2t4lie SLaats-Loierij. J. MULDER A. NOORDIJKF. P. REMIJBI, Pz. PUBLIEKE VERPACHTING. Te Gors, bij F. Kieeuwkns Zoon. he ill en lage vraeiitpri zen uJle lul dusver g-ebouwde zeeschepen zal overliellen. lie kosten van liet vaar tuig "Worden op 200,000 (id. O. geraamd. -De stoomboot Jupiter is gisteren avond te Southampton aangekomen. Daarmede heelt men berigten uil Lissabon ontvangen loopende tot den 19. Den 18 Met is de maarschalk Sa/diin/ta in de hoofdstad aangekomen met de troepen die hem van Oporto af vergezeld hebben. Zijn eskader werd aan den mond tan den Taag afgewacht door onderschei dene stoomschepen, waarop zich de heer Silva Ca- bralde broeder van graaf Thomarde keur van den adel van Lissabon en de studenten bevonden. Saldanha heeft zich dadelijk, nadat zijne troepen ontscheept waren naar het paleis begeven te mid den van eene ontelbare menigte die de lucht van vreugdekreten deed weergalmen overal op zijn logt waren de vensters met daines bezet, die met hunne zakdoeken wuifden. De koningin en de koning, heb ben van uit het paleis dezen zegelogt gadegeslagen. De maarschalk is met zijn staf in liet paleis geweest, om JIH. MM. zijne hulde aan te bieden daarna is hij naar zijn hötel teruggekeerd. I)es avonds was de stad luisterrijk verlicht; het voik doorliep de straten onder de kreten leve bet hervormde conslilu— tioneele charter: leve de maarschalk Saldanha Slechts erikeie kreten van leve de koningin wer den aangeheven. Ih den schouwburg werd de koningin en de koning met het diepste stilzwijgen ontvangen, terwijl er bij de binnenkomst van den maarschalk ei-n daverend gejuich opging. Toen de toejuichingen bedaard waren, stond de maarschalk op en zeide Het welzijn van mijn land is de eenige drijfveer mijner daden geweest. Ik heb geene andere bedoe lingen. Saldanha heeft den legenwoordigen chef der municipale garde ontslagen, terwijl er in het per soneel van het paleis belangrijke veranderingen heb ben plaats gegrepen. Naar het schijnt moeten zijne onderhandelingen met de hoofden der progressistische partij, ter zaïnenslelling van een kabinet, schipbreuk geleden hebben. Bij liet vertrek van de Jupiter was ei te dier zake nog niets stelligs bekend men ge looide, dat er een gemengd ministerie zou optreden. Er Was ocnige botsing ontstaan tusschen de troepen van Saldanha en Ue municipale garde, die zeer gehecht is aan cle koningin en Costa Cabral. Den 19 heeft «Ie tnniiiiiin al ,1e heneeinineendoor Saldanha oe- daan bekrachtigd. Het cominilté der progressisti sche partij is ijverig in de weer om van de tegen woordige omstandigheden partij te trekken. In af wachting van de vorming vaneen definitief ministerie, is Sa/danha benoemd tot minister-president en ad- interim met bet ministerie van oorlog en binnenland- scbe Zaken beiast, lei wij! den baron de I,n% ad-interim de portefeuille van marine en koloniën is opgedragen. Bij een decreet van denzeliden dag heelt de koningin den maarschalk Saldanha, in aanmerking van zijne groote verdiensten tol opperbevelhebber van liet leger benoemd, FRANKRIJK. Pakijs, den Si Mei. De zitting der wetgevende vergadering was op lieden wederom vrij onstuimig, ter zake van de discussie over het wets-ontvvei p betreflende de na tionale garde. Verschillende amendementen op dat ontwerp, door de leden van de linkerzijde voorgesteld, zirn verworpen, o. a. dat van den heer Pascal Du- 'prat, luidende als volgt«De nationale garde is op per if l ten einde de republiek leverdedigen.de repten van de natie ongestoord te bewaren, de con stitutie te handhaven en, indien noodig, Frankrijk te beschermen. Een ander amendement 111 denzelfden zin, door den heer Jerome Bonaparte voorgesteld, onderging hetzelfde lot, rl - Naar luid van correspondentie uit deze hoofd rad door sommige Belgische bladen medegedeeld zou èr een verbond gesloten zijn tusschen de generaals f\(vai"nac, Ldmorieiireliedea.uen Changarnier, tot instandhouding van de republiek. Dit lierigt is, wat de twee laatste betreft geheel onjuist. z^^e M. en beide schrijnwerkers, van hunne jeugd af vrienden woonden dezer dagen op r vin een hunner kameraden diens huwelijk Zij speelden reeds een gcruimen tijd,, toen M., die verloor, in een kwaden luim geraakte, eri zijn tegenpartij beschuldigde valsche aanteckening der punten te houden. D. verdedigde zich met bitter heid tegen deze aantijging zeide eenige kwetsende woorden tot M.welke laatste hierop met een slag antwoordde. De omstandersin stede van hen tot bedaren te brengen hitsten hen daarentegen nog meer op en raadden D. aan zich op zijn tegenstander te wer pen. Toen ontstond er tusschen beiden een gevecht. Men vormde een kring om de strijdenden, die gelaakt en toegejuicht werden, naar mate zij zich verweerden tot dat D. weldra onder het slaken van een kreet nederviel. Men wilde hem helpen oprigten doch Ie ver geefswant zijn been was gebroken. Men haalde een geneeskundige, die, nadat hij aan den gewonde de eerste hulpmiddelen der kunst bad toegediend verklaarde dat deze in een ernstigew toestand ver keerdeen omniddelijk naar het hospitaal moest gebragt worden. Eenige oogenblikken daarna werd de gewonde op een draagbaarvergezeld van den jonggehuwde en verscheidene genoodigden, naar iiet hospitaal gebragt; maar toen men in hetzelve aangekomen was vond men slechts een lijk. D. was onderweg gestorven. Nadat een geregtelijk onderzoek was ingesteld is M. in verzekerde bewaring genomen. Volgens berigten uit Lissabon zou Saldanha den 12den dezer Oporto verlaten hebben aan liet hoofd van drie brigades, elk twee regimenten sterk, onder de bevelen van hoofd-officieren, die het meest betrokken waren in de laatste onlusten. Te Oporto liet hij een talrijk garnizoen achter, onder bevel van van den generaal Ferreiraen te Coimbra den burggraaf de Ponle da Bares, met twee regimenten infanterie. Ahonaz zoo is zijn naamheeft in zijn land eene groote reputatie en in het fabriceren van bovenge noemde voorwerpen belangrijke vorderingen gemaakt. Ilij is vergezeld van twee zijner zonen en een talrijk gevolg en stelt zich voor ais hij uit Londen terug komt een reis van eenige maanden door Europa te doen. prijzen van 1000 rn daarboven. 2de Klasse. lste Lijst. N°. 18272 een Prijs van f 1250. N°. 4746, 854 1684 10638. 3370, 15606. en 575 ieder een Prijs van 1003. 2de Lijst. No. 14717 een Prijs van ƒ20,000. No. 8552 een Prijs van 5000. No. 17858, een Prijs van 2500. No. 16222, een Prijs van f 1250. No. 165Ö5 en 4467 een Prijs van f 1000. Getrouwd Goes 29 Mei 1851. en F. o e J O N G If. JONGELINGEN van 14 tot 18 jaren in deze Stad wonende zuilen ten getale van 40 kunnen worden toegelaten tot J.OOPEN WAAK DEM RING, bij gelegenheid der Ringrijiierij welke van wege het Bestuur van het Zesde Lana- huishoudkundig Congresop Donderdag den 12 Junij aanstaande, zal gehouden worden. Ji- dien zich meer dan 40 geschikte jongelieden daartoe voor den 7 Junij ter Griffie der Stad aangeven zal bij loting het personeel van gemeld getal bepaald worden. verzoek van een als getuigen bij. Hel huwelijksfeest werd in een logement gegeven. Toen de maaltijd, waaronder men zeer vrolijk Was, af- geloopen was, verwijderden zich de genoodigden, welke geen deel aan den dans wilde nemen, om anderever- maken te zoeken. JIJ. en D. hegaren zich naar de koffijkamer en begonnen eene par tij biljard te spelen Een batailion jagers te voet of zoogenaamde jagers van Vincennes, vertrekt eertsdaags naar Rome, doch alleen, naar van de zijde, der regering wordt verzekerd, om een corps van gelijke sterkte Ie ver vangen. Volgens de berigten uit Lissabon van den 14 dezer over Spanje ontvangen had de hertog van Sa/danhahoezeer te Lissabon met ongeduld ver als reden waarvan hij in eene naar de hoofdstad gezonden tdegraphische depeche, opgaf, dal helongun stige weder hem nog belette in zee te steken Men weet dat de hertog in liet vorige jaar ongenade gevallen, afgezet werd als lid van het hoog militair gereglshof. Het daartoe strekkende besluit is thans door de Koningin ingetrokken, met verklaring dat het op de registers geschrapt en voortaan beschouwd zal worden als nooit bestaan hebbende. Verder heeft de Koningin alle de in haren naam door Saldanha gedane militaire ,en burgerlijke benoe mingen bekrachtigd. Deze ging inmiddels voort allerlei besluiten uit te. vaardigen zoo heeft hij de studenten der hoogeschool van Coïinbra en die van de polytechnische en van de geneeskundige school te Oporto voor dit jaar van het examen vrijgesteld waardoor hij de gunst der jongelieden en als blijk daarvan eene schitterende serenade heeft verworven Gisteren beklom een man hel plat van den triomfboog de l'Etoile en mengde zich daar onder de aanwezigen om het schoone panorama, dat zich er voor het oog voordoet te beschouwen. Plotse- ling sprong die man echter op een der kanteelen met schrik snelden de aanwezigen toe en wezen hem op het gevaarlijke zijner positie. Doelt hij zonder een enkel woord te spreken zwaaide hen met de hand een afscheid toe, en sprong van de onzettende hoogte naar beneden; zijn verbrijzeld lijk werd eenige oogenblikken later weggevoerd. De ongelukkige was beeldhouwer, die zich, uit liefde gehuwd zijnde, door zijne vrouw had zien verlaten; dit had hem zoo veel verdriet gebaard, dat hij eindelijk lot bovenver melden wauhopigen stap de toevlugt nam om een einde aun zijn lijden te maken. Men ontmoet thans op de openbare wandel plaatsen dezer stad een persoon, die door zijne schit terende kleeding en zonderling voorkomen de alge- meene aandacht gaande maakt. Deze persoon is een manufacturier van Sciras in Perzie, die naar de Lon- densche tentoonstellingwerwaarls hij zich nu ook begeeft, eene verzameling van Oostersche wapenen heeft gezondendie ieders aandacht trekken. El- Onder dankbetuiging aan zijne ge ëerde Stad- en Landgenooten roei de gedurende vele jaren hem verleende gunst geeft de Ondergeteekende bij deze kennis, dat hij zijn Logement en Herberg genaamd Met Wapen ear Zeeland, heeft overgedaan aan den Heer p. kjj- MIJNP«. alhier, met aanbeveling van dezen zijnen opvolger; levens berigtende, dat hij thans woon- ltt*Q<3 lJailge Ybss'liUcii uiulci £fi vv ua i ii ij *Mijn ruvrv- gaan met het vervaardigen van allerhande soorte van ZAADZEILEN en GRAANZAKKEN, tot we ker leverantie hij zich bij vernieuwing in de gunst van zijne Stad- en Landgenooten bijzonder aanbe veelt. Goes, 28 Mei 1851. Ingevolge bovenstaande Advertentie, hel LOGEMEN T en HERBERG, Hel IVapen van Zeeland, hebbende overgenomen, beveelt de Ondergeteekende zich bijzonder in tie gunst en liet vertrouwen van zijne geëerde Stati- en Landgenopten aan belovende eene prompte accurate en civiele bediening. Goes, 28 Mei 1851. Op Vrijdag den 20 Junij 1851, des morgens ten 8 ure, zullen Arm- en Kerkmeesters van Sinoutskerke en Baars- dorpte Baarsdorp, ten huize van Constant Markusse ten overstaan van den Notaris J. G. ftlssEBV ir, residerende te Goes publiek presen teren te verpachten voor 7 jaren in te gaan Sinle Catrijn 1851 27 Perceelen den Armen van Si noutskerke, 46 Perceelen de Kerk van Sinouts kerke, 16 Perceelen den Armen van Baarsdorp, en 31 Perceelen de Kerk van Baarsdorp aanko mende te zamen bevattende 90 Bund., 68 Roed. 32 Ellen GRONDS, gelegen onder 's Heer Jbtskerke Sinoutskerke Baarsdorp 's Heer j rends kerke, 's Heer Hendrikskinderen en Misse; breeder bij uitgezette Biljetten vermeld. Informatien te bekomen bij den Heer Bosdijk, te Heinkenszanden ten kantore van voor melden Notaris BissEEUir.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2