GOESSCÜE I85Ï. DONDERDAG 29 MEI. mm m i i De uileave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is j d,/J,Irancoper Post JfiO. Gewone Advertentien worden d 20 cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberxgten - o a A van J—6 regels a J.20 behalve het Zegeh eg egt. GOES, den 29 Mei. Men verneemt, dat de heeren L. Knthoven en Comp, te 's Hage de vervaardiging hebben aangenomen van het gedenkteeken dat ter nage- dachten is van den bij Balie roemrijk gesneuvelden Majoor A. F. Michicls op Batavia zal worden opgerigt en waartoe de noodige gelden door de vrijwillige bijdragen van de Nederlandsche legermagt en onderscheidene particulieren op Java zijn bij een gebragt. Dit inderdaad grootsche monument zal ee'ne hoogte hebben van tien Nederlandsche el len in den vorm van eene in Gothische stijl zich verheffende naald welke aan hare acht zijden met de eereteekenen san den gesneuvelden held en andere toepasselijke versierselen zal prijken. Zoo men ver neemt, zal het kolossale monument voor Rembrandt almede in die fabriek gegoten worden. Eeniffe dagen geleden zijn in den midden- of grooten waterloop onder het oude beursplein te Am sterdam waar vroeger de Amstel doorstroomde op de diepte van 3 Nederlandsche ellen beneden Am- sterdamsch peil eene win en eene menigte doods- gesieio var. ueu siaus-arcmvariuseten neer F. Üchellema, Men meldt uit 's Ilage van den 26 dezer: Men verneemt, dal prinses Marianne der Neder landen order heeft gegeven om hel buitengoed Rusthofonder Voorburg bij eene gunslige gele genheid te verhuren waaruit op nieuw blijkt dat zij niet voornemens is terug te keeren. Hoe onvoorzigtig het is. om, wanneer de spoor trein zich in beweging gesteld heeft te trachten in een der rijtuigen te komenheeft het volgende voorval aan het slation te Delft op nieuw bevestigd. Zondag morgen kwam een heer te laat, om met den eersten spoortrein van Botterdam komende te vertrekken. Hij trachtte evenwel na vergeefsche waarschuwing van den brugwachter die hem tegenhield mede te rijden en vatte de beugel van het laatste rijtuig om er in te springen doch dit mislukte daardoor werd hij voortgesleept tot aan de ijzeren kraan-brug, waar zijne beenen bleven haken en hij verpligt was zich los te laten en in het water viel. Onmiddelijk werd hem door den brugwachter hulp verleend en spoedig was hij gered. Door dit ongeval, is hijzigt- baar voor een grooter en verschrikkelijker ongeluk bewaard gebleven. yD. Ct,) Men schrijft uit Roermond aan de Neder lander het volgende «Wij worden hier als overstroomd met koper. Van de Belgische centimes laat het zich begrijpen maar van waar komen die hoopen Nederlandsche centen Onder een aantal veronderstellingen is er ééne die de openbare aandacht verdient. Zouden er ook van de vroegere stempels te Brussel eenigen kunnen ontvreemd zijn, en thans dienen tot ver spreiding van al dat koper DU1TSCHLAND. - Berlijn, den 34 Mei. Naar men uit goede bronnen verneemt, zal de Deensche vraag aan welker oplossing Bnsland een buitengewoon gewigt hecht, een onderwerp van j ernstige beraadslagingen zijn bij de bijeenkomst der beide keizers en den koning van Pruissen. Men wil met zekerheid wetendat daarbij het bekende pro tocol van Londen tot grondslag zal gelegd worden', met het bepaalde doel om de integriteit der Deensche monarchie voor de toekomst te waarborgen. Totdat einde verlangt Denemarken den prins Christiana von Glilcksberg als opvolger op de Deensche troon, waarin dan ook de opperheerschappij over de beide Hertogdommen mede zoude begrepen zijn, Door deze schikking vleit men zich de onderscheidene agnaten die aanspraak op den troon konden maken het best te kunnen bevredigen. De bevordering van dit plan is het doel der tegenwoordige zending des heeren von Pechlin naar St. Petersburg, en eerlang zal eene daarop betrekking hebbende memorie der Deensche regering aan de onderscheidene leden des Duilschen bonds worden toegezonden. Rusland schijnt niet voor dit plan te zijn en wil veeleer de Deen sche troonopvolging aan de Oldenburgsche linie en wel aan den erfprins van Oldenburg overgedragen zien. Heden is te Berlijn het gerucht in omloop dat te Warschau eene of- en defensive alliantie zou gesloten zijn en dat men van de toetreding van Postenriik daartoezeker ^js,.. Men djgntpJJJg, dit slaan. De half-officiele Preussische Zeitung behelst in haarnommer van den 23 dezer een artikel, hetwelk in Berlijn, bij de menigvuldige geruchten, die op dit oogenblik aldaar, ter zake van de zamenkomst der vorsten in Warschau, verspreid worden, de aandacht bijzonder tot zich getrokken heeft. Daarin komt onder anderen het volgende voor: Na de stormen der jongst verloopen jaren die alle banden der oude betrekkingen voor altoos schenen te zullen verbreken is het een heugelijk teeken van het herstel der orde en een zekere waarborg voorde toekomst, dat de politiek der alliantien tusschen vor sten en volken weder tot de natuurlijke overleveringen terugkeert. Ook in dien zin zullen alle vrienden des vaderlands het bezoek van onzen Koning bij zijnen Keizerlijken zwager als eene gelukkige gebeurtenis beschouwen. De voorooraeeleri die in Duitschland tegen een verbond met het Noordsche Keizerrijk heerschen, zijn zoo veelvuldig, dat het ons onmogelijk zou wezen die alle te bestrijden. Slechts op één daarvan moeten wij de vrienden van orde en van behoudende beginselen opmerkzaam maken dat al die vooroordeelen uilgaan van de school dier staats kunstenaren, die allen tegenstand tegen hunne plannen met scheldwoorden zoeken te bestrijden wanneer hunne positive krachten daartoe niet voldoende zijn. Niets evenaart de grootspraak dezer lieden vóór den strijd dan hunne smaadredenen na de nederlaag Gisteren, toen zij in hunne verbeelding een triumftogt door de gebeele wereld hielden deden zij de rnagt van den Russischen Keizer slechts als een schrikbeeld voor kleingeestigen voorkomen. Heden, nu al hunne plannen verijdeld zijn, brengen zij, door hunne vrees, hulde aan de grootheid van Rusland, en wreken zich alleen door dat rijk voor testellen als den onverzoen- lijken vijand van vrijheid en beschaving. Indien de partij der orde ingezien heeft, dat hare belangen gahsch anders zijn dan die van hare democratische tegenpar- lijders - en wij gclooven dat dit besef na eene zoo droevige ondervinding vrij algemeen geworden zal zijn dan zullen de pogingen der vijanden van Bus- land alleen strekkenom hare overluiging van de noodzakelijkheid van behoudende beginselen, ook met opzigt tot queslien van internationale betrekkingen meer en meer te bevestigen. Indachtig aan delessen van Frederik den Groote en gehoorzaam aan d.o laatste vermaning van zijnen onvergetelijken vader, is Frederik Wilhelm IF naar Warschau gegaan, om het oude verbond met zijnen Keizerlijken schoonbroe der op nieuw te bezegelen. De vijanden van Pruissen, buiten zoowel als binnen *s lands, mogen dit met leed>- oogen aanzien; hoe natuurlijker hun misnoegen daar over is des te rneer reden tot blijdschap over en vertrouwen op het Warschauer congres hebben de ware vrienden des vaderlands." ENGELAND. Londenden 23 Mei. De tweede hangende brug over de Niagara-rivier werd kortelings voleindigd en voor het publiek ge opend. Op beide zijden zijn torens gebouwd wier afstand 1043 voet vau elkander is. Het gebeele ge vaarte hangt aan 10 kabels, welke ieder uit 250 draden gemaakt zijn, en elke draad beeft eene draag kracht van 1500 pond. De kabels zijn aan de rot sen bevestigd en gaan over twee massive steenen to rens die omtrent 14 voet hoog zijn. De kabels hebben hare spanning in deu vorm van eenen regen Kaoiv mol ilpn hoof. IvonO'lanii'oiiivfo I»» pJtvwko Jut tj t? planken en de gangweg over de kabels 'zijn liggen zij onder dezelve, en het werk wordt door ijzeren staven vaslguhouden welke aan de kabels bevestigd zijn. De passage is 20 voet breed en thans inge- rigt voor den overtogt van wagens. Zij is de groot ste hangende brug der .wereld. Onder de goederen, onlangs uit Rusland ont vangen voor de tentoonstelling bestemd zijn twee doosjes diamanten, bevattende eene waarde van meer dan 100,000 pd. st. De politie is zoowel in als buiten het gebouw on gemeen versterkt. Gisteren werd aan het gebouw der tentoonstelling ontvangen de aanzienlijke som van 4095,10 pd. st! De eerste oplage van den catalogus, waarvan 60,000 exemplaren gedrukt waren, is uitgeput, zoodat de Commissie reeds een tweeden druk heeft moeten opleggen. De groote jury der tentoonstelling gaat met ijver voort in de belangrijke taak haar opgedragen. Zij is verdeeld in dertig sectien, die elk weder in verschillende onderdeelen gescheiden zijn. Alle ar tikelen worden alzonderlijk in oogenschouw geno men en aan de tenloonstellers is vergund de ver- eischte inlichtingen omtrent hun werk, hetzij schrif telijk of mondeling te geven. Men veronderstelt dat er minstens nog zes weken zullen verloopen alvorens alle artikelen bezigtigd en beoordeeld zijn. De groote Anti-papal league bestaande uit leden van het parlement geestelijken en leken van alle hervormde gezindheden is thans volgens de Morning Advertisergeheel georganiseerd en zal weldra krachtig aan het werk gaan. Het doel dier magtige vergadering is, om in tegenoverstelling van de defensive houding, thans door de protestanten aangenomen aanvallenderwijze te handelen. De openbare inwijding van de Anti-papal league zal weldra plaats hebben. Een scheepsbouwmeester in Amerika is voor nemens, binnen den tijd van 18 maanden, een Atlan tisch stoomschip te vervaardigen hetwelk 439 mij len daags, ol 100 mijlen meer dan de snelst varende stoomboot afleggen en daarbij in veiligheid, hécht-

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1