GOESSCHE ('01 KA\T. MA ANDAG 31 MAART. M&TiOM&LS üllalïIS- WAARSCHUWING. So. 2& BEKENDMAKING. 1851. be. it gave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs,per Kwarina! is f 75. Franco pet- Gewone Jdvertenlien worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J6 regels a d ,20 behalve het Zegelregt. Post f J ,00. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dee Stad GOES, brengen bij dezen ter kennisse van alle die- het aangaat, dat de Militie Raad, krachtens art. 126 der wet" op do Nationale Militie, van 8 Januarij 1817, (Staatsblad No. .1), over dezen jare, zijne 3de Zit ting, tot aanneming van Plaatsvervangers of die van Nummer willen verwisselen overeenkomstig art. 37 der wet van 27 April 1820, (Staatsblad No. JJ), zal houden te Middelburg Hoofdplaats dezer Pro vincie, op Diugsdag den 15 April 1851, des mor gens ter) half tien ure, in de Abtdij aldaar en dat de Commissie uit den Edel Achtbaren Raad dezer Stad, tot de afgifte der Attesten, benoodigd voor Plaatsvervangers of Nummerverwisseiaars, zal vaceren op Donderdag den 10 te voren, des namiddags ten vier ure. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadbuize van Goes, den 29 Maart 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelvcn, De Slads-Secretaris L. de FOUW ,fz, Acbtervolgens artikel 3 van bet Koninklijk besluit van den 6 Januarij 1831, No. 68 (Staatsblad No. 2), heeft Zijne Excellentie den heer Minister van Finan cien bij resolutie van den 27 Maart 1851, bepaald (ie prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitlers en Debitanten der Staats loterij de loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 213de Loterij, zuilen mogen uitgeven, te weten: BIJ VERKOOP: Geheeie Loten 100,00. Halve 50,00. Vijfde - 20,00. Tiende - 10,00. Twintigste - 5,00. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd ai like) van dat besluit, uitdruk kelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Split ters en Debitanten gehouden zijn, om ziel) naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 31 Maart 1851. Voor den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie, De Burgemeester der Slad Goes, J. C. van der MEEK MOHR. candidaat -Brabant. bij J GOES, den 8J Maart. Door Z. M. is, bij besluit van den 19 Maart jl. N?. 11 o. a. goedgekeurd de uitgebragte beroeping tot predikant, door den kerkeraad van de hervormde gemeente te Yerseke onder de classis van Goes, op den WelEerw. Heer Q. ff. Poppc het provinciaal kerkbestuur van Noord- Men schrijft uit Apeldoorn van den 27 Maart Gisteren avond half tien ure kwam de Koning en gevolg op het Loo aan. Heden morgen nam Z. M. de aangevangene werkzaamheden tot den opbouwde) voorbereidingschoo] in oogenschouw. Eene menigle vlaggen gaven aan het werk een feestelijk aanzien. De verfraaijingen in het parkde verbeteringen in en aan het paleis waaronder het herstel en de geheeie verbouwing der comediezaalde verbetering van de faizanterie en de voor bet jagtgebruik aangelegde in- rigtingen, zullen ongetwijfeld nader aan de aandacht des Konings onderworpen worden. Twee krankzinnigen, waarvan de een onlangs uit het gesticht Meerenberg was ontslagen en die door hurtne zonderlinge gedragingen de autoriteiten en het publiek bezig hielden, zijn dezer dagen in verzekering gebragt. Een dezer ongelukkige» heeft het verstand verloren door het gestadig zoeken naar het ware geloof. Uit de handelingen der Synode van de Nederl. Hervormde Kerk over 1850 blijkt, dat in dat jaar 84 personen zijn overgegaan van de hervormde tot de roomsche en 237 van de roomsche tot de her vormde kerk. De beide Groninger bladen en de Drentsche Courantvermelden de verschijning in die streken van eene groote menigte pestvogels (Borribycivora gavrulus) waarvan er anders slechts enkelen lot ons overkomen et) dan nog wel in 't midden van No vember tot Januarij. Voor hen, die minder met dezen vogel bekend zijn zegt laatstgemeld blad het volgende: De hoofdkleur van dezen vogel is rood achtig grijs, de buik zilver grijs, de staart zwart met een gelen rand de slagpennen zwart met witte en gele vlekken de keel en een streep over de oogen zwart. Eenige der slagpennen van de tweede orde loopen in een hoornachtighoog rood plaatje uit. Op liet hoofd is eene kuif. De veeren onder den staart zijn koperachtig rood. Bij liet wijfje is de zwarte vlek aan de keel kleiner, en de roode plaatjes aan de slagpennen minder in aantal. De naam pestvogel is afkomstig van het bijgeloovige denk beeld dat er pest andere zware ziekten of onge lukken zouden ontslaan, als deze vogels ziclt in menigte vertoonden. De pestvogels behooren te buis in noordelijk Europa en Noord-Amerika. Zij voedèn zich met alle soorten van bessen en insecten. In de maag van een der alhier gevangene vogels is niets gevonden dan bessen van den hagedoorn. Het geluid van deze vogelen zweemt naar zizizi de eijeren zijn bruinachtig van kleur met donkere vlekken. In den herfst van 1788 hebben zich bier te lande ook eene menigte pestvogels vertoond zonder dat voor zoover men weetdaarop pest of andere volks rampen gevolgd zijn. In de N. Jlotlerdamsche Courant leest men: Naar luid der Haag sche Courant heeft de ste delijke raad van Alkmaar, aan onze beroemde land- genoole, mejufv. Toussaint, bij haar ophanden zijnde vertrek naar 's liage als een bewijs van vereering en hoogschatting op eene voor haar zeer vleijeudo wijze, eene fraaijevergulde pendule aangeboden. Als een nieuw bewijs in welke mate aan het Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, belangstelling in het buitenland, zelfs van de hoogst geplaatste personen te beurt valtkunnen wij met groot genoegen mededeeien dat Z. M. do Koning van Griekenland, honorair bestuurder, aan die inrigting ten geschenke heeft doen toezenden eene fraaije verzameling vogelhuiden uit dat gewest die binnen kort van Marseille hier worden verwacht. -Dit jaar zal men in onze noordelijke gewesten de uitwerking kunnen zien eetier proefneming mot het bevloeijingsstelsel van den Belgischen hoo/d-in- genieur Nummer, in Kempenland toegepast, als zijnde daarnaar, in 1S49 aan het ls.te gesticht te Veen- huizen anderhalf bunder reeds gecultiveerd land diep gespit en in twee wederzijds afhellende gelijke akkers gelegd die verleden jaar met graszaden zijn bezaaid en vervolgens nadat de planten den grond bedekt hadden, bestendig gevloeid met gewoon vaart- water, dat er gemakkelijk heen kon worden geleid. Deze grond, ofschoon vroeger beleeid, heeft het laatst in 1848 eenige weinige mest bekomen die echter, door het doen diepspitten van den grond, gezegd kan worden aan de oppervlakte weinig of geene nuttigheid ineer te kunnen aanbrengen. DUITSCHLAND. - Berlijn den 26 Maart. Men meldt uit Zwitserland dat de stad Frei burg weder het tooneel is geweest van vrij beden kelijke woeiingen van de zijde der tegenstanders van de beslaande orde van zaken, iieeds den 22 liep er een gerucht dat er een aanslag van de partij dei- aanhangers van het Sonderbood op til was waarop echter geen acht werd geslagen; zoodat het een zeke ren Carrard, zoo men zegt, een dweepzieken aan hanger van gemelde partij, den 23 ligt kon gelukken, om met 80 a 90 buitenlieden ter stad in te dringen, zich van eenig geschut meester te maken, en daar mede bij het Jezuiten-coJiegie post te vatten. Hij heeft gewisselijk op ondersteuning, hetzij van binnen, hetzij van buiten gerekend alvorens zich aan een zoo roekeloos bestaan te wagen maar deze is niet opgedaagd. Aan den anderen kant zijn de poorten dadelijk gesloten is de stad in staat van beleg ver klaard, en is de burgerij in 't geweer geroepen, zoo dat men spoedig bij magie is geweest om de aan randers op hunne beurt aan te tasten en nadat een tiental derzeive gevallen waren de overige te ver meesteren en in verzekerde bewaring te brengen waarbij bet moeite koste hen tegen mishandeling van de zijde der menigle te behoeden. Alen wil, dat het er op was aangelegd, om, in verband met opstan delingen teNeufchatei en Lucern, den aansiog inet 4000 landlieden Ie ondersteunen, maar dat Carrard te vroeg heeft aangevallen en daardoor liet ontwerp beeft doen mislukken. De heilgten uit Freiburg in Zwitserland, tot den 24 Maart bevestigen de tijding, dat de aanslag van Carrard en zijne volgelingen om het dusge naamde clericalu Bewind, 't welk in 1S47 is omver geworpen, in liet genoemde kanton te herstellen, is mislukt. Een paar compagnien van de burgerwacht, ondersteund door eenige weinige gensdarmes, zijn ge noegzaam geweestom den aanval te verijdelen en bijna al de aanranders gevangen te nemen. Indien de laatstgenoemden beter met het geschut hadden weten om te gaan, zou de strijd zeer bloedig bobben kunnen worden, daar zij met geene geringe geestdrift bezield schenen te zijn. Het berigtdat Carrard reeds teregt zoude zijn gesteld en zijn doodvonnis hebben ondergaan is niet bevestigd.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 1