GOENNUIE COCBAIUT. 1851. DONDERDAG 22 MEI. I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco pier Post f J ,90. Gewone Advertentien worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels it d .20 behalve het Zegel/ egt. GOES, den 22 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Oude Tonge c. a., de heer J. C-. Baerls, thans te Colijnsplaat en te Deventer, de heer P.M. de Chateleux thans te Bath. Naar men verzekert zal de 20 kamer, onmiddelijk naafloop der discussien orer de gemeentewet, het on- V derzoek aanvangen ran de ontwerpen betreffende de regterlijke organisatie en de wijzigingen in het be lastingstelsel. Men verneemt dat er bij het departement van birmenlandsche zaken druk gearbeid wordt aan de vervaardiging van een ontwerp van wet nopens de Nationale Militie, dat spoedig in gereedheid zal zijn, om aan de weigerende magt te worden onderworpen. Het groote pleisterbeeld, betwelk als model tot het gieten van het beeld in metaal ter eere van Lourens Janszoon Coster strekken meet is door den heer Bayeraan wien de vervaardiging daarvan was op gedragen, afgewerkt, en zoo als reeds gemeld is, geplaatst in eene der zalen der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam daartoe wel- willend door den raad dier instelling afgestaan. De uitvinder der boekdrukkunst wordt daarbij Voorge steld bij een beukenstam, gekleed in een ruim open gewaad, met de bekende muts op het hoofd, in eene staande houding; de regterhana, waarin hij eene losse letter vertoont, opheffende en vooruitstekende; met (ie linkerhand een boek, dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Naar het oordeel van deskundigen moet dit gewrocht, dat door Z. M. den Koning, tijdens hoogstdeszelfs verblijf in de hoofdstad, bezig- tigd is een meesterstuk van genoemden kunstenaar zijn. Thans moet nog slechts het tweede gedeelte van het, door de afgevaardigden der onderscheidene hier te lande gevestigde commission, te dezer stede geno men besluit, betreffende de gieting, ten uitvoer gelegd norden. Het zal onzen landgenooten zeker aangenaam zijn te vernemen, (Jat het gedicht Goeden Nacht van de At men aan de Rijken, van den hooggi schutten Botter- damschen dichter HTollens, Cz., en hetwelk in den laatstvoorgaanden winter, voor rekening van het fonds Dorcas, te Botterdam gedrukt, zulk een goeden oogst voor de armen in ons vaderland heeft opge leverd-, ook in onz.e Oost-Indiën zulk een gunstige ontvangst heeft mogen genieten. Met hétzelfde doel om den armen wel te doen is het te Batavia, door de welwillende zorg van de heeren Lange en Co. aldaar, gedrukt en verkrijgbaar gesteld, en heeft ver volgens te Batavia f 353 te Samarang,/102 te Soerabaya 54, te Passaroeang f 60 te Makkassar f 14, te Padang 54 en alzoo te zamen de som van f 635 opgebragt, welke som aan het Parapattan weezen-gesticht is toegezonden. Bedragende nu de geheele opbrengst zoo hier te lande als in Indië de belangrijke som van 2500. Wij verheugen ons over deze goede uitkomst en zeggen er den edelen volksdichter dank voor. Men leest in het Handelsblad Volgens berigten alhier uit Stuttgardt ontvangen en waarop men meent staat te kunnen maken, zou H. M. de Koningin 'op 17 dezer die stad veriatenen niet regtstreeks de reis naar de Nederlanden aannemen, maar vooraf in het hertogdom Nassau eene of andere hadplaats bezoeken. H. M. zou er slechts korten tijd vertoeven, daar men zich steeds vleit, dat H. D, haren verjaardag op hei Loo zal vieren. Men schrijft uit Oud-Alblas20 Mei Bij den landbouwer A. Eikelenboom, onder deze gemeente woonachtigheeft zich de zeldzaamheid voorgedaan dat eene koe 356 dagen heeft gedragen, dat is 83 dagen langer dan anders bij deze dieren het geval is. Alles is zeer regelmatig ufgeloopen en hel kalf buitengewoon ontwikkeld. De nieuwe postroute op Steenbergen voldoet volkomen aan het oogmerken zal tot uitbreiding van het postwezen met Belgie en Zeeland leiden daar nimmer eene kortere gemeenschap voor die landen met Holland gevonden kan worden. De heer Moreau de Jonnes lid van het Fransche Instituut en een bekend beoefenaar der statistiek heeft in het Fransche regeringsblad eene berekening medegedeeld van het bedrag der productie van edele metalen in 1850. Hij begroot de geheele productie gedurende dat jaar op 354| millioen fran ken goud, en 190f millioen franken zilver, tezamen 545 millioen franken. Daarvan leverden de oude mijnen van America 175 millioen de oude mijnen van Europa 20 millioen, de oude mijnen van Rusland 100 mill. en California 250 millioen. De goud productie, die, volgens de berekening des schrijvers, in 1850 bedroeg 354| millioen franken beliep in het jaar 1800 slechts 5,353,000 franken en is dus 66 malen zoo groot geweest als voor eene halve eeuw. De zilver-productie daarentegen, die in 1850 bedroeg 190| millioen was in 1800 237,146,000 franken en is dus sedert eene halve eeuw 46,896,000 franken, of een vijfde afgenomen. DUITSCHLAND. - Berlijn, den J~ Mei, Uit Baden-Baden wordt medegedeeld, dat Engelsche en Fransche speculanten zich onderling vereenigd heb ben om, even als voor de tentoonstelling te Londen, badgasten uit die hoofdstad alsmede uil Parijs en andere westelijke hoofdsteden op eene hoogst aange name en gemakkelijke wijze over Holland en de Bijn- streken per stoomboot en spoorweg naar Baden te vervoeren en van daar na verloop van vier weken weder terug te brengen en zulks voor de som van 500 francswaaronder begrepen huisvesting in de voornaamste hotels, dejeuner en diner, bediening enz. Elke week vertrekt een gezelschap der zich te Lon den en Parijs aangemeld hebbende personen die in Brussel bijeenkomen en dan gezamenlijk de reis naar Baden voortzetten hierbij wordt hun den noodigen tijd gelaten om al de merkwaardigheden in Gent Antwerpen, Brugge. Luik, Aken, Keulen, Koblentz, Maints, Frankfort, Mannheim en Heidelberg te zien. Het verblijf in Baden is op twaalf dagen berekend na afloop van welke de terugreis wordt aanvaard. Er bestaat gegronde hoop dat bij deze uiterst voordee- lige voorwaarden, velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken, om eene hoogst aangename reis te maken. Men spreekt van eene wapenschouwing van 30,000 man Oostenrijksche troepen welke in het laatst van Mei bij Olmutz zoude moeten plaats hebben, en waarbij de Keizer van Oostenrijk tegenwoordig zoude zijn. Bij de vrees, welke door de Busslsehe regering wordt gevoed voor hel ontstaan van nieuwe en zeer bedenkelijke woelingen in Frankrijk, die zoo liglelijk weerklank in Italië en in Duitschland zouden kunnen vinden tracht die regering steeds door de meest daartoe geschikte middelen het herstel der I goede verstandhouding tusschen Oostenrijk enPruissen te bevorderen als het eenige middel oin in geval van nieuwe revolutionaire schokken in 't westen Duitschland voor dergelijke onheilen te behoeden. Men verlangt daartoe eene bijeenkomst der drie mo narchen, en men spreekt van eene reis van den Keizei van KusJand en van den Koning van Pruissen naar Olmutz doch deswegens is niets zekers bekend evenmin als van een ontwerp, om, indien de gezond heid van den jongen Keizer van Oostenrijk dit toelaat, die bijeenkomst te Krakau te doen plaats hebben. ENGELAND. Londen den J7 Mei. De zitting van het vrede-congres zal dit jaar bin nen deze hoofdstad plaats hebben en geopend wor den op 22 Julij eerstkomende. Gisteren werd er andermaal ,een diefstal ge pleegd in het gebouw der tentoonstelling ditmaal was het eene kostbare met edelgesteenten bezette vrouwenring. Men heeft de policie onmiddelijk ge waarschuwd en aan alle deuren van de verdwijning kennis gegeven. Doch ditmaal is hel scherpziend oog der policie in gebreke gebleven en de dief aan bare waakzaamheid ontsnapt. De veroordeeling (ofschoon door eigen schuld) tot gevangenisstraf van een garde-officier tevens behoorende tot een der aanzienlijkste geslachten is het gesprek van den dag in alle kringen der hoofd stad, Kapitein Somerset. van het regiment Gold- stream guards en neef van den hertog van Beaufort, is door eene correctionele regtbank te dezer stede veroordeeld tot tien dagen detentieals hebbende een geregls-beainbte in de uitoefening zijner functien een zweepslag gegeven. Het schijnt dat kapitein Somerset in een phaëton gezeten, en zelf rijdende in Hydepark wilde bin- nendringen door een der hekken, waardoor het ver boden was met paard en rijtuig gedurende de ten toonstelling te rijden. De dienstdoende policie men gaf hem een teeken om op te houden kapi tein Somerset lag de zweep over zijne paarden nu greep de geregtsdienaar de teugels waarop de ka pitein hem eenige zweepslagen in het gezigt gaf en in draf voortreed maar spoedig werd hij ingehaald en door eene patrouille te paard gearresteerd. Ten gevolge hiervan versoheen kapitein Somerset dezer dagen voor de regtbank in Marlborough street. Na de partijen gehoord te hebben sprak de voorzitter, de heer Hardwick het volgende tot den kapitein Ik moet bekennen mijnheerhet verwondert mij dat een officier, in dienst van H. M.geen beter voorbeeld gaf van gehoorzaamheid aan de wet. De Constable's moeten beschermd worden in de uitoe fening hunner functien en zij, die het wagen een ge regtsdienaar te beleden zijn pligt te doen of hem te beleedigen mogen de straf niet ontgaan. Gij zijl derhalve veroordeeld mijnheer, tot tien dagen correctionele gevangenisstraf." Dit had kapitein Somerset niet verwacht en ontsteld riep hij uit Gevangenisstraf! wat ik u bidden mag, veroor deel mij tot eene geldboete^ Kom op uw besluit terug. Dit vonnis zal mij noodzaken mijn regiment te verlaten. Ik zal eene boete betalen, zoo hoog als gij mij wilt opleggen. De heer Hardwick antwoordde hierop Neen mijnheer er is niets aan het vonnis te veranderen. De wet kent geen aanzien des perscons. Vooral in uw geval is er geene toegevelijkheid mogelijk, dewijl uwe maatschappelijke positie u juist verpligtte het voorbeeld te geven van gehoorzaamheid aan de wet.'}

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1