Mima, hmmranm. Van tic volgende Artikelen Le Goes, OPENBARE VERKOOP1NG he feitelijke bevolkingdat is de wettige, na aftrek der tijdelijk afwezigen en biitelling der tijdelijk verblijvenden bedroeg 161495 zielen, als: Mannelijk 79512 Vrouwelijk 81983 Onder de bevolking zijn begrepen 1775 Krijgslieden. 531 Zeelieden. 90 Gevangenen. Bij het niet bestaan in deze provincie van gestichten, tot verpleging der krankzinnigen bestemd, kunnen wij dienaan gaande geene volledige opgave doen. Alleen kunnen wij mededeelendat uit onze provincie in bet geneeskundig ge sticht te Dordrecht zijn opgenomen 29 personen. Loop der Bevolking in J860. Het getal geboorten, de levenloos aangegevenen niet mede begrepen bedraagt 6415, als: Wettige Mannelijk 3121 Vrouwelijk 2999 Onechte Mannelijk 154 Vrouwelijk 141 l.evenloos zijn aangegeven 382, als: Wettige Mannelijk 195 Vrouwelijk 158 Onechte Mannelijk 16 <i Vrouwelijk 13 Het getal tweelingen bedraagt 204als levend geborenen: Wettige 168. Onechte 8. Levenloos aangegevenen Wettige 24. Onechte 4. Drielingen zijn er niet geboren, noch levenloos aangegeven, liet getal sterften bedraagt 4290 als Ongehuwd Mannelijk 1449 a Vrouwelijk 1255 Gehuwd Mannelijk 530 Vrouwelijk 516 Weduwenaren 204 Weduwen 336 Onder voormeld getal bevonden zich 88 personen over leden buiten de gemeenten hunner woonplaats. Veranderingen van Woonplaats Het getal der zich in dit gewest gevestigd hebbende, ko mende uit eene andere gemeente der provincie, uit eene andere provincie van het Rijkof uit den vreemdebe draagt 4827, waarvan te Goes Mannelijk 98- Vrouwelijk 87. Totaal 185. Kn in de overige gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland: Mannelijk 449. Vrouwelijk 416. Totaal 864. Hit getal personen die de gemeenten verlaten hebben, om zich te vestigen in eene andere gemeente der provincie, in eene andere provincie van het Rijk of in den vreemde, be draagt 5340, Als te Goes Mannelijk 101. Vrouwelijk 110. Totaal 21t. Kn in de overige gemeenten van Zuid- en Noord-Beveland. Mannelijk 432. Vrouwelijk 411. Totaal 873. Het getal huwelijken bedraagt 1457, als: tnssclien Jougmans en Johgedochters 1054. Jongmans en Weduwen 97. Weouwenaars en Jongedochters 230. Weduwenaars en Weduwen 76. Het getal scheidingen van tafel en bed. bedraagt 1. Echtscheidingen 2. Naar Noord-Amerika en andere Overzeesche Gewesten, zijn in 1850 vertrokken 31 hoofden van huisgezinnen of vrijge zellen met zich nemende 9 vrouwen en 38 kinderenen bestaande in 19 win gegoeden en 12 behqcitigen. Wordt vervolgd.) De terugwerking van wel uitgevoerde Solo-par tijen op het Koor en het Orchest is tweevoudig. Zij openbaart zich elk oogenblikdoordien zij bij de medewerkenden eene hoogere geestdrift opwekt welke in de voordragt die waarheid en innige over tuiging legt', waardoor de Muzijk zoo krachtig werkt de terugwerking is echter ook en meer bijzonder met betrekking tot de Zangvereenigingenwaaruit het Koor is gevormd eene blijvendewant de Solisten treden als voorbeelden in den kring der Zangvereenigingen bij de repetitien en uitvoeringen practisch Ieerendehoe de stem moet behandeld en ausgebildetworde», hoedanig de voordragt moet wezen om voor waar en schoon door te gaan en zeker te zijn van de beoogde werking op den hoorder. En ook dit is geschied bij het Tweede Zeeuwsche Muzijkfeest. Wien zoude in het midden van al hel schoone dat ons de eerste feestdag gaf, niet duurzaam in het geheugen blijven de bezielde glansrijke voordragt der Recitatieven en Aria's voor Sopraanhet diepge voelde Troostlied voor Alt: Denn der ff err ver- gisst der Seinen nichtde klassieke Tenor-Aria Sey getreu bis in den Todmet het even mees terlijk uitgevoerde accompagnement voor Violoncello (door den Heer P. R. Bekker) en eindelijk de kracht, waarheid en gloed, die zich in de Bas-Aria's des Paulus, vooral in het Tweede gedeelte van het Oratorium uitspraken en door het schoone oigaan van den Zanger zoo diepen indruk maakten? - Wasde keus der Solisten een voornaam punt waarvan het welslagen der uitvoeringen afhing Je uilslag heeft getoond dat het Feest-Comilé daarin allezins ge lukkig was. ervo/g en Slot hierna-) (Overgenomen vit hel Algemeen Muzikaal Tijd schrift CAE0ILH, van J July li.) TER HERINNERING VAN HET TWEEDE ZEEUWSCHE MUZIJKFEEST, Gevierd Ie Goes den 7 en 8 Mei J85J. Programma. Eerste Feestdag. PaulusOratorium van helix Mendelssohn ffartholdy. Tweede Feestdag. Ouverture van ffR. Geulen gedirigeerd door den Componist.) Meeresstille und_ g/iick/iche Fahrt van Göthe Muzijk van van Beethoven. Aria met Koor (N°. S) uil den Slahal Mater van G Hossini. Per 24 Psalm, Muzijk van Fr. Schneider. Ouverture Oberon, van C. Al. von LVeber. 2e Deel. Sym phonic (N°. 2) van L. van Beethoven. Duo uit Die Ictzten Pin geOratorium van L. Spohr. P'ater Unservan A. Mahlmann Muzijk van L. Spohr. Feest Ouverture (met Koor) van ff. Lubeck. Onze tijd, die aan de Muze der geniale Toonkunst eene zoo voorname plaats in den rei harer zusters heeft aangewezen onderscheidt zich door meer of min groolsche Muzijkfeesten. Aan de beoefenaars der Toonkunst bieden deze de gelegenheid aan om hun talent vaak in stilte ge oefend aan eene groots, gemeenzame laak te beste den. en, terwijl zij zeiven, gedurende de uitvoering, het edelste genot smaken, leven en ziel te geven aan heerlijke scheppingen in het gebied der Toonkunst. Eene toon wereld staat op, boeit, roert en vervoert door den geest, die er in heerscht, door hare orde, harmonie en schoonheid zoowel dat gedeelte der aanwezigen, die werkdadig aan hel bedrijf deel nemen, als ook de schare der hoorders, die toegevloeid zijn, om sympathiserend getuigen te zijn van de zege, welke de Toonkunst in zulke oogenblikken op de zuster kunsten behaalt. In het uiterlijk gelijken de grootere Muzijkfeesten zoo tamelijk op elkander. Één gedeelte van het publiek neemt de massa der in werking gebragte materiële krachten tot maatstaf zijner beoordeeling een andermeer vertrouwd met het wezen der Toonkunst, zoekt de verdienste, waardoor het eene Muzijkfeest boven het andere uitsteekt, meer in de keuze der Muzijkstukken en in den geest en zin voor het echte schoonedie door den Directeur gewekt en geleid de uitvoering doordringen en tot een in alle deelen harmonisch geheel maken. Ziedaar de hoedanigheid waardoor het Tweede Zeeuwsch Muzijkfeest zoo bijzonder uitblonk 1 Niet alleen het pu bliek, ook de voornaamste kunstenaars, die het feest bij woonden, stemden daarin overeen, dat er sedert lang zulke voortreffelijke Muzikale uitvoeringen niet gehoord waren dan op de beide feestdagen te Goes. Aan deze gemoedelijke verzekering verbonden de in het Orchest werkzame, vooral niet-Zeeuwsche kunstenaars den wensch dat de gedachtenis aan dit kunstgenot op eene duurzame wijze mogt bevestigd en al ware het slechts eene beknopte opgave der voornaamste momenten in het Muzikaal Tijdschrift Caecilia mede gedeeld worden. Een dér werk- en feestgenoolen zag zich weldra met deze taak vereert, hij zoude, de tolk zijn der gevoelensdie van aile zijden zoo blijde geuit werden. De taak van den eersten Feestdag was de uitvoering van den Paulus; hare vervulling, onder directie van den heer Dr. R B. van den Boschwerd eer.e ware verheerlijking van dit meesterstuk van den ge- nialen Mettdelssohn. Het Koor zamengesleld uit de leden der Zang-vereenigingen van verscheidene Zeeuwsche steden en boven de honderd sterk be wees, zoo vaak dat hetzelve oprees om deel te nemen aan hel Muzikale Drama, dat het in eene goede school de techniek van den Zang had geleerd en dat het de verschillende vakken door den Toondichter aan hetzelve toegewezen, onder eenen meester had bestu deerd, die het bij de opvatting van het geheel zoowel als van de enkele deelen met doorzigt en liefde had geleid. Uitbundige lof viel der vrouwenstemmen te beurt men hoorde louter welluidendheid de into natie was zeker en zuiver. Ook der mannenstemmen, waaronder meerdere goede Tenoren en Bassen uit muntten komt alle lof toe. Moge het voorbeeld door de Dames gegeven niet zonder invloed blijven op het Mannenkoor en met de Jiefde tot de edele Zangkunst ook het getal der Zangers aangroeijen, ten einde het Mannenkoor ook in materiële sterkte tegen het Vrouwenkoor moge opwegen. Het hulpmiddel, dat het digtst bij de band ligt, zijn Quartet-Zang en Liedertafels welker uitbreiding in het belang der zangvereenigingen gelegen iszoo lang het vierstem mig Mannengezang zich slemvorming en verspreiding van Muzikalen smaak ten doel stelt en de sociale beteekenis van diergelijke Muzikale kringen als onder geschikt aan een hooger doel beschouwd worde. De solo-partijen van het Muzijkfeest waren aan de bekwaamste talenten van ons land opgedragen. Zange ressen zoo als Mej. 5. Enthoven, HBorst en Mevr. Jmmink van der Meer Mohr, waren de vereerende uilnoodiging naar Zeeland gevolgd en ter vervulling der Tenor- en Bas-Solo's stonden haar een Tuyn en een Fesse/l ter zijde. Men was dus bij de keuze der Solo-Zangers niet geïnfluënceerd geworden door provinciale voorliefde, en zoo verlangde het de be teekenis en waardigheid van het feest. Zal een Muzijkwetk, zoo dichterlijk als de Paulus van Men delssohn of het Fater Unser van Spohr, in zijne gansche volkomenheid aan het publiek worden voor gesteld en die werking voortbrengen die de Toon dichter beoogde dan dienen die Zangers, welke de hoofdrollen vervullen niet slechts technisch daartoe bekwaam te zijn-, zij moeten ook de veelzijdig en grondig gevormde individualiteit van een' kunslenaai mede in de weegschaal leggen eene individualiteit, die door zich zelve reeds den hoorder boeit en bij de leehnieke volmaaktheid van het gezang dok door de dichterlijk bezielde opvatting en uitvoering van de aanvaarde taak het welslagen van het geheel mogelijk maakt. En dit was het geval bij ons Tweede Zeeuwsch Muzykfeest. Van den 16 tot den 30 Julij 1851 Met inbegrip der Landelijke en Plaatse!ijke Belastingen. Tarwe f7,53. Rogge f6,30. Vroege Gerst f 0,00. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00. Witte Boonen f 0.00. Witte Erwten f 0,00. Groene Erwten f 6,25. Graauwe Erwten f O 00. Tarwe Meel f 9,53. Rogge Meel f 7,95. allen per mudde. Boter f 0,65. Noord-Hollandsche Kaa- 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 es. Witte, Brood 29 cs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 14 cs. Ossen-Vleesch 55 cs. Koe-Vleesch 55 cs. Kalls- Vleesch 55 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 60 cs. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs. allen per nèd. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f 2,80. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. fjpen Hout f 7,00. Esschen Hout f 7,00. per wisse. Groole Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs. de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het val. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het nèd.pond. op Zaturdag den 5 Julij J85Jdes avonds ten 7 ure, in het Logement de Korenbeurs, te Goes, van een WOONHUIS, PAKHUIS cn ERF, aldaar in de St. AdriaanstraatWijk A. N°. 74 en 75 kadastraal bekend Seclie D. N°. 759 aankomende €t. H. OSSEL. Informatieii zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. SlUALLEGANGE te Goes. Op Dingsdag den 8 Julj j85j des namiddags ten 5 ure te Goes in het Loge ment de Oude Zoutkeet, zul len nader publiek ter Verpachting Worden gepresen teerd door het ministerie van den Notaris R lis- seeuw, eenige aan de Godshuizen te Goes toebehoorende en op den 26 Junij 11. onverpacht geblevene Perceelen WrEI~ en BOUWLAND, zamen 8 Bunders, 56 Roeden, 70 Ellen; breeder bij biljetten geannonceerd. Te Goes, bij F. Klbbdwens Zoos.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2