Sïm ai4<e Staats-Loterij. De vronw, die van dit misdadig voor nemén onder- riffl moét zijn geweest, innar die horen broeder niet heelt gewaarschuwd, heelt eene bekentenis afgelegd, welke haren man ten hoogste bezwaart zij tracht zich zelve te verschoonen. li ui e verdediging heelt den regler geenszins bevredigd zoodat zij als mede beschuldigde in liet regtsgeding is betrokken. Er moeten ruim honderd getuigen gehooid wordenen daaronder de dienstboden van den aangeklaagde, voor welke de moord van den beginne af geenszins geheim was gebleven. l)e beschuldigde heeft in de teregtzitting van het Hof erkend dat hij zich met de vervaardiging van vergift uit tabaksplanten nicotineheeft bezig ge houden, en tijdens den dood van zijnen schoonbroeder in het bezit van dergelijk vergift is geweest. Hij schijnt ook echter met dien schoonbroeder, even voor des- zelfs dood, te hebben geworsteld. Hij beweert, dat zijne echlgenoote haren broeder bij vergissing het ver gift, in plaats van wijn, heeft toegediend, en daar door deszelfs dood heeft berokkend ën dat zij hem bezwaart, om zich zelve op deze wijze te vrijwaren, .De beide beschuldigden geven van lijd tot tijd blijken van eene ügtvaardigheid welke bij de zeer talrijke toehoorders een zeer pijnlijken indruk maakt. Ju de teregtzitting Van het li of van assises te Mons, voor hel regtsgeding van den graal' de Bo nn mé, is men overgegaan tot het hooien dér ge tuigen. Men heelt de gravin, de echlgenoote van den beschuldigde, doen opmerken, dat het door getuigen kan en denkelijk zal worden bewezen, dat zij al de huisgenooten van de plaats heeft verwijderd, alwaar haar broeder is vermoord; dat de moord is gepleegd door meer dan een persoon dat zij terwijl haar broeder was ter neder geworpen, hem het vergift heeft ingegeven. Zij schijnt veel van lrare stoutmoedigheid te hebben verloren. Haar echt genoot blijft even onverschillig als Ie voren. DCITSCIfLAND. - Berlijn den 26 Mei. Naar men .ons verzekert, zal H. M. de Koningin der Nederlanden zich in de laatste dagen naar linden-Baden begeven, waar reeds meerdere vorste lijke personen aangekomen zijn. liet lijk van den generaal Boreel. is den 23 IJ lm gepasseerd van waar hetzelve verder naar Ne derland wordt vervoerd. In Zwitserland hebben zich vele handwerkslie den vereenigd, om zich over Botterdam naar Londen te begeven en de tentoonstelling te bezoeken. Men voelt bier meer en meer de behoefte aan eene regtslreeksche verbinding met de Nederlanden door middel van eenen doorloopenden spoorweg tot aan de Hollandsche grenzen met vermijding van Keulen of andere concurrerende handelssteden. Tot dat einde zijn reeds onderscheidene plannen ontworpen, waarvan de verwezenlijking echter niet door de Pruis- sische regering schijnt begunstigd te worden. Men kan het als zeker aannemen dat Z. M. de koning niet naar OHmutz zal vertrekken, en uit deze omstandigheid wil men welligt niet geheel zonder grond opmaken dat de toestand van Pruis- sen tegenover Oostenrijk iri de Bonds-vergadering nog geenszins naar wederzijdsch genoegen is geregeld. Eveneens is het uit dien hoofde geenszins als eene toevallige omstandigheid, aan te merken, dat er, tijdens het verblijf van den koning en van den keizer van Buslond te Warschau geen Ooslenrijksch gezant aldaar is verschenen. Inmiddels houdt men zich verzekerd dat de keizer van llusland zich als eene bemiddelende magt stelt lusschen Oostenrijk en Pruis- ren en zich veel moeite geeft om verwikkeling te voorkomen, die, bij den onzekeren stand van zakfcn in Frankrijk allezins nadeelig zouden .kunnen wér ken op de zoo noodzakelijke eenheid van inzigten en bedoelingen der üuilsche regeringen. ENGELAND. Londen, den 28 Mei Met verwondering had men te New-York vernomen het uitzeilen van een schip met 700 man troepen; sommigen noemden de heslemming Zuid-Carolina ter beteugeling van de aldaar heersehende woelingen; anderen dachten dat die troepen dienen moesten om de Cubasche onderneming tegen te werken. J)e commissie voor de tentoonstelling, wensoht al de vreemde arbeiders, die met liet uitpakken der goederen belast waren in het gebouw der tentoon stelling een diner gev n. Op de tentoonstelling is het volmaaktste gebed, liet Onze Bader, in 008 talen en dialecten. Er hebben gisteren vrij ernstige ongeregeld heden plaats gehad te Tamworth bij gelegenheid van een protectionnistisch feestmaal, in degroote zaal van het raadhuis, onder voorzitterschap van den heer PFoolferstan. Alles ging rustig toe, tot op het einde van het feestmaal, als wanneer eene buiten het hel raadhuis verzamelde menigte vijandige demon stration begon en terwijl de president sprak over de eerste jaren van den staatkundigen loopbaan van sir Robert Peel, regende het een hagelbui van stee- nen op liet gebouw waardoor de meeste ruilen werden gebroken. De heer Newdegate raadde de aanwezigen aan, zich ferm te houden en gezamenlijk het raadhuis te verlaten waarop zij zich met den president aan het hoold naar het hotel Kings arms begaven. Onderweg werden eenige hunner vrij ern stig door de opgeruide menigte mishandeld en in bovengenoemd gebouw aangekomen wierp hel volk spoedig daar ook al de ruilen in. Daar de politie zich niet vertoonde zoo stelden de heeren fliewde- gate en Paersons leden der stedelijke regering benevens de kapitein Dyal/. zich aan het hoofd van de buitengewone constables en namen eenige der belhamels gevangen. De troepen van Birmingham waren reeds ontboden, doch daar de rust zich lang zamerhand weder herstelde zoo gaf men contra-bevel. Vele personen zijn bij deze gelegenheid min of meer ernstig gekwetst. Volgens the Evening Post, een dagblad van Dublinzou uit de tienjarige volkstelling, thans in Ierland begonnen, eene vermindering in de bevolking blijken van 2 millioen zielen, voornamelijk toegeschre ven aan de landverhuizing en den hongersnood. Het schip Prince Albert, bestemd om de espe ditie van sir John Franklin op te sporen, is II. Donderdag naar de Noordpool uitgezeild. - Het aantal personen, hetwelk gisteren het kris tallen paleis heeft bezocht, bedroeg nagenoeg 35000. liet bedrag der ontvangsten heiiep 2401 p. st. 10 sh. Gisteren is de tentoonstelling bezocht door 37,184 personen, blijkens het ontvangene erïli'ée-geld van 1 sh. per hoofd. Even als vroeger, heerschle onder die menigte eene volmaakte orde. FRANKRIJK. Parijs, den 21 Mei. De regering mofct zeer gewigtige tijdingen uit Al- gene ontvangen hebben. Er moeten namelijk andermaal gevechten hebben plaats gehad lusschen de Kabylen en de troepen on der bevel van den generaal Si, A'naud. Het vei lies der Fransche troepen was daarbij zeer zwaar. Men telde 100 dooden, waaronder een tien tal officieren, en 300 a 400 gekwetsten, van welke mede verscheidene officieren. Buitendien moet liet nieuw ontscheepte 10de regi ment in een gevecht twéé compagnie» verloren hebben. De Kabylen hadden inet groote hardnekkigheid gestreden en eveneens belangrijke verliezen geleden. Den 28.— Ilct blijkt, dat onder de Kabylen, van den 11 tot den 21 dezer, eene groote singling is aangerigt en dat zij thans als ten onder gebragt kunnen aangemerkt worden de verliezen aan de Fransche zijde zijn echter zeer belangrijk. De oproerstoker Bon-Bug hela was door de zijnen verjaagd, omdat al hetgeen hij hun voorspelde onbe- waarheid bleef en de eene nederlaag op de andere volgde. Het juiste cijfer aan dooden en gekwetsten aan de zijde der Fransche troepen is nog niet bekend, al hoewel men weet, dat liet zeer aanzienlijk is. De Kabylen moeten meer dan duizend manschappen ver loren hebben, terwijl de krijgsbehoeften, etc., in handen der overwinnende troepen vielen. De arbeidsters in de groote sigaren-fabriek binnen Madrid zijn in opstand gekomen wegens eene verhoogiug van loonen die men haar weiger de. Niet minder dan 3000 in getal, maakte zij zich meester van de fabriek hadden in een oogenhlik de barricades opgeworpen en wachtten gewapend met alles wat haar onder de handen kwam, de troepen af, die onmiddelijk hunne kazernen had den verlaten om dat vrouwelijk leger ten onder te brengen. De vrouwen hadden echter zulk eene drei gends houding en positie aan- en ingenomen en de soldaten maakte zoo ongaarne van hunne wapens gebruik, dat de gewapende magt besloot te onder handelen. Na zeer veel moeite en vele beloften slaagde men er in de vrouwen tot bedaren te bren gen doch inen is nog immer voor rustverstoring bevreesd. Er waren sterke detachementen infanterie en kavallerie om de fabriek gestationeerd, terwijl een geregtelijk onderzoek is ingesteld. Twee vrouwen (directrices)zijn door hare medearbeidsters gewond. Een bakkersknecht, Rudolf genaamd, in Parijs woonachtig had zich sedert lang berucht gemaakt door zijne woestheid en spierkracht zoodat al zijne kameraden hem ontweken en zijne dikwerf zelfs on billijke eischen niet durfden tegenstreven. Eenige da gen geleden vernam Rudolf nu, dat zich te Boulogne (nabij Parijs), een andere bakkersknecht bevond, die er zich op beroemde, dat hij nog sterker dan Rudolf was en overigens steeds met minachting van hein sprak. Zonder te dralen, begaf Rudolf zich op weg, spoorde zijn vijand zoo als hij liern noemde op, en daagde hem tot een vuistgevecht uit. De uitda ging werd aangenomen en weldra stonden de kampi oenen, te midden van een wijden kring nieuwsgierigen, die bij dergelijke gelegenheden maar al te zeer geneigd zijn de vechtenden aan te hitsen in plaats van hen te scheiden. Gedurende 20 minuten had het gevecht geduurd en hadden de beide mannen elkander vrees- selijke slagen toegebragttoen Rudolf eindelijk, dooreen vuistslag geveld, achterover stortte en bewe gingloos liggen bleef. Zijne tegenpartij naderde hem daarop en reikte hem de hand omhein in het opstaan te helpentoen Rudolfwiens bewegingloosheid slechts geveinsd was plotseling woedende opsprong en den ander in het aangezigt beet, zoo zelfs, dat hij diens geheelen neus afrukte en verzwolg. De omstanders, verontwaardigd over deze lafhartige daad van den ellendeling namen hem gevangen en voerden hem naar het bureau van policie, waar men zijne voorloopige inhéchlenishoudirig beval. De ge kwetste is naar het hospitaal gevoerd ofschoon er geen dadelijk levensgevaar beslaat verkeert hij ech ter in zeer zorgwekkenden toestand. Men had zich gevleid dat het committé van tegenstand niets ineer van zich zou doen liooren na de laatste gestrenge maatregelen welke door de politie legen hetzelve zijn aangewend. Dit is echter geenszins het geval. Heden is een nieuw oproerig biljet van wege dat democratische genootschap onder de menigte verbreid geworden waarbij in aller heftigste bewoordingen wordt aangemerkt dat de vijanden der republiek thans met hunne oogmerken voor den dag komen dat zij zonder 1S52 nfte- wachten nu reeds een begin maken met de aan randing van den republikeinsclien regeringsvorm en de constitutie, dat laatste bol-werk der regtendes volks willen schenden. De menigte wordt aange spoord om hen die zulks rnogten onderstaan niet te ontzien, en zich overtuigd te houden dal het te vergieten bloed zal komen op de hoofden van eene bende ellendelingen, die in de vreugde des harten tot burgeroorlog en oproer uitlokken. In datzelfde bulletin wordt gezegd dat zijdie zich tegen de constitutie verklaren liet sein geven tol hel verschrikkelijke bloedbad en Zeiven hun dood vonnis uitspreken. De opneming van hunne namen iri den Aloni/cur zul gelijk staan met liet opmaken van hun vonnis. Het slot van dat oproerige bulletin is als volgt Laten wij thans afwachten, wat er zal geschieden, en onze laatste maatregelen nemen. De vijanden dei- republiek wenschen eene omwenteling. Welnu zij zullen hebben wat zij verlangen. Maar die omwen teling zal de laatste zijn want het is lijd om voor goed af te rekenen met die onverbetelijke kaste, die men op geene andere wj%e tal kunuen overwin nen dan door haar de verkregene rijkdommen afhandig ie maken. Leve de sociale republiek Een afdruk van dit bulletin is gezonden aan aide volks-vertegenwoordigersdie bekend staan als te hebben gestemd voor dè herziening der constitutie en verder aan die personen, welke zich belasten mrt liet ter onderteekening aanbieden van verzoekschriften, waarin op die herziening wordt aangedrongen. prijzen van 1000 en daarboven. 8de Klasse. 3de Lijst. No. 18180, een Prijs van 1000. Terstond een HOEFSMIDS-KNECHT be- noodigd het Boerewerk verstaande bij A, PIE- TEK9E» te Middelburg. Brieven franco. Te Goes, rij F. Kleecwess loos.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2