COC RMT. 1851. ff; f\ Hè MAANDAG APRIL. imraii I)B STAATSRAAD. COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZKICLAND. van yredenbcjrgh. ZESDE 4 el ■le&er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f j.75 franco per 'Post J,90. Gewone Advcrtentien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbemgten van J6 regels d J ,20 behalve het Zegelrégt. Ontvangen hebbende eene missive van Zijne Excel lentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5 dezer, K°. 182, 5e afdeelingdaarbij zijn verlangen te kennen gevende, dat de beschrijvingen en teekeningen welke achtereenvolgens art. 7 der wet van den 25 Januarij 1817 Staatsblad Ao. 6), bij de aanvragen om octrooi moeten worden gevoegd, voortaan moeten worden overgelegd, in triplo voor beschrijvingenen in duplo voor wat de leeke* ilingeu aangaat. Brengt zulks ter kennis van de belanghebbende ingezetenen van dit gewest, ten einde zich, bij voor komende gelegenheden naar des Ministers verlangen te kunnen gedragen. Middelburg JJ yjpril J85J. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd P ROQEAHMA VAN HET (Vervolg van N<>. 29). 1*19 AFDEELING. Akkerbouw Veeteelt en Zuivelbereiding pijn ten "van behandeling. 1». Zijn er, tot bet droogleggen der Akkers, in ons Va derland reeds proeven genomen met de zoogenaamde Droog- duikers (drains)en zoo ja, welke resultaten hebben die opgeleverd, en welke zijn daarvan de kosten? 2». Welke beginselen behooren bij het scheuren van nieuw- ingedijkte zoute schorren in acht genomen te worden? Is dé klagt gegrond, dat eene vroege scheuring nadeelig werkt op derzelver productie' 3o. Welke voordeelen heeft men in de laatste jaren ver kregen door het aanleggen vati zoogenaamde kunstweiden (wisselbouw,en)en welke is daarvan de doelmatigste bewer king ter verkrijging van een duurzaam en genoegzaam voed sel voor het vee 4,o. In sommige provinciën begint men meer en meer knol len'-(turnips) en rapen (swedish) als veevoeder te verbouwen: in hoe verre zou men dén verbouw van deze gewassen even als dien der m'ahgélwortelen ook op de klei met voor deel kunnen aanwenden 5«. Welke verbeteringen zijn uit de zomer-stalvoedering voor den Landbouw af lë leiden en welke middelen bestaan crom die zomer-stalvoedering ineer algemeen te maken Go. Aangezien als hoofdvereischte voor den groei der ge wassen wordt gevorderd bet voorhanden zijn in den grond Van anorganische beslanddeelenen deze tevens ook ver eisch t worden tot de ontwikkeling van het diergestelaf scheiding der melk, enz-, wordt gevraagd: in h oe verre eene wijze van bemesting', alleenlijk daarin bestaande, dat al het op de velden gegroeide stroo, benevens de voedergewassen, iri den vorm van mest aan dezelve 'wordt teruggegeven, al dan niet voldoende kan beschouwd worden cm eeiien ge- Tioegzamen staat van vruchtbaarheid in den grond te on derhouden 7o. Welke mestspecie behoeven de verschillende aard- of grondsoorten om de groeikrachtzonder uitputting, voor een bepaalde vrucht, op ie wekken, die, zelfs in één en hetzelfde Gewest en ondanks gelijksoortige behandeling en bemesting, in sommige gronden bij voortduring een ruim beschot (opbrengst) oplevert, in andere daarentegen niet tieren wil» of althans de kosten van verbouwing niet ui': Igoedt. Bijaldien dit hoofdzakelijk aan de soort van grond is toe te schrijvenzou dan met eenige zekerheid te bepalen zijn, welke aard- of grondsoorten voor deze of gene vrucht al dan niet geschikt en bruikbaar zijn Qo. Is het overdekken der mestputten algemeen aanbeve lingswaardig Óp welke wijze worden de vloeibare mest- stoJFon het best tot waarde gebragt? Welke zijn in het algemeen de middelen, om de gewone mestvaalt de meest mogelijke kracht en deugzaamheid te doen verkrijgen? 9®. Zijn er in Nederland reeds proeven in liet groot ge nomen door het heinesten met beenderen-meel? Zoo ja, hoe zijn die uitgevallen en welke kosten zijn daaraan ver bonden Mag het niet gewigtig geacht worden, de aandacht op dit punt meer te vestigen bij de voordeelen, elders door de bemesting met beenderen-meel verkregen 10o. Welke waarde heeft hetzeewier en zeegras als mestmiddel? In hoedanigen staat is dit het best te ge bruiken en op welke gronden? Welke bevinding heeft men van zoodanige bemesting verkregen? Ho. Zou het, bij bet vermeerderd gebruik der Guano, niet geraden zijn, middelen te beramen tot ontdekking Van vervalsching. en wering van bedrog? 12®. Waaraan is, het soms periodiek verschijnsel van moei- jelijk opnemen der Koeijen na menigvuldige bespringing (zoogenaamd verloopen) toe to schrijven en welke middelen kunnen daartegen, worden aangewend? 13®. Welke regelen zijn bij de kruissing van inlandscb vee met vreemde rassen in acht te nemen? 14®. Hoe zijn de uitkomsten door kruissing verkregen vari Meckïfenburgsche en Oldenburgsche hengsten met inlandscbe merriën, in vergelijking van de uilkomsten met Engelsche volbloed-hengsten 15°. Verdient de veredeling van ons Rundvee door krui sing met vreemde rassen aangemoedigd te worden? —Zijn de Engelsche Rundvee-rassen daartoe meer bijzonder aan te bevelen? Zoo ja welke? lGo. Verdient de invoer van Engelsche Schapen-rassen (•ook andere als Leycestersche) tot verbetering van de In landscbe aangemoedigd te worden Zoo ja, welke rassen verdienen de voorkeur in de verschillende gedeelten van ons Vaderland? 17o. Verdient de nieuwe Engelsche wijze van snel vetmesten met lijnzaad bij ons algemeen ingevoerd te worden en hoe danig zijn de proeven, li iermede in ons land genomen, geslaagd? Is het voordeel ig de beesten des winters, in plaats van lijn- of raap-koekenlijnzaad te gevenen welke hoeveel" beid zou voldoende zijn? 18o. In hoever kan voor de melkrijkheid voordeelig ge acht worden, de vaarzen te doen bevruchten"]jvo'or zij geheel zijn uitgegroeid 19o, Welke zijn de omstandigheden, die het verschil der prijzen van onze Kederlandsche boter-soorten bepalen? ïs dit toe te schrijven aan den grondaan de behandeling, - of aan het vaatwerk Leveren de botervaten, met het middel van den Heer van Meerten te Delft gezuiverd, hetere uitkomsten op, dan die gezuiverd zijn op de gewone wijze in Zuid-Holland II«lc. AFDEELING. Houtteelt en Tuinbouw punten van behandeling, lo. Wat kan er worden aangewendom het ontstaan yan kanker in de vruchlboomen voor te komen? Zou het jong plantsoen deze ziekte uit de kweekerij kun- uen overbrengen Is de zoogenaamde bloedluis, die gewoonlijk bij den kanker wordt waargenomen, de oorzaak of een gevolg dier ziekte? 2o. Dikwijls wordt de plaats, waar oude boomen geroeid zijn, een of twee jaren daarna andermaal met jong opgaand hout bep1.aut. Zijn hiervan nadeelige gevolgen in de groeivatting en verdéren, opgroei bekend? zoo ja, waaraan zijn die toe te schrijven? Aan de minder goede geschiktheid alsdan nog van den grond, of aaü het verkeerd plaatsen der plantboomen 3o. Is de Plataan voor staruhout''aan te hevelen? Hoe danig is dëszdfs groei in vergelijking niet ander stamhotit, als LJpeu, Esschenenz.'? Welke eigenschappen bezit de Plataan, als werk- eii brandhout? H 4°. Zijn de. inlandscbe houtsoorten niet voor veel uitge breider gebruik vatbaar, dan tot nu toe heeft plaats ge had?— Zou het Eschdoorn-hout niet zeer goed voor schrijn werk en meubelen dienstbaar zijn, terwijl het hout va:i den Canada-Populierboom voor binnen-timmerwerk uitne mende geschiktheid schijnt te bezitten? Is over dit onderwerp genoegzaam licht verspreid Zoo neen; verdient liet dan niet meer de algemeene aandacht te trekken? 5o. Is, ten dienste van waterkeerende werken, het Hol land sch Rijs (kaphout) boven dal. in Zeeland en amine Gewesten geteeld wordende, te verkiezen? Zoo ja, waaraan is dit toe te schrijven en welke middelen bestaan er. om het elders geteeld wordende rijs tot voorschreven einde even gezocht te maken? 6». Is de zoogenaamde zwarte veenaarde in Zuid-Holland en het grootste gedeelte van Noord-Holland', zoo uitermate geschikt voor den Tuiubquw en de zoogenaamde kweel.- gVonden, door kunstmatige middelen te vervangen in gron den, die zoodanige veenaarde missen? Zoo ja, op welke wijze 7o. Ju vorige tijden hadden de bloemisterijen in Nederiaml eenen gi'ooten bloei, en den voorrang boven die bij de meeste andere natiën. Die bloei is allengs afgenomen en, komt bij „nog heden in een of ander opzigt.zijnen voormaligen luister nabij, dan schijnt hij zich vooral te bepalen bij de euituin en den handel in bolgewassen. Bij de, bieren daar in ons land, gebleken zuchtom dezen tak van handel te doen herleven, schijnt de overweging belangrijk, welke de te genwoordige slaat der bloemisterijen en van den handel in vreemde gewassen hier te lande is, in vergelijking met dien bij onze naburenwelke de oorzaken van verval z.jn zoo die?bestaan, welke middelen ter opbeuring voorhanden zouden zijn ca hoe die op de doelmatigste wijze aan te wenden 8. Men heeft zich in vroegere tijden, bij ons te lande, met goed gevolg toegelegd op het veredelen van vruchtboo- men en liet aankweeken van fijne vruchtsoorten. Dil blijkt onder anderen mede uit onderscheidene geschriften zelfs prachtige plaatwerken, waarin de schoonste en beste varië teiten zijn beschreven en afgebeeld. Elders, in Frankrijk Belgie, Duitschland, wordt die tak van kuituur met de meeste belangstelling en met goed gevolg voortgezet. Onderschei dene omstandigheden schijnen de overweging van de belanden van die soort van kuituur en handel in betrekking tot Ne derland niet overbodig te makenen bepaaldelijk wenscht men de vraag te opperen of men bij ons in dit opzigt stil staat en achterlijk is, dan wel of daarin gelijkelijk niet andere natiën wordt voortgegaan 9. Meermalen schijnen de boomkweekers somnjjge boom- en vruchtsoorten onder verschillende namen te kennen ieder naar zijn begrip of gewoonte. Sommige soorten zijn er, zoo men meent, zeer bezwaarlijk te verkrijgen, zoo dat mehij het ontbieden er van niet bekomt, wat men verlangt. Zoo heeft men onderscheidene soorten vun abeeleu of popelzoo noemt men onverschillig dezelfde boomen olm- en ijp, haag-, kartel-, of kurk-ijpen; zoo kent men vele vruchtsoorten, in de bekende Pomologie van Knoop afgebeeld en beschreven, reeds niet meer; zoo zijn de goede grootkale perzikken en de muskaat-druiven door velen niet te leveren en men bezorgt soms geheel iels anders dan er gevraagd is, betgeen de kooper pas na eenige jaren tot zijne bittere teleurstelling ontwaart, wanneer tie vruch ten niet zijnwat zij moesten a. Welke ondervinding heeft men van die bezwaren b. Waaraan zijn dezelve toe te schrijven? cWelke middelen zijn er tot herstel (L Zijn er beknopte geschriften bekend of te vervaardigen, met behulp van welke dit wezenlijk ongerief zou te vermijden ziju? (Slot hierna).

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1