthieuw. den 20sten. Jaco bus oud J5 maandenzoon van Johannes Jacobus Bakker en Francina Sandijck. den 23sten. Adrianaoud 4 maanden dochter van Daniel Tavenier en Aagtje Prins, den 29sten. Maria Proosoud 45 jarenhuisvr. van Marinus de Keur den SOsten. Willemina van de Visseoud 67 jarenlaatst weduwe van Cornelius RoosendaeL Dus 2 van het mannelijk- en 4 van het vrouwelijk geslachtt in het geheel 6. Levenloos Aangegeven Den 28sten. Een kind van het vrouwelijk geslachtcon Maria Theune. Heden overleed GERARDUS HENDRIKUS, tweeling Zoontje van Goes, J. H. C. KAKEBEEKE, Gr. 3 Julij '1851. P. J. STOKMAN. Op Maandag 21 Julij 1851 des morgens ten 10 urete Ovezandin de Herberg bij M. van Eijkeben door het ministerie van den Notaris J. G. Bissebuip, resi derende te Goes Van 35 B., 20 R., 40 Kil. G RONDS, aanko mende den Grooten Armen van Ovezand en van 13 B.34 R. 80 KIL-, aankomende de Kerk van Ovezand. Breeder bij uitgezette Billelten omschrevenop Conditiën ter lezing liggende ten Kantore van gemelden Notaris Bisseeuit. Te Goes btj F. Klbedwbns Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2