1*51. DONDERDAG 5 .11 NU. DUIVEN- en HANDBOOG-SOCIETËIT Jacora van Brjjrrrr ïe Goes. De itg ave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags eironds. De Prijs per Kwartaal is f j,75 franco per Gewone Advertcnlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels ii J,20 behalve hel Zegclrégl. Pos; f d,<)0. Uithoofde van het Pinksterfeest zal de Maandagse/ie Courant, in plaats van des avonds des morgens worden uitgegeven. (ingezonden.) 2 Junij. Heden tnogten wij eenen wedstrijd, door liet schieten met den handboog naar den vogel hou den. Eert aantal boogschutters van onderscheidene gilden iu dit Eiland, benevens van het te dezer Stede gevestigde gilde Altijd in Roeren hebben daaraan wel willen deelnemen. Alvorens ons reglslreeks naar het schietplein te begeven hebben wij vooraf onze hulde aan den Ed. Achtb, Heer Burgemeester dezer Stad toegebragt. Vergezeld door de aan den wedstrijd deelnemende boogschutters, van welke die van 's Gravenpolder en van Kapelle van hunne vaandels voorzien waren, hebben wij ons voor deszelfs woning verzameld en Z. Ed. Achtb. aldaar door het roeren van den trom mel er. het zwaaijen der vaandels, de hem, als hoofd van het plaatselijk beslnur regtrnalig toeko mende en wel verdiende eer bewezen. Getroffen door dit eerbewijs heeft Z. Ed. Achtb. iiit dankbaarheid daarvoor, aan onze Sociëteit-wel eene sornlne gelds willen schenken die besteed zal worden tot het doen vervaardigen eener medaille welke het eigendom onzer Sociëteit zal blijven oin te strekken lot een voortdurend en dankbaar aan denken aan den Ed. Achtb. Heer Burgemeester dezer Stad Mr. dan Carolus van der Meer Mohr en waarmede de borst van onzen Koning, bij de koning- schieting in Julij aanstaande, en voortaan hij alle volgende feestelijke optoglen en schieiiiigen zal ver sierd zijn. Bij dezen wedstrijd heeft hel lid onzer Sociëteit F. C'ol/esaer den hool'dvogel afgeschoten, aan wien de voor onze schiëliiig vervaardigde medaille is uitgereikt. Met vreugde is dit feest begonnen voortgezet en ten 10 ure in den avond geëindigd niettegenstaande de pogingen welkè men gedaan heeft om die te storen pogingen (wij zeggen bet met leedwezen) gedaan door eenen aan den wedstrijd niet deelne- rnenden boogschutter, van een gevestigd en bescher ming van Z. M. den koning genietend gilde doch welke pogingendoor doelmatige, bij tijds aangewende middelen zijn verijdeld geworden. De Directie van bovengenoemde Sociëteit GOES, den 5 Junij. Den 30 Mei is aan de hoogeschool te Leyden bevorderd tot doctor in de reglen de liter G. ah Utrecht Dresselhuis, van VVolfaartsdijk, na ver dediging van een Specimen Historico-Juridicum de poena peregrinaliónis sacraemedio acvo in Keerlandia itisitu la Volgens de heden ontvangen herigten zijn de discussier, over het ontwerp van Gemeente-wet bij de Tweede Kamer der Stalen-Generaal thans afge- loopen, en is dit Ontwerp AANGENOMEN met eene meerderheid van 53 tegen. 13 stemmen. -Men verneemt, dut in het begin dezer week zich te Smilde een Bussiseh lieer heeft opgehouden, belast met bet doen van onderzoekingen ten aanzien der veengraverij; bij had een tolk bij zich, door wiens tusschenkomst hij de nuodige inlichtingen vroeg en verkreeg. In dat gedeelte van Uusland waarin hij woonachtig wasbegon gebrek te komen aan den noodigen brandstof; daarom had men het plan opgevat, om de zich daar bevindende veenen in exploitatie te brengen, en was hij naar Nederland afgezonden, om te onderzoeken, op welke wijze zulks met liet meeste voordeel kon geschieden. Ilij heeft onder anderen van de gebruikelijke werktuigen afteekeningen gemaakt. Men schrijft uit Koevorden 28 Mei Met genoegen vernemen wij, dat de aannemer van den bouw der kerk en pastorij in bet Hollandsche Veld JSchui/enberg alhier, met zijne werklieden overeen is gekomen, waarin allen volgaarne toestemden, dat ieder hunner 25 centen per week van zijn werkloon zou staan lalen, lot daurstelling van een fonds, waar uit ieder hunner, bij ziekte of ander ongeval f 3 per week zoude kunnen trekken. Jlij wil het beproeven, om aan dit fonds eene grootere uitbreiding te geven, zoodat alle werklieden dezer stad hieraan deel nemen. Het gebruiken van sterken drank is bij den bedoelden bouw verboden volgens zeggen van den aannemer gaat het werk nu geregelder en spoediger van de hand dan anders. Uit Arnhem meldt men van den 2 dezer: In den afgeloopen nacht werd de politie gewaar schuwd en te hulp geroepen aangezien een der manschappen van eene alhier voor den wal liggende stoomboot, zwaar gewond was geworden. De onl- Ixitlen geneesheer G. J. Greij, verklaarde dat de lijder eeue gescheurde wond aan den arm had en heide zijne knieën gekwetst waren. Intusschen gaf die man, die de eigenlijke daders niet kon aanwijzen, te kennen dat hem die wonden door twee nachl- wuchts waren toegebragt, zonder eenigen grond daar voor te kunnen geven. Uil hel onmiddellijk door den commissaris van politie ingesteld onderzoek bleek dat die persoon in stede door die ambtenaren Ie zijn gewond gewor den zelf oorzaak was van zijn ongeval. De poort uit willende gaan zonder poortgeld te betalen was hij achter op een rijtuig gesprongen in ue daarop zich bevindende ijzeren haken of spijkers geraakt en alstoen een eirid wegs op 'dé knieën voortgesleurd, terwijl de nacbtvvachls op zijn hulpgeschreeuw wa ren toegeschoten. De patient die zwaar, maar' niet gevaarlijk gewond isis heden morgen met de stoomboot naar Keulen vertrokken. Bij de vergraving, tot vergrooting der buiten havens te Harlirigcn heeft men eenen zeer hechten muur gevonden welke voormaals tot zeewering had gediend. In dien muur heeft 'men ook den steen gevonden welke het eerste gedeiikleeken was voor Casper de Robles, den grondlegger der verbetering van Frieslands zeedijken voor wien men later den zoogenaamden steenen man op den zeedijk in de nabijheid van Dadingen heeft opgerigt. Te Enkhuizen werd II. zondag een vierdubbel huwelijks-feest gevierd hetwelk op zulk eene wijze zeer zeldzaam zal voorkomen en daarom ook wel eenige vermelding verdient. Jacob Bruin, Pz. en C. de Vties vierden het feest hunner vijftigjarige echtverbindtenis; hun zoon P. Bruin en M. de Raas vierden op dien zelfden dag hun zilveren feest, ter wijl nu van laatstgenoemden weder op dènzell'den datum twee kinderen met narnen A. Menz met ABruin en JBruin met Mantelin hel huwelijk traden. Volgens veler oordeel mag dit al zeer sterk genoemd worden daar vader zoon en twee klein kinderen op denzelfden dag aan een voor hen allen zoo belangrijk feest kunnen gedenken. Aangaande lïèt proces van den graaf en de gra I vi n de linear médeelen de Belgische bladen nog het volgende mede De akte, waarbij de graaf de Bocarmc en zijne vrouw, gebot en Fougnies, beiden 32jaar oud wor den schuldig verklaard aan een aanslag op het leven van hun broeder en behuwdbroeder Guslave Foug nies, is door de dagbladen bekendgemaakt. Ze bevat meereudeeis daadzaken, die reeds bekend waren, Kr schijnt uit te blijken dat de beide echtelingen aan de misdaad schuldig zijn. De graaf moet zijn ongelukkigen broeder den mond hébben geopend en zijne vrouw het vergift beiri hebben ingegoten. Terwijl de graaf hel vergift bereid beeft heeft de- gravin alles bezorgd wal kon strekken om de spo ren der misdaad ledoen verdwijnen. Zij heeft daartoe onder anderen eenige kleedingstukken en de krakken vun den vermoorde doen verbranden, en de noodt. bevelen gegeven om de bedienden te verwijderen. In de zitting van het hof van assises van 28 Mei zijn de debatten over deze zaak geopend. Nadat ue akte van beschuldiging was voorgelezen, beeft de pro euieur des konings de gezworenen nader bekend ge maakt met de stukken van bewijs, en zijn de getui gen opgeroepen, ten getale van 101. Daarop is tnen overgegaan lot bet verhoor der he schuldigde, vrouwe de liocarmé; zij heeft met groote gelatenheid de misdaad verhaald, en haar gemaal al leen van het feit beticht. Alles wat zij gedaan heeft schreef zij toe aan de vrees voor haar man en aan den pligl dien te meende te moeten voldoen om hem te redden. Zij had haar broeder niet gewaar schuwd omdat ze niet kon gelooven, dat haar man de daad werkelijk zou begaan. Onder het lezen der akte van beschuldiging hebben de beide echtelingen hunne bedaardheid niet verloren. De gravin heeft hare getuigenis inet eene groote ge makkelijkheid afgelegd ofschoon hare stem dikwijls te zwak was, otn goed verstaan te worden; de vrees- selijkste dingen verhaalde zij met de grootste kalmte, men zou bijna zeggen met gratie. Zij heeft een weinig beteekenend uiterlijk haar haar is gitzwart. De graaf is rijzig en heeft een gedislingueerd uiter lijk. Zijn gelaat is een weinig gepoktoverigens getaand van kleur zijne trekken zijn fijn. Snorren en baard beeft hij afgeschoren zoodat hij minder gelijkt op de uitgegeven portretten, dan zijne vrouw. Met een hoog voorhoofd heeft hij een stout en streng uitzigt. Onder de aanwezigen merkte men den bekenden Parijsschen hoogleeraar Orfila op. Heden is het vet hoor voortgezet van de gravin de Bocarmc, en is dat. van deri graaf begonnen. De gravin heeft bevestigd, dathaar man den moord had begaan door haren broeder op den grond te werpen en het vergift in den mond te gieten. Na den dood is men begonnen de comedie te spelen zeide zij. Edoch had de graaf bevolen, dal het lijk inet azijn werd gewasschei) en de kleederen, waarop vergift was gevallen verbrand werden terwijl alles werd aangewend om de sporen der daad te doen verdwijnen. De graaf zelf bad een braakmiddel moeten bezigen omdat eenig vergift aan zijne lippen was gekomen ten gevolge der worsteling. De graaf daarentegen beeft een geheel tegenstrijdig verhaal gedaan, dan 'tgeen tot dus ver bekend was. Hij heelt verklaard dat zijne vrouw onwillig den moord geplfcegd had. Dal zi) iets anders getuigde was daarin gelegen,, dat hij haar zulks geraden had, omdat hij er wel beducht voor was dat men niet

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1