COURANT. 1851. .48. MAANDAG 16 JUNIJ. PUBLICATIE. BliiiiL, ÜIW. hi M x lie uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post Gewone ddvertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a f J.20 behalve het Zegelregt. J,90. Bi» «MilfflMm BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES in aanmerking nemende Dat Zijne Majesteit den Koning, na het bezigtigen van de op den 12 dezer maand alhier gehoudene Tentoonstelling van wege de Zeeuwsche® Maatschappij van Landbouw en Veeteelten het bijwonen der bij gelegenheid van het vergaderen van het Zesde Land- liuishoudkundig Congres plaats gehad hebbende Volks vermakelijkheden na het verlaten dezer Stad en het terugkeeren naar hoogstdeszelfs Stoomjagt te Wol-: phaartsdijkden heer Burgemeester dezer Stad in tegenwoordigheid van een der heeren Wethouders tot een afscheidsgroet toegelaten hebbende aan Zijn Ëd. Achtb. heeft gelieven te kennen te geven, dat Zijn ontvang in deze Gemeente en door de Burgerij, hoogsldezelvè zeer welgevallig is geweest, en dit aan de Ingezetenen, bij iedere gelegenheid konde worden gezegd zoo datbij aldien aan Z. M. de tijd niet had ontbroken, Hij de Stad, gaarne een langer bezoek zoude hebben geschonken. Vet meenen die onder meerdere welwillende uit drukkingen des Konings voor deze Stad vereerènde gevoelens, niet temogen terughouden, maar bij deze daarvan openlijke bekendmaking, aan de Burgerij te snoeten kenbaar maken met dankbetuiging voor de algemeen betoonde deelneming en vreugde wegens Zijner Majesteits tegenwoordigheid in deze Gemeente en de medewerking bij allen ondervonden. Ten welken eindedezein de Stads-Courant zal worden opgenomen. Goes, den 16 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelve, De Slads-Secrelaris Ph. VERVENNE, Nz., l.s. (INGEZONDEN.) Gedurende de dagen, dat het Landhuishoudkundig Congres binnen Goes vergaderd washield ook de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouwaldaar hare 8ste Algemeene Vergadering en Tentoonstelling. Zoo immerdan was zeker deze bijeenkomstde tweede in Zuid-Bevelands hoofdplaatsin velerlei opzigten ten hoögsten bélangrijk en gewigtig. Immers het Congres vertegenwoordigende als het ware den ge- heelen Nederlandschen Landbouw, uit mannen te za- mengesteld die zoowel door theoretische als practi- sche kennis van landbouw en landhuishoudkunde hun vaderland tot roem en tot sieraad verstrekkenwelke Zeeland trotsch mag zijn in zijn midden te hebben Ontvangendat Zesde Landhuishoudkundig Congres woonde die bijeenkomst bij, en was getuige van het geen de Zeeuwsche bodem, door der vaderen vlijt en volharding aan de zee ontwoekerd door de inspan ning en den arbeid van latere geslachten voor den landbouw was geworden. Hetzelve toch zoude voor geheel Nederland getuigenis afleggen of de roem die Zeelandsch Landbouw buitenaf wordt aangeschreven, verdiend of slechts aangematigd ware, of dit Gewest zich wezenlijk door voor- dan wel door achteruit gang kenmerkte. Gelukkig dan we' mogen het met gerustheid zeg gen, dat Zuid-Beveland die verwachting niet heeft teleur gesteld dien goeden dunk heeft bevestigd. Vooruitgang mogl over het geheel worden waarge nomen de landbouw was gedurende de laatste jaren niet stationnair geblevenen ontwikkeling vertoonde zich bijna allerwege. Getuigen het de schoone en vruchtbare, door zoovelen met aandacht, met kennis beschouwde landerijen getuige het bo venal de zonder voorbeeld, ten minsten in ons vader land in zorgvuldigheid en doelmatigheid van cultuur uitmuntende Wilhelmina-Polder; getuigen het zoo vele schoone en zeldzame producten en werktuigen ter Ten toonstelling aangebragtzoo vele edele en veredelde dieren van allerlei soort en of komst, aldaar aanwe zig. Wij herhalen hel dus met overtuiging voor uitgang was meer dan zigtbaar en Zuid-Bevelands landbouwende bevolking heeft ten dezen ook voor den vreemdeling gehandhaafd niet alleen de eer van het Gewest maar ook van de ze Maatschappij, de eerste, die in Nederland werd opgerigt, die zoo veel navolging ondervond en die nu reeda in schier elke Provincie eene Zuster-Maatschappij aantreft. Belangrijke dagen dusdie de Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw heeft mogen beleven be langrijk door de tegenwoordigheid van zoovele, in kennis en ervaring uitstekende mannen maar ge wigtig vooral ook door die van haren vorstelijken beschermheer Neêrlands beminden Koning.Z. M. toch verkeerde opzettelijk die dagen in bet midden zijner Zeeuwsche bevolking, en toonde met woord en daad dat hij de belangen van den Landbouw behartigtdat de welvaart des landmans hem dier baar is. Met aandacht, met warme belangstelling beschouwde Z. M. de tentoongestelde voorwerpen en de vorderingen der landelijke nijverheid voor allen zonder uitzondering had hij een woord van aanmoediging, van aanbeveling tot ijver en volharding. Met gulle hartelijkheid drukte hij van menigen eenvou- digen landman de welmeenend toegereikte hand, en ze ker zullen de boeren-jongeling uit Wolphaartsdijk en de jeugdige knaap uit Goes, aan Welke Hij, ter gelegen heid van een landelijk feest de door hiin verwor vene prijzen-zelf uitreikte en omhing, wel nimmer de vorstelijke welwillendheid vergeten hun toen betoond. Vreugde en tevredenheid stonden op aller gelaat te lezen en de beminde Vórst wenschle geen ander bewijs van de liefde zijner trouwe Zeeuwen die blijken van blijdschap en tevredenheid moesten hem de streelendste zelf-voldoening zijn. Belangrijke dagen dus, dat wij het nog eens mogen herhalen, voor Zeelands landbouwende bevolking zoowel als voor haren geliefden Koning; want wht de eerste töt een blijk van Vorstelijke belangstelling én toegenegenheid verstrekte was den laatsten een be wijs van opregte wederliefde. Lang zullen ze dan' ook in aller aandenken blijven en, naar men verwachten mag, der Maatschappij nieuw leven en kracht bijzetten. De aangename indruk dezer belangrijke dagen werd nog aanmerkelijk verhoogd door de eervolle onder scheiding den Voorzitter "dier Maatschappij bij deze gelegenheid te beurt gevallen. Aan hem werdin de algemeene Vergadering van gezegde Maatschappij, zoo van wege de gezamenlijke) Leden der van rijkswege opgehevene en door de Staten van dit gewest niet gecontinueerde Provinciale Com missie van Landbouw, als van wege de verschillende Afdeèlingen der meergemelde Maatschappij van Land bouw en Veeteelt in Zeelandniet alleen uit achting en toegenegenheid, maar ook als een blijrend bewijs Ivan eendragtige zamenwerking to.t- en eenparig streven naar de bevordering van kennis, vooruitgang en wel* vaart des Landbouws, een fraai bewerkte zilveren beker ten geschenke aangeboden aan de eene zijde met de inscriptie de lede» der c011bissis vas landbouw e n na maatschappij van landbouw en veeteelt aan hunnen VOORZITTER. 1 8 ft 1. aan de andere ztjde met het wapen va» zeeland. terwijl het Z. M, den Koning behaagde mede als bewijs van hoogstdeszelfs goedkeuring, denzelfden heer Voorzitter te benoemen tol Commandeur der Orde van de Eikenkroon. Volgens liet uitgedrukt vei tangen van Z. M. werden den beere C. Vis, op het vereenigd feest maal van de Leden van hel Congres en de Leden dei- Maatschappij van Landbouw, de insignia dier Orde, door den heer Voorzitter van het Congres, met eene even sierlijke als hartelijke toespraak en onder do algemeene en opgewondene toejuiching der talrjjkc aanwezigen, omgehangen; te regt vond deze eervolle ouderscheiding weerklank in aller harten, want ieder zag daarin eene openlijke erkenning en op prys stel ling van ware verdienste. Moge dien ijverigen en achtingwaardigen Zeeuw lust en krachten geschonken worden, om zijne verdere levensjaren aan de beoefening en bevordering des Landbouws toe te wijden en alzoo steeds nuttig te zijn en te blyven voor deze Provincie en voor Ne derland 1 GOES, den J6 Junij Mogten wij in ons vorig No. het een en ander mededeelen betreffende de feesten die onze stad in de afgeloopene week zoo zeer opluisterden, aan genaam is onze laakdie mededeeiingen thans te kunnen voortzetten en aanvullen. Wij eindigden ons vorig verslag btj de mededeeling dal de leden van het Congres zich met. de leden der Maatschappij van Landbouw aan een gezainentlijk middagmaal zouden vereenigen. Ten vijf ure Jes namiddags had die bijeenkomst plaatsin dé groote zaal dor Societéit van ongenuchlen vrij djo thans weder, even als den vorigen avond, daartoe zoo uit muntend als smaakvol was ingerigt. Ruim 170 personen namen aan dien maaltijd deel. Door loepasseltjkeh toast op toast, waarvan velen door scliittereiido wel sprekendheid en gepaste sierlijkheid van taal uitblon ken, werd de maaltijd afgewisseld en hét gezellig zamenzijn tot een wezenlijk genot 7erhoogd, Zalurdag 14 Junij, des middags ten 12 ure, nadat ten 9 ure de laatste bijeenkomst der onderscheidene afdeelingen had plaats gehad werd de laatste alge meene Vergadering van het Congres gehouden. Na den afloop der werkzaamheden werd die Vèrgudei iiig en daarmede het geheele Zesde Congres door dei; Voorzitter gesloten met de volgende aanspraak Thans. Mijne Heeren, nu alle werkzaamheden zijn afgeloopen roep ik u namens het bestuur van het Zesde Landhuishoudkundig Congres liet hartelijk vaarwel toq. De woorden, gisteren avond gesproken, zullen geene woorden zijn, die der vergetelheid zullen worden prijs gegeven. Van dat gesprokene, opwaai-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1