J. DE POORTER. gre lil. 115152 van het vijfde Congres, lil. 5G 57 en 101). 7. Rapport der Commissie tot het heramen van een plan er nee Landhuishoudkundige Flora van Nederland. (Ver slag van liet derde Congres r lil. 100 van liet vierde Congres, lil. 205: van het vijfde Cougycs, ,bl. 5001.), 0. Rapport del- Commissie over het drooghooden van Polders en droogmaken van Plassen. (Verslag van het vierde Congres, hl. 270 en 277; van het vijfde Congres, hl. 09 91 en 102). 9. Rapporten over den zedelijken en materiëlen toestand der arbeidende bevolking ten platten lande en de middelen om dien zoo veel mogelijk te verbeteren. (Verslag van het vierde Congres, bi. 278 280: van het vijfde Congres, hl. 91 101). 10. Rapport der Commissie tot onderzoek der middelen om te geraken tot eene verbeterde inrtgting der ZwengeUiooijen enz. (Verslag van het vijfde Congres, bl. 105). 11. Rapport der Commissie tot het beramen van middelen tot vruehtbaarmakitig der thans nog onbebouwde gronden [Sterilia) aan Gemeenten in dit Rijk toebehoorende (Verslag van liét vijfde Congres, bl. 106). 12. Rapport der Commissie tot onderzoekof hetter verbe tering van liet Geldersche- of Peluw-Schaapniet wen-c/y- lijk ware - dat hel met eene betere soort werdc getrot seerd en zoo juwelke soort tot deze croisering het meest geschikt sonde zijn. (Verslag van het vijj'de Congres, hl. 103 en 109). NR. Deze werkzaamheden worden, voor zoo veel de tijd toelaat, in de eerste zitting afgedaan, doch voor hare sluiting nog: V. lïepaling van de plaatswaar en van den tijd waarop het volgende Congres zal worden gehouden. VI. Verzoek aan hen, die in de volgende Vergadering iets wenschen voor te stellen om het onderwerp daar van den dag- te voren aan den Secretaris op te geven. ZITTING VAN VRIJDAG 13 JCNIJ. VU. Metledeelingen omtrent den loop der werkzaam heden in At'deelingen. VIII. Berigten van buitengewone verschijnselen nopens den Staat der Veldgewassen hier te lande. 11. Reriglen van buitengewone verschijnselen nopens den Staat der Veeteelt hier te lande. X. Benoeming der Leden van het Bestuur voor het volgende Congres. XI. Zoo noodig voortzetting der onafgedane punten van N°. IV. XII. De behandeling der navolgende vraag: Zal de ophelfing der Commission van Land- tt bouwals Rijks-Instelling, gecnen nadeeligen invloed uitoefenen op de algeineene belangen der landelijke Nijverheiden inoet het niet als wensche- lijk beschouwd worden, dat in derzelver plaats Provinciale Commission in elk Gewest worden aangesteld ZITTING VAN ZATURDAG 14 JÜNIJ. XIII. Voorstellen en nieuwe punten voor het volgende Congres. XIV. Sluiting van het Congres. Lit aanmerking der veelvuldige werkzaamheden, ver meent ook dit Restuur te moeten herinneren aan het be paalde op het derde Congres, (Verslag, bl. 11 en 23) om geene uitvoerige rapporten te lezen, maar deze ter inzage en ter opneming in het Verslag over te leggen, en slechts den voornaamsten inhoud en de uitkomsten voor tc dragen. Maar aanleiding der ten voorleden jare plaats gehad heb bende vereenigiug der voorgestelde Sectiën, heeft liet Be stuur gemeendhet getal der Afdeelingen voor het Zesde Land huishoudkundig Congres te kunnen beperken tot drie, en wel volgens de hierna te noemen indeeling. Ce hij elke Afdeeliug voorgedragen vraagpunten zijn niet gekozen met het oogmerk, om uitsluitend de onderwerpen van behandeling uit te maken, maar veeleer, opdat ei- vooral' ecnige belangrijke punten bekend zijn, om zich op te kunnen voorbereiden en daaruit eene keuze te «loeit terwijl liet Bestuur heeft geineend, eenige punten uit het vorige Pro gramma, die ten voorleden jare niet, of slechts ten declc behandeld zijn, te moeten overnemen, zoowel uit hoofde van derzelver belangrijkheid, als om te voldoen aan het, uit het Verslag, gebleken verlangen van vcle'leden. Voor iedere Afdeelings-Vergadering zal een doelmatig in- gerigt lokaal gereed zijn. Elke Afdeeliug kiest haren Voorzitter en Secretaris, Ten einde geene stoornis tè weeg te brengen in den gere- gelden aanvang dei- vergadering van het Congres, zal de slui- ling der Afdcelings-Vergaderingen daarnaar geregeld worden- liet Bestuur van elke Afdeelings-Vergadering geeft aan het Bestuur van liet Congres eene lijst «Ier leden van elke afdëeling, en opgaaf van liet in de Afdeelings Vergadering behandelde. De onderwerpen, in de Afdeelingen behandeld, kunnen punten van behandeling worden voor de' vergadering van het Congres. Het Besluur «Ier'Afdeeliug geeft in dit geval éénen der Secretarissen van het Bestuur van het Congres, vóór den aanvang der vergaderingkennis van de onder ^werpen, welke de Afdeeliug, in de Vergadering, wenscht behaudeld te zien. Vervolg hierna). GOES, den .i() April. In tie residentie is te koop en wordt tlians ten toon gesteld in de zaal op den fluweelen burgwal, eene hoogst verdienstelijke en prachtige schilderij door den lidder Goubaud in ieven historieschilder van keizer Napoleon teekenmeester van den koning Tan Rome, en later bij de koninklijke familie der Neder landen, Dit merkwaardig stuk stelt voor het oogenblik waarop te Brussel, Zijne Majesteit Willem I, om ringd van H. M. de Koningin van II, K. II, de Prinses Mariannevan IIliKK. Uil. de Prinsen van Oranje en Frederih, en een aanzienlijken hof stoet van den troon treedt om het concordaat met den -11. Stoel te teekenen. De personnaadjen zijn levensgroot en in groot cosluum, alle naar het leven geschilderd. De prijs van 100,000 is in de afgeloopene loterij te Amsterdam gevallen opeen geheel lot, dat gespeeld werd door eene vereenigiug van 21 handwerkslieden. Daar hel noodzakelijk kwaad (de loterij) ten behoeve der schatkist toch voortdurend schijnt te moeten blijven beslaan, is het altijd verblijdend, wanneer de fortuin, zoo als nu weder, haar rad ten voordeele van minder door haar begunstigden keert. Mogen de gelukkige win ners allen doordrongen zijn van het besef, dat hun aan deel, met beleid aangewend, eene bron van voorspoed en verhoogd geluk kan worden, maar dat het ook, in een tegenovergesteld géval daarhenen vliedt gelijk een stroom, en niet zelden in deszeifs teugeüooze vaart, vlijttevredenheid en huisselijk heil met zich mede voert. Donderdag nacht jl. is te 's Hage overleden Boosje Lissa, weduwe van Abraham Lerie Co/ten. Zij was geboren den 26 Maart 1751 en had dus een ruim honderdjarigen leeftijd bereikt. Zij heeft na gelaten zee kinderen allen nog in leven waarvan de oudste 78 jaren is, en omstreeks 90 klein- en achter-kleinkinderen. Zij mogt het bij zoo hoogen ouderdom zeldzame, voorregt genieten van tot haren dood in het volle bezit harer vermogens te zijn ge bleven. Men schrijft uit Apeldoorn, van 7 April: In een der moestuinen van liet paleis is eene proef genomen met draineerbuizen vervaardigd door tien heer W. H. de Heus, te Utrecht, weike als wel geslaagd kan beschouwd worden. FRANKRIJK. Parijs, den 5 April. De heer O.vroeger ballelineester aan het. groote toorieel te St. Petersburghad een klein vermogen j bijeenverzameld, en zich te Montinartre mei ter woon gevestigd, waar hij vreedzaam van zijne renten leeft. 1 Terwijl hij in den afgeloopen zomer van eene wan deling terugkeerde trad Ir ij toevallig in een open baren tuin waar gedanst werd en schaarde zich onder de nieuwsgierigen die zich om de dansenden vereenigd hadden. Weldra merkte hij naast zich een grijsaard op die van tijd tot tijd zuchtte en de schouders ophaalde. De heer O., kon zicli de aandoeningen van dezen man niet verklaren en daar deze er naar zijne kleeding tc oordeelen, niet bemiddeld uitzag, noo- digde de oude balletmeester hem uit om met hem het middagmaal te gebruiken. Deze uitnoodiging werd aangenomen en de heer D. vraagde onder den maaitijd aan zijnen dischge- nootwaarom hij zoo treurig was, terwijl hij de ongeiieden zag dansen. De grijsaard zag hem eerst strak aan zander te antwoorden daarna zeide hij: «Mijnheer, ik wenschte te welen of gij hel beroep van kunstenaar dan wel eer. ander uitgeoefend hebt.» De heer l)., maakte zich hekend, en toen hernam de grijsaard op een vrolijken loon. «0, wij kunnen elkander hegrijpen, want wij zijn oude collega's. Ik ben Ten gij zuit we) van mij hebben hooien spreken want ik heb eenige reputatie te Bordeaux en Marseille gehad maar in onze betrekking be hoorde men niet oud te worden want dan wordt men spoedig door het publiek verlaten en daaraan heb ik te iaat gedacht.» «Toen ik liet tooneel vaarwel inoesl zeggen, ging ik dansles geven toen was het publiek nog verzot op.den danszbodat er geen dorp zonder dansmeester was. Maar tegenwoordig is het een slecht beroep; ,inen- heeft thans geene dansmeesters meer noodig. Toen hij deze woorden uitgesproken had loosde de grijsaard eene diepe zucht. De heer D., reikte hein daarop zijn adreskaartje over en noodigde hem uit om hem van lijd tot tijd te komen bezoeken". Hiervan maakte T. zoo veel vuldig gebruik dat zijne bezoeken lastig werden, en de oude balletmeester genoodzaakt was hein te ver zoeken zijne bezoeken niet zoo dikwerf te herhalen. Vuri dit oogenblik af kwam T. niet weder maar eenige daarna merkte de heer D., dat zijne gouden snuifdooseen geschenk des keizers van Rusland verdwenen was. Zijn vermoeden viel op 7'., en hij verzocht hem bij geschrifte in zeer zachte bewoor dingen zijne snuifdoos terug, en verklaarde hem met geldelijke bijdragen te willen ondersteunen indien zijn toestand dit mogt vereischen. Den anderen dag ontvjng hij den volgenden blief Mijnheer! Met ondank heb ik de goedheid ver golden, weike gij jegens mjj getoond hebt ik heb mij aan eene laagheid de eerste mijns levens schuldig gemaakt. Vergeef mij mijn dood moge u met mij verzoenen want wanneer gij deze ietteren ontvangt dan ben ik niet meer. De ongelukkige 1'. Bij dezen brief was tevens een adres gevoegd van den goudsmid, waaraan de heer 7'. de snuifdoos had verkocht. De heer D. spoedde zich naar de woning van den ouden dansmeesterhopende nog tijdig ge noeg te komen, om hem te redden, maar toen hij met behulp van een slotenmaker in de kaïner van den heer T. doorgedrongen was vond hij zijn lijk bij eenige hoopen houtskolen. Volgens een gerucht, «lat natuurlijk ten volle bevestiging behoeftzal de generaal Changarnier tot maarschalk van Frankrijk benoemd worden, als belooning voor zijne verzoening met het Ëlysée; ter wijl Lodewijk Napoleon eene boodschap aan de wetgevende vergadering zenden zal om te verklaren dat hij bereid is in 1852 ais president der republiek af te treden, of aan het bestuur te blijven, al naar mate de tijdsomstandigheden zulks mogten billijken. Gisteren marcheerde de 4de compagnie van het 3de bataillon der nationale garde, met een tamboer aan het hoofd, naar hetstadhuis, om de schildwachten af te lossen en andere uit te zetten. Plotseling hield de tamltoer op met den marsch te slaan en bleef onbeweeglijk op de plaats waar hij was. Het geheeie bataillon hield daarop halt; men vroeg den doodelijk bleek geworden man wat er voorviel doch hij gaf geen antwoord. De officier greep hem toen driftig bij den arm, waarop de tamboer met een zwarenslag ter aarde viel hij was dood. Het blijkt thans ten stelligste dat te Mont- pellier geene ongeregeld lieden voorvielen. De berigten uit de departementen betreffende de houding der bevolking blijven ecliter ongunstig luiden. Ook in deze hoofdstad is de stand van zaken verie van gunstig. liet aantal van arbeid beroofde werk lieden neemt al meer en meer toe. Velen onder de meer gegoede burgerij, zien dan ook de toekomst met zorg te gemoet. TWEEDE VERIFICATIE VAN SCHULDVORDERINGEN. Door den lieer Regter-Commissaris rtHVi1- in het Faillissement van FERDI1VAR- BUS JOSEPMCTS TBLI.ESAEKWinkelier te Goes, is tol nadere bijeenkomst van Crediteuren, ter Verificatie van Schuldvorderingen en deliberatie van het aangeboden ontwerp accoord, bepaald Woensdag 23 April J85J des morgens 10 uren, in eene der regtszalen van de Arrondissements-Regtbank te Goes. Goes 10 April 1851. De Curator fii voorn. Faill. J. L. H. LIEBERT, Adv. De Ondergeteekende alhier uit Brus- 'Vj'- sel gearriveerd zijndeheeft de eer zijne Stad- en Landgenooten te berigten, dat hij zich alhier heeft gevestigd als KAl'PEK PAREIK- ÜIAKER HAARSAIJDEBenz., en voorloo- pig op den Oprei van «Ie Beestenmarkt, ten huize van den lieer C. Bo LI k ttSDö KFF hij zal trachten door eene nette modieuse en civiele bediening zich het vertrouwen waardig te maken verzoekt daartoe een ieders gunst en recommandatie. Goes, 10 April 1851. Te Goes, bij F. Kiebowbns Zoo».

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2