Dal hetgeen, waarover thans in Warschau beraad slaagd wordt, gevrigtige gevolgen kan hebben voor de toekomst lijdt geen twijfel. De keizer van Rus- iand treedt op als bemiddelaar lusschen Oostenrijk en l'ruissen en men stelt zich hier voor dat Oos tenrijk er tn 't einde toe genoopt zal! worden, om in vele opzigten iels aan Pruissen toe te geven, [leeds is het als een goed teeken beschouwd dat Oostenrijk ten aanzien van de zes lioofd-punten omtrent welke het op de conferentie te Dresden een met deszelfs beginselen overeenkomstig besluit heeft willen doordrijven heeft gedoogd dat daar geen zoodanig besluit is genomen. Het voornaamstewaaromtrent men het eens is geworden is de inrigting van een ilomls-leger van 100 a 120,000 man 't welk in inarschtaurdigen toestand Zal worden gehouden en gr ootetideels in 'l westen van Duitschland zal worden geposteerd om indien er op nieuw belangrijke woelingen in Frankrijk moglen ontstaan en de rust en veiligheid van Duitschland mMtfen worden bedreigd al dadelijk een kracbligen tejlpstand te kunnen bieden. De zaak heeft weliswaar, haar volledig beslag nog niet erlangd, bij gebrek aan de toestemming van sommige der kleinere Duitsche Staten van Luxemburg en ^llolslein, maar men vleit zich, dal deze toestemming spoedig zal verkregen worden. - De sterke regen» en eene wolkbreuk, in liet nabij zijnde gebergte hebben bet water geweldig doen was sen. De berigten vun -de verwoesting die deze on verwachte gebeurtenis beeft te weeg gebragt, luiden bedroevend. Men boort ook van vele ongelukken en zelfs moet men menschenlevens te betreuren hebben. Hel bevestigt zich, dat de bijeenkomst lusschen keizer iXico/aas en den keizer van Oostenrijk te Olmutz zal plaats hebben. De laatstgenoemde bevindt zich teeds op weg derwaarts en de Russische keizer wordt mede binnen weinige dagen aldaar verwacht. Men vvil ook weten dal de koningen van Saksen li an no ver en \V urtemherg, alsmede eenige andere vor sten deel aan deze bijeenkomst zullen nemen die eenige dagen zal duren. Lit Koblentz wordt gemeld, dal aan de reis van den Prins van Prvirsen naar Engeland ook eenig staatkundig belang schijnt verknocht Ie zijn, en dat er uitzigt bestaat van eene echtverbindlenis van 's Vorsten zoon tien vermoedelijk en erfgenaam vun de Pruissische kroon met eene Engclache prinses. Mén heeft over Spanje berigten uit Oporto van den 12 dezer ontvangen. Zoodra aldaar de tijding van de den 5 dezer te Lissabon vont gevallen wanor delijkheden aangekomen was, had tie hertog van Sal- danha de volgende proclamatie uitgevaui digd, gedag- teekend van Oporto den 9 Mei Inwoners van Lissabon I De banier, die ik de eer bad op te steken is zoo bij uitstek nationaal dat zij zoodra zij bekend werd op alle punten des Rijks openlijk, opregt en zonder aarzelen werd aan genomen. Bevestigen wij den troon van Hare Maje steit de Koningin bonna Maria en baar vorstenhuis; hervormen wij het eonstilnlionnele charter dat ei- waarlijk vrije verkiezingen plaats hebben opdat wij eene inderdaad nationale volksvertegenwoordiging be komen, en tie regtvaardigheid.. de vrijheid, de zede lijkheid de spaarzaamheid zullen treden in plaats van de onzedelijkheid, de ornkooping den diefstal, die men openlijk als regeringslelsel had omhelsd. Iïinnen weinige dagen hoop ik in uw midden te zijn. Ik weet dat de handlangers van den omgekochte» en omkoopenden minister (graaf Thomar) dut oogen- blilt afwachten om oproerkreten aan le heffen zoo dit geschiedt, zal ik tien eersten, welke ziel) daartoe verstoutdoen vatten en aan de overheden ter be straffing overleveren. Jk hen innig overtuigd dat mijne banier nationaal is mijne landgenoolen van Lbsubon kennen mij en zullen voor zeker honden, dat ik alle beschikbare middelen zal aanwenden om ilio banier te doen ontzien.'' Den 6 Mei heeft Saldanha zich inet een vrij aan zienlijk aantal troepen naar Co'itnbra begeven waar hij door tie bevolking met geestdrift ontvangen is den 8 te Oporto teruggekomen, is hij den 9 begonnen troepen naar Lissabon le doen inschepen hij zelf zou den 10 naar de hoofdstad scheep gaan. ENGELAND. Londen, ckn 20 Mei. In eene meeting van aanzienlijke ingezetenen der hoofdstad jl. Dingsdng gehouden werd bepaald ter nagedachtenis van sir Robert Peel een standbeeld op te rigten, waarvan de kosten door eene openbare inschrijving zouden bestreden worden. Het stand beeld van metaal vervaardigd zal tien voet hoog zijn. De onkosten worden op 2000 p. st. geraamd, terwijl er later eene plaats midden in de city voor zal aangewezen worden. De heer Stieber, agent van de Pruissische po- licie, heeft alhier de inhechtenisneming bewerkstelligd van den bankier Phillippi in der lijd uit Berlijn gevlugt met het geld zijner schuldeischers en wien hel tot dusverre gelukte, zich aan de nasporingen der autoriteiten te onttrekken. Men zal de gevreesde overstelping van bezoe kers binnen het gebouw der tentoonstelling., tegen den tijd van de laagste vermindering der entree prijzendoor een zeer eenvoudig middel weten voor te komen door namelijk de bezoekers den loop der zon te doen volgen langs de eene zijde vart bet ge bouw zullen zij van bet oosten naar liet westen en langs de andere van bet westen naar het oosten gaan. Onder de vele beroemde reizigers, heeft de ten toonstelling eene vrouw naar deze hoofdstad gevoerd, die gewis, onder alle vinawen van dezen tijd, de meeste landen heeft bezocht. Hel is mevrouw Pfeifer, van Weenen. Na haar talrijk kroost te hebben op gevoed gaf zij eindelijk toe aan hare zucht om te reizen, waaraan zij vroeger slechts door kleinere uit kappen rondom Weenen had kunnen voldoen. Eerst ging zij naar Palestina, vervolgens naar Egijptevan daar naar Skandinavie, drong door in IJsland en lot bij de Noordpool. Daarop deed zij eene reis rondom de wereld, bezocht de maagdelijke bosschen van Bra zilië, leefde een jaar lang met de bewoners dier wou den, en, Kaap Hoorn omzeilende, om Valparaiso te bereiken, stak zij daarop de Stille Zuidzee over, bleef eenigen lijd le Otalieile bezocht China en Ceylon, Bengalen en geheel Hindoslan met hel Iiirnalaja ge bergte, ging toen naar Arnbie door de Perzische golf en eindigde dit kleine toglje Mesopotamie Petzie, Griekenlanden Turkije doorkruisende. Al deze togten werden door haar in tien jaren verrigt. Men is in Londen voornemens, de uurwijzers der torens met gaz te verlichten zoodra de duister nis valten de inrigting is zoodanig getvoffen dat het uurwerk bij zonsondergang, zelf het licht ont steekt en bij bel aanbreken van den dog liet licht uit dooft. De Nederlatidscbe gezantgraaf Schimmel- penninnhheeft gisteren in een plegtig gehoor zijne bl ieven van terugroeping aan H, M. aangeboden. Het-getal bezoekers van de tentoonstelling neemt dagelijks toe. Gisteren hebben de ontvangsten weder 200 p. st. tneer bedragen dan den vorigen dag en toen bedroegen zij reeds eene som Van 4000 p. st. Gisteren beeft de stoomboot Neplunvs 113 collis aangebragt. bevallende de voortbrengselen door Bus- land naar de groote tentoonstelling gezonden. Volgens berigten uit Lissabon van 12 dezer zijn de vroegeie tijdingen, wat liet beerschen van regering loosheid aldaar en de gevolgen van dien betreft, vrij overdreven geweest. Integendeel tot dusverre was de hoofdstad rustig en maakte met' groote toebereid selen otn den maarschalk Saldanha te ontvangen die van uur tot uur aldaar verwacht werd. De Times deelt onder dezelfde dagteekening van Lissabon mede, dal talrijke volkshoopen zich op den weg lusschen die stad en Oporto bevonden met het doei om bij het doortrekken van Saldanhademon stratie» ten zijnen gur.sle te doen. De maarschalk schijnt echter weinig vertrouwen in die deelneming te stellen althans hij begreep haar te moeten voor komen, door zich met zijne krijgsmagt in te schepen, ten einde de reis naar de hoofdstad niet te land te doen. De koningin had zich bereid verklaard om de raadgevingen van den hertog le volgen wat de za- menslelling van een ministerie betreft. FRANKRIJK. Parijs, den 22 Mei. Men weet dat de Romeinsche Regering zich ten behoeve der schatkist den handel in tabak voor behouden beeft en dien voor eene aanmerkelijke som jaarlijks verpacht. Ofschoon derhalve eene vermin dering van liet verbruik van tabak niet dadelijk de schatkist treft zoeken de volksmenners, even als in de Italiaansche Provittcien van Oostenrijk, ook in Kotne een middel van oppositie in de onthouding van tabak, waardoor zij ook vreedzame burgers dwin gen. Dit gaf, naar herigten van daar van den 13 dezer, gedurig aanleiding tot soms bloedige bot singen zoo van burgers onderling ais lusschen deze en de politie. De omstandigheid echter, dat de po litie dienaren en handlangers der politie zich niet in hel publiek vertoonden dan cigaren rookende, werkte de volksmenners in de hand, want vele ordelievende burgers wilden niet langer op straat rooken ten einde niet voor politie-agenten te worden gehouden. Volgens dezelfde berigten scheen de Fransche opperbevelhebber generaal Gemeav voor ernstige wanordelijkheden beducht te zijn. Immers den 1 1 had hij aan het geheele garnizoen bevel gegeven, om hij hel hooien van tien alarmseholen van tien Engelen burg zich in de kazernen te vereenigen en aldaar onder de wapens nadere bevelen af te wachten en den 13 had hij een algemeen bevel aan de bevolking uitgevaardigd om alle wapens af le leveren. De vechtpartijen tussclien Fransche en Romeinsche soldalen in het begin dezer maand voorgevallen, hadden zich niet herhaald, doch do wederzijdsche verbittering was nog niet bedaard; de ware toedragt daarvan zou eerst bij het onderzoek voor den krijgsraad kunnen blijken maar intussclren was bet gevolgdat de pausselijke troepen de stad moesten ontruimen en reeds gedeeltelijk ontruimd hadden, belgeen de reor ganisatie van het pausselijke leger en den aftogt van liet Fransche garnizoen weder zou vertragen. In de dagbladen is de herziening van de Con- slilulie steeds het hoofd-onderwerp der staatkundige vertoogen. De organen der gematigde partij zijn echter nog altijd te dien aanzien verdeeld. De schrij vers van het Journal des Üébals houden vol dat de herziening, mits binnen de constitutionele grenzen, Irankrijk zal kunnen redden. Voor het overige vei- langen zij de handhaving van het beperkte kiesregt in strijd met den heer P eron die in den Conslilu- tionnel volhoudt, dal liet heil des lands in het on beperkte stemregt bestaat. Onder de geruchten van den dag behoortdat er op liet Elysée-National gi - dacht wordt aan eene zamenspanning lusschen de Bonapartisten en de Republikeinen tegen de Monar chalen. De houding, welke door den heer f'eren is aangenomen strekt niet tot vermindering van dit gerucht. De verdeeldheid lusschen het Centrale Comité ter herziening der Constitutie en de Union éteeto- rale neemt eer toe dan af. Alen verzekertdat dit ongunstig werkt op de leden van hel eerslge- rnelde genootschap, en dat waarschijnlijk de invloed rijkste personen zullen ophouden daaraan deel te ne men. Morgen zal de Voorzitter eene groote wapen schouwing houden over eenige nieuwe alhier in be zetting gekomene regimenten. Ten gevolge van de Ontbinding der Vennoot schap lusschen O. VEKHACE1V J. H. VA1V ISAAEERJte Goes, woidt Ier overneming aan geboden eene STESNKO€IPERïJ en aankleve van dien welke een fatsoenlijk bestaan opleverd terwijl des verkiezende daarop een groot gedeelte der som, benoodigd tot aankoop en het drijven dier zaak, onder behoorlijke borgtogt kan gevestigd blijven. Informatien zijn te bekomen bij bovengenoemde Eigenaren, J. P. VAM ©ER BOES, liet *ak van GOUD-, ZILVER- en GRAVEER-YVERK thans voor zich zeiven uitoe fenende, op den Aprel van de Groote Markt alhier, ten huize van J. DAGEVOS, verzoekt de gunst van zijne Stad- en Landgenoolen Belooft elk eene civiele en accurate bediening, Voor 4 ii 5 dagen is alhierten tfil''"» huize van den Koffijhuishouder H. HARINCK uitgepakt: Eene schoone collectie BLOEIJENBE PLANTEN, voor de kast en vollen grond aangebragt door den Bloemkweeker C. VAS DE PUTTE te Middel burg en welke voor eenen civielen prijs te koop zijn.' W EST P H A A LS CHE HAM, SAUCYSE de BOULOGNE, enz. le bekomen bij M. X. BRAADT. Te Goes, bij F. Keeeuwens Zoo*.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2