fiOESSCHE COURAMT. 1851. DONDERDAG 19 JUNIJ. mmmm mmiiictmtiie BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te GOES, PROVINCIE ZEELAND. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,~5 Franco per Post J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels d d ,20 behalve het Zegelregt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES maken bij deze aan de Ingezetenen dezer Gemeente bekend Dat het kohier der PERSONELE BELASTING over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1850 op den 31 Mei jl. door Zijne Excellentie den Staats- raad Commissaris des Konings in deze Provincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen gezonden is. Zullende dus een iegelijkna bekomene kennis geving van zijnen aanslag verpligt zijn dien over eenkomstig de bepalingen der wet te voldoen op straffe van anderzins daartoe te zullen worden ge dwongen; terwijl die genen welke hun Aanslag-Biljet niet zullen ontvangeD hebben zich van een dubbeld van hetzelve ten kantore des Ontvangers zullen kun nen voorzien en zij die zouden vermeenen dat de aanslag niet overeenkomstig is met hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauxatieopneming en telling zich deswege schriftelijk, met inachtneming der voorschriften ten dien aanzien, wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschen- komst van den Controleur der Divisie kunnen be klagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd op de gebrui kelijke wijze. Gedaan te Goes, den 16 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris Ph. VERVENNENz. I. s. Gehoord het requisitoir van het Openbaar Minis terie bij gemelde Regtbank, betrekkelijk het bepalen der VACANTIE van den éérsten Julij tot en met den laatsten Augustus detes jaars ingesloten. Gezien art. 17 en 18 der wet op de zamenstelling der Regterlijke Magt, mitsgaders art. 11 en volgende van het Koninklijk Besluit van 14 September 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo als geregeld worden bij dezen, hare zit tingen gedurende den bovengenoemden tijd derVacantie en te bepalen, dat dezelve zullen plaats hebben gedurende db maand julij Op Zalurdag den Vijfden Julij. Op Maandag den Zevenden Julij, Op Zaturdag den Negentienden Julij. Op Maandag den Een-en-Twintig sten Julij. gedurende de maand augustus Op Zaturdag den Tweeden Augustus. Op Maandag den Vierden Augustus. Op Zalurdag den Zestienden Augustus. Op Maandag den Achttienden Augustus. Zullende respectivelijk de zittingen ten tien ure een aanvang nemen en éérst de spoed vèreischende Burgerlijke en Handelszaken en daarna die betreffende 's Rijks Belastingen en Strafzaken worden behandeld, en na de Vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. En zal een afschrift dezes aan den Heer Officier bij deze Regtbank worden ter hand gesteld ten einde hieraan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in eene algemeene Vergadering van de Arrondissements-Regtbank voornoemd, den Tweeden Junij achttien honderd een-en-vijftig, F. N. van der BILT, Presid. In kennisse van mij Griffier P. H. SAAIJMANS VADER. Gezien bij mij Officier van Justitie bij dezelve Regtbank. ns KNOKKE tan der MEULEN. Siibst.- Offic. INGEZONDEN. Ter aanvulling van hetgeen in de dagbladen is medegedeeld, nopens den 11 Junij, den tweeden dag van het Zesde Landhuishoudelijk Congres diene het berigt dat Z. M. de Koning r.iet alleen eenige proefnemingen van werktuigen in den Wilhelmina- Polder heeft bijgewoondmaar dat HD. na zijn bepaald voornemen daartoe vooraf te hebben kenbaar gemaakt, den voormiddag geheel heeft toegewijd aan de bezigtiging van dien Polder. Immers deze Polder voorzeker de grootste land huishoudelijke onderneming in ons vaderland, verdient in hooge mate de belangstelling van deskundigen daar zij aantoont hoe men door de consequente uit voering van een rationeel landbouwsysteem door doelmatige, met grondige kennis van zaken aange- bragteverbeteringen in alle onderdeelen van een landbouwbedrijf, met groot voordeel de cultuur lot eene hoogte kan brengen als daar plaats heeft, hetgeen tot een heilzaam voorbeeld kan strekken voor der, Nederlandschen landbouw in het algemeen. Z M. die deze uitgebreide zaak in alle hare deelen naauw- keurig heeftin oogenschouw genomen, was bij uitstek voldaan, in het bijzonder over de dier-veredeling die daar op groote schaal sedert vele jaren is onder nomen en de schoonste resultaten oplevert. Ook het in dezen Polder gelegen Wilhelminadorp heeft Z. M. met II. D. tegenwoordigheid vereerd en de Kerk School, Bewaarschool en Weverij met belangstelling bezigtigd. Het dorp had een feestelijk aanzien, daar de ingezetenen op eene eenvoudige, landelijke wijze door verschillende eerepoorlen, groenmaken en versie ren der huizen, uitsteken van vlaggen als anderzins, hetzelve hadden versierd en daardoor bewezen de eer die zij mogten genieten op noogen prijs testellen. Ongetwijfeld zal deze dag voor den Directeur van den Wilhelmina-Polder, die alles wat daar thans aanwezig is heeft in het leven geroepen en voor de Ingezetenen van Wilhelminadorp eene aangename her innering blijven. En mogt hem, wiens naam wij ook hier niet noemen om zijne bescheidenheid niet te kwet sen bij het leestmaal van het Congres, tot verwon dering van velen, die hulde en dank niet zijn toege- bragt, waarop hij méér dan anderen, die daar genoemd werden, aanspraak heeft, zijne kunde en doorzigt zijne onvermoeide werkzaamheid zijne belangelooze welwillenheid om met raad en daad te helpen waar hij kan, de ontwikkeling van den landbouw, die hier en elders hoe langer hoe meer zigtbaar wordt en waar toe hy de krachtigste impulsie gaf, dit alles zal éénmaal zeker dien naam doen prijken onder denamen van hen, die het dankbaar Vaderland als zijne nut tigste burgers vereert. A. X. VS Müüllk illiwmmigi» GOES, den J9 Junij. LI, Dingsdag is de 33ste verjaardag van H. M. de Koningin op de gebruikelijke wijze alhier gevierd. Wij vernemen dat bij het ministerie van koloniën maatregelen worden genomen om de ar chieven van de kamer van koophandel der voormalige Oost-Indische Maatschappij te Middelburg, welke aldaar in bewaring zijn bij een zeer oud en afgeleefd ambtenaar, naar 's Gravenhage te vervoeren. Het is bekend dat onder die archieven zeer belangrijke stukken worden gevonden. ^/V. R. Z. M. de Koning is inden nacht van 13 op 1 4 dezer op bet Loo teruggekeerd, Men schrijft uit Apeldoorn, 15 Junij: II. M. de Koningin en gevolg is ten 45- ure op het paleis aangekomen. Sommige bladen hebben onlangs bij gerucht medegedeeld, dat onze minister van justitie, de heer Nedermeijer van Rosenthalals zoodanig aftreden en onze gezant aan het hof van België den baron Bentinck vervangen zou. Hel Belgische blad VIn- dépendance deelt thans eene correspoudentie uit 'sHage mede, waarin dat gerucht bevestigd en er tevens bijgevoegd wordt, dat liet lid der Tweede Kamer de heer au, van der Linden den heer van Rosenthal als minister zoude opvolgen. [N.R.C.] Men schrijft uit Vlaardingen van den 15 dezer Van den 27 Mei jl. tot heden is er een groot aantal schepen ter haringvangst uitgezeild. Ook onderscheidene haringjagers zijn vertrokken. Er liggen nu nog 10 a 12 die morgen zullen zeilen behalve een, die eerst den 10 dezer moet vertrekken. Volgens berigt uit Hitland heden ontvangen van A. van (Vest, die jager is, was hij den 9 dezer op de baai gekomen en had hij 3 schepen omstreeks Hitland gezien. Die hadden nog geen sein van vangst gedaan. Naar luid van het berigtwas het daar dagelijks koud en ruw weder zoodat men meent dat tot dien tijd slechts weinig had kunnen worden gevischt. Zaturdag, 14 Junij, is het regtsgeding, 't welk te Mons tegen den graaf en de gravin de Socarmé wordt gevoerd, voortgezet en ten einde gebragt. Het hof heeft dien dag twee zittingen gehouden In de ochtend-zitting heeft de procureur des Konings geant woord op de pleidooijen der advocaten de Paepe en Lachauddie den graaf hebben verdedigd; in de avondzilling heeft de advocaat Harmignies de ver dediging van de gravin voorgedragen daarna heeft de jury beraadslaagd en het hof uitspraak gedaan. De jury heeft met eenparigheid van stemmen verklaard, dal de graaf schuldig was en met 10 tegen 2 stemmen dat. de gravin geene schuld had. De graaf is mitsdien tol de doodstraf veroordeeld, en de gravin vrijgesproken. De verdediging van de gravin heeft hierin beslaan, dat zij heeft getracht haren echtgenoot af te brengen van zijn voornemen om haren broeder door vergift het leven te benemen; dat zij, overtuigd dat geld zucht zijne eenige drijfveer was hem nog onder de oogen heeft gebragt, dat hij niet wist.of Gustare Fouguies een testament had gemaakt, in welk geval hij een misdrijf, geheel zonder eenig voordeel voor zich zeiven te behalen zou bedrijven dat zij steeds, zoolang Gusta.ee in huis was, voor hem heeit gezorgd en aan tafel hem geen oogenblik heeft ver laten dat zij nadat het middagmaal was afge-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1