i COURANT. i 1851. SCHUTTERIJ. PUBLICATIE. MAANDAG 7 JU LIJ. De uitgave 'dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J ,7 5 Franco per Post J,90. Gewone /tdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Ifoodberigten van J6 regels it J,20 behalve het Zegelregl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES: Brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de commissie tot onderzoek der redenen, van vrijstelling en uitsluiting van de SchullerÜjke dienst, voor dit jaar ingevolge art. 15 der Wet op de Schutterij, van den 11 April 1827 zaamgesteld hare zitting zal houden ten Stadhuize dezer Stad, op Woensdag den 16 Julij 1851, des voormiddags ten elf ure Wordende degenen, welke vermeenen redenen tot vrijstelling of uitsluiting aan die commissie te kunnen voordragen aandachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z M. besluit van den 28 Junij 1828 {Slaatsbïad N°. 42.1 Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personen, welke in de artt. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemd, ol' die zich in de daarbij omschreven gevallen niet bevinden. Art. 10. Aan personen, die voorgeven met ziekten of gebreken beïiebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten maar zullen de zoodanigen worden onderzocht door de genees» en heelkundigen bij de commissie. Hij die buiten staat is voor de commissie te verschijnen zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziektenen gebreken, zal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoödanigen welke in het Beglement op het onderzoek der Manschappen bij onze beschikking van den 15 Januarij 1821, NV 59 vastgesteld, worden opgenoemd, als voor de dienst volstrekt buitenstaat, of een volstrekt of betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellende naar welke laatste de commissie vooral met bijzondere oplettend» heid onderzoek zal doen; zij die bij nummerwisseling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn, en vrij van alle gebreken. (Vervolg en Slot hierna VERGADERING DER PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. VERVOLG der ZITTING van DINGSDAG 1 JULIJ 1851. Het in ons vorig Nomraer vermelde voorstel van Gedep. Staten, nopens de verdeeling der provincie in kiesdistricten, zal worden verzonden naar de afdeelingen. Wordt verder gelezen berigt van Gedep. Staten op adres sen betrekkelijk ae wegen en andere middelen van gemeen schap in de provinciemet voorstel tot eene geldleening welker rentebetaling en aflossing uit de heffing van opcen ten, ten behoeve der provincie zou te vinden zijn. Verzen ding naar de afdeelingen. De heer Hammacher wenscht h(ekend, gemaakt te worden met den staat van het weleer bijeengepragte fonds tot verbetering der wegendaar men wegen van locaal belang aan de zorg der gemeenten wil overlaten, doch juist de ingezetenen van 't 4de en 5de dis trict reeds zoovéél hebben opgeofferd. De heer van der Swalme acht dit voorstelgelijk het geschiedtstrijdig met art. 23 van 't reglement van orde. De heeren Hammacher en van Citters bewerendat hier geen voorstel geschiedt maar alleen eene vraag ter inlichtingalvorens het stuk naar de afdeelingen ga- Volgt voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de maat regelen tegen verspreiding der ziekte onder het vee. De heer Kroef wenscht thans slechts in 't algemeen opgaaf der te behandelen onderweiyenterwijl daarna bij die behan deling zelve, alles voor het publiek toereikend kenbaar zal worden. De voorzitter acht dit strijdig met de zoo wen- schelijke publiciteit. De heer van Deinse ondersteunt het voorstel van den heer Kroefmei verwijzing naar de handeling met de verzoek schriften bij de Staten-Generaal. De voorzitter antwoordt hierop, ónderscheid makende tusschen loutere verzoekschrif ten en voorstellen van Gedep. Staten, en hij brengt in om vraag of de voorstellen van Gedep. Staten in hun geheel zullen worden voorgelezen, waartoe de vergadering met meerder heid van stemmen besluit. Dat voorstel tot wijziging wordt nu gelezen en naar de afdeelingen verzonden. Wordt gelezen voorstel tot wijziging op 't reglement voor de vee-artsen. Wordt gelezen missive van den minister van Binnenl. Zakenwaarbij worden medegedeeld deszelfs aanmerkingen 7 de begrooting, wenschende hij onder anderen slechts 1200 'sjaars ten behoeve van ieder lid der Gedep. Staten te zien uitgetrokken- Zal mededeeling aan de leden geschieden, om bij hel be raadslagen over de begrooting daarop te letten. Wordt gelezen Koninkl. besluit tot vaststelling der jaarwedden van Gedep. Staten in Noord- en Zuid-Holland op f 1500; in Zeeland en elders op 1200 Aangenomen voor keunis- geving. Wijders verzoekschrift van dén heer van der Have en land bouwers uit Schouwentot opheffing der tiendendoor die afkoopbaar te stellen enz. De heer van der Swalme stelt voordat men voortaan geene verzoekschriften meer in hun geheel voorleze. Wordt berigtdat er nog is verzoekschrift uit Noord-Be veland over de wegenwelk stuk reeds bij 't voorgelezen rapport van Gedep. Staten in aanmerking is gekomen. Er ontstaat hierover eenige discussie tusschen den voor zitter en den heer Verhagendie verzending wil naar de commissie van verzoekschriften. De heer Kroef verklaart, dat die commissie dadelijk bereid is tot doen van rapport. De lieer Verhagen verzoekt aan- teekening, dat het stuk naar die commissie verzonden is. De heer Blaanbeen beweertdat dit en eenige volgende verzoekschriften niet meer moeten beschouwd worden als zoodanigmaar als bijlagen van 't voorstel van Gedep. Staten- De heer van de Putte bestrijdt dit gevoelen en verzet zich om der gevolgen wil tegen zulk antecedent; kunnende de commissie van verzoekschriften de adressen naar de afdee lingen verzendenom daarop in verband met het voorstel van Gedep. Staten te letten. Zou worden in omvraag gebragtzullen de requesten die tot het aanhangig voorstel der Gedep. Staten aanleiding hebben gegevennaar de commissie van verzoekschriften worden verzonden dan wel als bijlagen van dat voorstel worden beschouwd De. heer Uyttenhoven beweert, dat het voorstel van Gedep. Staten is bijlage der requesten, maar dat de requesten geen bijlagen zijn van het voorstel. De heer van der Swalme meent de uiting der publieke opinie in adressen niet te mogen smoren, en wil dus ver zending naar de commissie aie dan de bijeenvoeging der behandeling met die van 't voorstel van Gedep. Stalen kan voorstellen- Op aanmerking van den heer Buyze wordt nu in omvraag gebragt alleen, of dit request naar de commissie van ver zoekschriften zal worden verzondenwaartoe met 30 tegen 5 stemmen besloten wordt. Hetzelfde besluit wordtomtrent de andere adressen ge nomen. Request der wed. van den veearts van Hertwmtot op nieuw erlangen van gratificatie, gelijk besluit. Wordt gelezen adres van Maarten de Schinkelgewezen lste klerk ter prov Griffie, tot eene toelage van 100, over het jaar 1852. gelijk besluit. Is nog ingekomen een adres uit Neuzen, betrekkelijk het polder-reglementen verzoek van den Ingenieur Muller om gebezigd te worden bij het maken der provinciale kaart. gelijk besluit. Wordt gelezen, missive van den Minister van Binnenl. Zaken en besluit des Koningswaarbij het besluit tot op- rigting van 't fonds voor den Landbouw wordt ingetrokken; naar aanleiding waarvan de Koninkl. goedkeuring nopens de bestemming van dat fonds niet wordt noodig geoordeeld, doch daarentegen de beslissing over den eigendom als vat baar voor intrekking wordt beschouwdadviserende Gedep. Staten om vast te houden aan hetgeene bij, de Staten in 't vorige jaar besloten is. Verzending naar de afdee lingen. De vergadering wordt verdaagd tót morgen ochtend 11 ure. Uit het ons toegezonden VERSLAG VAN GEDEPUTEERDE STATEN aan de STATEN DER PROVINCIE ZEELAND, GEDAAN IN DE ZOMER-VERGADERING VAN 1851, ontleenen wij deze en gene bijzonderheden, die wij succes- sivèlijk in onze Courant zullen mededeelen. Vervolg van ons vorig Hommer) HOOFDSTUK JI. regeling en bestüür van het provinciale huishouden. Zamenstelling der Provinciale Staten De provincie is, voor de verkiezing der Gewestelijke Sta ten tot dus ver verdeeld in 4 hcofd-kiesdistricten MiddelburgZierikzee Goes en Sluis. Het getal kiezers is 4112als in het hoofd-kiesdistrict Middelburg 1176. (c Zierikzee. 1065. a a Goes 955. a a Sluis 916. De uitslag der stemopnemingen, naar het getal geldig be vondene stembriefjeswas als volgt hoofd-kiesdistr. Middelburgbij de lste stemm. 685 bij herstemming 612 ongeldig bevonden: bij de lste stemm. 8 briefjes. bij herstemming 7 hoofd-kiesdistr. Zierikzee bij de lste stemm. 656 bij herstemming 629 ongeldig bevonden: bij de lste stemm. 5 brieljcs bij herstemming 4 hoofd-kiesdistrict Goesbij de lste stemm. 457 bij herstemming 476 ongeldig bevonden bij de lste stemm. 8 briefjes bij herstemming 6 hoofd-kiesdistrict Sluisbij de lste stemm. 567 bij herstemming 592 ongeldig bevonden bij de lste stemm. 6 briefjes bij herstemming 6 Eene vergelijking tusschen het getal kiezers en dat der genen, die aan de verkiezing een werkelijk deel hebben genomen, doet ontwaren, dat die deelneming ver is van algemeen te zijn geweest. Geene bezwaren zijn, door de aanwezigen in de kiesver- gaderingen tegen de stemopnemingnoch tegen de kiezers lijsten ingebragt. Kort begrip van de werkzaamheden der Provinciale Staten. De werkzaamheden der Provinciale Staten zijn door ons successi.velijk na de gehouden zittingen medegedeeld: de opsomming daarvan zal dus wel overbodig zijn. gedeputeerde staten. Veranderingen in Persoiteel. Geen andere verandering heeft in het personeel van Gede puteerde Staten plaats gehad, dan die door het overlijden van den Heer Mr. Hendrik du Buisson Becius ontstaan Wij beschouwen dit afsterven voor onze provincie als een we zenlijk verlies. De Heer Becius bezat, door een veeljarig deelgenootschap aan het beheer van het gewest, de kennis der ervaring. Het welzijn der provincie ging hem steeds naauw ter narte. In verschillende, haar nut, en dat der ingezetenen beoogende betrekking, was hij werkzaam. Al wat hij deed, werd niet. ijver en naauwgezetheid verrigt. Het droeg blijken eener degelijke behandeling. Bij een rein en eerlijk gemoedpaarde hij eenen minzamen omgang. Wij kunnen hem nageven, hetgeen de nagedachtenis eens afge storvenen wel het meest vereert: Hij was een nuttig burger hij was een braaf mensch. De werkzaamheden aan ons opgedragen, of waarin onze bemoeijing wordt vereischt, zijn veelsoortig en menigvuldig. Een kort begrip van de voornaamste onzer verrigtingenge durende den 1 aatsten jaarkringlaten wij volgen. Onder deze bemoeijingen behoort in het bijzonder, de brief wissel omtrent verschillende aangelegenheden met de departe menten van algemeen bestuur, en met de plaatselijke besturen, ter uitvoering van wetten, reglementen, verordeningen, enz. Verder betreffen zij De goedkeuring van verleend eervol ontslag aan Stedelijke Raadsleden, op bun daartoe gedaan verzoek. De benoeming aVan leden van Geméente-Raden ten platten landeter vervullingzoo van eenige vacaturesdoor de gewone aftreding ontstaanals van tusschentijds opengevallen plaatsenen b. Van Plaatselijke Ontvangers van gemeenten aldaar. Zal op aanstaande Donderdag in een Bijblad worden vervolgd

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1