BMTIIk IIIiWmiMKI De. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per kwartaal is f J,"ii Franco per pos! J ,90. GeUrone Adverlentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Dvodberigten van J6 regels d .1,20 behalve het Zegeiregt Uithoofde van het Hemelvaarts-Feest, zal de Donderdagsche Courantin plaats van des avonds des morgens worden uitge geven. BiOTiüs 4 mmimUYimmT MUNTBILJETTEN. NOTIFICATIE. I) s ST A A TS B A A D CO M MISS A RIS des KONIN G S is dk P150V1JNCIE ZEELAND, Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minis ter van Financien, van den 10 Mei jongstleden, afdee- ling Generaal Secretariaat No. 29 Maakt bi) deze den belanghebbenden opmerkzaam op de wet van den 2 Mei 1851 [Staatsblad No. 25), waarbij tot de inwisseling der reeds verjaarde munt biljetten daargesteld krachtens de wet van 18 De- cember 1845 Staatsblad No. pO) een nieuwe termijn geopend is gedurende welken termijn die is ingegaan met den 9 dezer maand en eindigen zal don 31 December 1851, de muntbiljetten, uitge geven volgens de genoemde wel van 18 December 1845 Staatsblad No. 90) nog ter inwisseling zuilen worden aangenomen bij de Nederlandsche Dank te Amsterdam wordende derhalve de bezitters van voorschrcvene biljetten in hun belang aangemaand, om, door eene tijdige aanbieding van dat papier ter plaatse voorschreven, eene nieuwe, doch alsdan on herroepelijke verjaring hunner biljetten te voor komen. Deze notificatie zal in het Provinciaal blad worden geplaatst en in den gebruikelijker! vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie worden toegezonden. Middelburg den 19 Mei 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREUENBURCH. GOES, den 26 Mei. Op voorstel van den heer mr. N. F. Sassen is besloten eene uitnoodiging te rigten aan het bestuur van het 6de landhuishoudkundig congres, in de maand Juriij aanstaande te Goes zullende vergaderen, om het congres voorden jaarkring van 1852 binnen de muren der stad 's Bosch we) te willen houden. Op den 22 dezer heeft te Krabbendijke de aanbesteding plaats gehad der bedijking van den Frederica Polder thans uitmakende de schorren van Maire gelegen tegen de Wester-scheldebuilen de lieigersbergsclie- en Maire-Pohlers. De heer 1 nolens, te Hoek is aannemer geworden van dit werk voor eene som van 83.700. -ln de vier eerste maarnier. van dit jaar zijn hier te lande met den post verzonden 2,357,725 ongefrankeerile en 347,334 gefrankeerde brieven, te zamen 2,705,059; dot 215 325 meer dan in de voor afgaande 4 maanden, en 1,2S0,202 meer dan in de maanden Mei Augustus JS50, dat is in de vier laatste maanden voor de invoering der nieuwe posl- wct. Onder de in January April jl. verzonden brieven waren 2,602,607 met enftel, en 102,452 met dubbel port- Als een voorbeeld ecner uitgebreide en lang durige prakiijk in de verloskunde, verdient vermel ding, dat M. Sc/iradcrs wed. Marchandstads- vroedvrouw te Haarlem, in een tijdperk van 48jaren, tol den 11 den Mei 1851 verrigt heeft 15002 ver lossingen, waarbij 7750 zonen en 7252 dochters, cn driemaal drielingen geboren werden. Zekere vrouw van een arbeider te ljz.cndoorn eene boodschap gaande verrigten had tie oinooizig- tigheid hare drie kleine kinderen alleen te huis Ie la ten. Naauwelijks was zij eenige schreden verwijderd of zij zag een dier kinderen, een meisje van omstreeks 3 jaren, in volle vlam naar buiten loopen. Hoe spoe dig ook op het angstgeschrei terugkeerende, zij kwam te laat: de kleederen waren reeds verbrand en liet kind zoo deerlijk door de vlammen beschadigd dat het onder de verschrikkelijkste pijnen den volgenden dag overleed. Naar men verneemt zal te 's Gravcnhage, inden avond van 17 Jnnij aanstaande, bij gelegenheid van den verjaardag van 11. M. onze geëerbiedigde ko ningin, van stadswege, in het Haagsche Bosch, eene prachtige illuminatie worden ontstoken, en zullen ge durende den dag eenige volksvermakeliikheden plaats hebben. Men schrijft uit Groningen 22 Mei Gisteren namiddag ruim 5 uur had een jongeling van omstreeks 14 jaren, die toevallig in het arsenaal was, gelegen bij den Sinljarisboog. en die lust gevoelde om de aldaar aanwezige vogelnestjes uit te halen en zich tot dat einde uit een der ramen had gewerkt en zich had vastgeklemd aan eene lal boven het venster, het ongeluk in de 1 4 voet diepe gracht te storten, die oin dit magazijn is gelegen. Hij is evenwel uit zijn' gevaarvollen toestand nog bij tijds gered dooreen paar bewoners van dien omtrek. Naar wij vernemen, zal het standbeeld in pleis ter van Laurens Jansz. Kosterhetwelk (gelijk wij in ons vorig nummer gemeld hebben) in een der zalen van de Koninklijke Academie is geplaatst binnen eenigen lijd publiek worden tentoongesteld. Gisteren avond omstreeks 9 ure, ontstond op de Texelsche kade te Amsterdam in het achterhuis van het perceel N°. 10, waarin een fabriek en berg plaats van zoogenaamde eau de cologne gevestigd was, en aan den heer PF. G. FreegeJr. toebehoorde, zulk een hevigen brand dat men voor de aangren zende huizen zeer beducht was. De brand is ontstaan door dat men de eau de cologne, welke men, na overgehaald te zijn, gewoon is in groote flesschen te gieten, uit een der genoemde flesschen in kleinere fleschjes wilde hevelen waarbij men niet voorzigtig genoeg was, zoodat het genoemde reukwater langs de flesch in de kaars liep. Spoedig namen de vlammen de overhand zoodal men bijna niets kon redden. De vlammen kregen nog meer voedsel door de groote fiesch welke oogenblikkeiijk sprong nadat de eau de cologne in de kaars was geloopen. Met behulp van 8 spuiten was men den brand meester, die ten half "twee ure gebinscht was. Hetgeheeie achterhuis, waarbij eene kamer en keuken, is geheel uitgebrand, Persoonlijke ongelukken heelt men echter niet te betreuren. NOOFiD-AMERIKA. Holiandsche Kolonie Shkboïgan JS April. Onze straten krijgen hel aanzien van veel bedrij vigheid, meer dan dit vroeger het geval was. Overal zien wij timmerlieden bezig met liet houwen van huizen winkels enz. De handel en liet verkeer is met de opening der vaart veel toegenomen, en reeds verscheidene stoombooten hebben onze plaats in den loop dezer week bezocht. Wij vernemen dat de Buf- falo- en Chicago lijn bestaan zaAiit de Globe, Sul tana Hudson en IFiscoasinT* Wij zullen hier eene wereid-tentoonstelling hebben op Gouverneur^ eiland in 1852. De zaak is in goede handen en gaat langzaam, maar niet te min zeker tot verwezenlijking voorwaarts. Het Aslor Huis heelt voor 500Ö dollars ter bestrijding van de onkosten ingeschreven, het Irving Huis 5000 dollars, het New-York Hotel 5000 dollars, en andere hotels naar evenredigheid van hun bestaan. In den avond van voorlaatslen Zondag is Mil- waukie het looneel geweest van groote onaangenaam heden. Zekeren Leahey vroeger een Katholieke monnik en nu lot hel Protestantismus overgegaan wilde in eene kerk ter dier stede eene redevoering houden naauwelijks had hij echter eencn aanvang gemaakt met zijne eigene levensgeschiedenis of hij werd door geschreeuw en gefluit in de rede gevallen. Te vergeefs verzochten de leden dier kerk den rust verstoorders de kerk te verlaten of stil te wezen. Het kwam zeer spoedig lot lievige woordwisselingen en eindelijk tot daadzaken. De vijanden van Leahey verbraken de banken en bezigden de stukken hout om op de aan wezjoen in te slaan waarbij vele per sonen ernstige wonden bekwamen. Een heer die met zijn zoon per stoomboot Africa, thans in New-York eri den 26 dezer van daar vertrekkende, naar de tentoonstelling te Londen wenschte te gaan schreef naar New-York om eene plaats te krijgen maar alle plaatsen waren bezet, 'i'oen verzocht hij eene plaats op eene paketboot. die in de laatste helft van April afvoer, maar elke plaats was ingenomen. Eindelijk in Philadelphia beproevende, vond hij ook daar de paketboot vol. Amerika zal in Londen zijn De heer C. Jerome, te New-IIaven, vervaar digt thans klokken welke hij voor zestig cents in het groot en voor een dollar per stuk verkoopt en voor welker goed gaan bij instaat Heiwerk is geheel van koper gemaakt en hij maakt acljt honderd zulke uurwerken per dag. Nu eerst zullen wij een goed- koopen tijd krijgen DUITSCIILAND. - Berlijn, den 22 Mei. De ingezetenen van Fiiedrichshafer, hebben door het luiden der klokken liet lossen van het geschut en door eene algerneene illuminatie hunne vreugde aan den dag gelegd, de geliefde koningin der Neder landen in hun midden te zien. II. M. heeft aan de stedelijke autoriteiten op eene zeer vleijende wijze hare tevredenheid voor dit gulle onthaal en tevens hare vreugde betuigd over het bloeijen dier stad, dis II. M. sedert 13 jaren niet bezocht had. Na aldaar eenige dagen vertoefd te hebben zal de koningin hare reis naar Zurich over ScliaiThausen voortzetten. De luchtreiziger Coxwell zal aanstaanden Woensdag, bij stillen wind, een luchtreis ondernemen. De ballon zal var. zeilen voorzien zijn en in den gondel een concert worden uitgevoerd. Zoo ver men weet, blijft de terugkeer des ko nings uit Warschau, reglslreeks herwaarts en zonder een bezoek te brengen aan den keizer van Oostenrijk op derr 29 bepaald. Waarschijnlijk zullen de beide Keizers elkander in Krakau ontmoeten. Of keizer Nico laas den keizer van Oostenrijk naar Olmutz zal vergezellen of zicli herwaarts begeven, ten einde de inwijding van liet standbeeld van koning Fredrik ff bij te wonen is nog onzeker. In elk geval worden bij de Russische ambassade alhier toebereidselen ge maakt om den keizer des noodsbetamelijk te kunnen huisvesten.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1