areieeï, Indien men geloof mag hechten aan een alge meen verbreid gerucht dan zijn uit Engeland en Zwitserland agenten der Duitsche vliigtelingen naar onderscheidene Duitsche staten vertrokken, om aldaar eenen opstand voor te bereiden. Met het concentreren van een talrijk bondsleger in de omstreken van Frankfort, schijnt men nog te willen wachten, tot dat de staat van zaken in Frank rijk eene meer dreigende houding mogt aannemen. Inmiddels wil men het garnizoen alhier beduidend vermeerderen. Hiertoe worden reeds de noodige toe bereidselen gemaakt. ENGELAND. Londen, den 3 Mei. Heden ochtend omstreeks 10 ure heeft de konin gin met hare kinderen zich naar het glazen paleis in Hydepark begeven om de tentoongestelde voorwer- peu meer op baar gemak te bezigligen en zich daar bij bet doel en de werking van vele stukken door de inzenders te doen verklaren. Deze waren in grooten getale toegelaten en betoonden zich ten hoogste ge streeld door het koninklijk bezoek en de vriendelijk heid en liet geduld waarmede H. M. die inlichtingen aanhoorde. H. M verliet het gebouw na aldaar ge- luitncn tijd te hebben doorgebragt. De officiële catalogus der tentoongestelde voor werpen is eindelijk uitgegeven; hij beslaat met eenige daarin opgenomen advertenlien, niet minder dan G6S pagirias. Onlangs is door den heer Foucault te Parijs, een toestel uitgevonden ter veraanschouwelijking van bet omwentelen der aarde hetwelk thans dagelijks aan eene belangstellende menigte vertoond en verdui delijkt wordt, ineeneder zalen van de polytechnische school binnen de hoofdstad, door den heer dr. Rack- heffer. Deze laatste houdt zich volkomen aan de wijze waarop gezegde toestel vroeger in het Panthéon te Parijs ter bezigliging gesteld werd. De kosten der tentoonstelling zullen omstreeks 2j millioen guldens bedragen. Ruim 1 rhillioen zijn reeds vergoed door de genomene saizoenkaartjes bijna f 800,000 wordt gevonden uit de inteekenin- gen de overige gelden moeten gedekt worden door de dageiijksche loegangkaarten. Het getal der Engelschen die voorwerpen naar de tentoonstelling gezonden hebben beloopt nage noeg zevenduizend en de waarde van het door hen tentoongestelde ongeveer tien millioen ponden sterling. Het dagblad l/ie Examiner, slaat reeds een blik op de voorwerpen der tentoonstelling zoo als door de verschillende natiën zijn ingezonden. Italië is treurig vertegenwoordigd. Het door de natuur zoo begunstigde Napels heeft geene industrie; Florence en Venetië zijn er ook ver vari al dat zij haren ouden roem zouden handhaven. Milaan heelt in beeldwerk voortreffelijke zaken geleverd die elke mededinging afschrikken. Sardinië staat bovenaan. Het heeft getoond dat bet niet slechts vrijheid maar ook welvaart heeft weten te bevorderen. De bijdragen der Vereenigde Stalen zijn zéér tegenge vallen. Frankrijken Duischland, vooral Noord-Duitsch- land hebben aan de verwachting die men er van had, beantwoord, lri geen gebied, blijkt het echter, dat Engeland voor 'eenig land behoeft onder te doen, Met de stoomboot Montrose heeft men berig- ten uit Lissabon ontvangen, loopende tot den 29 April, welke hoofdzakelijk bet volgende inhouden: Begraaf de Thomar, verontrust over de nieuwe vorderingen, welke de opstand maakte, heelt den 2r zijn ontslag ingediend, en op den oogenbiik van zijn vertrek heeft hij zich aan boord van de Monirose begevenen zich onder bescherming van de Engelsche vlag ge steld. Hij is te Vigo aar) land gegaan, waar hij zal blijven tot dat nadere berigten uit Lissabon zijn te houden gedrag zullen regelen. Na het ontslag van den graai van Thomar heeft de koningin den hertog de Terceira ontboden die zich in bet leger onder bevel des konings bevond. Saldanha die geen ander minister aan het hoofd van hel bewind wil zien dan zich zeiven heeft van Oporto een luiel aan de koningin gezonden, waarin hij haar doet weten, dat bij geenzins het zwaard getrokken heeft om tot het resultaat te komen dat de graaf de Thomar binnen eenige maanden weder aan het hoofd van het bestuur gesteld werd. De eerste minister moet de gevoelens van de meerder heid der bevolking uitdrukken. Den 29 heeft Saldanha zijn inlogt te Oporto ge houden. De burgerlijke en militaire autoriteiten benevens de geheele bevolking zijn hem tot op een alstand van 8 mijlen te gemoet gegaan en hij is alom op dezen weg met geestdrift ontvangen. De koning, wiens leger door de desertie zeer verminderd is beeft Coimbra den 27 verlaten oin zich naar Lissabon te begeven de lijfwacht is tot Saldanha overgeloopen en het regiment hetwelk don koning naar Lissabon gevolgd is, was zeer gezind dit voor beeld te volgen. De steden CojalCoimbra Braga Viana Ye- miera Guemaraios en de belangrijke vesting Valen cia hebben de zijde van den opstand gekozen. De koningin heeft in het besluit waarbij het ontslag van den graaf de Thomar aangenomen werd, verklaard dat hij zijne betrekking tot hare g.oole voldoening heeft vervuld. Het schijnt dat da koningin alleen op aandrang van het corps diplomatique tot liet ontslag van haren begunstigden minister heeft kunnen besluiten; te meer, dewijl zij de overtuiging erlangde, dat de Britsche zeemagt in den Taag, haar niet die hulp zou ver- leenen waarop zij gerekend had om den graaf de Thomar slaande te houden. Er is sprake van eene gedwongene leening ten einde in de behoeften der schatkist te voorzien dit zou echter het teeken tot een' algemeenen opstand door het geheele rijk kunnen zijn. Een gedeelte van hel Engelsche eska der is naar Oporto gestevend. FRANKRIJK. Parijs, den i Mei. Gisteren avond wilde men weten, dat de Koningin van Portugal verpligt was geworden zich in te schepen aan boord van een Britsch schip. Beregeling heeft, evenmin ais de Portugesche gezant, heden dit berigt ontvangen. Maar de jongste tijdingen uit Portugal waren zeer ongeruststfillend. De bezetting van Oporto is zeer aanzienlijk en stelt de opstandelingen instaat, om met-gunstig ge volg aan de Koningin liet hoofd te bieden. Heden is door de poiieie de drukkerij ontdekt van de geruchtmakende bulletins van het commipé van weerstand. Slen heeft er eene elfde bekendmaking in beslag genomen, waarin weder werd aangedrongen op het aangorden der wapenen, onder de leuze van Weg mei den SJstfU Mei. Vier personen zijn in hechtenis genomen, waarvan twee bannelingen. Er loopen geruchten dat twee der hevigste bergmannen, -Je hseren Mint en Grcppo, ernstig in deze zaak betrokken zijn men moet hier aan nog twijfelen. Het blijkt dot de gebruikte letters afgedankte van het blad le Siéc/e zijn. De aanwijzing van la Presse, dat de valsclie vereeniging van weerstand in de Batignolles huisvestte, was niet ongegrond de geheime drukkerij was er althans gevestigd. Brieven uit Borne van den 20 April melden dat de plegtigheden der Goede Week en van het Paaschi'eest welke door de revolutie en hel afzijn van den Paus afgebroken waren dit jaar weder met den ouden luister hebben plaats gehad. Eene onnoe melijke menigte vreemdelingen was toegesneld om daarvan getuige te zijn. Twee dagen voor Pasclien waren 54000 reispassen bij de policie gedeponeerd. Op Paaschdag omringde die ganscbe menigte het al taar der Heilige Apostelen terwijl de Paus met alle plegtigheid het misoffer opdroeg- Bij den zegen urm et orbi, van het balkon van St. Pieter gegeven, waren meer dan 100,000 menschen op het plein geschaard; onder hen bemerkte men de koningin van Beijeren de prinses van Saksen het corps diplomatique het II. Collegie en alles, wat geboorte, rang, wetenschap en kunsten onder alle Volken aanzienlijks oplevert en den generaal Geme.au aan het hoofd zijner schit terende troepen. Eene doodsche stilte heersen ie terwijl de Paus zijne armen paarden hemel uitstrekte en de woorden van den zegen uitsprak en een on meetbaar Amen galmde uit die honderdduizend mon den in antwoord op die woorden, onder het lossen van het geschut en het luiden der klokken. Er is heden overigens niet vee! nieuws. Zelfs de meeste democraten denkeu eenstemmig, dal de dag van morgen zeer rustig zal ailoopen en dal het volk doof zal blijven voor de oproepingen en aanhitsingen van de zijde der ijverigste demagogen. De autoriteit is op hare hoede; alle maatregelen voor de veiligheid zullen morgen genomen worden de oproerstokers zit» ten van hunne zijde ook niet stil, maar trachten het volk tot hunne gevoelens over te halen doch ieder verstandige weet, dat op den dag zeiven, waarop de constitutie zal geschonden worden, alle republiKeineu zich zullen vereenigen om haar te verdedigen. De werkzaamheden voor de viering van den dag van morgen, zijn nog niet afgeloopen, zij worden echter met spoed voortgezet, in weerwil van de on gunstige voorspellingen slroorrien de inwoners uit de provinciën en de vreemdelingen in menigte naar deze hoofdstad. In het hotel der invaliden is een Poolsch inva lide overleden die ten vorigen jare in dat gesticht opgenomen werd en den ouderdom van 127 jaren bereikt had, De zoo gevreesde 4 Mei is voorbijgegaan, zon der daler eenige ongeregeldheid voorviel. Ofschoon men vrij algemeen overtuigd was, dat de dag rustig zou ailoopen bad men evenwel gerekend op eenige gemakkelijk te bedwingen woelingen in sommige ge deelten der hoofdstad; docb de regen kwam de zaak der orde te hulp en viel bij aanhoudendheid zoo over vloedig neder, dat de vurigste democraat, de ijverigste demagoog, het op de straten niet kon uithouden. Over liet geheel leverde de stad een treurig schouwspel op; in den beginne zag men niet anders dan menschen uit allen stand die voor den nêerplassenden regen een toevlugtsoord zochten, doch dit niet konden bereiken, zonder te druipen van het water en bespat le worden met siijk. Daarna bleven de straten groo- tendeels ledig men zag slechts weinige lieden be schermd door parapluien den regen trotseren. De regering heeft fr. 209,385 aangevraagd voor de uitgave vaneen groot werk, getiteld: hel onder- aardsche Rome en behelzende beschrijvingen en afbeeldingen van overblijfsels uit de eerste tijden der Christenheid en van gedenkteekenen der oude Chris telijke kunst. Morgen moest een Bonupartistisch feestmaal plaats hebben, hetwelk echter op bevel van den mi nister van binnenjandsche zaken niet zal mogen ge schieden. In een procesdat onlangs voor het hof van cassatie tegen den heer dC Arlincourt werd gevoerd had een niet onbelangrijk incident plaats namelijk de vraag: of de titel van burggraaf, dien de heer d''Arlincourt inde stukken had gevoerd, bestaanbaar was met het besluit der voorloopige regering, waarbij alle titels van den adel afgeschaft waren. Het hof heeft deze vraag ontkennend beantwoord en beslist dat de beer d'Arlincourt den titel van burggraaf niet mogt voeren in de regterlijke bescheiden. Gelijk reeds is gemeld is de dag van gisteren volkomen rustig afgeloopen dank veeiiigt den lig— cliaam en geest bekoelenden regen die steeds met voortdurend geweld blijft nederplassen. Het schitterend vuurwerk en de prachtige illumi natie, schenen echter velen gisteren avond den moed gegeven te hebbenregen en modder te troseren. Immers toen het avond geworden was, bewoog zich eene digte menschen-massa naar de plaatsen waar het vuurwerk moest afgestoken worden en dus voor namelijk naar de kaden Billy en Orsay en riaar het Champ de Mars. Doch helaas, de onverbiddelijke regen doofde de vreugde vuren en lichten naauwe- lijks aangestoken weder uit terwijl men er niet in slagen kon een enkelen vonk uit het half doorweekte vuurwerk te doen spatten. Het volk hield desniet temin gedurende een paar uren dapper stand doch was toen genoodzaakt, zonder iets gezien te hebben, huiswaarts te keeren. TEN YOOBDEELE VAN DE ARMEN te ARNEMUIDEN. Door den Boekhandelaar J. K. de REGTle Middelburg, is uitgegeven eene Lijst van Inteekening op een Werkje, getiteld EEN WOORD VOOR RIJKEN. Drie Schetsen door Eberhard. Prijs 30 Cis. Te Goes verkrijgbaar bij F. KLEKCWESS ZOON en L. BE FOFW. Te Goes bij F. Klbeüwens Zoo».

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2