MIDOEMIffl, MUZIEK, zou. willen gelukten aan ecu ongeluk. Zijne nouw wierp dus dèvscliuld op hem, en zij liail daarin ge lijk hij maakte de reglers echter aandachtig op de gemakkelijkheid, waarmede zij hare ralsehe verklaring vtist te doen 't welk een gevolg was van de voort durende lezing san romans en de gewoonte die zij zich gemaakt had van te verdichten bij het schrijven van eigene romans De graal verhaalde het al met den grootsten schijn van waarheid. Zijne Vrouw echter heelt zich bij hare verklaring gehouden, en noemde op hare beurt, 't geen haar man getuigde verdichtsel. Den 30 en 31 Mei is het getuigenverhoor begon nen en voortgezet. Onder meerder en het meest be langrijke, dat vari den regter van instructie, den heer Beughebaertdie op den dag na den moord naar het kasteel was gegaan op het gerucht dat er van de misdaad in omloop was. Al hetgeen hij verklaart, doet bepaald aan eene misdaad denken hij brengt verscheidene voorbeelden bij van de wisseling in de verbalen van den graafen van diens pogingen, om zijne vrouw te bewegen, hel stilzwijgen te bewaren, ten einde de verdediging aan hem over te laten on der anderen was den getuige een brielje in handen gekomen waarin de graaf zijne vrouw verwees naar Ma It heus 12 vers 20. Ouder de reglsgeleerden heeft het hooren uls ge tuige van den ambtenaar welke belast is geweest met de voorloopige instructie, aanleiding gegeven tot verschil van gevoelen. Sommigen vermeenen dal een zoodanig ambtenaar niet mogt worden ge hoord. Een der snelschrijversverbonden aan de dienst van het fransche dagblad la Gazette des Trilmnauxheeft zich zelfs in het door hem op gemaakte verslag van de teregtzittingbepaald daar tegen uitgelaten. De voorzitter van het Hof heeft gemeend, dat die snelschrijver zijne bevoegdheid was te buiten gegaan, en heeft hem in de zitting van 31 Mei gelast de voor de snelschrijvers aangewezene zitplaats te verlaten. Deze gestrenge maatregel van den voorzitter wordt geenszins algemeen goedgekeurd. In de laatste zitting is als getuige gehoord eene ISjarige dienstbode, die tijdens het plegen van den (noord op het kasteel met het toezigt der kinderen van de beschuldigden was belast. De graaf was be schuldigd van het plegen van geweld tot onleering dei jeugdige getuige. De getuige heeft dit bevestigd. De graaf de Bocarmé heeft het niet tegengesproken, maar verklaard dat hij alleen het oogmerk had ge had om de zedelijkheid van het meisje op de proef te stellen. Dit zonderlinge antwoord heeft een pijn lijken indruk gemaakt hij vele aanwezigen. Het groole publiek heeft daarover uitbundig gelagchen. Over het algemeen houdt men het er voor, dat het vérhoor der getuigen eene voor de gravin minder ongunstige wending begint te nemen. (Men wil weten, dat de instructie van het proces Bocarmé niet minder dan 35- a 40,000 frs. kost alleen hel scheid iff onderzoek van den heer Slas en liet uitvoerig rapport daarover is op 5000 frs. ge laxeerd.) NOORD-AMERIKA, Hollandsche Kolonie Sheboygan J Mei. Een man en vrouw in New-Orleans kwamen kor telings overeen om zich zeiven om't leven te brengen. De man nam zijne portie vergif in, hetwelk de vrouw bedaard toezag en na afloop van hetzelve haar kopje ter zijde zette en liever weduwe werd. Zij is gear resteerd geworden beschuldigd van medepligtigheid aan haars mans dood. Er was echter geen wettig bewijs genoeg voor en zij .werd vrijgelaten. De heer Mills van Huntington heeft eene oude stembus naar de Londensche tentoonstelling gezonden, om de verhevene en hooggeplaatste heeren in de oude wereld te toonen, hoe men hier te lande «Koningen maakt." Het idee is goed; wij twijfelen zeer, of er op de tentoonstelling wel een kunstgewrocht zal ge vonden worden, dot zoo eenvoudig in zijne zamen- steliing en .naglans zoo magtig in zijne uitwerking is, ais deze Ameiikaansc.he stembus. De heer TV". C. Baldwin van Cleveland heeft eenen os derwaarts gezonden wegende vierduizend pond. Hij heeft 8 jaren op het vetten geslaan. Het gebraden vleesch van John BuW zal beneden pari wezen wanneer deze os daar aankomt. DUITSCIFL.4ND. - Berujic, den Sj Mei. Het standbeeld van Koning Fredrik IIden grondvester van de magt van Pruissen, tegenover het overwigl van de Oostenrijksche belangen in üuilsch- land is met groote pracht en niet zonder geestdrift van de zijde der bevolking en der menigte welke de plegligheid heeft kunnen bijwonen ontdekt en ingewijd. Geheel het Pruissische leger is door ruim vijftig vaandels vertegenwoordigd geworden, en al de troepen van de garde, bestaande uit twee regimenten infanterie, twee regimenten grenadiers, de jagers en de scherpschutters, zes regimenten zoo zware als ligte ruiterij, en de artillerie hebben, onder hevel van den Prins van Ptuissen de plegligheid bijgewoond. Op hel oogenblik dat het standbeeld zonde ontdekt worden, gaf de Koning in persoon het commando tot het presenteren van het geweer, en na het ontdekken, onder een ontzettend vreugde-gejuich het bulderen van het geschut en het luiden van al de klokken, vielen de zangers van hét domkoor in met het lied Nun dauket alten Gott waarmede de menigte krachtig instemde. Het standbeeld wordt vooreen meesterstuk gehou den van den beeldhouwer Bauch. De Koning, te paard zittende is het hoofd-voorwerp maar ook de beroemde mannen die hem ter zijde hebben ge staan, zijn geenszins daarbij vergeten. Hun aantal is nietgering. Men vindt er onder, van de krijgshelden Prins Ferdinand van Brunswijk v. Zielhen v. Schwerin, v. PFinterfeldv. Seidlitz, v, Keith van de staatslieden: graaf v. Kersbergv. Finc- kenstein v. Cocceji jjan de w.ijsgeeren en letter kundigen; Lessing, Kant, IVolf, Gleim, Geile) t; zelfs de Maupertuis is niet vergelen. Na de ontdekking heeft de Koning in persoon den beeldhouwer Bauch onder een daverend gejuich de hand gereikt. Alles schijnt naar wensch en zonder onheilen te zijn afgeloopen. Verscheidene vreemde Vorsten waren bij de pleg ligheid tegenwoordig, en daaronder Prins Fredetik der Nederlander.. Onder de menigte der uilgenoo- digde personen werd ook de aartsbisschop van Bresluu, in kardinaals gewaad opgemerkt. Dezer dagen moeten te Keulen belangrijke pa pieren in beslag zijn genomen betreffende de altijd nog beslaande gemeenschap tusschen de Duitsche democraten en de naar Engeland uitgeweken vlugle- lingen. ENGELAND. Londen den 2 Junij. Ten einde den omvang van het gebouw der ten toonstelling begrijpelijk te maken voor hein die het niet heeft gezien geeft een der dagbladen daarvan de volgende beschrijving; De Alhumbra en de Tuil- leriën kunnen de oostelijke en westelijke vleugels niet vullen de St. Pauluskerk te Londen beslaat naan- Welijks de helft van den grond het paleis te Mar seille het grootste ter wereld, zonde slechts weinig boven het middenschip uitsteken en onder deszelfs glazen dak zouden gemakkelijk een twaalftal groote kerken van het vaste land kunnen staan. Sedert eenige dagen merkt men een aanzienlijk aantal nieuwe huur-rijtuigen en omnibussen in de stralen op. Meer dan .200 dier laatsten zijn thans in dienst, meest allen in den omtrek van het kristallen paleis. De stralen der hoofdstad zijn te naauw voor de ontzettende circulatie der rijtuigen. De vreem delingen komen in. menigte aan en de stoombooten van het vaste land ontschepen er dagelijks honder den zoo wel in de hoofdstad als te DoverFolke stone Brighton, Southampton enz. FRANKRIJK. Parijs, den J Junij. Herhaaldelijk is reeds gesproken van de kwijning in verscheidene takken van handel en nijverheid welke toeneemt naar mate men het jaar 1852 nadert. Hel gouvernement zegt de Constitulionel des be treffende heeft daarop zijne aandacht gevestigd en beraamt maatregelen tot voorkoming der gevaren, welke van werkeloosheid en broodeloosheid der arbeidende klasse onafscheidelijk zijn. Het zoekt in groote open bare werken bezigheid voor de handen die door particuliere ondernemingen niet worden bezig ge houden en tracht thans vooral de gemeenteraden tot het uitvoeren van zoodanige werken te doen besluiten- - Het dagblad la Bepublique had gemeld dat verscheidene werklieden voor rekening van hooger hand naar Londen ter bezigtiging van de tentoon stelling waren gezonden, en dat er nog meer der waarts zouden gezonden worden, terwijl éene stede lijke commissie zich met de keuze dier werklieden bezig hield. Op dit berigt heeft zich een groot aantal werklieden naar het stadhuis begeven, maar ten antwoord ontrangen dat er niemand meer naar Londen gezonden werd. Nu hebben de teleurgestelde werklieden besloten tegen liet genoemde dagblad een eisch in te stellen tot schadevergoeding van 10 ft per persoon, wegens de schade aan dagloon, diezij door hunnen vruchteloozen togt naar het stadhuis ten gevolge van het berigt geleden hebben. Op gisteren diende voor het geregtshof van het departement der Seine andermaal de zaak der erfge namen van den heer Naundorff, in leven voorgevende te zijn hertog van Normandie, zoon van Lodewijk -1 VI, tegen den graaf van Qhambord en de herto gin van ylngmtlime. De heer Jules Favre vervolgde het pleidooi, dat hij, gelijk gemeld, in der tijd voor hetzelfde geregts hof had aangevangen. De graaf en de hertogin had den ook ditmaal geen verdediger gesteld. Ovèr acht dagen zal de procureur der republiek zijne eonciusie nemen. Van de volgende Artikelen te iocs, Van den 16 tot den 31 Mei 1851 Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe f6,75. Rogge fö,35. Vroege Gerst f 0,00. Late Gerst f 0,00. Boekweit f 0,00. Haver 1' 0,00. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten f 0,00. Groeno Erwten 1' 6,25. Graanwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 8,75. ltogge Meel f 7,00. allen per mudde. Boter f 0,65. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 27s cs. Tarwe Brood 16 es. Rogge Brood VP cs. Ossen-Yleescb 55 cs. Koe-Yleesch 55 cs. Kalis- Yleesch 55 cs. Schapen-Vleeseh 35 cs. Lams-VIeesch 35 cs. Versch Varken-Vfeesch 60 es. Gerookt Var- ken-Vleesch 80 cs, allen per ned. pond. Vroege Aardappelen f 2,00. Late Aardappelen f' 2,80. de mudde. Jenever f 60,00. per vat. IJpen Hout f 7,50. Esschen Hout f 7,50, per wisse. Groote Takkebossen f 14,00. Kleine Takkebossen f 7,00. de honderd. Steenkolen f 2,50. de 100 ponden. Turf 70 cs, de dubb. mudde. Kool Olie f 34,00. Lijn Olie f 40,00. het vat. Koolzaad f 9,55. Lijnzaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het ned.pond. De PERSONEN die met hunne ei»-» tegenwoordigheid het Zesde Land- huishoudkundig Congres genegen zijn Ie vereeren en het Middagmaal bij te wonen worden over eenkomstig hel Programma verzocht zich vóór den 10 dezer aan te geven, bij den Heer J. FKAKSKV VAN HE PUTTE, lste Penningmeester van bet Bestuur. De Ondergeteekende berigt langs deze, aan zijne geërde Begunstigers en Stad- genooten dat bij hem gedurende het CONGRES, des morgens tegen liet ontbijt weder zullen te be komen zijn Versche WATER-en andere KADETJES. Verzoeke tevens zoo veel mogelijk de bestel lingen den vorigen avond. C. SCHOT, Broodbakker. Die genegen is STOELEN TE VER- ||jg HUREN, tegen den 12 en 13 dezer ruSfW vervoege zich bij W. A. AAJEMAET in de Sociëteit alhier. op MAANDAG 9 JUNIJ des avonds ten 6 ure, in de Prins van Oranje. Entrée 50 cents. Wed. C. SC II li El. je. Te Goes, bij F. Klkecwens Zooir.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2