2i4,e Staats-Loterij. &OTÏ1MITOE PUBLIEKE VERPACHTING. aoiilig gevoel gegrond zalik vertrouw het veel bewaard blijven. Hebt dank voor uwe medewerkinghebt dank daarvoor in het belang der wetenschap, die hierbo- handeld isin het belang van zoo vele duizenden in ons Vaderland die daaraan hun bestaan hebben te danken, Inzonderheid breng ik u Mijne Heeren mijnen dank toe, voor het' geduld en de welwillend heid, die gij steeds voor onze zwakke pogingen hebt aan den dag gelegd. Wij hopen dot ook bij U daar van de herinnering zal levendig blijven. Maar bo venal voeg ik hier nog den wenschdat in een volgend tijdperk nog aan dit Congres moge herdacht worden niet oin de woorden maar om de daden en de heilrijke gevolgen I Hiermede verklare ik het Zesde Landhuishoud- kundig Congres gesloten. No het uitspreken dezer sluitingsrede vroeg nog de heer van der Hoon Mescfi, hoogleeraar te Leijden hel woord en zeide ik zal slechts weinige woorden gebruiken maar ik zal zeker voldoen aan de inspraak van hel dankbaar erkentelijk hart van een ieder, wonneer ik den Voorr zitter en verdere leden san het Bestuur onzen opregten dank betuig voor de wijze waarop zij deze werk zaamheden hebben geleid. De wijze, waarop wij hier ontvangen en behandeld zijn de wijze waarop wij onze werkzaamheden hebben kunnen voortzetten en ten einde brengen zijn wij grootendeels aan uwe goede zorgen en wel willendheid verschuldigd. Gelooft mij wij zullen dit nimmer vergeten, wij zullen daarvoor erkentelijk blijven, en indien, hetgeen God geve, étr 'heilrijke gevolgen mogten zijn van deze kalme en wijze be raadslagingen, dan zullen de heeren van Zeeland zich den lol daarvan mogen toeëigenen, en wanneer gij in de plaats onzer woning komt en er ons nog moogl vinden dan hopen wij die dankbaarheid met daden re bewijzen en te toonendat wij hel weten op prijs te stellen dat gij in Zeeland zóó de belangen van het Congres gehandhaafd hebt, Daarmede was de bijeenkomst van het Zesde Land- huishoudkundig Congres geëindigd. Niemand die, "iet bijwoonde, of hij zai doordrongen zijn van het nutdat dergelijke vergaderingen voor de belangen van Landbouw en aanverwante takken van njjverheid en volksbestaan hebben en ook erkennen dat de woorden van den gcachlen Voorzitter yan dit Congres zullen bewaarheid worden dat in een volgend tijd perk nog aan dit Congres zal gedacht wordenom de heilrijke gevolgen er tan en ook zal zeker iederdie van buiten deze stad of provincie dit Congres bijwoondeinstemmen met de woorden van den laat ster) spieker dat de goede leiding van dit Congres aan do bijzondere zorgen en de welwillendheid van het Bestuur deszeiven zijn le danken en dit Bestuur alle lof en dankbaarheid toekomtvoor de wijze waarop het de belangen van hel Congres gehandhaafd heeft. Tenslotte der aigemeene feestvieringen was nog een feest van hijzonderen aard voorbereid. De manschap pen der Stedelijke Schutterij die zich allen tijdens 'sKonings komst en verblijf alhier,, zoo slipt en in zulke Volmaakte orde op hunnen post hadden bevon den en zooveel hadden bijgedragen.Óm, met opoffering van eigene gelegenheid tot uilspanning, het feest van dien, dag luister bij te zetten, werden des namiddags van Zatiirdag den 14, in de uitspanningsplaals de {'rins van Oranje, gezatnentlijk op deallerheuschste wijze onthaald. Aan ieder hunner toch werd eene halve flèsch wijn brood en kaas uitgereikten hup de gelegenheid gegeven zich onderling te verlustigen. Die gelegenheid lieten zij dan ook niet ongebruikt voorbijgaan doch hoe ooi door hel onthaal en de onderlinge vrolijkheid opgewonden, geen hunner ver brak in het minste de ordeen ieder keerde wel voldaan huiswaarts. Wij zijn thans genaderd tol eenige aanvullingen in onze vorige berigten waartoe wij eerst na der- zelver plaatsing werden in staal gesteld. Hel allereerst mogen wij mededeelen dal Z. M. den Koning, blijkens bovenstaande Publicatie tan hel Stedelijk Bestuur, Zijne bijzondere tevredenheid over Zijn verblijf Ie dezer stede heelt betuigd en zijn leedwezen heeft te kennen gegeven, dat Hij verhinderd was de Stad met een langer bezoek te vereeren. Ten tweede kunnen wij berigten, dat het Z. M. behaagd heeft bij deze gelegenheid te benoemen tot Kom- inandenr'en van de Orde van de Eikenkroon de Heeren C. f is, Lid der Gedep. Staten van Zeeland en President der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, te Middelburg A. H. van der Boon Mesck, Hoog leeraar te Leijden en J. Ackersdijck, Hóogleeraar te Utrecht, (allé welke Heeren ten Congresse aanwezig waren) en tot Ridders dierzelfae Orde, de Heeren Mr. J. C. van der Meer MohrBurgemeester dezer Stad en G. J. van den BoschLid der Staten dezer Provincie, te Wilhelminadorp.In de derde plaats, terugkomende op de gehoudene volks spelen kunnen wij mededeelen, dat het Z. M. be haagd heeftuit eigene fondsen eene bijzondere prijs te stellen voor het Ringrijdenbestaande uit twee gouden hemdsknoopen, behoorende lot het zoo eigen aardig Zuid-Bevelandsche landlieden costunm, en deze prijs aan den winner met eigene hand heeft uitgereikt. Die Konings-prijs werd behaald door Jacobus Schippers van Wolfaartsdijk. De Is'" (gewone) prijs door L. de Groene, te Kattendijke. a a a P. Comelisse t a <e ot 3«*e hls Schippers ci Kapelle. a <s <3 a M. RitmeesterWilhelminadorp. 5<ïc a a a M. de Jager.a Kapelle. 6^e (j a ftj Luzjksa Goes. Van de Loopers naar den Ring behaalden prijzen: De l3*e G' Reijndersde 2te A. Tijsebaart, de 3de A. Anemaet, de 4do M. van Meelede 5de J. Voois, en de 6de H- van Sprang allen te Goes woonachtig, Nog zouden wij, grootendeels ter verbetering onzer vorige mededeeling, waarin wij alleen het Landhuis- houdknndig Congres, op den voorgrond stelden .en dit alleen als aanleiding tot de feesten deden voorkomen melding moeten maken, van het aandeel dat de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in deze provincie, in deze festiviteiten heeft gehad, zoo wij daarin niet reeds waren te gemoet gekomen door het Ingezonden Artikel aan het hoofd dezer Cou rant, waardoor eenen ander dien aangaande in helder daglicht wordt gesteld. Niet ongepast evenwel meenen wij te handelen, door nog de volgende bijzonderheden hier in te lasschen., In den avond van den 10 werd in eene der zalen van hel Raadhuis alhier, de vergadering gehouden van het Hoofd-bestuur der gezegde Maatschappij, ter behandeling van hare aangelegenheden en verordening voor het toekomende. Den 12voormiddag om 9 ure, had de aigemeene vergadering dier geheele Maat schappij plaatswaarbij ook aan de leden van het Landhuishoudelijk Congres en aan die van de Maalt schappijen van Landbouw uit andere provinciën den toegang werd verleend. Na de gewone verwelkoming en opening der ver gadering hield de President der Maatschappij eene, verhandeling over den gang en de ontwikkeling van den Landbouw, sedert de oudste, ons bekende, ge schiedenis tot op den tegenwoordigen tijd. Uitgaande van Mcsopotamiens vlakten.schetste hij vervolgens in sierlijken stijl en met treffende wendingen zoowel den akkerbouw van Egyptens vruchtbare gronden, als dien van het eens zoo gezegende Palestina hoe voorts bij Grieken en Romeinen de landbouw bloeide, hoe die bron van bestaan, zoo naauw met den welstand en echte beschaving der volken verbonden, ook weder opdroogde met het zedelijk verval dier landen en natiën. Hoe die akkerbouw te gelijk met andere kunsten en wetenschappen eene versche ontwikkeling verkreeg in de tijden van de heerschappij der Arabieren en Mooren, :die onder hunne magtige Califen zich dwars door Noord-Afrika over de zuilen van Hercules tot in het Spaansche Schiereiland wisten te vestigen. Hoe weder, met hunne verdrijving uil,Spanje, dat rijk, welks magtig gehied zich eenmaal in alle werelddeelen uitstrekte, nogthans, uit verwaarloozing van den land bouw, ook weder zijnen luister heeft zien tanen en schier te niet gaan; Hoe wijders onder de zware oorlogen, waaronder Europa gedurende de 16 en 17 eeuw kwijnde ook de ontwikkeling des landbouws gedrukt werd. Hoe men op het einde der 18 eeuw: reeds sporen van opbeuring begon te ontwaren, welke in de tegenwoordige eeuw zich met toenemende kracht, onder aanwending der wetenschap, magtig ontwikkeld heeft enz. ZEd. besloot met krachtige aansporing dat ook Zeeland, reeds in velerlei opzigten dooreenen natuur lijk vruchtbaren grond gezegend, niet verzuimen mogt, zich den gong der ontwikkeling ten nutte te maken. Daarna werd door den Secretaris verslag gedaan van het verrigte door de Maatschappij in hare afdee lingen en de zich reeds vertoonende gevolgen van die bemoeijingen waarbij ook werd aangehaald de aanvang der stichting eener belangrijke Meekrap-Fa briek in den Wilhelminapolder, ten gevolge ven nog, van wegens de nu ontbondene Commissie van Land bouw gedane plaatselijke en wetenschappelijke on derzoekingen. Na verdere mededeeling van ingekomene stukken enz., gaf de President zijn bepaald besluit te kennen, om nu zijn vroeger aangekondigd voornemen, tot aftre ding van zijn Voorzitterschap te verwezenlijken; dien volgens als nu dat Presidium in deze vergadering nederleggende en aan de leden der Maatschappij zoowel als aan de Resturen harer 12 Afdeelingen zijn dank betuigende voor ontvangene medewerking en blijken van verknochtheid. Maakte deze mededeeling van den achtingswaardi- gen en verdienstelijken man diepen indruk op de Vergadering ■- hartelijk verheugde zich daarom een ieder, toen men den volgenden dag vernam dat het der vereenigde dringende pogingen zijner vrienden en hoogschatters was mogen gelukkenhem over te halen, bij ontstentenis alsnog van een' opvolger zijne betrekking nog voor een jaar te zullen aanhouden. En hiermede rekenen wij onzen taak voleindigd. Vol genot waren ons de oogenblikken, die. wij aan de stelling er van besteedden daar zij ons de werkelijkheid weder zoo duidelijk voor den geest terug haalden. Mogten wij, door onze woordeneven zoo wederom eenige oogenblikken van aangename herinnering bij onze lezers hebben opgewekt; ofschoon wij wel ver trouwen dat zij, ook zonder die,'nimmer de ver- loopene dagen vergeten zullen. Bij Zijner Majesteits besluit van den 9 Junij 1851, N°. 56is benoemd: tot officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Goesinr. IV. G. de Knokke van der Meulenthans Substituut officier bij dezelve Arrondissements-Regtbank. Men schrijft uit Gorinchem 13 Junij: Heden middag ten 12 ure is alhier onder een ontzettenden toeloop van menschen, gepasseerd Z. M. de Koning, vergezeld van HD. adjudant, laatstelijk van Goes komende. Z. M. heeft vervolgens in Wer kendam de dijken in oogenschouw genomen en daarna de reis naar Soesldijk vervolgd. Men schrijft uit 's Gravenhage van 11 Junij: In den namiddag van heden is Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld door hoogstdeszelfs adjudanten uit Londen, waar hij ecnigen tijd heeft doorgebragt, in deze residentie teruggekeerd. - Bij de Tweede-Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een ontwerp van wet, strekkende om de heffing der scheepvaart-regten op de Maas met den 1 Julij aanstaande te staken. prijzen Van 1000 es daarboven. 3de Klasse, 1ste Lijst. No. 8665, een Prijs van f 25,000. No. 8143 een Prijs van f 5000. No. 9738 een Prijs van f 1250. No. 4582, 6696, 2343, 1514, 11028 en 2694, ieder een Prijs van f 1000. 2de Lijst. No. 1664 een Prijs van 2500. No. 16556, 10805 en 12150, ieder een Prijs van 1000. 3de Lijst. No. 1255 een Prijs van f 1250. No. 19147 een Prijs van ƒ1000. Op Donderdag den 26 Junij 1851, des morgens ten 9 ure, in de Stad Goes in het Lo gement de Oude Zoutkeet, bij C. DB JONQR, door het ministerie van den No taris J. G. Bisser vip, residerende te Goes, zullen publiek worden verpacht voor 7 jaren in te; gaan Sinte Catrijn 1851: 66 PERCEELEN WEIDE en ZAAILAND, te zamen ter nombre van 53 Rund., 55 Roed., 36 Ellen, gelegen in onderschei dene Gemeenten van het District Goes, aankomende de Godshuizen der Stad Goes, Breeder bij uitgezette Biljetten vermeld. Informalien te bekomen bij den Heer Rentmeeste: H. C, Pilaar te Goes en ten Kantore vat voorzeiden Notaris Bissebuip alwaar de Con- ditien ter lezing liggen. Terstond eene MEID benoodigd bij Mej. 1»K GHAAC!te Kapelle. Tb Gobs, bij F. Klkbdwbns loon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2