oo«j.Vlai dievraa»; ontkcrniic.'ui kan en moet beniïtwo'onl woi - tl«n en daarmede vervalt het jjeheelt- voorfilm* 1. Ken lid (tie Uecr ID. eics)lie'el'l *Heu ;>edee id eerde vraag gedaan aan de 'tegenslanders yaii het voorstel welke hij zegt dat beantwoord moet-worden, .en .verklaart dit gaarne' ie doen door te wijzen op de gevolgen voor- liet Pi on mei- aal Bestuur, als zij zieh gaan bemOeijen met, de vraag: ot de Landbouw behoefte heelt aan voorlichting en teregtwij- zing - doen zij dit voor den Landbouw, dan moeten zij iiet doen voé'r alië andere takken van Nijverheid; ook deze hebben ongetwijfeld behoefte aan voorlichting en opleiding, en waar zal men eindigen? de geschiedenis getuigt het, dat er geen geschikter middel is, om Industrie te veinieti- gen", dait heinöeijingen deswegens, het zij door plaatselijke, provinciale of rijks-besturén. «Vrije beweging w is het, ■waaraan allen bëlioeftê hebben. Mét'; genoegen heelt bij vernomen de stemmen die tegen de regiementen zijn op.- gegaan; ook hij zegt liet,wèg mét allé regleménieii en be-, palingen, (lieden Iandrtiah •Tr-fi'.Vj, dat hij hecht aan de ingekomene rekesten: integendeel, hij rként, en wie doet dit niet, dat de toepassing der weten schap op den landbouw, hoogst noodzakelijk is, en zijne voordeden afwerpt voor ben»die dit met kennis weet. te doen. Maar dit alles doet hier niets af. Indien men in dien zip zijne stem uitbrengt, komt men tot directe ondersteu ning en bescherming en deze mag alleen indirect zijn. Hij verklaart gaarne de woorden van dien winkelier tot de zijne te maken, welke dezer dagen in de Zeeuwse he Courant er op wees, dat in dien men toch één der takken van Nijverheid direct ondersteundemen dit allen moest doen of men is onbillijk- De taak toch van regeringen, hetzij rijks-, provin ciale of gemeentelijke, mag niet verder gaan dan tot indi recte ondersteuning en hulp; iedere belanghebbende, moet zich zei ven helpen. Wij zijn geroepen om de gelden var» het algemeen ten ajgemeenen nutte aan te wenden. Doet men dit voor het bijzonder belang van dezen of.genen, dan pleegt men ook, in zijn oog, roof op het algemeen: men ont neemt aan allen om aan enkelen te geven men maakt mis bruik van magt en eindigt met onbillijk te zijn. - Wil men d,e directe hulp afmeten naar den maatstaf van het. getal per sonen. dat er belang bij beeft, dan mag dit de verhouding der geldelijke bijdragen regelen; ieder komt wat toe uit de grootc kas van den Arneinuidschen visscherman tot den scbeepsreedervan den grootsten fabrikant tot den zwavel stokmaker toe. Niemand bet woord meer vragende, wordt bet voorstel verworpen met 24 tegen 9 stemmen terwijl de beer. A. de Smit zich onthoudt van mede stemmen, als zich niet on- 7. ij dig genoeg beschouwende, uithoofde zijner vorige betrek king tot de Commissie. Voor hebben gestemd de HH. tan Voorst CatshoehVer- - sluis, van den BoschJVagthoVisSprengenvan der Stolpe, Bfaaubeen en Becius. Door dit besluit vervallen de overige voorstellen betrek kelijk de verdere regeling (Ier Commissie. Als nu wordt aan de orde gesteld het voorste!, om het Tond6, onder beheer der vorige Commissie van Landbouw, als eigendom der provincie te beschouwen, mits bezitting en de inkomsten van dien steeds blijven aangewend in bet belang der bevordering en verbetering van Landbouw én Veeteelt in deze provincie. De heer van Deinse stelt als amendement op dit voor stel voor, alleen de vraag te doen stellen om het fonds als eigendom der provincie te beschouwenzonder eenige voorwaarde: dit amendement, als ondersteund door de HH. Verhagen Kr oefLuteynen tan den Broeke wordt het eerst behandeld. .De heer van Deinse ontwikkelt de gronden voor het amen dement en zegt, dat ev geeri sprake kan zijn, van dit fonds te aanvaarden onder voorwaarde; het behoort al of niet aan de provincie; het aanvaarden met voorwaarden komt niet te pas. omdat niemand het regt heeft die voorwaarden te sj£ltenr Hij meent dat door c!é aanneming van het voor stel onder voorwaarde, niets zal worden gewonnenvoor hun. die, voor het Vervolgdeszeifs bestemming daardoor -vneencn te. verzekeren het zal toch ieder jaar op nieuw ter Sprake moeten komen, welke bestemming men verlangt te geven, aan het revenu, enz.; een tegenwoordig besluit dev verga.dering, bindt in geènen deèle voor bet vervolg; De Voorzitter meent, dat zonder die voorwaarde geen regt bestaat om het als eigendom der provincie te verkla ren en dat het dan veel .gevaar loopt om, nis onbeheerd door het Rijk te worden genaast» De heer Hammacher bestrijdt het gevoelen van den Voor zitter en betoogt het regt der provincie op dit fonds. De beer Vis spreekt dit tegen, en beweert dat het fonds behoort aan de gezamelijke grondeigenaren. De beer van Deinse wijst er op, hoe men afwijkt van het eigenlijke aan de orde zijnde amendement, en stelt de ver- pligting vdórop, dit eerst te beslissen, om daarna over liet londs zelve te spréken, i De Voorzitter vraagt alzoo l#j hoofdelijke stemming, wie zich met het amendement vereenigt, en wordt hetzelve verworpen met 20 legen 14 stemmen. Als nu het voorstel van Gedeputeerde Staten in omvraag gebragt wordende verklaren er zich zes leden tegen na melijk-de HH. .Kr opff., Mazurede Crane, van. DsJnse,. Ham- inactief en l.uteijn. Dé voljjemle voorstellen betrekkelijk dit fonds, worden daarna met eenparige stemmen aangenomen: J' a. Om liet fonds als eigendom der provincie te beschou wen. mits Ac. bezittingen de inkomsten van dien steeds blijven aangewend.in bet .belang der bevordering en e verbetering van Landbouw en Veeteelt in deze pro vincie. b. Om bet afzonderlijk beheer van dat fonds met 1 .Tan. 1852 op te heffen en van dat tijdstip af onder de gewestelijke huishouding en comptabiliteit op te nemen, c- Onn .de inkomsten van het fonds van den landbouw ji voortaan in ontvang onder de gewone inkomsten ert de lasten onder do'uitgaven van de begrooting der enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten it en uitgaven aan te wijzen; de maat en strekking der lasten telken jat door zie Provinciale Staten te regelen. tirl. Aan den Koning de goedkeuring dezer beschikking voor te stellen, met intrekking van bet Koninklijk Jtesiuit van tien 2 December 1888. e. Dat voor bét kwijten der lasten, wélke 'voor het loopende jaar reeds zijn, of nog nader op bet fonds van den Landbouw zouden mogen worden gelegd zal kunnen worden'bestemd, met de inkomsten van bet fonds, de door de Provinciale Staten bij de be grooting tier enkel provinciale- en huishoudelijke in komsten en uitgaven gevoteerde bijdrage van 3000. GOES, den 31 Maart. Op den 18 dezer is door Zijne Majesteit in bijzonder gehoor ontvangen de lieer luitenant-gene raal vort JUambaeh, buitengewoon gezant en gevol- inagtigd minister van Zijne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen bij liet Nederlandsohe hof. Te dier gelegenheid is door den gezant aan den Koning overhandigd een schrijven van zijnen soeverein, strek kende Ier aanbieding aan Zijne Majesteit van de Noor- weegsclte orde uin St. Olaf, vergezeld van de ver sierselen dier orde. Men schrijft uit Utrecht, 23 Maart: De Kon. Zweedsche academie van weiensc,happen heeft onlangs den hoogleeraar G. Mulderlot buitenlandsch lid benoemd. Deze eervolle onderschei ding is gewis voor onzen hooggeachten landgenoot van grootere waarde dan eenige andere benoeming van dien aard, om dat zij hem nog naauwer verbindt aan de nagedachtenis van den uitstekenden Berzelius die verscheidene jaren lang haar vaste secretaris en de ziel van haar werken en streven is geweest. Hoe zeer de academie zijne verdiensten op prijs stelde kan ook daaruit blijken dat zij reeds bij zijn leven zijn borstbeeld in levensgrootte uitgevoerd in hare vergaderzaal oprigtteen daarmede hel bewijs leverde, niet alleen zijne nagedachtenis als geleerde, maar ook zijne practische rigling als natuuronderzoeker te willen vereeuwigen. Volgens de Slem uit Montfoort bestaan er in ons land 126 weeshuizen. Daarvan zijn bestemd a. uitsluitend voor jongens 7 b. uilsluitend voor meisjes C e. voor jongens en meisjes te gelijk 113. I i 4 gestichten voor oude en gebrekkige lieden. Waarvan: a. uitsluitend voor mannen 15; b.'uit sluitend voor vrouwen 21; e. voor mannen en vrou wen 78. 93 gestichten voor oude lieden en kinderen tezamen. Waarvan a -, uitsluitend voor mannen en jongens 1; b. voor beide geslachten 92. II bestedelinghuizen alle bestemd voor beide geslachten. 76 arm- of werkhuizen alle bestemd voor beide geslachten. Men schrijft uit Meppel van den 23 dezer: Gisteren zijn hier op de stadswaag twee varkens gewogen en door een koopman te deter stede ge kocht, welke de hier zeldzaam voorkomende zwaarte hadden van 524 en 554 Ned. ponden. Volgens de Noord.-3rab. is de monslér-pa trijzen pasteivervaardigd door den heer IV. Janssen, te's Bosch, en naar de wereld-tentoonstelling in Enge' land gezonden daar met bijzondere belangstelling ontvangen vermits de Engelsche berigten natigaands al het ingezondene uit Nederland alleen dit gastrono misch voortbrengsel bepaald noemen. BUITSCI1LAND. - Berlijn, den 3J Maart. II. M. de Koningin der Nederlanden zal morgen blue reis van Mannheim naar Stuttgart en vervolgens tiaar Italië voortzetten. Aanzienlijke personen die onlangs prins ron Melternich in Brussel bezochten verzekeren dat tijne geestvermogens geenszins geleden hebben met uitzondering van eene zekere dooiheid is hij vart ligchamelijke gebreken bevrijd. De grijze staatsman verklaart, dat voor de toekomstige rust van Europa niets te vreezen is mits de regeringen zich onthou den de magt te misbruiken, die zij weder in handen bekomen hebben. Naar men verzekert is het nu beslistdat pfins Adelbert van Beijeren bestemd is, om zijnen - broeder Otto in de regering van Griekenland op te volgen, bij ontstentenis van eenen regtstreekschen troonopvolger. De buitengewoon groote voordeelen welke de tabaksteelt aan de Palts, geeft, hebben andere nabu rige gewesten, zoo als Baden en Wurtemberg aan geprikkeld, om dezelve mede in te voeren. Van de zijde der regering wordt deze poging zeer ondersteund en men heeft alle reden te geloovên, dat zij meteen goed gevolg zal worden bekroond. FRANKRIJK. Parijs, den 33 Maart. In Kindependant een dagblad von Toulouse leest men liet volgende In 1849 was de I7jarige Bose G. dochter van een landbouwer in de omstreken der stad Toulouse, als linnenmeid werkzaam in een der voornaamste hotels aldaar, van waar zij alleen des Zaturdags avonds naar de ouderlijke woning terugkeerde om cr den Zondag door te brengen. Den eersten Zaturdag avond in Augustus 1849 kwam bet meisje evenwel niet zoo als gewoonlijk te huis. Uaar vader kwam den volgenden dag informatien inwinnen doch ver nam tot zijne onsteltcnisdat Bose op den gewonen tijd het hotel had verlaten. Het meisje was verdwe nen terwijl alle pogingen otn te ontdekken, wat van haar géwordén was vruchteloos bleven. Een jaar later speelde liet zevenjarig broertje van Bose voor de armoedige woning zijns vader, toen een inet vier paarden bespannen rijtuig zoor dezelve stil hield een lakei stapte af en overhandigde liet kind een briefje voor zijnen vader. In dat briefje stond niets dan Wees niet ongeru't over mijn lot ik ben zeer gelukkig. Het briefje droeg de onderleekening van Bose alhoewel zij op hettijdslip harer verdwijning niet schrijven kon. Hel kind verhaalde overigens, dat bij in bet rijtuig gezien had zonder ze te kunnen herkennen twee dames en tweeheeren, zijnde de eene dame en een der hee- ren van Itoogen ouderdom naast den koetsier zat nog eene dame. Of Rose zich in liet rijtuig bevon den bad en, zoo jain welke betrekking, wist niemand te verklaren. Den 1 Januarij 11. ontving de landbouwer een brief uit het buitenland; die brief was van Bose, die hem vergiffenis voor hare vlugt vroeg, alsmede verlof, om in het huwelijk te mogen treden, waartoe zij hem verzocht de noodige papieren naar de Stad Haarlem op te zenden. De vader wist niets beter te doen dan aan den wensch zijner dochter gevolg te geven. Eenige dagen geleden ontving hij een wissel op Parijs ten bedrage van 12,000; deze wissel was getrok ken door een der voornaamste Amsterdamsche huizen. 2i3 e Staats-Loterij: prijzen van 1000 en daarboven. 5de Klasse. 8ste Lijst. Geene, 9de Lijst. No. 12595 4902 en 15804, ieder een Prijs van 1000. 10de Lijst. No. 18397, een Prijs van 10,000. No. 7746, een Prijs van f 1500. No. 6697, een Prijs van f 1000. 11de Lijst. N°. 825 een Prijs van 2500. N°. 5174, een Prijs van 1000. Heden beviel door Gods goedheid voor spoedig van een ZOONMARIA KONING, gelief de Echtgenoole van Roïterdasi, G. L. van den BERG den 22 Maart 1851. Te Goes, bij F. Klbeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1851 | | pagina 2