POSTERIJEN. Men schrijft uit Apeldoorn ran 26 Junij: Met leedwezen vernemen wijdat H. M. onze geliefde koningin, door eenen hevigen schrik zich zoo onwel gevoeld heeftdat de hulp van den heer Goedbloed chirurgijn en accoucheur van Beekber gen noodig is geweest. Den 27. Hoewel de ongesteldheid van H. M, de Koningin gisteren tan dien aard wasdat de dames directrices van het weeshuisdie hunne op wachting bij H. M. zouden makendeswege niet ontvangen konden worden kunnen wij heden echter berigten dat II. M, aanmerkelijk beter is en zich in eenen redelijken welstand bevindt, Men schrijft uit 'sGravenhage van 27 Junij: Gisteren avond zijn in de residentie de gewone ge schenken van nieuwen haring aan Z. M. den Koning, H.H. K.K. H.lf. de Prinsen Frederik en Hendrik en den commissaris des Konings aangeboden. De haring gisteren door de stoomboot Cycloop aange- bragt (22 ton) is heden mórgen geheel verkocht voor f 800 dé ton. - 1 - De nieuwe haring is hedenmorgen ten 4§ uur het eerst alhier ontvangen. De vangst is van voor St. Jan en op dien dag van de visscherij gezonden men hoopt op ruimer vangst met hel warme weder, en ziet met belangstelling de 2de bezending te gemoet. Men heeft in de plantsoenen op den weg naar Deventer opgemerkt, dat in de dennenboornen de bladwesp aanwezig is, wat zeker voor het jong ge boomte hoogst schadelijk is. Den 23 en 24 is te Apeldoorn het feest der Nederlandsche Handboog-Schutterij met grooten luis ter gevierd. Uit vele oorden des Vaderlands waren schutterijen opgekomen om daaraan deel te nemen. Z. M. de Koning, Prins Hendrik en een aanzienlijk gevolg hebben de feestviering bijgewoond. De commissie tot regeling der feestvieringmet den voorzitter, den heer van Leent, aan haar hoofd, heeft Z. M. plegtig toegesproken als opper-bescherm- heer en Hoogstdenzelven eene gouden medaille en het daarby behoorende diploma aangeboden. Z. M. heeft een en ander welwillend aangenomen en verklaard, dat het hem een waar geluk was zich door zijne beminde landgenooten omringd te zien en in hunne vreugde te kunnen deelen. Verder heeft Z. M. aan de boogschutterij Willem III uit Vlissingerimet een hartelijke toespraak eene prachtige banier van blaauwe zijde met zilver .overhandigd. Bij den daarop gevolgden wedstrijd is de eerste prijs, «ene gouden medaille, behaald door St. Sebasliaan van Beek (Noord-Braband) de 2de eene zilveren medaille door Apollo van Utrecht. Het feest is den 24 besloten met een feestmaal en luisterrijke chinesche verlichting. De plegtigheid is door zeer (raai weder begunstigd geworden. Z. M. heeft den heer van Leent, voorzitter der commissie, benoemd tot ridder der Orde van de Eikenkroon. - Men meldt uil Utrecht van den 26 dezer Gisteren is door heeren studenten de lang voorbe reidde en verwachte gecostumeerde optogt gehouden. Hij was verdeeld in acht groepen voorstellende in min of meer zinnebeeldige wijze de opkomst en bloei des vaderlandseen onderwerp, de keur van Neder lands jongelingschap overwaardig. Bij de menig vuldige maskerades die in de laatste jaren aan onze verschillende academiën gehouden zijn wordt de keus van het onderwerp al meer en iheèf' moegelijk. Tot dusver heeft men veelal aan vaderlandsche in- togten of doortogten den voorrang gegeven. Utrechts studenten komt de'eer toe, dat zij ditmaal eene sehoone afwisseling in de hunne hebben weten te brengen. Zie hier de korte beschrijving van dé acht groepen r I. De Germanen 70 jaar na Christns Clau dius Civilis en Briniode hoofden der Batavieren en Friezen brengen de Priesteres Fe.lleda. door hen bij de belegering van Gastra Vetera geraadpleegd, terug naar haren mysterieusen toren. Op de Do meinen veroverde wapenen en krijgsgevangenen voe ren zij met zich. II. Het Christendom 719: De Friesclie koning Radhout met eenen stoet van grooten en geestelijk heid op weg, om den doop te ontvangen. III. Het. Ridderwezen 1217: Willem Ij Graaf van Holland met zijn lijfstoet de stad Haai1-' iem binnenrijdendena zijne terugkomst van dé1 krnistogt naar het Heilige Land, {V. Hel Hofleven van den .Grafelijken lijd, 1290: F/vris F met zijnen hofstoet Ier jagl gaande. V. De Rederijkers1500: De Rederijkerska mer Liefde bovenal van Haarlem, houdt eenen 'op togt om de uitvinding der Boekdrukkunst te vieren. VI. De verdrukking door Spanje, 1267 Voor stelling eener verrassing van een Hagepreek door de Spanjaarden. De overvallenen worden gevankelijk naar den kerker gevoerd. VII. De Unie van Utrecht1579voorgesteld door eeu triumfwagengetrokken door zes witte paarden. De Unie van Utrecht allegorisch voor gesteld. VIII. Hollands grootheid16501675: Eene4 reeks van groote mannen uit den hoogsten bloeitijd der Bepubliek zijn hier vereenigd als de beste uit drukking van hetgeen Holland eenmaal was. De togt werd door schoon weder begunstigd. Den ganschen dag bleef de onzetter.de toevloed van vreem delingen aanhouden. De gansche stad was overvol. De geheele bevolking was op de been. Orn vyf uur ving de optogt aan op het Munsterkerkhof, langs vele straten grachten en pleinen tot dat aan den avond eene pause van ruim een uur gehouden werd in de nieuwe baan. Inlusschen werd door de inge zetenen de algemeene verlichting gereed gemaakt, en hadden deze gelegenheid om het sehoone schouwspel der smaakvol verlichte stad te genieten. Op vele plaatsen was de aandrang van rijtuigenen voetgangers schrikverwekkend. Van circa I0§ tot 12 uur werd de optogt weder voortgezet, waarbij het fakkellicht hetgeen ook vele zeer prachtige costuinen niet zouden hebben kunnen verdragenonnoodig was en waar voor de illuminatie in de plaats kwam. Onder dit alles werd de orde, door den ijver van heeren com missarissen uit de studentenondersteund door een vijftigtal rijdende artilleristen volkomen gehandhaafd, zonder dat er zelfs een schijn van ongenoegeu onder het volk zich openbaarde, {Ned.) In de raadsvergadering van den 25 dezer is besloten om den hoogleeraar J. Bosscha op zijn verzoek, eervol en met dankzegging voor zijne bewe- zene diensten te ontslaan als hoogleeraar in deletteren, aan de doorl. school te Amsterdam, zoodanig als dit ambt thans door hem wordt waargenomen, doch hem, als blijk van erkentelijkheid enten einde Z. Ilooggel., zooveel zulks geschieden kan in staat te stellen het athenaeum verder van nut zijn te laten behouden rang en zitting jn de orde van professoren, onder den algemeenen titel van lit. hum. ix phil. theor. 1 professor benevens het regtom zoowel openbare als bijzondere lessen te houden waar dit tot gerief van zijnen opvolger of van de studerende jongeling schap zou kunnen geschieden. Heeren curatorep zijn hierbij voorts gemagtigd tot het doen eener voordragt aan den stedelijken raad ter benoeming van eenen hoogleeraar in het vak der letteren, in de plaats van den hoogleeraar Bosscha. Gisteren avond wandelde eene dame in rouwge waad in den tuin van het Luxemburg te Parijs, toen een aantal lieden in haar de gravin de Bocarmémeenden te herkennen. Zij werd beleedigd aangegrepen en naar de zijde van het water gesleurd om er in ge worpen te vyorden toen eenige policie-agenten nog' in tijds toesnelden, om de ongelukkige te ontzetten, die de gravin de Bocarmé niet wasmaar ligt het slagtoffer dezer vergissing had kunnen worden. Eenigen harer aanvallers zijn in hechtenis genomen. Mw. de Bocarmé zelve heeft overigens Parijs niet verlaten, zoo ais men gemeld had, maar bevindt zich nog in het hole! Féntadour De toevloed van nieuws gierigen om haar te zien is zeer grootmaar zij houdt zich zooveel mogelijk onzigtbaar. Zij leeft zeer stil en ingetogen gaal des avonds slechts uil om eene wandeling te doen met hare kamenier en heeft zich ingeschreven op de vreemdelingen-lijst als Marie Du four. Zij schijDt zeer ter neder ge drukt en weent steeds bij den ontvangst van blieven uit België. BlifüL ENGELAND. Londen den 26 Junij. Een zeer aanmerkelijk nieuw voorwerp is dezer dagen naar hel kristallen paleis gezonden namelijk eene zeer groote ruwe, zwarte diamant uit Bahia, zoo hard dat nog geen diamantwerker heeft willen on dernemen om hem te 'polijsten. Hij weegt 350 karaat. Men begint meer en meer te spreken van het in standhouden van het thans voorde tentoonstelling dienende gebouw. Velen wenschen, dal het ingerigt zal oorden voor eene openbare wandelplaats, versierd mét allerlei gewassen, die, onder de glazen bedekking, ook gedurende den winter zonder nadeel daarin blijven kunnen, met kunstwerken van beeldhouwkunde, enz. Het parlement zal denkelijk geroepen worden om daarover te beslissen. Een onzer bladen meldtdat de beruchte Lola Montes voornemens isweder op het tooneel te verschijnenen thans alhier zich op nieuw in de danskunst oefent. BELGIE. Brussel den 25 Junij. In Antwerpen is voor eenige dagen eene vergade ring gehouden van Nederlandsche en Belgische des kundigen, om over de meest geschikte rigting te be raadslagen van eenen ijzerbaan van Belgie naar Neder land, tot eene aansluiting van denzelve aan de Neder landsche ïjzerbanen. Thans verneemt men dal de heeren Chanlrell en Riche een zeer uitgewerkt ont werp hebben ingediend voor dergelijken aanleg, vol gens hetwelk die baan van Antwerpen naar Turnhout en verder noordwaarts naar Nederland zoude worder. gerigt, desnoods met een zijtak naar Breda. Zij oor- deelen dergelijke rigting hoogst nuttig in het algemeen belang van beide de Bijken maar ook inzonderheid zeer voordeelig voor de provincie Antwerpenen schatten de kosten van aanleg op 417,000 fr. voor elk uur gaans. 2i4' e Slaats-Loterij. PRIJZEN VAN 1000 EN lUAftliOVKN. 4de Klasse. 4de Lijst. Geene. Heden beviel voorspoedig van een1 ZOON,. C. J. VERHAGEN geb. Ckuquk. Gobs, den 28 Junij 1851. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, S. A. VISSER Echlgenoote van B. v. ASPEREN 7ER VENN E. Goes, den 28 Junij 1851. De Directeur van liet Postkantoor te Goes, maakt bekend, dat er op den 1 Juli) 1851, eene dagelijk- sche POSTBODE-DIENST van Bórseteh over'sHee- renhoekHeinkenszand en 's Heer Arendskerhe naar Goes en terug zal in werking koiuen. Het vertrek van BORSELEN zal plaats hebben des morgens 6 uren en hel retour van GOES des avonds 2 uren 30 minuten. Aan de Bestelhuizen te 's Heer Arendskerke 's Heerenhoek en Borselen zijn er Brievenbussen ge plaatst terwijl er te Heinkenszand een H u 1 p- Kantoor is opgerigt. Goes 30 Junij 1851. De Directeur voornoemd HORDIJK, Een Bruin Ruin TUIG-PAARD, oud Hen jaren. Te bevragen bij den Landman H. OELEte Ka- pellc in Zuid-Beveland. De Ondergeteekende heeft de eer bij deze zich aan te bevelen tot het ver vaardigen van DAGUERR0TYPE PORTRETTEN en GROEPEN. Reeds sints eenigen tijd hier werk zaam zijnde geweest, zal zijn werk, in dien tijd ver vaardigd, hem reeds genoegzaam hebben aanbevolen. De prijs der enkele Portretten, smaakvol geëncadreerd, is f 3,— Familie-Groepen 6,—. Voor de goede uitvoering wordt ingestaan. Goed of geen geld. Is te ontbieden aan zijn Logementde Koren beurs alhier. SCMWEie. De vervaardiging wordt desver kiezende aan de huizen zelf verrigt. Te Goes, bij F. Klbbdwbns Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2