COURANT. rnsmm iiiiiiffMmiL BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. 1851. VRIJDAG 13 JUNIJ. J De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Gewone Jdvertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van j6 regels a f J ,20 behalve het Zegelregt. Post J,90. BURGEMEESTER er WETHOUDERS dbr Sta» GOESbrengen bij deze ter kennis van de Ingeze tenen dezer Stad en Gemeente Dat de PATENTEN over het Dienstjaar 1850 (loopende van 1 Mei 1850 tot ultimo April 1851), aangevraagd gedurende het vierde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen, en tot derzelver afgifte, ter Stads-Griffie, zal gevaceerd worden van den 10 tot den 21 dezer maand uitgenomen de Zondagen dagelijks van des voormiddags^të» tot) des namiddags een ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrigten en zich den be paalden tijd ten nutte te maken ten einde van alle kosten bevrijd te blijven daar Hun Ed. Achtb. ver- pligt zijn, vólgens Art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Pa tenten of de afschriften van dezelvedoor eenen Deurwaarder der Directe Belastingen onverwijld aan de Patentpligtigen te doen uitreiken tegen betaling van lien centwaartoe dan ook den 23Junij eerst komende en volgende dagen zal worden overgegaan, uitgezonderd die voor Tappers en Slijters van Dranken dewelken niet kunnen afgegeven worden dan op vertoon van kwitantie over het vorige jaar en van minstens de helft van het verschuldigde Pa- tentregt over het loopende jaarwelke Patenten mitsdien bij voortduring ter Stads-Griffie zullen blij ven berusten tot de belanghebbenden dezelvemet vertoon van kwitantien komen afhalen. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 7 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris Ph. VERVENNENz.l. s. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS der Stad GOES gezien de Circulaire Tan Zijne Excellentie den Staatsraad Commissaris des Konings in deze Pro vincie van den 7 Februarij 1851, A. N°. 844, 1ste Afdeeling, Provinciaal Blad N°. 22) mitsgaders de missive van de Districts-Coinmissaris tot AAN MOEDIGING en ONDERSTEUNING van de GE- WAPENDE DIENSTalhier gevestigd in dato den 2 dezerbrengen ter kennis' van de Ingezetenen dezer Gemeente. Dat op Woensdag den 18 Junij eerstkomende aan de huizen der Ingezetenen de gewone jaarlijk- sche inzameling ten behoeve van gemeld fonds zal geschieden. Door het besluit in de laatste Algemeene Verga dering van het Hoofdbestuur van hetzelveen de afgevaardigden des Districts-Commissiën genomen, om voortaan al de verminkten in eenigerlei strijd in Nederlands Overzeesche Koloniën en Bezittin gen dadelijk in het Fonds op te nemen zijn de behoeften van hetzelve zeer vermeerderd van hier de dringende noodzakelijkheid om mildelijk bij te dragen tot instandhouding van eene inrigting welke de hoop en het vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgslieden die aan het belang van het vader land hunne gezonde ledematen ten offer gebragten der betrekkingen van hen die daarbij hun leven ge laten hebben. Dat ieder derhalvegevoelende de nuttige en wel dadige strekking van dat fonds en het pligtmatige om hetzelve in stand te houden naar vermogen daar toe bijdrage, om alzoo het lot te helpen verzach ten van de verminkte helden des Vaderlands en de nagelatene weduwen en weezender gesneuvelden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 7 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris Ph. VERVENNE Nz. l. s. Bsiiiik liiwmaiKiio GOES, den J3 Junij. De laatst afgeloopen dagen, maar bepaaldelijk dien van gisteren waren voor onze stad ware feestdagen. Het Zesde Nederlandsche Landhuishoudkundig Con gres dat binnen onze muren gehouden wordt, geeft daartoe aanleiding. Reeds Maandag 11. begonnen van alle oorden de belangstellenden in het Congres te zaam te komen doch voornamelijk Dingsdag was de toe vloed groot te noemen. Des Dingsdags middags ten 5 ure had dan ook de receptie der Leden van het Congres ten Stadhuize plaatsom zich onmiddelijk daarna in Afdeelingen te organiseren. Woensdag morgen ten 11 ure had de Eerste algemeene Verga dering der Leden plaats, in het Koor der Groote Kerk, dat door den Heer J. H. Muller, civiel-Ingenieur alhier, op smaakvolle en doeltreffende wijs was inge- rigt. Deze Eerste Zitting werd door den Voorzitter van het Congres, den Heer Mr. J. C. van der Meer MohrBurgemeester dezer Stad, met gepaste aan spraak geopend. ZEd. schetste in korte trekken wat Zeeland wasthans is en worden kan wees op de onmiskenbare bewijzen van vooruitgang die ook in Zeeland, in betrekking tot den Landbouw, de Vee teelt enz. te bespeuren is, en gaf de hoop te ken nen dat ook dit Zesde Landhuishoudkundig Con gres tot die vooruitgang zoude mogen medewerken. In den namiddag van denzelfden dag zouden in den Wilhelmina-Poider de proefnemingen plaats hebben met de werktuigen en gereedschappenbestemd voor de Tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland die op den volgenden dag zou plaats hebben. Zoo als wij in ons N°. van Maandag mededeelden was alstoen be- rigt ontvangen dat Z. M. de Koningde Proefne mingen en de Tentoonstelling met zijne tegenwoor digheid vereeren zou. Des Dingsdag avonds vernam men dan ook met vreugdedat Z. M. aan het Veer van Wolphaarsdijk was aangekomen, doch den nacht aldaaraan boord van Hoogstdeszelfs stoomjagtzou doorbrengen, om den volgenden middag den Wilhel- mina-Polder te bezoeken. Geen wonder dan ook, dat des Woensdags middags honderden van menschen der waarts stroomden. Na alles met bijzondere Opmerkzaam heid bezigtigd te hebben maakte Z. M. gébruik van een dejeuner, Hem door den Heer 1. G. J. van der. Bosch, te Wilhelminadorp, ten diens huize aangebo den, en keerde daarop weder naar het stoomjagt terug. Had men bij het eerste berigtdat de Koning de Tentoonstelling zou bezoeken, het bejammerd dat Z. M. slechts .tol onze stad" zoude naderen, doch de stad zelve niet met zijne tegenwoordigheid ver eeren zou; zoo veel te meer verheugde eenieder de tijdingdat Z. M. van dit voornemen was terug gekomenen door de stad naar de Tentoonstelling j rjjden zoude, alsmede de volksvermakelijkheden die des middags zouden plaats hebben zoude bijwonen echter onder bepaling van alle ceremonieelzooveel mogelijk te vermijden. Reeds vroeg in den mor gen vulde dan ook eene groote massa rijtuigen en wandelaars den wegdien Z. M. moest afkomen. Ten 12 ure op den middag had de doortogt des Ko nings plaatsen begaf Z. M. zich naar de plaats der Tentoonstelling, waar Hij zoowel de ten toon gestelde werktuigen als het uitmuntende aangevoerde vee, met de grootste belangstelling bezigtigde. Temid den der zaamgestroomde menigte doorwandelde Z. M. gedurende verscheidene uren het 7eld der Tentoon stelling en onderhield zich op de minzaamste en ver- trouwelijkste wijze met de landlieden en met ieder die Hem omringde. Ten 3 ure begaf Z. M, zich naar de plaats waar de volksspelen zouden plaats hebben, bestaande in het rijden en loopen naar den ring. Dit echt Zeeuwsch volksspel werd mede door Z. M. met blijkbaar welgevallen aanschouwd en aan eenige der genen die het geluk hadden een prijs te behalen werd dezelve door Z. M. eigenhandig omgehangen. Na ook daar ruim een uur te hebben doorgebragt en zich met elk een allerminzaamst te hebben onderhouden, keerde Z. M. weder naar het stoomjagt terug. Ieder die de eerste beurt viel Z. M. te naderen, en zulks waren er velen ieder roemt de minzame en gulle hartelijkheid waarmede Hij aan alles deelnam en waarmede Hij allen toesprak en bejegende. Gewis aller harten niet het minst die der opgeto- gene landlieden heeft Z. M. ingenomen en lang zal dit bezoek in aller herinnering voortleven. De Koning vertrokken zijnde, werden de spelen voortgezet. Na den afloop daarvan trokken allen loopers en rijders in geregelden optogtdoor een goed muzijk-korps voorafgegaan door de stad. Droeg deze optogt mede veel bij tot veraangena ming minder luisterrijk maar niet minder met genoegen te beschouwen was het gezigt van den op togt der Weeskinderen in deze stad. Reeds des mor gens in geregelde orde naar het veld der tentoonstel ling en der volksspelen geleidkeerden zij nu even zoo weder terugbegeleid door een der Heeren Re genten en den Onderwijzer des geslichtsen hieven voor het huis van een' anderen der Regenten die door ongesteldheid verhinderd was met hen te gaan een inderdaad treffend kinderlijk gezang aan. Een ieder zag ook hierdoor weder een blijk van de lief- deiijkheidwaarmede die kinderen steeds worden behandeld en dat er geene gelegenheid, om hen ge noegen te verschaffen ongebruikt voorbijgaat. Aan den avond van dien dag was den inwoners en bezoekers onzer stad weder een ander genot verschaft. Volgens het Programma was eene algemeene zamen- komst der leden van het Congres, benevens der leden van de Maatschappij van Landbouw en der Sociëteit van Ongenuchten Krij bepaald, waarbij muziek en illuminatie hen in den tuin en de localen der genoemde sociëteit wachtten. Maar wat ook de sterkst gespan nen ideën zich konden voorstellen gewis alles werd overtroffen bij den aanblik van het grootsche en toch zoo eenvoudig smaakvolle der inrigting van tuin en gebouw, De uit zich zeiven reeds zoo aangename tuin der sociëteitwas thans als in eene toovertuin herschapen. De ontelbare lampions, die zich in den waterspiegel des vijvers verdubbelden wekten bij den rondblik op den met bloemdragende boomen bezet ten voorgrond en den donkeren met zwaar geboomte beplantten achtergrondwaarlijk dichterlijke denk beelden op. Voege men daarbij de toovertoonen der muziek die van de overzijde des vijvers het gezel-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1