«OESSCRE COURANT. n 1851. DONDERDAG 8 MEI. He uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,~5 Franco pa Pos', J J,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van d6 regels d d ,20 behalve het Zegelregt, GOES, den 8 Mei. De eerste avond van het Tweede Zeeuwsch Muzijk- feest is voorbijgegaan maar heeft eenen diepen in druk achter gelaten. i)e uitvoering van het heerlijk Oratorium Paulus, heeft alle verwachting verre over troffen. Het publiek kon slecht^. met moeite getrouw blijven aan het verzoek, om geene luide teekenen van goedkeuring te geven en de geestdrift het zich dan ook in sommige oogenblikken niet bedwingen. Het zou moeijelijk zijn uit zooveel schoons een of ander bijzonder te noemen het ware onbillijk uitzondering te maken waar zoowel het orchest als de leden van hel koor met goeden uitslag wedijverden, om een rijk kunstgenot te doen smaken, Nog ruischt ons het Wanket auf! in de ooren en de verrukking heeft niet opgehouden door het verheven slotkoor teweeg gebragt. De ensemble stukken bewezen dat zij be studeerd waren onder eene leiding, die de eischen der kunst leerde voldoen maar die ook en vooral bet gevoel wist op te wekken opdat de kunst tol het hart zou spreken. Deeds de herhaalde repetitien hadden hooge verwachtingen bij ons opgewekt, maar wij konden niet denken, dat de uitvoering zelve onze bewondering zooveel hooger kondoen rijzen. Daartoe droeg niet weinig bij dat de solo-zangers en zange ressen hunne partijen schitterend voordroegen en eene kracht ontwikkelden, waardoor hetgeen wij bij de repetitie niet verwacht hadden hunne voordragt in het verbazend groote en hooge gebouw het gewetischte effect deed. Getuige daarvan de Aria No. 12, de Cavatine No. 40 en het Duettino No. 25. Wij be jammeren slechts, dat wij de alt-solo niet meermalen konden hooren, wier welluidende stem de fijnste sna ren des gevoels trillen deed. Doch wij hebben ons slechts voorgesteld de totaal-indruk te beschrijven anders noemden wij gaarne ook het Koor No. 29 en het Choral, waarvan de aanhef zoo treffend werd uit gevoerd. Alles doet ons verlangend uitzien naar het genot van den tweeden avond, waarvan wij ons met grond zooveel mogen beloven. Wij twijfelen er niet aan, of dit muziekfeest ook zal eene nieuwe bijdrage zijn, tot de overtuiging, dat de toonkunst, waar zij zulke onderwerpen ter behandeling kiesthet veelvermo gend middel is tot verheffing en veredeling des ge- moeds. En zeker zal ieder met ons instemmen ais wij onzen dank brengen aan, den Heer van den Bosch, wiens ijver en zorg zoovele bezwaren overwon, wiens onvermoeide pogingen een zoo rijk genot voorbereidde, wiens voortreffelijke directie de goede uitslag ver zekerd heeft, en die daarom wel verdiende gehuldigd le worden schoen hij zich uit bescheidenheid aan de oogen van het opgetogen publiek onttrok. Wat wij in ons Nominer van Maandag uit de Stoompost overnamen, omtrent de aanvrage om con cessie tot het graven van een kanaal van Vlissingen langs Middelburg, en?.. wordt door de Middel- burgsche Courant volgenderwijze bevestigd Wij kunnen het bovenstaande berigt in alien deele bevestigen, en er bijvoegen dat het adres, waarbij aan den koning de vergunning wordt aange vraagd tot het uitvoeren dier werken is onderteekend geworden door de heeren jhr. nar. M. C. Paspoort van Grijpskerkemr. F. Bijlerelddr. J. G. van den, Broeckemr. G* A. Fokker en Dirk Dronkers. Uit Amsterdam schrijft men van den 5 dezer Als een bewijs dat de voortbrengselen onzer schil derschool buitenslands de belangstelling genieten, welke men hiér te lande te dikwijls schenkt aan producten uit den vreemde en dat de buitenlander de goede eigenschappen onzer kunstenaars waardeert kunnen wij mededeelen dat de heer A. P ley sier thans hier woonachtig eene bestelling uit Noord-Ame- rika heeft ontvangen op acht kapitale zeegezigten. Vier van deze zijn reeds afgewerkt en hebben tot onderwerp een strandgezigt le Soheveningen een gezigt op het Y, eene episode uit de St, Paulus rots van ter Haar en eene woelende zee aan de Hollandsche kust. Men schrijft uit Amsterdam van 5 Mei: Gisteren heeft de koning de godsdienstplegtigheid bijgewoond in de Nieuwe Kerk, welke waargenomen werd door ds. de F oogtdie tot tekst gekozen had Jesaia 55 vs. 8 en 9. Na de godsdienst-oefening begaf Z. M. zich met gevolgwaaronder ook de heer burgemeester dezer stad, naar den Zoölogischen Tuin. Door het bestuur ontvangen en begeleid, wandelde de koning de geheele uitgestrektheid van dat aangename oord der hoofdstad door en besteedde een geruimen lijd om alles met de grootste naauwkeurigheid in oogenschouw te nemen. Z. M. betuigde aan heeren bestunrderen en aan den directeur zijne hooge tevredenheid over dit bezoeken hetgeen er bij voortduring verrigt wordt tot meerde ren bloei der inrigting. Een hoogst talrijk en fat soenlijk publiek had zich in den tuin verzameld. Vervolgens bezigtigde de koning ten huize van den heer A. Villinkhet heerlijke kabinet van schilde rijen, door dien heer met veel smaak en zorg bijeen verzameld. Heden morgen verleent Z. M. particuliere au diëntie die zeer druk wordt bezocht. Vervolgens wordt er diner ten hove gehouden van 60 couverts, waarop genoodigd zijn, eenige leden van de eerste en tweede kamer, koinrnandanten en hoofd officieren van het garnizoen der schutterij enz. Morgen avond zal de koning onzen stads-schouw- burg andermaal met een bezoek vereeren. 6 Mei, Z. M. de koning zal heden het hurger- vyeeshuis met een bezoek vereeren en vervolgens de koninklijke academie van beeldende kunsten bezigtigen; daarna verneemt men, dat Z. M. de stads armschool, op de Prinsengracht, op den boek van het Molenpad, de meest bevolkte dezer stadin oogenschouw zal nemen, Vervolgens zou Z. M. zich begeven naar den rijstpelmolen van den heer Ochsner en welligt ook naar de stoom-diamantslijperij op het Roeterseiland. Heden morgen is Z. M. met gevolg uitgereden en heeft het burgerweeshuis, de groote diamant-slij perij op liet Roeters-eiland den stoom-rijstpelmolen des heeren Ochsner en de stads-armenschooi, op het Molenpad bezocht. Ten 12 ure bezigtigde Z. M. de koninklijke aka- demie met de grootste belangstelling en sloeg in het bijzonder de werkzaamheden der leerlingen oplettend gade. De bouwkundige leekeningen en projecten trokken vooral 's konirigs aandacht. Ook bezigtigde Z. M. het tijdelijk daar geplaatste beeld van Laurens Kostervervaardigd door den heer Boijcr, en de buste van den hoer mr. J. van Lennep, door den heer A. Stöver, welke Jbatste door zijn leermeester den heer Boijer aan den koning werd voorgesteld; heider, ontvingen de betui ging van 'skonings tevredenheid. 7 Mei. Gisteren avond heeft Z. M. den koning den Stads-Schonwburg bezocht. Ruim ten zeven ure verscheen Z. M. in de zaalwaar oniuiddelijk de volksliederen werden aangeheven. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning, vóór het bezoeken van den schouwburg aan de directie de aanzienlijke som van 3000 ter hand toen stellen. Z. M. de Koning is heden morgen ten !0 ure met Hoogstd. gevolg naar het Loo vertrokken. Er is dezer dagen veel gesproken van eene aansluiting van den Belgiseher. spoorweg van Ant werpen op Arnhem over Breda en 's Hertogenbosch. Volgens nadere berigten zou dat plan min of meer uit de lucht gegrepen zijn wat echter meer zeker is is dat het plan bestaat van eene aansluiting tier spoorwegen tusschen Rotterdam en Antwerpen niet door, maar langs Breda, in de rigtihg van Rozen- daal. Omtrent dit project zijn reeds Belgische inge nieurs hier te lande geweest en zijn van deze zijde de ingenieurs benoemd om deswege de noodige opmetin gen te doen. NQORD-AMERIKA. Hollandsche Kolonie Siieeovgax den 4 April. Men schrijft uit Buffalo, den 25 Maart, dat dom. Budding waarschijnlijk naar Nederland zal terngkee- ren, gehoor gevende aan een beroep naar Groningen. De Nederlanders in Euffaio staan een' leeraar uit Ne derland te beroepen en hun is door een Amerikaan- schen predikant een stuk gronds in die stad ten ge schenke aangeboden, ingeval zij daar eene kerk willen bouwen. Jenny Lind komt naar Wisconsin Hoort gij dat, goed volkje in het westen Uit eene depêche van St. Louis, waar zij concerten gegeven heeft, ver nemen wij dat jufvrouw Jenny voornemens is elke hoofdstad der Staten in de Unie te bezoeken en dat de opbrengsten barer concerten aan de instituten voor doofstommen en blinden van eiken staat zullen ge schonken worden. Wonder of Jenny niet denkt pre sident te worden Er zijn in Michigan 218 korenmolens, welke verleden jaar 660 duizend 169 barrels meel gemalen, en 585 zaagmolens, welke 164 millioen voeten plan» ken gezaagd hebben. DUITSCHLAND. - Berlijn, den d Mei. Eertsdaags zal hier eene zeer belangrijke regtszaak behandeld worden te weten een bedrogdat de weduwe van een hoogeri staatsbeambte op eene groote schaal gepleegd heeft. Deze vrouw heeft zich aan zienlijke sommen laten betalen, onder voorgeven dat zij rijke sollicitanten bij hooggeplaatste beambten zoude ondersteunen. Zij moet op die wijze onge veer 200,000 fl. afgezet hebben en een der bedro genen heeft niet minder dan 10,000 fl. gegeven.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1