«•E8SCH COVRA1T. 1851. m. BiCTWii k mmimmmm* DONDERDAG 3 J13LIJ. AANBESTEDING. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is j J,75, Franco Gewone Advertentie» worden a 20 ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 6 regels cc J ,20 behalve het Zegelregt. co per Post J ,90. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Brengen ter kennis der belanghebbenden dat op Zaturdag den J2 Julij J85Jdes voormiddags ten 10 ure door één hunner Leden daartoe door hen gecommitteerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat, in een der localen van het Gouvernement te Middelburg on der nadere goedkeuring, in 14 perceelen, zullen tvor- den aanbesteed üe noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende rBOVIACIALE WATEttlTAATS-WKBUEIk ES WEEKS als 1. Aan de Veerdammen aan het Sloe. Aan bet Paalhoofd en den Steenendam bij het Fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen van Tholen langs de rivier de Eendragt. 4. Aan de Kaai- en Havenwerken te P'ere. 5. Aan het Posthaventje te Gorishoek. 6. Aan de Havenwerken te Breskens. 7. Aan de Havenwerken te Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe en aan den Stijger aldaar. 9. Aan den Straatweg van den Grooten Weg, bij Breskens naar Groede. 10. Aan den Straatweg van Schoondijke naar IJzen- dijke en den Zandweg van IJtendijke naar het einde der Pontestraat. 11. Aan den Straatweg van Oostburg naar Zuid- tande. 12. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. 13. Aan den Straatweg van Feuten naar Axel. 14. Aan den Straatweg van Hulst naar PValsoorden. Daaronder begrepen alle vereischle Materialen en het onderhoud tot J Julij .1852 too als in het Bestek is omschreven. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod terwijl het bestek en de voorwaarden op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Gedurende drie dagen vóór de besteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voorde werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs in de Arron dissementen, voor de werken onder eiks ressort be- hoorendenadere iniormatien te bekomen zijn. Middelburg den 25 Junij 1851. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. VERGADERING DER PROVINCIALE STATEN VAN ZEEEAND. ZITTING VAN D1NGSDAG 1 JULIJ 1851. Er zij» tggenwoorjjig 34 hoen. De Staatsraad, Commissaris des Rollings opent als voor zitter de vergadering, verwelkomt de verschenen leden en geeft een overzigt der te verrigten werkzaamheden hij her innert de verdiensten van den overledenen heer mr. H. du Buisson Beciuslid van Gedep. Statenen van jhr. mr. van Reigersberg Versluyslid der Statendie als zooda nig zijn ontslag heeft genomenhij geeft kennis van de be noeming van den heer Z. Snijderals lid der Staten in plaats van den heer du Buisson Beciuszullende deszelfs geloofs brieven alsnu worden onderzocht; terwijl er over de ver vulling der vacatureontstaan door het aftreden van jhr. Versluys zal moeten worden óvergestemd den 9<t«n dezer. Eindelijk vestigt hij nog het Oog op des Ronings bezoek van I Wordt hierop besloten tot ronddeeling aan de leden en het Landhuishoudkundig Congres te Goes, als bewijs van verkrijgbaarstelling voor het publiek tegen den koopprijs, Z. M. belangstelling. HiJ stelt voor de heeren de CraneVis en Smittot on derzoek der geloofsbrieven van den heer Snijderen geelt kennis, dat het bewijs van benoeming niet op zegel behoeft te wezen, doch daartegen de overige benoodigde stukken moeten zijn op zegel en geregistreerd. De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Z. Snijder treedt binnen, verklaart de stukken in orde te hebben bevonden en adviseert tot aanneming. De voor zitter vraagtof de verklaring van den voorzitter van den raad wel geregistreerd is; de commissie antwoordt, dat daar voor inmiddels reeds is gezorgd. De heer Z. Sijderneemt zittingna aflegging der gevorderde eeden. Er zijn daardoor thans tegenwoordig 35 leden, hebbende de heeren LuteynCatshoek en Hennequin kennis gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. Volgens art. 38 van 't Reglement van orde moetende wor den overgegaan tot het regelen der afdeelingen, zullen de eerste 14 uitgelote namen voor de eerste afd., de tweede 14 voor de tweede afd., en de overschietende 12 (daar de heer Hennequin niet verschijnen zal en in éëne vacatuur nog niet voorzien is) voor de derde afd. bestemd worden. Worden benoemd tot commissie van stemopnemersde heeren Wagthovan DeinseUyttenhoven en Piers sens, en tot leden der commissie van de verzoekschriften de heeren KroefHardenberg en Uyttenhoven. Zijnde er na de verkiezing van den heer Kroefdoor den heer Hammacherde aandacht gevestigd op art. 78 der provinciale wet34e liddaar in plaats van door ééndoor twee leden de naain steeds was opgelezen; waarop bij de stemming der beide andere leden nu ook is gelet- De voorzitter, lettende op art. 46 en 47 der prov. wet onderling vergelekenen stelt voordaar de vacature in Ged. Staten door 't overlijden van den beer du Buisson Beciusden 13 Mei 11. is ontstaan, de verkiezing uit te stellen tot de uitslag der herstemming op 9 dezer zal zijn bekend, opdat de Staten voltallig mogen zijn. De heer Uyttenhoven meent, dat art. 46 gebiedend voor schrijft tot de verkiezing over te gaan, daar art. 47 slechts zou zien op buitengewone oproepingen wegens inmiddels ontstane vacature. De heer Kroej ondersteunt het gevoelen des voorzitters en acht art. 46 hier volstrekt nietart. 47 uitsluitend toe passelijk. De heer Uyttenhoven repliceert. De heer Blaaubeen voert het woord, ten voordeele van het voorstel van den Voor zitter en liet gevoelen van den heer Kroefen wel door met de artt. 46 en 47 te vergelijken art- 59 der Prov. Wet. De heer Hammachermeent juist uit art. 59 tot het ge- grondde der wets-opvatting van den heer Uyttenhovente moeten besluiten- Bij hoofdelijke stemming, nadat nog de heer van Citters op grond van het facultative in dezen en de wenschelijkheid eener spoedige benoeming van een lid van Ged. Staten, op eene spoedige benoeming had aangedrongen, wordt beslist met 28 tegen 7 Stemmen, dat de vervulling der vacature zal worden uitgesteld tot binnen twee maanden na 13 Mei II. De Voorzitter vraagt of de vergadering verlangd de voor lezing van't verslag van Ged. Staten, dan ol het stuk aan de leden slechts zal worden omgedeeld. Tot dit laatste wordt besloten. De heer van der Swalmedringt echter aan met verwijzing naar hetgene deswegens in 't vorige jaar is beslotenop mededeeling van geheel het verslag in de dagbladen- De heer van Cittersondersteunt dit voorstel. De heer Bocijekan niet besluiten om alleen voor het ge mak der leden zooveel geldelijke opoffering te doen. De heer Kroefvereenigt zich met den heer Boeijeen gelooft dat het genoegzaam zal zijn het verslag algemeen verkrijg baar te stellen, terwijl de ledén der vergadering na be daarde lezing, beter hun gevoelen kunnen bepalen. De heer van Citters deelt eenige bezwaren mede tegen de loutere verkrijgbaarstelling voor al wie het stuk wil koopeu. De heer Kroef antwoordt hierop en volhardt bij zijn gevoe len. De heer Bomme ondersteunt zulks en wenscht toezen ding van een present-exemplaar aan de verschillende nieuws bladen. De heer Mooijaart vergelijkt art; 162 met art. 103, en daar ook de begrooting niet gratis algemeen verkrijgbaar wordt gesteldweet hij niet waarom men zulks van het verslag zou verlangen. De heer van der Swalme blijft bij zijn gevoelenmaar wenscht alleen den druk in één dag blad, kunnende het eene jaar het eene, het andere jaar het andere dagblad dusdanig stuk mededeelen. De heer Verhagen wil gehandeld hebben als den vorigen keer. De Voorzitter brengt in omvraag, of de vergadering is voor de mededeeling door de nieuwspapieren. Wordt be sloten met 28 tegen 7 stemmen dat die mededeeling niet zal geschieden. De Voorzitter geeft op de volgorde der te behandelen zaken. Geschiedt de voorlezing der missive van den minister vau binnen!. zakenbetrekkelijk de toekomstige verdeeling der provincie in kiesdistricten. Het voorstel van Gedep. Staten, insgelijks dcor den griflier wordende voorgelezen, daartoe strekkende, dat de steden Middelburg, Vlissingen en Zierikzee elk een kiesdistrict zou den vormen, en de mindere steden, benevens de plattelands gemeenten zoodanig zouden worden vereenigd, dat ten minste ruim 7000ten hoogste ruim 15000 zielen één district zou den uitmaken en elk district ten minste twee leden ter Provinciale Vergadering zou benoemen. Uit het ons toegezonden VERSLAG van GEDEPUTEERDE STATEN AAN DB STATEN der PROVINCIE ZEELAND gedaan in de zomer-vergadering van 1851, outieenen wij deze en gene bijzonderheden, die wij succes- sivelijk in onze Courant zullen mededeelen. Het verslag vangt aan als volgt: Mijne Heeren Mogten wij ten voorleden jare U liet, bij artikel 162 der provinciale wet bedoelde verslag, van den toestand der pro vincie, slechts naar de vroeger verordende inrigting kunnen aanbiedenthans zijn wij in staatditnaar de nieuwe door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, krachtens bet genoemde wets artikel voorgeschrevene wijze en vormte kunnen doen. Ontvangt dezen eersteling van een nieuw tijdvak en van eene veranderde rigting, met welwillende verschooning. Veel ontbreekt er aan, want niet al de gevorderde bouw stoffen liggen voor het tegenwoordige onder ons bereik. Eenige moeten door anderen worden aangebragtof tot ons van elders aankomen. Dit vereischt moeite en tijd, waarin de meeste bedrijvig heid niet heeft kunnen -voorzienen waarvoor de ruimte gelegen tusschen de ontvangst van liet voorschrift en het opmaken van het verslagook niet toereikend is geweest. In volgende jarenwanneer het plan beter zal zijn ge kend, en bet noodige tot het verkrijgen van opgave en in lichting nader zal zijn geregeld, vertrouwen wij, aan U een meer volkomen werk te zullen kunnen leveren. Het verslaghetwelk wij te doen hebbenverdeelt zich in XVII hoofdstukkenbevattende de volgende onderwer pen, als; De Bevolking De Regeling en Bestuur van het Provinciaal Huishouden De Huishouding der Gemeenten De Medische Politie De Nationale Militie en Schutterijen De Kerkelijke Zaken Het OnderwijsKunsten en Wetenschappen Het Armwezen De Openbare Veiligheid en gevangeniswezen De Rijksmiddelen Den Waterstaat De Wegen Den Landbouw De Verveeningdagt en Visscherij De Ambachts- en Fabrieknijverheid Den Handel en Scheepvaarten De Inrigtingenin verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. Wij zullen opvolgelijk deze hoofdstukken afzonderlijk be handelen aanvangende met HOOFDSTUK I. Op den 31»ten December 1850, was liet getal inwoners van dit gewest 158321 als Mannelijk 77030 Vrouwelijk 81291 Dit vereenigd cijfer drukt uit de wettige bevolking, of niet andere woorden de gewoon verblijvenden met bijvoegiug van de tijdelijk afwezigen die hunne woonplaats (domicilie) in het gewest hebben.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1