IIOHXN COURANT II mmmmm MAANDAG 185Ï. J}tt uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75 Fraiiro per Post JfiO. Gewone Advertentien worden a HO cis. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Dooubei tgten van y.6 regels d f J,20 behalve het Zegelregt. BIS11SL COLS, den Jti Mei. De Dniven-soeieteit Jacobavan Beijeren, hier ter stedeliare liefhebberij-werkzaamheden weder be gonnen hebbendezijn heden morgen ten 7 ure, eeri «etal van 16 Duiven te' Arras in Frankrijk opgelaten, Waarvan prijzen hebben gewonnen, de Duif toebehoo- rendéaan L. de Lange, aangekomen ten 11 ure, 10 min. en twee van J. van den Dungeaangekomen ten II ure, 10 min. en 11 ure 11 min. Men meldt uit het Nieuwe Diep, dat de proe ven niet den electro-magnetischen telegraaf van daar naar Amsteidam, goed hebben voldaan, en dal men eerlang de openstelling van dit middel van gemeen schap kan te geinoel zien. Men schrijft uit Vlaardingen IA Mei: De haringvloot zal in dit jaar zijn zamengesleid als volgt: van Vlaardingen 60 schepen, Maassluis 11, Zwailewaal 6, Middelharnis 4, Delftshaven 1, Enk- liuizcn 7, Amsterdam 4, de Kijp 4 en Wormerveer 1 te zaïnen 9S schepen. Zes haringjagers, waaronder weder een rijks stoom schip de dienst van eersten jager zal verrigten, zullen den eerst gevangen wordenden haring aanvoeren, van welke, er vijf naar Vlaardingen en een naar Maassluis •zijn bestemd. Naar men verneemt zijn ten gevolge van den door Z. M. den Koning uitgeschreven wedstrijd van Nederlandsche componisten, vijf opera-partituren in gekomen en houdt de commissie van beoordeeling zich reeds sedert den 1 dezer met hare werkzaamheden onledig. De commissie beslaat uit de heeren Lubech, fart Bree, E. Prévost en Grisard. Met vertrou wen ziet men de onbevooroordeelde uitspraak dezer talentvolle toondichters te gemoet, Den 17 dezer is te 's Hertogenbosch overleden, den heer Adv. van Bevervoorde, gewezen redacteur van de Burger en lid der hier te lande bestaan heb bende democratische hoofdvereeniging in Nederland. Wij vernemen, zegt de Amslerdamsche Cou rant, dat de lieer H. J. Koenen, aan liet zoo ver dienstelijk historisch gezelschap te Utrecht ten ge schenke heeft aangebodeneen '.hans zeer zeldzaam geworden esemplaar der Keulscbe Kronijk die als overoude oirkonde hoogst belangrijk is tot staving van CosleCs eer, als uitvinder der boekdrukkunst, onder voorwaardedat het genootschap een zijner leden binnen Utrecht woonachtig, zoude benoemen, ten einde liet gewigtig vraagstuk van de uitvinding der Boekdrukkunst bestendig bij te houden en hetgeen daaromtrent binnen- en buitenlandsch verschijnt, openbaar te maken. Het historisch gezelschap heelt met bijzondere dankbetuiging aan den heer Koenen èn roof diens belangstelling in onzen vaderlandschen roem, èn voor het vertrouwen inliet histoiiseh gezel schap gesteld, dat geschenk gaarne aangenomen, en den heer mr. II. Hooft Graafland, de bewuste taak opgedragen, die door dezen met de meeste bereidwil ligheid is aanvaard. Men schrijft uit 's Hertogenbosch liet volgende: Gisteren is alhier aanbesteed liet uitdiepen der rivier de Dieze en het maken eener Geul aan de de monding dier rivier welke werken waren aange nomen door de heeren Smits voor,/3400 en 1900. Deze werken zijn vroeger besleed geworden als het eerste voor de helft en het laatste voor een derde gedeelte ten laste dezer stad en liet overige voor rekening van het rijk, terwijl alsnu deze besteding geheel en al voor het rijk is geschied. Het gouvernement schijnt eindelijk de onbillijk heid begrepen te hebben, om onze stad in de gemelde uitdieping eenige lasten te laten dragen dewijl de rivier de Dieze als 't ware de eenige verlenging is van deZuid-Willemsvaarten dus zoowel als de Zuid- Willemsvaart, door het rijk moet worden onder houden. Eere wien ee're toekomt en daarom huldigen Wij onzen verdienstelijken Napoleon Sassen, die met de zijnen den weg heeft weten te vinden om de stad van een onbillijken last te ontheffen welke bijna 30 jaren heeft geduurd. Betrekkelijk het plan tot aansluiting van onzen spoorweg aan den Belgischen, aan den kant van Botterdam verneemt men dat door het Belgisch gouvernement zonde benoemd zijn de hooid-inge- nieur IVilmas en de ingenieur Hummes, ten einde met de heeren van der Kun en Conrad die zoo als gemeld is daartoe door ons gouvernement zijn benoemd, over die gewigtige aangelegenheid te con fereren. DUITSCHLAND. - Berlijn, den Per telegraaf is hier het berigt ontvangen dat de hertogin van Leuchtcnberg, weduwe van keizer Don Pedro I van Brazilië gisteren te Munchen over leden is. tn onze politieke kringen hoort men algemeen ve'zekerendat in de bijeenkomst des keizers van Rusland met den koning van Pruissen en later met den keizer van Oostenrijk onderscheidene hoogst gewigtige punten besproken zullen worden die in naauwe betrekking staari tot de houding, die men ten aanzien van Frankrijk en ftolie zal aannemen ingeval aldaar eerie nieuwe opstand mogt uitbarsten. In eenige invloed hebbende Duilsche dagbladen wordt gewag gemaakt van bet plan, om geheel Dene marken in den üuitsclien bond te trekken. Men zag dit mede gaarne met opzigt lot de Nederlanden. De Oostenrijksche regering is willens, voor reke ning van den staat, scheepstimmerlieden naar Engeland te zenden, om ten behoeve der Oostenrijksche marine, zich met al de verbeteringen bekend te maken die aldaar in de scheepsbouwkunst zijn gemaakt. De Koning van Wurlembëig, vergezeld van H. M. de Koningin der Nederlanden, hebben gisteren Stuttgart verlaten om zich naar Baden-Baden te begeven. Volgens uit Lissabon ontvangen berigten, werd Saldanhaden 6 of 7 Mei te Lissabon verwacht. Men was bevreesd dat de koningin door den drang der omstandigheden genoodzaakt zoude worden te abdi-- ceren zonder dat Saldanha. dit eigenlijk eiscbte, Saldanha heeft de verschillende hooge graden in het leger onder zijne vrienden en creaturen verdeeld. De fransche troepen hebben den 4 Mei te Bome het feest der instelling der Bepubliêk gevierd. De soldaten hadden dubbele bezoldiging erlangdmaar waren verzocht geworden den kreet van leve de Repu bliek niet aan te hellen- Van de zijde der menigte schijnt echter die kreet hier en daar te zijn gehooid. Men. gewaagt bij herhaling van eene aanvrage van hel pausselijk bewind aan Oostenrijk, ten einde Oosten rijksche bezetting in de Legatiën te erlangen. (ïn du nota, welke deswegens moet zijn ingediend, komt voor dat Bome wel is waar fransche bezetting heelt erlangd, maar dat destaai van zaken in Frank rijk zoo hagclielijk is, dat, bij eene nieuwe om wenteling daar te lande, deze bezetting, in slede' van het gezag ues Pausen te ondersteunen zoude kunnen dienen, om het'te ondermijnen en te fnui ken; terwij! de romeiiisc.be bevolking als zoodanig in den grond bedorven moet worden aangemerkt dut dit gezag ol zelfs de persoonlijke veiligheid des Pans- sen van die zijde geen den minsten bijstand ,le ver wachten zoude hebben. De echtheid van dit staatsstuk schijnt echter nog bevestiging te behoeven. Koning Otlo heeft zich den 7 dezer te Venetie ingescheept om, naar zijne staten terug te keereu. Zijne reis werd bespoedigd door depêches uit Athene, houdende, dat Deliganni, minister van binnenland - sehe zaken, zijn ontslag heeft verlangd, en dal hetzelve hem door de koningin was verleend geworden. Pathos, minister van justitie, is voorloopig met die portefeuille belast geworden, Uit Aschaffenburg schrijft men dat onlangs aldaar voor de regtbank ineen crimineel proces heelt leregtgqstaan, de zuster van den berueiiten Schinder- hannes. Haar gelaat had den familie-trek. Reeds vroeger tot 20jarige tuchthuisstraf veroordeeld, werd zij, uie, nu 64 jaren oud, reeds meer dan 150 dief stallen beeft gepleegd tot dwangarbeid veroordeeld. ■ENGELAND. Lumden den Ji Mei. Binnen eenige dagen zul de toegangsprijs tot de ten toonstelling op shilling de persoon dalen, als wan neer men de meeste vreemdelingen tot den burger stand beboerende te Londen wacht. De koninklijke commissie heeft gisteren eene zitting gehouden ten einde te beraadslagen of deze omstandigheid niet moest leiden tot bet nemen var, maatregelen om behoor lijke verblijfplaatsen in te rigten voor de handwerks lieden en kunstenaars, die de tentoonstelling en corps komen bezoeken. De vergadering heeft echter na langdurige beraadslaging beslist, om niets te doen wat eenigzins beschouwd kan worden als eene eoncureii- tie ten opzigte van datgene wat door particulieren in dien zin reeds is ondernomen, maar alleenlijk door zaakgelastigden buiten 's lands, zooveel mogelijk, de vereenigingen der handwerkslieden uit te noodigen de reis toch voorai niet te aanvaarden zoolang zij zich niet van nachtverblijf enz. binnen de hoofdstad voorzien hebben. - Gisteren werd er aan het gebouw der tentoon stelling meer dan 3000 p. st. ontvangen, zoo aan door» loopende toegang-billetten als aan bewijzen van 5 shilling. De totale ontvangst van 212 Mei be droeg 12,937 p. si.echter zonder inbegrip der gelden voor doorloopende bewijzen ontvangen. De verkoop der bilielteri a 1 p st. heeft in twee dagen zooveel niet opgebragt als de geringste ontvangst a 5 shilling gedurende een dag. Ten bewijze strekke de volgende opgave 2 Mei alp. st., 560 p. st. 3 Mei a 1 p. st., 482 5 Mei a 5 shilL, 1352,10; 6 Mei id. 1458 10 7 Mei id. 1790 15; 8 Mei id. 2018; 9 Mei id. 1824 10; 10 Mei id. 1843 15 12 Mei id. 1597 10: le zarnen 12,937 p. st. - Gisteren is in het kristallen paleis een pistool gestolen. Dientengevolge zijn er op nieuw bevelen gegeven aan de agenten van policie, otn het strengste toeziet over de bezoekers te houden.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1