tijd- als werd gedaan i en de verdere gelegenheid die men had om zich het verblijf binnen onze moren te veraangenamen kortom alles heelt bijgedragen daar toe dat niemand der deelnemers 't zij vreemden of ingezetenen, zich de dagen der al'geloopene week aiidefs zullen kunnen herinneren daii als een perk van geest- en gemoedverheffend genoegen eene week van wezenlijk genot. Dat meermalen zulke dagen «oor ons aanbreken is de wensch waarmede zeker ieder zal instemmen en waarmede wij ons berigt eindigen. Men schrijft uit 's Hage van den 5 dezer Tot bewijsdat de zoogenoemde volksspelen en vertooningen met den wansmaak der eeuw gelijken tred houden, diene, dat men in eene der laatstgenoemden, op de tegenwoordige kermis alhier, kun zien een di orama der Bel waarin onder anderen aan de kennislustige menigte vertoond wordt: het rijk van sptan ,jbet lijden.der veroordeelden en tot slot van dat tableau kelsc/ie verrijzenis van satan en de zeven hoofdzonden Dit Uaariem wordt het volgende gemeld Voor honderd acht en twintig jaren (zoo schreef omstreeks het jaar 1568 de altijd hooggeachte Ne derland-olie geschiedschrijver Adrtaan de Jonge anders gezegd Iladrianus Junius) heeft tegenover het stadhuis te Haarlem gewoond Laurens Jans- zoon Coster, de man aan welke de eer der eerste uitvinding der boekdrukkunstwelke de beschaafde wereld heeft hervormd niet kan worden ontzegd. Dat huis werd toen reeds, te dier zake in eere ge houden en isomstreeks het jaar 1628, ten tijde van Petrus Scriveriusmet het afbeeldsel van dien uitvinder versierd geworden. Het gebouw is inenigwerf van eigenaar veranderd maar men heeft steeds dat afbeeldsel voor hetzelve kunnen behouden. Dezer dagen is echter het huis door een der geburen aangekocht en tot vergrooting en verfraaijing van zijn eigendom bestemd geworden, en wel derwijzedat er voor het op hout geschil derde afbeeldsel van onzen Coster geene gevoeglijke plaats kon overblijven. De aloude rederijkers-kamer de Wijngaard-ran ken onder de zinspreuk Liefde-boven-al, welke er steeds op bedacht is, om voor hetgeen der vaderstad tot roem kan verstrekken een blijvend aandenken te slichten, heeft zich deze zaak aangetokken en zich met den tegenwoordigen eigenaar van het huis, den lieer van der Mókten, verstaan omtrent de plaatsing van een nieuw uiterlijk blijk, 'l welk steeds aan het nageslacht het gebouw kan aanwijzen in *t welk de eerste beginselen zijn uitgedacht, beproefd en te werk gesteld van een bedrijf, 'l welk zulke merkwaardige gevolgen heeft gehad voor de beschaving en verlich ting van hel menschelijke geslacht. Men is alzoo overeengekomen dat dit nieuwe gedenkleeken zou bestaan in eene hardsteenen plaatwelke op eene geschikte plaats in den gevel van liet niéuwe en ver grootte gebouw zoude worden ingemetseld en lot opschrift voeren de woorden costeri aedes ttfograpi1iak natales. (De woning van Coster de geboorteplaats der boekdrukkunst. Dit is alzoo dezer dagen volbragt, en heden is de gedenksteen ontbloot. l)e eigenaar van het gebouw, zoowel als de rederijkers van Liefrle-boven-al, hebben zich op deze wijze verdienstelijk gemaakt bij hunne stad- en landgenooten. MET DUITSCHLAND. - Berlijn, den 8 Mei. Te Brunswijk heeft zich dezer dagen een koopman, Gudehuus, van den 280 voeten höogen toren der Andreas-kerk naar beneden geworpen op hetzelfde oogeniilik, dat zijne vroegere beminde met een ander man in diezelfde kerk in den eciit werd verbonden. Het schijnt zich te bevestigen dat de graaf ian Chambord in den loop der aanstaande maand eene der badplaatsen in de nabijheid des Rijns zal bezoeken. Men wil weten, dat hij zich ditmaal naar Baden-Baden zal begeven, liet eigenlijke doel der reis is niet twijfelachtig. ENGELAND. Londen, den 5 Mei. De Times berekent dat de stad Londen die met hare voorsteden 2,500,000 zielen bevat, gednrende de tentoonstelling nog (een zooveel Engelscheti uit geheel Groot Brittanje binnen haren omtrek zal ont* vangen dat maakt iceds 5 inillioen. Men rekene daarbij een millioen vreemdelingen uit alle landen der wereld en dit is niet overdreven want Fran- schen alleen zullen er stellig 300,000 komen ver mits in deze week alleen zijn afgegeven 270,000 reis- passen behalve van de Parijzenaars. Dit zijn 2maa! meer Franschen dan Napoleon ooit in Engeland heeft doen landen. Een bakker, Elliot genaamd, wonende bij de Knightsbridge-barakken, heeft laatstleden Donderdag voor het publiek een zijner voortbrengselen ten toon gesteld door hem tentoonstellings-koek van alle na tiën genoemd. De vorm vertoont een zeer goed mo del van het nijverheids-paleis en is op zeer vernuftige wijze uitgevoerd het is omtrent li Ned. el langen op smaakvolle wijze versierd door miniatuur-vlag getjes. Om zijn gewrocht met regt den naam te kunnen geven van alle natiën is het zaïnengesteld uit de volgende bestnnddeelen 1050 eijeren uit Frankrijk 43 Nod. p.-Hollandsche boter83f Ned. p. Engelsch meel, 172J Ned. p. krenten van Palras, 25ï Ned. p. citroenen uit Portugal 90 Spaansche limoenen 27| Ned. p, Cëylonwhe specerijen. Vóór het bakken van den koek woog hij 4615 Ned. p. en verloor in het hakken 44a Ned. p. zijn tegenwoor- dig gewigt is dus 417 Ned. p. Er waren 57J uur noodig om den koek te bakken. Op aanstaande Maandag zal hij in het klein en tot een matigen prijs bij het pond worden verkocht. FRANKRIJK. Parijs den 6 Mei. Den 2 dezer diende voor de eerste kamer der civiele regtbank van het departement der Seine, de zaak der weduwe en kinderen van den heer Naundorffin leven voorgevende te zijn de zoon van Lodewijk XP 'en dus hertog van Normandie tegen de hertogin van Angoulëme. en den graaf van Chauibord. In deze belangrijke zaak is de eisch als volgt: Aangezien de echtgenoot en vader der eischers niemand anders was dan Karet Lodewijk of Lode wijk Karet hertog van Normandie geboren te Versailles (departement Seine en Oise), den 27 Maart 1785, uitbel huwelijk van Lodewijk XVI, destijds koning van Frankrijk, en san Marie Antoinette Josephine Jeanne van Oostenrijk hetgeen, bij ontkenning door bewijzen en getuigen zal worden gestaafd Aangezien men te ^ergeefs den eischers zoude tegenoverstellen eene voorgewende acte van 'den bur gerlijken stand, constaterende het overlijden van den dauphin hertog van Normandie in den Tempel den 8 Junij 1795 «Aangezien het zal bewezen worden dat deze acte niet van toepassing le brengen is op den dauphin hertog van Normandie Aangezien de eischers, ter ondersteuning hunner pretentien een groot aantal ophelderingen en feiten leveren, welke de waarachtige afstamming van hunnen echtgenoot en vader aantoonen; en dat dus, wanneer een en ander niet genoegzaam afdoende mogt beschouwd worden hier aanleiding bestond, om door een in te stellen onderzoek of door welk ander middel dan ook, tot waarheid te geraken Worden opgeroepen 1°. Marie Theresia Char lotte van Frankrijkweduwe van den hertog van Angouléme thans gravin van Marneswoonachtig in het kasteel van Frohsdorlf, aan de grenzen van Hongarije; 2°. LIenry Dieudonnc van Artois, her tog van Bordeaux, zich thans den naam gevende van graai van CAambord, zoon van den hertog van Berry en van Louise Ferdinande van Napels mede in het kasteel van Frohsdorlf, domicilium hebbende en 3°. Louise Maria Theresia van Artoisdochter van den hertogen de hertogin van Berry, echtgenoot van den hertog Karei Lodewijk van Parma met haren gemaal, voor de regelmatigheid der procedure, beiden woonachtig in de stad Parma Om te hooren bevelen, dat de acte van het voor gewende overlijden van den hertog van Normandie, opgemaakt den 24 Praireal jaar VIII (17 Junij 1795), zal worden beschouwd zonder waarde en als niet op gemaakt En gevolgelijk dat bevolen worde, dat de eischers zullen worden erkend te zijn de weduwe en wettige kinderen van Karei Lodewijk hertog van Nor mandie met "net regt om te genieten al de burgerlijke region die hem toebehoorden enz." Voor de eischers verscheen ter teregtzitting de advocaat Jules Favre, vergezeld door den heer Gruau de la Barre, een der warmste vrienden van den overledene en tevens schrijver van het in Rotterdam over deze kwestie uitgegeven belangrijk werk Intri gues der ei/és ou Louis XVIIdernier roi li gilime de France. De tegenpartij was niet op gekomen en had zelfs geen advocaat gesteld. Desniettemin nam de heer 't ut es Favie het woord, om, na eerst den eisch uiteengezet te hebben in eene zeer uitvoerige rede eene reeks van bewijzen, vergezeld van levensbijzon derheden, aan te vangen, ten betoog van de wettig heid der vordering. Het geregtshof besloot daarna, in overeenstemming met den heer Jules Favre den verderen loop der procedure twee weken uit te stellen. llet is een der treurigste verschijnselen van den tegenwoordigen tijd, dat de socialisten en communis, ten tot het bereiken van hun doelzich niet ont zien de godsdienst bij de hand te nemen en die op eene allerschandelijkste wijze te ontheiligen. Op dit oogenblik is in de werkplaatsen vrij algemeen verspreid een werk, dat teri titel voertDe dood van Jezus, sociaal-treurspel in vijf aden en verzen door den burger Xavier Sauriac. Deze tragedie, welke van Jezus een republikeinsch phiiosoof maakt, legt den Verlosser eene staalkundige verklaring in den mond welke in denzelfden geest gesteld is ais de beruchte bulletins. Bij de bekende onwetendheid van de meeste onzer werklieden, die de schandelijke taal, welke trien Christus in den mond geeft, als eene zui vere eu onvervalschte vertaling van het Evangelie be schouwen is het niet te ontkennen dat dergelijke geschriften gevaarlijker zijn dan de hevigste bulletins. Op den 5 11. begaf zich de minister van bin- nenlandsche zaken naar hel hotel der invaliden om aldaar de lijkdienstwelke gevierd werd voor de nagedachtenis van keizer Napoleon bij te wonen doch aan den ingang van het hotel gekomen werd hij afgewezen door den invalide, die de wacht had. Vriend zeide de lieer Léon Faucherik ben minister van binnenlandsche zaken.» «Gij, mini- sier.» hernam hij, «gij zijt zelfs niet eens gede- ctwecrd,! «Wel is waar draag ik het lint niet. nuglans ik ben minister. De invalide stelde zich mét deze verklaring niet tevreden en de heer Léon Faucher was genoodzaakt om andere personen te ontbieden, waardoor dc soldaat eindelijk van de waar heid overtuigd werd en den minister liet voorgijgaan. Ondertrouwd Mr. P. van der MEER MOHR Subst.-Griffier bij de Arr.-Reglbank te Middelburg Goes en Mei 1851. Q. C. J. KAKEBEEKE. Getrouwd Th. van ÜIJE PIETEP.SE, Notaris te Vlissingen en M. J. BLAAUBEEN. 12 G oes Mei 1851. Bevallen van een ZOON, K. A. MULDER, Echtgenoot van Goes den 11 Mei 1851. Eenige kennisgeving, C. de FOUW. Heden ontvingen wij het smartelijk berigt, dat op gisteren namiddag ten vijf ure, onze waarde Moeder,, Trouwe MARIA HUBERT, Weduwe van den BOSCH, te Rotterdam, in den ouderdom van circa 67 jaren is overleden. Een langzaam verval van krachten sloopte haar ons dierbaar leven. Zacht was haar verscheiden. Hare gedachtenis blijve in zegening. Goes 12 Mei 1851. C. C, van dek BOSCH. C, J. van den BOSCH. De Ingezetenen van Goes en Zuid en Noord-Beveland, die deel zullen ne men aan het GQMGRES en het op Vrijdag den 13 Junij aanstaande te houden MIDDAGMAAL, worden, ter voorkoming va'n verwarring, beleefdelijk verzocht daarvan schriftelijk of in persoon kennis te geven aan den Heer FKANSEIV VAN DE lsten Penningmeester van het Bestuur, vóór of op den Sêslen dezer maand Mei. Goes, den 12 Mei 1851, Het Bestuur van het Congres, Mr. J.C. van der MEER MOHR Poors. Mr. M. P. BLA AUBEEN, Secretaris, Te Goes bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2