GOESSCJIE COU RA IT. 1851. mmwmmmm* DER IMWra GEWIGTEK. DONDERDAG APRIL. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is jJj.j Franco per Post j J,90. Gewone Advertentien worden a 0 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Duwelijks- van d—6 regels a f J.SO behalve het Zegelregt. en Doodberigten Uithoofde van het Paaschfeest zal de Mfiandagsche Courant, in plaats van des avonds, des morgens worden uitgegeven. HUSSIJIS De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, doen le weten, dat door hen, in hunne vergadering tan den 9den dezer maand is vastgesteldhetgeen volgt Art. De herijk, over het jaar 1851 van de Nederlandsche maten en gewigten, welker gebruik in het vorige jaar' verpligtend is geweesten mitsdien van alle gewigten, lengte-maten, inhouds-maten voor drooge waren vocht-maten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal in deze provincie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande, en gesloten op den 1 Augustus daaraan volgende. Art. 2, De letter 0 (Gothische vorm) zal voor ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens hel bijzondere merk van den Arrondissements ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arroodissements-IJkers zullen, over eenkomstig art. 5 van het reglement op den herijk van den 15 Februarij 1822, behalve in de plaats hunner woning, nog tot den herijk vaceren in die gemeenten van derzelver arrondissement, als door ons hij resolutien van den 10 April 1840, no. 46, van den -r-~-•! 1841, no. 24, (Provinciaal Blad no. I A pril v 34,) van den 30 Junij 1843, no. 11 van den 17 April 1846, ho. 27, Provinciaal Blad no. 48 en van den 21 Junij 1850, no. 33, zijn aangewezen, en op de dagen, gednrende welke zij niet in de ge meenten builen hunne woonplaats vaceren, ten minste gedurende vier aren daags, hunne kantoren geopend houden, om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven lot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4, Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn, mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere gemeenten, niet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren, aan Burgemeester en Welhóuders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan, door publicatie en insertie in de stedelijke of in de binnen hunne stad meest gelezen wordende courant, aan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5, De Arrondissemenls-IJkersznllen Burge meester en Wethouders of Assessoren der gemeente, in welke zij in overeenstemming met hét bepaalde in art. 3 tot den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, den Burgemeesters eh Assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis 1e geven ten einde de ambtenaren publieke admi nistration kooplieden winkeliers en andere belang hebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde malen en gewigten, mitsgaders de strijkels der halve en quart mudden te doen herijken; zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking tevenszoo veel mogelijk den belanghebbenden ingezetenen hunner gemeente, welke zij weien dat van maten en gewigten gebruik maken, ten hunnen huize eene Waarschuwing of kennisgeving laten doen. (Fervolg hierna.) Ï.EOQE1MHA van het Vervolg en Slot van lVot 30). lilde, afdeelevg. Land- en Staathuishoudkunde punten van behandeling. lo, In afwachting- van het nader rapport nopens het Land- huishoudkundig ouderwijs, op het 6de Congres uifc te bren gen, (zie het verhandelde van liet 4do te Utrechtbi- 131, en van het 5de te Leijdenbi. 32) zou de verdere overwe ging belangrijk zijn van de navolgende punten: a. Wat is er op onderscheidene plaatsen ter bevordering van dat onderwijs in meerdere of mindere mate gedaan? b. Welke zijn de uitkomsten van die verschillende pogingen en welke zijn de daaraan verbondene geldelijke bezwaven? c*. Verdient' het bewerken en verspreiden van school- en leesboeken betrekkelijk de eerste beginselen der natuur kundige wetenschap geene bijzondere aanmoediging 2o. Er zijn Gemeenten of Streken in het Rijk, alwaar nuttige verordeningen in verband tot den Landbouw be staan, terwijl zij elders ontbreken, als I), v.: het verjagen of vernielen van schadelijk gevogelte of insectenhetgeen in eenen plaatselijken last zonder genoegzaam nut ont aardt indien het niet algemeen is: het wegmaaijen van onkruid langs de akkers en'op de voegeneen billijke maatregel, daar het hard is voor den landman, die zijn land zorgvuldig behandelt, hec. overwaaijend zaad van eens anders onkruid te ontvangen: het hoeden van scha pen op de publieke gronden en wegen of dijkeneen wezen lijk bezwaar voor de Gemeenten, waar dit, uit gewoonte, te onbepaald bestaathet opmaken der buurtwegenwaar van het verzuim in de eene Gemeente den doorvoer van en naar eene andere waar men aan het onderhoud der buurtwegen gehouden isbelemmert. De volgende vragen doen zich hier van zelve ter over weging voor: a. Welke andere en welligl meer treffende voorbeelden van dien aard zijn hij de reeds genoemde te voegen b. Welk voordeel of bezwaar zou er verbonden kunnen zijn aan bet al of niet meer algemeen verordenen, of wellig.t omgekeerd geheel' weglaten van soortgelijke plaatselijke voorschriften r. Öf uit deze wisseling van denkbeelden nopens deze zaken grondslagen of bepalingen zouden te putten zijnter opname in eene hier te lauue ontbrekende verordening, zoo als het Code rural in Frankrijk? 3». In de Landhuishoudelijke Courant van 1849ïV«. 47, is het denkbeeld geopperdom te behandelen de vraag: «welke zijn de uit- en inwendige inrigtingen, die de Boe- «renhuizen, met het oog óp deii gezondheids-toestand van menschen en vee en op het belang der Boerderij hebben «moeten? Zijn de samenstelling der gebouwen en het aan- wenden der bouwstoffen niet voor aanzienlijke yerbete- ringen vatbaar? Deze vraag was te Brussel op het Belgische Landbouw-Congres van 1843 ter behandeling voor gesteld maar kon aldaar niet genoegzaam behandeld wor den- Bij de eerste bladzijden der inededeeling van de Gel- dersche Maatschappij van 1849 is op een voornaam onder deel van Boerderijen, op de stallen in dezelve, gewezen, aldaar onderscheiden in poostallen, iwa/lstallenen grup- of groepstallenomtrent welke laatste eene teregtwijzing voorkomt in de Mededeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, No. 2 van 1849 bi. 174. I Bij de laatstgenoemde Maatschappij is een5 ander onderdeel ook reeds in overweging gekomen in hare Mededeelingen immers van 1848No. 3 bh 146 en 152vindt men het plan en het bestek eener schuur bij eene groote boerderij. Bij het Programma harer Algemeene Ten tonstelling (zie dezelfde mededeelingen 1849 N7o. 2, bi. 79) werd eene gou den medaille uitgeloofd voor de beste plan-teekening voor Bperen-Hofsleden en aanhoorigheden bestemd hetzij voor akkerbouw met minstens 50 Bunders onder den ploeg hetzij voor zuivelbereiding met eene stalling voor 30 koebeesten- (No. 130 der prijzen). Ten grondslag dezer onderscheiding ligt het verschil, dat er noodwendig moet zijn tusschen eene Boerderij, waar Korenboüwen diewaar Melker ij of Zui velbereiding de hoofdzaak is, en welke ieder tot een afzon derlijk stelsel behooren- Een ander groot verschil in stelsel is ér tusschen de zoo genaamde Tas-woningen waar al het koren en hooi vvortii geborgen onder een en hetzelfde hooge dak, te midden de.i Boerderij zelve, en de woningen van lager dak, met houi- of korenbergen daarnevens. Zijn deze onderscheidingen juist? Zijn er meer'zoodanige hoofd-onderscheidingen te maken.'1 Welke zijn de algemeene regelen yan uit- en inwemiigen bouw voor Boerderijen in 't algemeen? of voor vei schilieutiê soorten in het bijzónder? Zijn er bruikbare voorschriften en plan-teekeningen. dit." onderwerp betreffende en op ons land toepasselijk, in druk* bekend gemaakt Zijn er zoodanige voorschriften en plan-teekeningen, in druk nog onbekend tot toelichting en onderzoek mede te brengen/ Op deze en dergelijke punten, den bouw van Boerderijen betreffende, wordt voorshands de aandacht gevestigdopdat deskundigen er zich op zouden kunnen voorbereiden om met te meer vrucht en niet geheel onbestemd in de Afdee- ling deswege van gedachten te wisselen. 4o. Bij de wet van 19 Junij 1845, vaststellende een nieuw tarief van regten op den in- uit- en doorvoer Staatsblad No, 28) is de uitvoer van Mest in 't algemeen (met uitzon- deling van de Secreet-Mest of Beerverboden. Na de invoering dier "wét heeft men zich meer bijzonder op de bereiding van mest-specien toegelegd en is dit een niet onbelangrijke tak van industrie gewordenen wordt mits dien gevraagd, of het in 't belang van handel en' nijverheid niet wenschelijk zoude zijndat dit verbod vau uitvoer werde opgeheven Dïncsdag 10 Junij, 's namiddags ten 5 ure, Receptie van de Leden van het Congres door het Bestuur in de groote ge hoorzaal ten Stadhuizewaarna gelegenheid zal gegeven worden aan de Afdeelingen om zich te organiseren en aan de Commissionom werkzaam te zijn 's avonds ten 7 ure, Vergadering van het TIoofd-Bestuur der Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in de Provincie Zeeland. Woensdag 11 Junij, 's namiddags ten 5 ure, Proefnemingen in den Wilhelmina-Poldermet de Werktuigen en Gereed schappen, bestemd voor de Tentoonstelling van gezegde Maatschappij. Donderdag 12 Junijvoormiddags, van 9 tot 11 \ue, Algemeene Vergadering der Maatschappij tot bevordering yan Landbouw en Veeteelt in de Provincie Zeeland, in het Koor der Groote Kerk. Van 11 tot i2§ ure, Tentoonstelling van Vee, Landbouw kundige Werktuigen, enz. van deze Maatschappij, voor der zelver Leden, en voor die van het Congres. Plaats nader4 op te geven. Van 12tot 2 ure zal deze Tentoonstelling geopend zijn voor het publiek tegen betaling van vijf-en-twintïng cents per persoon. 's Namiddags ten. 5j ure, Ringrijdenplaats nader te be- p den. 'sAvonds ten 8 ure, Zameukomst in de Sociëteit va» Ou- genuchten Vrij- Muzijk en Illuminatie. Vrijdag 13 Junij's namiddags ten 5 ure:, Gezamenlijk middagmaal, tegen 8,^- per persoon, voor de Leden vau het Congres en gezegde Maatschappij van Landbouw*

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1