M m 1851. \o. 3^:1 MAANDAG 5 MEI. ■J- 4 I De ui itgavf dezer. Courant-geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75 Franco per Post ./,90. Gewone Advertent,ien worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodbei tg/en \van J6 regels a J.20 behalve het Zegelregl. OPROEPING r-nti f ER10FGANGERSder NATIONALE HïLIïiS.. BËK-BNDMAKJNG. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der Stad GOISS, ontvangen hebbende èene circulaire van Zijne Excellentie den Staatsraad, Commissaris des Konings in deze Provincie, van den 28., April 1851, A. N°. 2872' lste afdeeling(Provinciaal BladN,o. 67 j volgens welke ten gevolge van de daartoe door Z. M. den Koning gegeven bevelen, de Miliciens der Eigting van 1850, die bij de verschillende korpsen der Ar mee in reserve zijn geplaatst daaronder ook be grepen die miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon kontingent in vervanging van'man schappen van de ligting van 1848. en 1849; zijn ^in gedeeld op den Jh Mei aanstaande bij hun korps tegenwoordig tnoeten zijn, om .gekleed en gedurende den tijd van drie maanden in den wapenhandel ge oefend te worden. Terwijl wijders door Hoogstden- zelven is bepaald: dat op den 1 Augustus daaraan volgende bij de onderscheidene korpsen ouder al de miliciens uit de reserve in active dienst opgeroe pen eene Loting zal pluats hebben, welke zal uit maken wie hunner, ter aanvulling van dat gedeelte der Nationale Militie hetwelk den Koning voorbe houden. is te doen zatnen blijven dadelijk voor den tijd van één jaar in werkelijke dienst gehouden of wel later weder in activiteit opgeroepen zal moeten worden. Geven daarvan bij deze den belanghebbenden ken nismet berigtdat zij verpligt zijn zich in werke- I jk.e dienst te begeven te weten: Kors Rutsaert behoorend.e tot het Regiment Grenadiers en Jagers. Johannes tian Acrde. en Pieter Kopmels heboorende tot het 4de Regiment Infanteiie. Mar.inus.ivan Lieren. Pieter Ludovicus Johannes run Pot/el- berg he. en Jan Romijr. heboorende lot hef 5de Regiment Infanterie. Marinns Bon tens heboorende tot het 4de Regiment Dragonders. en Cornells .den IIollandcr heboorende tot het lste Regiment Vesting Artillerie. Om op Donderdag den dö Mei eerstkomende oes morgens ten vijf ure, present te zijn aan het leer van Sloe, Zuid-Bevelandsche zijdevanwaar zij naar de hoofdplauts der Provincie zullen geleid worden. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor den afgekondigd en in de Stads-Cournnt geplaatst. Gedaan ten Sladhuize van Goes, den 3 Mei 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G, van dkh MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelveti De Stads-Secretaris Ph. VER VENN E, l. s GOES, den 5 Mei. De toebereidselen tot het aanslaande Muzijkfeest, alhier te houden den 7 en 8 dezer, worden steeds met ijver voortgezet. Gisteren en lieden zijn bereids de -J - - - meeste medewerkenden uit deze provincie en van elders aangekomen. Naar men verneemt bestaat bij de burgerij het plan, om Woensdag en Donderdag e.k. als leeketi van belangstelling, de stad door het uitsteken van vlaggen een feestelijk aanzien te geven. Wij kunnen met zekerheid melden dat thans op nieuw aanvraag is gedaan tot verkrijging der con cessie tot het graven van een kanaal van Vfissingen, langs de stad Middelburg, tot in de haven, die hij laatstgenoemde stad eindigt, benevens het afsluiten van hel Sloe, door middel van een aarden dam, waardoor de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland zouden verbonden zijn. Ook dit schoone en nuttige werk hopen wij verwezenlijkt te ziengelijk wij hierop, om de soliditeit der personen, die de aanvrage deden durven vertrouwen. Wij vleijen ons dat tegen dit ontwerp door do Regering die het reeds zoo vaak behandelde geene noodelooze bezwaren zuilen geopperd worden. (Stoomp.) Volgens de Arnst. Courant is onze buitenge wone gezant, de. baron li. Fa-gel, te Parijs, door een straatjongen opzettelijk of bij toeval met een steen in het oog geworpen. Op uitnoodiging van het departement van finan- tien is het den Burgemeesters in de verschillende steden en gemeenten aanbevolen, met de afkondiging en verzending van de kohieren der grondbelasting steeds den meesten spoed te maken en dit wel in verband met eene gewensebto, zooveel doenlijke spoe dige opmaking der lijsten van de belastingschuldigen door de rijks-ontvangers lot aanwijzing der kiezers. De minister van binnen), zaken, in aanmerking genomen hebbende dat wanneer het ontwerp ge meentewet tot wet zal zijn verheven, spoedig tot de verkiezing van de leden der gemeenteraden zal worden overgegaan, heeft het geraden geoordeeld de gemeentebesturen te doen nitnoodigen, om zich reeds nu onledig te honden met bet voorbereiden van alles, wat lot liet opmaken der lijsten van kiezers voor den gemeenteraad vereischt wordt. Men schrijft uit Maastricht, 30 April: Dezen morgen heeft de minister van binnenlandscbe zaken, vergezeld van den commissaris des konings, de onderaardsche gewelven van den St. Pietersberg in oogenschouw genomen en daarna de verschillende fabrieken van den heer P. Regoüt bezocht. Men verneemt dat de minister voornemens is, het athe naeum, mitsgaders de rijks lagere school te bezoeken. Het voortdurend ongunstig weder schijnt veroorzaakt te hebben, dat de heer Thorbecke Tan een persoonlijk onderzoek naar den toestand der Maasoevers heeft afgezien. Zijn vertrek is bepaald op morgen, gaande over Aken, ten einde in het voorbijgaan de gemeente van Kerkrade te kunnen bezoeken. De Hollandsche maatschappij van landbouw zal hare vijfde algemeene vergadering dit jaar houden op liet einde der maand September aanstaande te 's Gravenhage. Bij die gelegenheid zal deze Maat schappij pene algemeene tentoonstelling houden van voortbrengselen van den Nederlandschen landbouw en de landbouwwerktuigen. Deze tentoonstelling zal plaats hebben op Vrijdag den 26sten September en de drie volgende dagen. Uit het programma blijkt dat er belangrijke prijzen zijn uitgeloofd zoo door den koning, de prinsen Frederik en Hendrik der Nederlandendoor de steden's Gravenhage en Alk maar als door onderscheidene afdeelingen en leden dier maatschappij welke prijzen niet alleen bestaan in medailles, maar meerendeels in nuttige, beproefde en voor den Nederlandschen landbouw geschikt be vonden werktuigen en voorwerpen. Het is te ver wachten dat zoowel deze uitgeloofde prijzen als de geschikte pluats'dezer tentoonstelling, en de gemak kelijke wijze van vervoer langs den Hollandsfchen ijzei- baan, waarvan de directie reeds een kosteloos vervoer voorde voorwerpen heeft toegezegd, de Nederlandsehe landbouwers zullen d.oen wedijveren om door eene ruime inzending hunner voortbrengselen aan deze ten toonstelling den meesten luister bij te zetten. Reeds moeten er onderscheidene bestellingen van werktuigen door de Hollandsche maatschappij zijn gedaan, zoowel bij den-heer Jenken, te Utrecht, als bij onderscheidene smeden en wagenmakers, die zich op de vervaardiging of het namaken van werktuigen toegelegd hebben. De Hollandsche maatschappij van landbouw bevordert alzoo, door het wel besteden barer middelen, den land bouw door het geheele rijk, en verdient de algemeene medewerking te ondervinden. DUITSCHLAND. - Berlijn, den d Mei. Sedert eenige dagen is op het zoogenaamde Zwarte bord van bet kon, kreitsgerigt te Greifswaldede dagvaarding van den Hessischen eersten minister, van Jlassenpjiug aangeslagen, Deze dagvaarding luidt: «Op grond van de aankiagt van den koninklijken pro cureur-generaal alhier, is tegen den gewezen presi dent van het hof van appel alhier, Hans Daniel Friedrick Hassenpfhtgthans minister-president van Keur-IIessen wegens vervalsching, regts-ingang veileend en tot de openbare en mondelinge behan deling van deze zaak is door het ondergeteekende ge- regtshof den 26 November 1851 bepaald. Has~ senpjlug wordt diensvolgens opgeroepen op dien dag ter zijner verantwoording tegenwoordig te zijn, en de tot zijne verdediging dienende bewijsmiddelen mede te brengen of de zoodanige tijdig vóór dien termijn op te geven opdat zij alsdan nog kunnen dienen. Ingeval hij niet zal verschijnen, dan zal hel bewijs in contumaciam aangenomen, het vonnisge- veld en afgekondigd worden.Zeven personen zijn tegen dien dag als getuigen opgeroepen. Het gereglelijk onderzoek tegen de deelnemers aan den jongsten opstand te Freiburg zal weldra af- geloopen zijn. Het getal der aangeklaagden bedraagt ruim 40 personen. Tot dusverre is liet nog niet ge bleken dat deze aanslag uitgebreide vertakkingen heeft gehad. Niet zonder bevreemding verneemt men uit Maagdenburg, dat aldaar bevel is ontvangen een streng toezigt uit te oefenen op de personen, die zich per spoortrein uit de stad willen verwijderen politie agenten zullen lot dat einde op de ai'giften der bil jetten een wakend oog houden. Deze maatregel schijnt ook elders in Pruissen in werking te zullen komen. Ook is bij de militaire autoriteiten aldaar, per telegraaf, uit Berlijn aan gevraagd gewoiden: binnen welken tijd de troepen aldaar inarscbvaardig konden zijn Het antwoord hierop luidde: binnen 24 uren. Men brengt deze aanvrage in verband met mogelijke gebeurtenissen die in Frankrijk plaats konden hebben en die het vertrekken der troepen naar de grenzen noodigmog- ten maken.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1